Tynkowanie tynkiem rolkowym

Tynkowanie tynkiem rolkowym: prawidłowo nałożyć, rozprowadzić, zaprojektować biały lub kolorowy tynk rolkowy

Tynk w rolce lub Tynk pędzlem jest szczególnie łatwy w obróbce i dlatego nadaje się również dla niedoświadczonych majsterkowiczów i rzemieślników hobbystów bez wcześniejszej wiedzy. W przeciwieństwie do innych rodzajów tynków, tynk rolkowy nakłada się nie pacą, ale wałkiem i pędzlem. Nie ma również potrzeby noszenia ciężkich worków do czyszczenia i mieszania suchych mieszanek, ponieważ tynki roll-on oferowane są jako gotowe produkty w wiaderkach i wystarczy je nałożyć lub usunąć przed nałożeniem. być wyniesionym.

Biały tynk rolowany © Ralf Geithe, fotolia.com

Nakładanie tynku rolkowego prawie nie różni się od zwykłego malowania: Pod względem konsystencji tynk przypomina nieco grubszą farbę, do której w zależności od produktu dodawane są drobniejsze lub grubsze ziarna. Z tego powodu tynk w rolkach nazywany jest również przez niektórych producentów „farbą szpachlową”. Ziarno nadaje strukturę i typowy wygląd tynku.

Cienkie i równe warstwy tynku tynkiem rolkowym Notatka: Szczególnie dobre są tynki w rolkach cienkie i równe warstwy tynku. Grubość warstwy zmienia się w zależności od ziarna lub. Uziarnienie produktu: Drobny tynk rolkowy ma uziarnienie od 0,5 do 1 mm; uziarnienie gruboziarnistego tynku rolkowego może dochodzić do 8 mm.

Jaki tynk rolkowy do którego pomieszczenia?

Dostępne na rynku mineralne tynki walcowe, które zawierają również gliniane tynki walcowe, nadają się do wszystkich wnętrz o normalnej ekspozycji na wilgoć. Dotyczy to również kuchni i łazienki: chociaż często określa się je mianem wilgotnych pomieszczeń, ich ściany nie są trwale wilgotne przy odpowiedniej wentylacji, tak że tynk musi czasami radzić sobie tylko ze zwiększoną wilgotnością, kondensacją i rozbryzgami wody.

Otwarte dyfuzyjnie tynki rolkowe szczególnie dobrze wchłaniają i odprowadzają wilgoć. Tynki wapienne są również odporne na pleśń i dlatego są szczególnie polecane do wilgotnych pomieszczeń. Do stosowania na zewnątrz są bardziej odporne na warunki atmosferyczne tynki rolkowe o wyższej zawartości żywicy syntetycznej.

Jakich materiałów i narzędzi potrzebuję do tynkowania wałkiem?

Oprócz tynku i w razie potrzeby kolorowego proszku potrzebne są zwykłe narzędzia do malowania i renowacji. Zwykle stosuje się dwa duże wałki: jeden do nakładania i rozprowadzania tynku oraz wałek wykańczający do uzyskania drobnej i równej struktury powierzchni. Użyj mniejszych wałków lub pędzli do narożników, kątów i trudnych obszarów.

Narzędzia malarskie © bukhta79, fotolia.com

Bardzo odpowiednie są bułki z krótkim włosiem. Z drugiej strony plastikowe wałki nie pasują do każdego produktu: tynki rolowane z dużą zawartością wapna mogą atakować plastik i dosłownie „rozkładać się”.

Do przygotowania pomieszczenia potrzebna jest folia maskująca i taśma maskująca (taśma malarska), do przygotowania ścian potrzebny jest szpachlówka, szpachlówka i podkład. Jeśli nie chcesz kolorować tynku w rolce, a pomalować go później, przyda Ci się również farba ścienna. Do wymieszania gipsu w rolce użyj łopatki i wiertarki lub - bardzo tradycyjnie - kawałka drewna, np. B. baton lub stara drewniana łyżka.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Prawidłowe nakładanie tynku wałkiem: 5 kroków do idealnej powierzchni tynku wałkiem

 1. Krok 1: przygotowanie podłoża
  Małe defekty podpowierzchniowe (np. B. Ubytki lub pęknięcia na kołkach w tynku najlepiej wyrównać szpachlówką. Nałożyć głęboko gruntujący podkład, aby skonsolidować piaskowane, kredujące, silnie lub nierównomiernie chłonne podłoża. W razie potrzeby można również dodać przyczynę zablokowania produktu. Jednak aby praca była jak najbardziej przyjazna dla środowiska i ekonomiczna, nie należy zalewać więcej, niż jest to absolutnie konieczne. Jeśli nie jesteś pewien, czy i jakich podkładów potrzebujesz, zapytaj profesjonalistę.

