Tynk wenecki”,

Powłoki z efektami: Tynk wenecki (Stucco veneziano)

Tynk wenecki (stiuk Veneziano, "płynny marmur") to znana od wieków technika szpachlowania (technika tłoczenia wapna), dzięki której ściany można projektować bardzo artystycznie i indywidualnie. Włoscy mistrzowie tynkowania mają ten szlachetny tynk lub. Technika napełniania w XV. Opracowany w XIX wieku; Powinna służyć między innymi do efektownego podkreślenia profili sztukatorskich na ścianach i sufitach. Tynk wenecki jest nie tylko dekoracyjny, ale także bardzo trwały: jeśli zostanie prawidłowo nałożony i przetworzony, powłoka ścienna może wytrzymać dłużej niż budynek.

Tynk wenecki © Antonio Gravante, fotolia.com

Materiał na tynki weneckie

Oryginalny tynk wenecki składa się z wapna i drobno zmielonego marmuru (proszek marmurowy). Ta baza może być mieszana z kolorowymi pigmentami, a tym samym barwiona, barwiona lub marmurkowa we wszystkich kolorach. Gotowy wypełniacz ma gładką i kremową konsystencję, dzięki czemu można go nakładać bardzo cienko.

Tak powstaje tynk wenecki

Dla majsterkowiczów jest lub. Kompletne zestawy sklepowe z narzędziami do Stucco Veneziano, które zawierają wszystkie niezbędne materiały (często łącznie z narzędziami). W przypadku systemów do barwienia kolor w żądanym odcieniu należy jednak dokupić lub zakupić osobno. być zmieszanym. Kremy szpachlowe do tynków weneckich (lub. Ściany o wyglądzie stucco-veneziano są zwykle wykonane z polimerów akrylowych i wypełniaczy, takich jak tynk paryski i / lub glina. Syntetyczne tynki weneckie to plastikowe tynki dekoracyjne, które – w przeciwieństwie do tradycyjnych tynków weneckich – są bardziej związane z kolorem niż z kamieniem. Mogą zatem również zapewniać bardzo ładne rezultaty, ale z czasem zaczną blaknąć i „męczyć się”.

Notatka: Jeśli chcesz mieć w domu autentyczne stiuki Veneziano, zatrudnij profesjonalistę (tynkarza lub malarza), który opanował tę bardzo wymagającą technicznie technikę. Technika weneckiej szpatułki z oryginalnymi materiałami nie jest odpowiednia dla niedoświadczonych użytkowników, a nawet rozwiązanie syntetycznego sklepu z narzędziami jest trudnym zadaniem. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wykonanie tynku weneckiego

W Stucco Veneziano pracujemy na kilka zmian. Wielu profesjonalistów używa specjalnych szpatułek i kielni, m.in. B. specjalna kielnia (kielnia do wygładzania) z drobnym ząbkowanym brzegiem. Masę szpachlową wylewa się porcjami na kielnię wygładzającą za pomocą kielni lub kielni trójkątnej i szybko nanosi na ścianę postrzępioną stroną. Występy pozwalają na przejście dokładnie odpowiedniej ilości gipsu (np. B. w szerokich łukach), aby nałożyć równomierną ilość. Dzięki gładkiej krawędzi kielni szpachlówkę można szybko wygładzić bez nacisku.

Po nałożeniu pierwszego wypełniacza strukturalnego, warstwę można również ustrukturyzować miękkim pędzlem. Późniejszy charakter powierzchni zależy w dużej mierze od tego, czy jest szczotkowana poziomo, od góry do dołu, łukami, długimi lub krótkimi pociągnięciami lub po prostu na krzyż. Następnie można nałożyć pierwszą kolorową warstwę. Pierwsza warstwa kitu nie powinna być całkowicie sucha.

Aby stworzyć zróżnicowane, ciepłe i żywo wyglądające powierzchnie, z których tak słynie Stucco Veneziano, warstwy szpachlówki są delikatnie szlifowane i odkurzane przed nałożeniem kolejnej warstwy. Następnie warstwa koloru jest nakładana z większym naciskiem i wygładzana.

