Jak prawidłowo malować tapety z włókniny: Instrukcje i wskazówki dla entuzjastów majsterkowania ”,

Do malowania tapety z flizeliny potrzebne będą następujące narzędzia i materiały:

  • Podkład (jeśli wymagany)
  • farba do scian
  • taśma klejąca
  • Okładka
  • pędzel
  • Wałek malarski
  • Śrubokręt i szpatułka

Krok 1: usuń przełączniki i gniazda

Wyłącz bezpiecznik i za pomocą śrubokręta i czystej szpatułki usuń wszystkie gniazda i włączniki światła z malowanych powierzchni.

Krok 2: Maskuj powierzchnie, chroń podłogi i meble

Całkowicie zamaskuj powierzchnie, aby krawędzie były schludne. Folię maskującą najlepiej przykleić bezpośrednio do listwy przypodłogowej. Jeśli mebel ma być zabezpieczony, przykryj go folią i przyklej.

W przygotowaniu do malowania tapety z flizeliny staranne maskowanie prowadzi do precyzyjnych rezultatów.

Fot. Magazyn Malarski Portfolio

Krok 3: nałóż podkład

Teraz za pomocą wałka lub pędzla nałóż podkład lub głęboki podkład na całą powierzchnię na powierzchnie przeznaczone do malowania. Gruntowanie jest wymagane tylko wtedy, gdy tapeta z flizeliny ma wzór. Czasami jako podkład wystarczy biała, rozcieńczona farba ścienna. W przypadku większych zabrudzeń lepszym wyborem jest Sperrgrund. Podkład należy pomalować zgodnie z instrukcją producenta. Poczekaj, aż całkowicie wyschnie.

W zależności od rodzaju tapety flizelinowej należy zastosować podkład, aby farba lepiej do niej przylegała.

Zdjęcie: Adler International (www.mistrz koloru orła.com)

Krok 4: pomaluj tapetę z flizeliny

Najpierw pomaluj pędzlem obszary krawędzi. Następnie użyj wałka malarskiego i pracuj w krużgankach. Oznacza to, że nakładasz farbę na rolkę i szczotkujesz ją w górę iw dół po tapecie flizelinowej. Następnie poprowadź wałek malarski po aplikacji farby, nie zwilżając jej ponownie farbą. W ten sposób nakładasz warstwę farby ściennej i zapewniasz równomierny efekt kolorystyczny.
Wskazówka dla majsterkowiczów: Sprawdź krycie farby. Jeśli to nie wystarczy, musisz skasować drugi, a może nawet trzeci raz.

Najpierw pomaluj krawędzie, a następnie wypełnij obszary w krużganku.

Zdjęcie: Adler International (www.mistrz koloru orła.com)

Krok 5: Usuń taśmę i folię malarską, podłącz gniazda i przełączniki

Po zakończeniu malowania usuń taśmę malarską, jeśli to możliwe, gdy jest jeszcze wilgotna. Wtedy krawędzie pozostają dokładnie i „strzępienie ” nie wychodzi. Zdejmij folię ochronną i ponownie zamontuj wszystkie elementy elektryczne.

Ostrożnie usuń taśmę malarską, spowoduje to dokładne marginesy.

Zdjęcie: Adler International (www.mistrz koloru orła.com)

Każda tapeta z flizeliny może być pomalowana?

W zasadzie można zamalować tapety flizelinowe. Jest jednak kilka aspektów, które sprawiają, że zamalowanie jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Aby można było pomalować tapetę z flizeliny, powierzchnia musi być taka, aby farba do niej przylegała. Jeśli jednak zostanie nałożona gładka powłoka z tworzywa sztucznego lub winylu lub elementy metalowe, kolor nie utrzyma się. Dosłownie się ześlizguje. Podobnie problematyczne są tapety flizelinowe o mocnych wzorach lub ciemnych kolorach. Wzory połączone z mocnymi kontrastami kolorystycznymi, takimi jak czarno-biały lub pomarańczowo-niebieski, są jeszcze trudniejsze. Jeśli pomalujesz na biało, kolory mogą dobrze prześwitywać. Tapeta wchłonie nowy kolor, ale krycie może być niewystarczające. Jeśli pomalujesz go ciemnym kolorem, różnice nadal mogą być widoczne przez warstwę farby.
Dobrze wiedzieć: Nie można malować tapet flizelinowych z powłokami odpornymi na farby. Właściwą decyzją jest oderwanie starej tapety i całkowite przebudowanie tapety.
Wskazówki dla majsterkowiczów: W przypadku silnych kontrastów kolorystycznych pracujesz tylko z mocno kryjącymi kolorami. Po pierwszym kroku poczekaj, aż proces suszenia zostanie zakończony. W razie potrzeby pomaluj drugi raz. Ewentualnie lepsze rezultaty może dać farba lateksowa. Farba jest zwykle droższa, ale osiąga lepsze wartości krycia.

Możesz być także zainteresowany Dekorowanie tapet Trendy 2021: Nowość, która pozostaje wiedzą budowlaną Tapety samoprzylepne: proste i funkcjonalne tapetowanie

Problemy podczas malowania tapety flizelinowej

To, że coś jest możliwe, nie musi być dobrym pomysłem. Płaskorzeźba na tapecie flizelinowej po zamalowaniu straci część swojej atrakcyjności. Z jednej strony może się zdarzyć, że nałożona farba stanie się zbyt gęsta, a drobne struktury reliefu praktycznie znikną. Z drugiej strony może się zdarzyć, że kolor nie może być zastosowany na całej powierzchni ze względu na strukturę. Niektóre miejsca pozostają niedostępne, a ściana wygląda na poplamioną i niedokończoną. Ostatnie, ale nie mniej ważne, jest również pytanie estetyczne: niektóre konstrukcje działają tylko w określonych kolorach. Kiedy zamalujesz, „to coś” ginie.
Istnieją jednak również tapety flizelinowe, które bardzo dobrze nadają się do zamalowania. Obejmuje to produkty o strukturze gipsowej.
Wskazówki dla majsterkowiczów: Jeśli to możliwe, należy najpierw przetestować na niepozornym miejscu, aby sprawdzić, czy zamalowanie przynosi pożądane efekty. Oczywiście resztki tapety byłyby jeszcze lepsze.

Nie każda teksturowana powierzchnia wygląda dobrze pod względem koloru.

Fot. Magazyn Malarski Portfolio

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here