  Spękania i inne ubytki podłoża przed tynkowaniem należy wyrównać © animaflora, fotolia.com

 2. Krok 2: pokoloruj tynk
  Jeżeli tynk rolkowy ma być barwiony, po otwarciu pojemnika należy dodać wymaganą ilość kolorowego proszku. Skorzystaj z pigmentów oferowanych lub oferowanych przez producenta tynków. polecane do tego produktu, możesz mieć pewność, że wszystko idealnie do siebie pasuje, a tonacja kolorystyczna spełnia Twoje oczekiwania.

  Barwiący tynk rolkowy: marmurkowy lub jednorodny

 3. Krok 3: wymieszaj tynk
  Z farbą lub bez: tynk należy wymieszać przed obróbką. Do równomiernego mieszania lub. Do wiertarki zaleca się rozprowadzanie kolorowych pigmentów bez smug. Z drugiej strony mieszanie ręczne jest idealne, jeśli chcesz marmurkowatość.

  Notatka: Aby uniknąć katastrof z mieszadłem, prędkość wiertarki musi być bezstopniowo zmienna. Normalna prędkość wiercenia jest zbyt duża do mieszania farb lub tynków.
 4. Krok 4: nałóż tynk rolowany
  Za pomocą zwilżonego wcześniej wałka aplikacyjnego nakładamy tynk na ścianę obficie i krzyżowo i równomiernie go rozprowadzamy. Do mniejszych powierzchni, krawędzi itp. weź mniejszą rolkę lub pędzel.

  Notatka: Nie nakładaj tynku rolkowego, dopóki szpachlówka i podkład(y) nie są całkowicie suche.
 5. Krok 5: wykończenie powierzchni
  W tym celu ponownie przegładź całą powierzchnię wałkiem wykańczającym lub pędzlem wykańczającym, dopóki tynk jest jeszcze wilgotny.

Strukturyzacja, projektowanie i barwienie tynków rolkowych

W celu uzyskania indywidualnej struktury tynku można użyć wałków o specjalnej strukturze, gąbek lub pędzli powierzchniowych, aby po nałożeniu tynku rolowanego nadać dowolny wzór. Jednak ze względu na małą grubość warstwy masz mniej możliwości niż w przypadku innych tynków. Poza tym trzeba działać szybko, bo 10-15 minut po nałożeniu tynk kulkowy twardnieje i zaczyna wysychać.

Do barwienia tynku rolowanego dostępne są specjalne proszki kolorowe. Te wysoce skoncentrowane kolorowe pigmenty są po prostu mieszane z tynkiem przed obróbką. Aby uzyskać dokładnie taki odcień, jaki chcesz, po prostu użyj karty kolorów producenta jako przewodnika i postępuj zgodnie z instrukcjami dozowania. Prosta kolorystyka tynku oszczędza późniejsze malowanie, a także pozwala na kreatywne kolorowanie, m.in. B. Marmurki i gradienty kolorów.

Tynk w rolkach na sufit

Tynk rolkowy nadaje się do wszystkich stabilnych i nośnych podłoży a także może służyć do szybkiego tynkowania sufitu. Podłoża nieregularne, piaszczyste lub bardzo chłonne (np. B. Płyty gipsowo-kartonowe) należy wcześniej zagruntować. Dzięki temu tynk wysycha bardziej równomiernie, a przyczepność jest lepsza.

