W obliczu muru: to już za nim ”,

Powłoka ściany musi mieć co najmniej dziewięć centymetrów grubości. Szczelina jest ważna w celu fizycznego oddzielenia dwóch ścian i można ją na przykład wypełnić materiałem izolacyjnym, jeśli zapewniona jest odpowiednia wentylacja. W tym przypadku obie ściany łączy się za pomocą kotew drucianych.
Ponieważ mur pozostaje widoczny, musi mieć szczególnie atrakcyjną, ale również wytrzymałą powierzchnię, ponieważ powinien oczywiście również chronić ścianę nośną - mur nośny - przed deszczem i innymi czynnikami. Chyba najbardziej znanym przykładem murowania licowego są cegły klinkierowe, które są budowane przed ścianą nośną z cegieł wapienno-piaskowych, które same w sobie nie nadają się do elewacji. Ściana licowa na całej długości musi stać na stabilnej powierzchni na całej jej długości, nie może unosić się na kotwach drucianych, które nie utrzymają ciężaru.
Właściwie nośny mur tylny w fasadzie dwuwarstwowej nie musi być piękny ani odporny na warunki atmosferyczne, ale musi być obciążalny statycznie. Ściana może się składać np. z innych, nawet porowatych cegieł lub innych materiałów.
 

W przypadku muru licowego ważne jest, aby powierzchnia była szczególnie wytrzymała.

Zdjęcie: iStock / Dimitri Disterheft

Konstrukcja jednopowłokowa

Oprócz dwuwarstwowej konstrukcji elewacji mur może być wykonany również jako elewacja jednowarstwowa. W tym przypadku ściana nośna i ściana frontowa są połączone bezpośrednio – zwykle ciągłym połączeniem pionowym. Ściana licowa może pełnić funkcję nośną. Może również składać się z tzw. pasków. Są to fałszywe cegły klinkierowe o grubości 15 milimetrów, które są przyklejane specjalnym klejem, ale są wypalane z tego samego wytrzymałego materiału, z którego wykonane są prawdziwe cegły klinkierowe. 

Gdzie zbudować mur licowy?

Jedno- i wielowarstwowe mury licowe pojawiają się prawie wyłącznie na elewacjach z odsłoniętym murem, ale są również łatwo dostępne w przypadku niskich, nieestetycznych cokołów elewacyjnych, kominów lub innych istniejących ścian. Nawet przy takich ścianach okładzina ściany licowej jest mocowana do istniejącej ściany nośnej za pomocą kotew ściennych.


Wąskie cegły licowe, takie jak cegiełki, są przyklejane bezpośrednio do ściany, a następnie spoiny między cegłami są wypełniane zaprawą. Listwy i inne cegły licowe mogą być również stosowane do ścian wewnętrznych lub ogrodowych, np. jeśli chcesz ukryć brzydką betonową ścianę. We wnętrzu płyta gipsowo-kartonowa może być również obłożona cegłą licową, np. cegłą poślizgową.

Więcej ciekawych artykułów możesz przeczytać tutaj

Zalety i wady licowania ścian

Zalety ścian licowych

  • Ściana nośna nie musi być odporna na warunki atmosferyczne.
  • Izolację termiczną można umieścić w chronionej przestrzeni między ścianą przednią i tylną.
  • Możliwe efekty dźwiękoszczelne i izolacyjne między murem a ścianą zewnętrzną. Jednak warstwa powietrza nie wystarcza jako izolacja.
  • Istnieje wiele możliwości projektowania ścian zewnętrznych budynku.
  • Fasada jest solidna i łatwa w pielęgnacji.
  • Cegły licowe możesz samodzielnie obrabiać i naprawiać, jak cegiełki.

Wady ścian licowych

  • Muszle licowe są bardziej złożone, a przez to droższe niż tynkowanie budynku.
  • Późniejsze murowanie wiąże się z wysokimi kosztami i dlatego raczej nie jest opcją przy renowacji energetycznej.
  • Ściana staje się grubsza, co zajmuje miejsce.
  • Możliwe są mostki termiczne.

Generalnie zaprawa do muru lub do spoinowania musi być dopasowana do kamienia, ponieważ klinkier nie nasiąka wodą. Aby zaprawa nie przesychała, ale była wystarczająco stabilna, należy zastosować specjalną zaprawę licową do słabo nasiąkliwych cegieł licowych.

Ile kosztuje cegła?

Koszt licowania cegły zależy od materiału i powierzchni. Innym ważnym czynnikiem jest to, czy potrzebujesz rusztowania do ściany forniru. To może jeszcze bardziej podnieść koszty.
W przypadku płytek klinkierowych trzeba obliczyć mniej więcej od 90 do 115 euro za metr kwadratowy - bez ewentualnej izolacji, ale z kosztami robocizny. Z normalnym klinkierem może wynosić od 150 do 180 euro za metr kwadratowy. Jeśli użyjesz specjalnych izolacyjnych cegieł klinkierowych, ponad 200 euro za metr kwadratowy nie jest rzadkością.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here