Materiał jest następnie zagęszczany i polerowany czystą, gładką pacą. Nadaje mu jedwabisty, marmurkowy połysk. Tynkowi weneckiemu można niemal nadać wysoki połysk poprzez zagęszczenie i polerowanie. Efekt połysku lub połysku można wzmocnić poprzez końcową obróbkę woskiem lub olejem. W tym celu z. B. Stosuje się wosk pszczeli, „mydło weneckie” lub specjalne produkty na bazie oleju lnianego.

Notatka: Niezbędna duża prędkość robocza jest jednym z powodów, dla których technika łopatki weneckiej nie jest dla początkujących. Wypełniacz wiąże bardzo szybko, a jeśli nie masz rutyny, nieuchronnie potrzebujesz zbyt dużo czasu i nie osiągniesz ładnego rezultatu.

Podłoże pod tynki weneckie

Podobnie jak w przypadku innych wyrafinowanych technik wypełniania, gładkie, równomiernie chłonne i mineralne podłoże jest idealne dla Stucco Veneziano. Podkład zapewnia równomierne wciąganie i równomierne wciąganie warstw wypełniających. Jednak podkład powinien pasować do materiału. Dlatego warto kupić produkt, który będzie odpowiedni do odpowiedniej techniki szpachlowania zamiast najtańszego głębokiego podkładu. Tutaj też lepiej zasięgnąć porady specjalisty - albo tynkarz w tym samym czasie wykona gruntowanie.

Ile kosztuje Stucco Veneziano od profesjonalisty??

Nie ma co do tego wątpliwości: tynk wenecki nie jest najtańszą powłoką ścienną. Jeśli zlecisz to profesjonaliście, musisz liczyć się z 15 do 20 euro za metr kwadratowy - przy 4 zalecanych warstwach daje to do 80 euro / m2. Profesjonalna obróbka końcowa woskiem kosztuje od 5 do 15 euro za metr kwadratowy, w zależności od rodzaju wosku; do tego dochodzą koszty prac przygotowawczych oraz, w razie potrzeby, zamówień specjalnych i efektów specjalnych, m.in. B. Efekt marmuru lub kamienia.

Koszty i ceny © eyetronic, fotolia.com

Z drugiej strony profesjonalnie wykonany tynk wenecki może trwać bardzo, bardzo długo i pozostać tak piękny, jak był pierwszego dnia. Nie trzeba jej odnawiać ani przemalowywać w regularnych odstępach czasu, jak zwykła farba ścienna lub tapeta - chyba że chcesz, aby ściana wyglądała inaczej. Inwestycja jest więc szczególnie opłacalna dla remontowców lub budowniczych, którzy zamierzają mieszkać w swoim mieszkaniu lub domu przez dłuższy czas i/lub później przekazać nieruchomość swoim dzieciom.

Tynk wenecki: drogi, ale trwały

Dwie plotki o tynku weneckim - i fakty


1. „Tynk wenecki to czysty tynk dekoracyjny. ”

Jak wyjaśniono powyżej, dotyczy to tylko syntetycznych tynków dekoracyjnych w stylu weneckim. Autentyczny tynk wenecki to niezwykle solidna i trwała powłoka ścienna, która może przetrwać wieki również na zewnątrz – w Wenecji jest wiele takich ścian, które można podziwiać. Naturalny stiuk Veneziano, oparty na wapnie i marmurze, prawie nie męczy się z upływem czasu, ale zamiast tego powraca do swojego pierwotnego stanu, tj. do pewnego stopnia zamienia się z powrotem w kamień.

2. „Tynk wenecki nie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń. ”

W rzeczywistości, podobnie jak oryginalny tynk wenecki, tynki wapienne doskonale nadają się nawet do wilgotnych pomieszczeń i zamoczonych powierzchni. Prawidłowo wykonane tynki wapienne są odporne na pleśń, umożliwiają wymianę pary wodnej oraz bardzo dobrze wchłaniają i oddają wilgoć. Dlatego uważa się je również za szczególnie zdrowe i korzystne dla dobrego klimatu w pomieszczeniach.

Notatka: Szczególnie w Wenecji było (i jest) ważne, aby tynk nie był wrażliwy na wilgoć, ponieważ budynki w mieście laguny z licznymi kanałami i ciekami wodnymi są narażone na duże ryzyko wilgoci. W Maroku podobny tynk wapienny o nazwie „Tadelakt” tradycyjnie stosuje się na ściany łazienek, a nawet łaźni parowych. Tynk wenecki jest podobny do marokańskiego tadelaktu

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here