Płyty gipsowo-kartonowe i inne silnie chłonne podłoża należy wcześniej zagruntować © dero2084, fotolia.com

Jeśli chcesz nałożyć tynk wałkiem na sufit, możesz ułatwić sobie pracę, naprzemiennie używając pędzla, kielni i wałka. Najpierw za pomocą pędzla zamaluj rogi. Za pomocą kielni murarskiej lub kielni wygładzającej można wtedy przykleić do sufitu większą ilość tynku, zgrubnie go rozprowadzić, a następnie rozprowadzić wałkiem.

Tynkowanie sufitu © grafikplusfoto, fotolia.com

Do tynkowania sufitu należy użyć drabiny z uchwytem do wiadra - jest to szybsze i znacznie mniej męczące niż głaskanie górną rączką teleskopową. Pracuj płynnie od krawędzi do środka - i zawsze szybko, bo tynk rolkowy schnie stosunkowo szybko. Najlepiej otynkować całą powierzchnię sufitu przed stwardnieniem nałożonego tynku rolkowego w narożach.

Profesjonalne tynkowanie sufitów tynkiem rolkowym

Tynk rolowany do ścian szkieletowych i (do zabudowy) mebli

Podczas renowacji i projektowania ścianek działowych i mebli do zabudowy (np. B. Ściany z płyt gipsowo-kartonowych lub szafki ścienne wykonane z paneli drewnianych) mogą być otynkowane i dzięki temu idealnie wkomponowane w wygląd pomieszczenia. Tutaj szczególnie praktyczny jest cienki, lekki tynk rolowany: bardzo dobrze przylega do płyt gipsowo-kartonowych i płyt drewnopochodnych, które zostały wstępnie zagruntowane podkładem głębokim lub podkładem barierowym. Później struktura szczotki lub wałka działa zarówno na drewno, jak i na ścianę.

Notatka: W miarę możliwości należy używać paneli budowlanych lub meblowych zagruntowany z obu stron i pokryte tynkiem rolkowym. To jedyny sposób, aby niezawodnie zapobiec wypaczaniu się paneli.

Nałóż tynk rolkowy na tapetę - czy to możliwe?

Zasadniczo tynk rolkowy można również nakładać na tapetę. W ten sposób możesz zaoszczędzić sobie pracy związanej z usuwaniem tapety - ale tylko wtedy, gdy tapeta jest stabilnie na swoim miejscu i jest stabilna dla tynku. Jest prosta sztuczka, aby się tego dowiedzieć: Dobrze zwilżyć tapetę w różnych miejscach, np. wciskając tam na pół minuty mokrą gąbkę. Jeśli tapeta nie tworzy bąbelków i nie odrywa się od powierzchni, można założyć, że nadaje się również do tynku rolkowego.

Przed przyklejeniem tapety: Sprawdź, czy tapeta nadal jest przyklejona do ściany

Stare płytki pokryć tynkiem

Jest to również możliwe, ale wymaga pewnego przygotowania. Ponieważ tynk rolkowy nie jest wystarczająco gruby, aby wyrównać nierówności, należy najpierw wygładzić powierzchnię płytek szpachlówką. Do obszarów zagrożonych zachlapaniem wodą, np. B. ścianę nad wanną należy dodatkowo zastosować wodoodporny tynk rolowany i pasujący do niego podkład.

Czy mogę ponownie usunąć plaster zwijany??

Ponieważ tynk zwijany jest tak cienki, że z reguły można go łatwiej usunąć ze ściany niż inne tynki. Obowiązują następujące zasady: im mniejsza zawartość żywicy syntetycznej i im więcej podkładu, tym łatwiej tynk ponownie odkleja się. W niektórych przypadkach wystarczy dobrze zwilżyć warstwę tynku wodą, a następnie delikatnie zeskrobać szpachelką - lub odkleić zwinięty tynk razem z tapetą.

Sytuacja staje się trudniejsza, jeśli tynk zostanie pokryty niezagruntowanym, chłonnym podłożem (np. B. Rigips) trwale połączone. W takim przypadku możesz spróbować ostukiwać go lekkimi uderzeniami młotka lub ostrożnie dłutować na sucho. Tworzy to jednak dużo kurzu, więc są Ochrona oczu i dróg oddechowych absolutnie godne polecenia. Jeśli podpowierzchnia jest uszkodzona, należy wykonać kolejny etap pracy z wypełniaczem, aby znów była gładka i piękna.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here