Konfiguracja kąpieli dla ptaków: 3 największe błędy ”,

Kąpiel dla ptaków działa tylko we właściwym miejscu. Jako ofiara dla kotów i krogulców ptaki bardzo troszczą się o bezpieczeństwo i zawsze czują się na siłach. Aby móc cieszyć się długą kąpielą, pierzaści przyjaciele muszą czuć się bezpiecznie. Dlatego nie ustawiaj kąpieli dla ptaków zbyt ukrytej. Drapieżniki, takie jak kuny i koty, mogą łatwo zakraść się w gęste krzaki. Takie miejsce jest niebezpieczne dla ptaków. Właściwe miejsce do kąpieli dla ptaków powinno zatem zapewniać wyraźne pole widzenia. Miejsce zbyt blisko tarasu jest również niekorzystne, ponieważ ptaki są łatwo niepokojone przez człowieka.
Zaletą są większe krzewy lub drzewa w okolicy: są dobrym miejscem schronienia w przypadku spłoszenia ptaków. Zwierzęta nie mogą tak dobrze latać z mokrymi piórami. Miejsce na pobliskim drzewie, które jest tak gęsto ukoronowane, jak to możliwe, jest również bardzo przydatne do czyszczenia i suszenia. Kąpiel dla ptaków najlepiej ustawić na stojaku. W ten sposób drapieżniki nie zbliżają się do ptaków. Pamiętaj też, aby nie umieszczać kąpieli dla ptaków w palącym słońcu. Metalowe miski mogą szybko się nagrzewać w środku lata. Bakterie szybko namnażają się w ciepłej wodzie. Miejsce w półcieniu jest zatem bardziej odpowiednim miejscem na kąpiel dla ptaków.
 

Łaźnie i wanny dla ptaków są ważnym punktem kontaktowym dla ptaków ogrodowych.

Zdjęcie: iStock / scooperdigital

Błąd 2: Niewłaściwy materiał

Są tu wanny dla ptaków w każdym, jakie można sobie wyobrazić, od niepozornych po szlachetne, wykonane z brązowej gliny lub błyszczącej mozaiki. Ale kąpiele dla ptaków nie powinny być przede wszystkim dekoracjami ogrodowymi, ale przede wszystkim funkcjonalnymi. Tak piękne, jak są - wanienki dla ptaków i koryta wykonane ze szkła lub glazurowanej ceramiki nie nadają się do przyciągania pierzastych przyjaciół. Powód: powierzchnie tych poideł są gładkie i bardzo śliskie. Ptakom trudno jest utrzymać go pazurami. Bardziej odpowiednie są miski z kamienia naturalnego, ceramiki nieszkliwionej, betonu, drewna lub gliny. Zbiorniki metalowe są również odpowiednie tylko w ograniczonym zakresie i powinny być w każdym przypadku ocynkowane.
Im bardziej łukowata wanna dla ptaków, tym ważniejsze dla ptaków jest bezpieczne trzymanie. Jeśli ptasia wanna jest bardzo głęboka, należy włożyć do niej kamienie, aby nawet mniejsze ptaki mogły skorzystać z wodopoju bez utonięcia. Mocno połyskujący materiał irytuje ptaki i raczej je odstrasza. Wskazówka: proste, płaskie podstawki do sadzarek wykonane z gliny lub terakoty są chętnie przyjmowane przez zwierzęta jako stanowiska do picia i kąpieli, a także są uzasadnione z estetycznego punktu widzenia.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj

Błąd 3: Zła higiena

Jeśli urządzisz kąpiel dla ptaków w ogrodzie, nie wystarczy regularnie uzupełniać ją wodą. Ptaki nie tylko piją wodę, ale lubią się w niej kąpać. Choroby, takie jak salmonella lub przerażający pasożyt Trichomonas, łatwo przenoszą się na inne ptaki. Jeśli poidło jest ustawione na poziomie gruntu, inne zwierzęta ogrodowe, takie jak jeże lub myszy, przychodzą o zmierzchu do poidła i wprowadzają bakterie, kał i pasożyty. Zarazki rozmnażają się bardzo szybko w stojącej wodzie, szczególnie w letnie upały. Komary również lubią składać jaja w płytkiej wodzie.
Dlatego należy codziennie zmieniać wodę w ptasiej wanience i regularnie czyścić wanienkę. Przy zakupie sprawdź, czy wanienkę można dobrze wyczyścić, ponieważ czysta woda pitna jest niezbędna nie tylko dla człowieka.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here