Tapeta flizelinowa

Tapeta flizelinowa - modna od 30 lat

W porównaniu z innymi rodzajami tapet, takimi jak klasyczne drewno, tapeta flizelinowa jest jeszcze dość młoda. Jest dostępny w sklepach dopiero od lat 90. Pierwotnie tapety z podkładem z włókniny zostały opracowane dla profesjonalnych rzemieślników, ponieważ można je szczególnie szybko i łatwo obrabiać i ponownie usuwać. Ale oczywiście entuzjaści majsterkowania i renowatorzy również szybko byli pod wrażeniem tych właściwości. Ponadto tapety flizelinowe zdobywają niemal niepowtarzalny wybór wzorów i kolorów, wzorów i struktur.

Podstawą tapety flizelinowej jest włóknina wykonana z włókien tekstylnych i celulozy, czyli wykonana z surowców naturalnych i odnawialnych. Ta warstwa nośna jest bardzo wytrzymała i może być wytłaczana, drukowana i powlekana wszelkiego rodzaju materiałami, takimi jak papier, metale lub konstrukcje ze spienionego tworzywa sztucznego.

Tapety flizelinowe są szczególnie uniwersalne i dostępne w sklepach o różnych powierzchniach © Stefan Weis, fotolia.com

Ponieważ tapety flizelinowe nie wypaczają się, nawet trudne wzory z powtórzeniami można stosunkowo łatwo wytapetować, podobnie jak fototapety i tapety 3D, których efekt w dużej mierze zależy od dokładnego dopasowania i czystych, niewidocznych przejść.

Bardzo ważne: odpowiednia podpowierzchnia

Przede wszystkim jasne, cienkie, gładkie i delikatnie wzorzyste tapety flizelinowe są często prześwitujące, a później również wykazują nierówności i ubytki na powierzchni. Dlatego do prawidłowej pracy potrzebujesz lekkiej, równej i gładkiej powierzchni. Poświęć więc trochę więcej czasu na optymalne przygotowanie podłoża, jeśli wybrałeś naprawdę szykowną tapetę deseniową lub drogą, designerską tapetę.

Tapeta z flizeliny: odpowiednia powierzchnia

Jeśli powierzchnia nie jest naturalnie jasna (np. B. białą szpachlówkę lub jasnoszary tynk wykończeniowy), przed tapetą flizelinową zaleca się wykonanie lekkiej warstwy podkładowej, np. kolorowego podkładu, makulatury lub flizeliny. Odpowiednie tło tapety może również zniwelować nierówności, co z kolei przekłada się na doskonały efekt.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Tapeta flizelinowa - obróbka

Jedną z największych zalet tapety flizelinowej jest jej tak zwana stabilność wymiarowa. Oznacza to, że tapeta – w przeciwieństwie do tapet papierowych – w kontakcie z wodą lub. Klej do tapet nie pęcznieje ani nie pęcznieje. W konsekwencji nie kurczy się nawet po wyschnięciu; tapeta ma zawsze ten sam kształt i rozmiar.

Ponieważ nie wypaczają się nawet przy wyższej lub często zmieniającej się wilgotności w pomieszczeniu, tapety flizelinowe są często polecane jako tapety łazienkowe. Ponieważ podobnie jak niepowlekane tapety papierowe są w zasadzie otwarte na dyfuzję, mogą, w przeciwieństwie do tapet wodoodpornych, pomagać regulować klimat w pomieszczeniu poprzez pochłanianie wilgoci z powietrza i jej późniejsze oddawanie.

Drugą specjalnością jest to, że w przypadku tapet z flizeliny wkleja się nie paski tapety, ale ściany. Tapeta jest następnie umieszczana w warstwie pasty i można ją bardzo dobrze skorygować, zanim mocno wyschnie. W porównaniu do tapet papierowych, tapetowanie zajmuje mniej czasu i miejsca.

Tapety flizelinowe są umieszczane na wklejonej ścianie i można je łatwo przenosić © dieter76, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dzięki technice klejenia ścian nie potrzebujesz stołu do tapetowania ani miejsca, w którym złożone paski mogą spokojnie zamoczyć. I oczywiście na powierzchnie, które są trudne do tapetowania, takie jak sufity lub skośne sufity, łatwiej jest nałożyć suchą, stabilną wymiarowo i odporną na rozdarcie tapetę z flizeliny niż folię grubo klejoną i nasączoną papierem.

Fakt, że tapety flizelinowe można usunąć z prawie wszystkich powierzchni wstęgowych i wysuszyć, wynika również z faktu, że materiał nośny nie nasiąka pastą i dlatego nie przykleja się, a jedynie na paście. Dla optymalnej przyczepności zalecany jest specjalny klej do tapet z włókniny. Aby móc szczególnie łatwo usunąć tapetę z flizeliny, zaleca się również wcześniejsze zagruntowanie chłonnych powierzchni.

Zalety tapet flizelinowych

Jak kompatybilna jest tapeta z flizeliny?

Sam fizelin, czyli podstawa tapety flizelinowej, jest przyjazny dla środowiska, zdrowy i odpowiedni również dla alergików. Aby ocenić przyjazność flizelinowej tapety pod względem środowiskowym i zdrowotnym, należy spojrzeć nie tylko na flizelinowy podkład, ale także na wszystko, co zostało do niego przymocowane. Jeśli użyjesz tapety flizelinowej ze spienionymi strukturami z tworzywa sztucznego z PVC, ta pianka strukturalna może również zawierać szkodliwe dodatki, takie jak plastyfikatory, takie jak lotne ftalany, które słusznie mają bardzo złą reputację.

Tapeta flizelinowa: kompatybilność środowiskowa

Jeśli chcesz, aby tapeta była przyjazna dla środowiska i zdrowa, po prostu upewnij się, że nie zawiera żadnych wątpliwych materiałów dodatkowych. W razie potrzeby przed zakupem tapety zasięgnij porady u specjalistów - na przykład, aby dowiedzieć się, jakie substancje kryją się za tak śmiesznymi nazwami jak "Ochrona przed pleśnią" czy "Antifouling". Na szczęście coraz więcej producentów tapet świadomie unika obecnie toksycznych substancji i dodatków, takich jak ftalany, PVC czy metale ciężkie, które zawarte są w niektórych farbach drukarskich.

Deklarację składników można również znaleźć w informacjach producenta na opakowaniu rolki tapety oraz w kartach danych technicznych. Tapety nie zanieczyszczające środowiska są również oznaczone pieczęcią środowiskową „Błękitny Anioł”.

To, co najlepsze z obu światów: tapeta w drewnie na podłożu z flizeliny

Od kilku lat na rynku dostępne są również tzw. tapety flizelinowe. Składają się z warstwy zrębki z drobnymi zrębkami, która jest nakładana na podkład z włókniny. Ta alternatywa dla klasycznych wiórów drzewnych jest również dostępna w dużym wyborze od oryginalnego producenta wiórów drzewnych Erfurt.

Masz więc możliwość tapetowania popularnego drewna w drewnie bez konieczności wklejania, składania i namaczania tapet papierowych. Ponieważ wiór z włókniny, który jest również wykonany tylko z papieru lub. Włókna celulozowe, tekstylne i drewniane można przyklejać jak inne tapety flizelinowe nieskomplikowaną techniką klejenia do ścian.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here