Tapetowanie tapety flizelinowej: instrukcje i praktyczne wskazówki

Do papierowych tapet flizelinowych potrzebna jest odpowiednia pasta. Ma specjalną zdolność klejenia, ponieważ zawiera specjalne wzmacniacze przyczepności. Jest to konieczne, ponieważ tapeta z flizeliny jest stosunkowo ciężka i w przeciwnym razie zsunęłaby się ze ściany.
Do innych ciężkich tapet, nawet jeśli nie są to tapety flizelinowe, można również użyć specjalnego kleju do tapet flizelinowych. Dotyczy to np. tapet teksturowanych, tapet winylowych, tapet tekstylnych, tapet tłoczonych lub z wiórów drzewnych. Ale to nie działa w drugą stronę: normalna pasta do tapet nie nadaje się do tapet z flizeliny.

Kup włókninową pastę do tapet od P & S tutaj na Amazon.

Pasta do tapet z barwnikiem do tapet flizelinowych

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w tapetowaniu, postępuj zgodnie ze wskazówkami doświadczonych majsterkowiczów i użyj włókniny kleju do tapet, który barwi ścianę podczas wklejania. W ten sposób na pewno będziesz mógł równomiernie wkleić całą powierzchnię. Nie zapominasz o narożniku i nie nakładasz nigdzie za dużo pasty. Przy okazji: kolor znika zaraz po wyschnięciu pasty.

Instrukcje: krok po kroku objaśnienie tapet flizelinowych

Dzięki naszym instrukcjom klejenie tapet flizelinowych jest łatwe do opanowania nawet dla początkujących. Najpierw upewnij się, że ściana jest przygotowana: powierzchnia musi być czysta, sucha i wolna od kurzu. Nie potrzebujesz absolutnie gładkiej powierzchni, solidna tapeta flizelinowa niezawodnie zakrywa małe dziury i pęknięcia. Przygotowanie za pomocą odpowiedniego głębokiego gruntu lub podkładu do tapet należy wykonać wcześniej, tak jak w przypadku każdej innej tapety. Należy również zdemontować listwy przypodłogowe, gniazdka i włączniki światła. Do samodzielnego tapetowania tapety z flizeliny potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:

 • Baza tapet
 • Tapeta flizelinowa
 • Klej do tapet flizelinowych
 • Wiadro do wymieszania
 • Mieszadło
 • Rolka z frędzlami lub pastą
 • Stół kozłowy
 • Film okładkowy 
 • Taśma malarska
 • Nożyczki do tapet
 • nóż
 • Szyna do tapet
 • Pędzel do tapetowania
 • Rolka z gumy piankowej
 • Reguła składania
 • ołówek
 • Poziomica, pion

Przed przystąpieniem do tapetowania należy zebrać wszystkie materiały razem.

Zdjęcie: iStock / Fotomotywa

Krok 1: zastosuj bazę tapety

Na przygotowaną ścianę nałożyć pędzlem podkład tapety. Poprawia to przyczepność. Postępuj dokładnie według instrukcji i przestrzegaj czasu schnięcia. Następnie możesz wymieszać pastę do tapet.

Krok 2: Zmierz pierwszy pasek na ścianie

Zaczynasz w najjaśniejszym punkcie i papier z dala od światła. W ten sposób unikniesz ewentualnych luk w cieniu. Zmierz pierwszy pasek na ścianie. Nie zapomnij o zachodzących na siebie obszarach tapety na górze, na dole i z boku w kierunku końca ściany. Teraz zaznacz szerokość wstęgi bezpośrednio na powierzchni w kilku miejscach i połącz punkty poziomicą prostopadle do linii pionowej. Aby to sprawdzić, ponownie przyłóż pion do narysowanej linii. Następnie przytnij pierwszy pasek na odpowiednią długość, biorąc pod uwagę odpowiedni naddatek. Używaj nożyczek do tapet jako narzędzia, a nie noża. Mogłoby to uszkodzić stół do wklejania.

Krok 3: Nałóż pastę na pas na ścianie

Teraz wklej ścianę na pierwszy pasek. Nakładaj pastę obficie, aby mieć czas na samodzielne wyrównanie ścieżki w pionie. Najważniejszy jest pierwszy utwór, bo na nim bazują kolejne utwory.

Krok 4: przymocuj tapetę z flizeliny

Do dociśnięcia tapety flizelinowej potrzebne są dwa narzędzia, a mianowicie pędzel do tapetowania i wałek z gumy piankowej: Pędzlem do tapetowania dociskamy tapetę do ściany najpierw pośrodku od góry do dołu, a następnie z boku. Jeśli pasek jest idealnie prosty na ścianie, chwyć wałek z gumy piankowej i mocno zwiń flizelinową tapetę. Teraz użyj szyny do tapet, aby wcisnąć tapetę w narożnik na podłodze i pod sufitem oraz, jeśli to konieczne, na sąsiednią ścianę. Użyj noża, aby odciąć nadmiar.

Tutaj możesz kupić pędzel do tapetowania Silverline na Amazon.

Krok 5: wytapetuj następny pasek

Przyciąć następny pasek na odpowiednią długość i przygotować powierzchnię pastą. Ułóż arkusz równolegle do pierwszego arkusza tak, aby stykały się stykowo. Teraz pracuj na membranie zgodnie z instrukcjami w kroku 4, najpierw pędzlem, a następnie wałkiem z gumy piankowej. Skróć zwisy za pomocą szyny do tapet i noża rzemieślniczego.

Tutaj możesz zamówić rolkę dociskową do tapet od Color Expert na Amazon.

Praktyczne wskazówki:

 • Lepiej nie używać starych rolek z pofałdowaną powierzchnią. Pozostawiają nieestetyczne fałdy na tapecie. Jeśli chcesz użyć wałka do zszywania, chwyć stożkowy o gładkiej powierzchni.
 • Możesz również pomalować tapetę flizelinową i zaprojektować swój dom całkowicie indywidualnie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here