Od snu do domu, część 3: Remont i rozbudowa”,

Realistyczny harmonogram pomaga wszystkim na budowie. Służy do koordynowania prac i jest podstawą do zamawiania materiałów. I oczywiście jest to również ważne dla rodziny, która planuje się wprowadzić. W takim przypadku remont powinien trwać od kwietnia do lipca. Przeprowadzka zaplanowana na lipiec. W swojej pracy jako pracownik działu kadr klient jest przyzwyczajony do tworzenia szczegółowych harmonogramów. Ta dla naszej własnej budowy była przestarzała już po kilku tygodniach. Stworzenie takiego planu wymaga dużego doświadczenia i znajomości poszczególnych branż. Zryczałtowane specyfikacje czasowe i obliczenia modelowe z Internetu są zazwyczaj bardzo optymistyczne i nie da się ich przenieść 1:1 na własny projekt.

Rano i wieczorem byłem na budowie do głosowania. W międzyczasie byłam dostępna na pilne pytania przez SMS i telefon. Rodzina budowlana

Krok 2: zaplanuj proces budowy

W kwietniu dokonano pierwszych przełomów w ścianach nośnych parteru: postawić podpory absorbujące obciążenie stropu, w kontrolowany sposób wyburzyć ściany, a następnie zamontować dźwigary. W przypadku przebicia, już ustawiony dźwigar musiał zostać ponownie usunięty, ponieważ bloczki betonowe nie miały wystarczającej nośności, aby przejąć obciążenia. Dobrze, że inżynier budowlany to odkrył. Na tym etapie wymiana jest nadal stosunkowo łatwa do zrealizowania. W tym samym czasie monter ułożył nowe rury na wodę świeżą i ściekową - w niektórych przypadkach bez większych prac dłutowniczych, ponieważ rury można było układać w starych szybach ogrzewania hipokaustowego. Elektryk rozciął ściany pod nowy bieg kablowy. Każdego ranka, a także wieczorem klient zatrzymywał się na placu budowy. Miał szczęście, że był w drodze do biura. Poinformował swojego pracodawcę z wyprzedzeniem, więc było jasne, że w międzyczasie często musiał dzwonić, aby skoordynować z rzemieślnikami. Potem nadrobił wieczorne godziny pracy w domowym biurze. W większości przypadków jest to dobry sposób na poinformowanie współpracowników o tak dużym projekcie budowlanym, aby uniknąć nieporozumień. Bo rozmów zawsze jest dużo i to o każdej porze dnia. 

Uruchom galerię zdjęć 5 Pokaż wszystko

Ściana z odsadzeniem: Z dwóch mniejszych pokoi na parterze miała powstać łazienka dla gości, a salon miał zostać powiększony. W tym celu trzeba było przesunąć jedną ścianę, a drugą wyburzyć. Podpory przejmują obciążenie na krótki czas. 

Zdjęcie: prywatne

Z wyjątkiem surowego sufitu: stary jastrych został wyrzeźbiony. Zainstalowano ogrzewanie podłogowe, aby utrzymać stopy w cieple we wszystkich pomieszczeniach. Wcześniej w domu był grzejnik hipokaustowy.

Zdjęcie: prywatne

Wciągnięte ściany: Nowe ściany zbudowano z bloczków z betonu komórkowego. Rury świeżej i kanalizacyjnej można częściowo ułożyć w szybach ogrzewania hipokaustowego. W starych ścianach docięto nową instalację elektryczną, dzięki czemu cała instalacja została odnowiona. Krawędziowy pasek izolacyjny zapobiega przenoszeniu dźwięków uderzeniowych przez ściany. 

Zdjęcie: prywatne

Ściany otynkowane: Ściany zostały częściowo ponownie otynkowane lub, jak widać w łazience, pokryte płytą gipsowo-kartonową na dużej powierzchni - przy tak grubych ścianach jest to szybsze. Ta praca została wykonana przez profesjonalnych rzemieślników.

Zdjęcie: prywatne

Układanie płytek: Klient i jego ojciec zrobili to ponownie. Rodzina budowlana wybrała tylko dwie płytki do całego domu: wielkoformatową beżową płytkę podłogową (do łazienki i kuchni) oraz białą płytkę ścienną. Ojciec klienta zdobywał doświadczenie w układaniu domu podczas remontu własnego domu. Razem odważyli się wykonać całą pracę. Profesjonalista jest szybszy i logicznie rzecz biorąc nie masz gwarancji na własną pracę - ale za to oszczędza dużo pieniędzy.

Zdjęcie: prywatne

Potem w maju przyjechali dekarze i stolarze i zamienili dach w szkielet. Kiedy dom stał tam bez dachu, para po raz pierwszy i jedyny raz zwątpiła: „Dom wyglądał bardziej jak ruina, napłynęło już dużo pieniędzy, a teraz wyglądał dość goło. Rozbiórka byłaby łatwiejsza i tańsza? „Wątpliwości szybko rozwiały się dzięki spojrzeniu na plany i zebrane zdjęcia tego, jak ma wyglądać później. Praca oczywiście trwała bez przerw. Na parterze dobudowano nowe ściany, ułożono ogrzewanie podłogowe i wylewkę. W tym samym czasie dokonano przełomów w górnej kondygnacji, wciągnięto stalowe dźwigary i wzniesiono tu także nowe mury.

Uruchom galerię zdjęć 5 Pokaż wszystko

Wszystko w dół: lukarny powinny być powiększone - aby uzyskać więcej miejsca na piętrze. Ponadto poddasze powinno być przystosowane do zamieszkania. Najpierw pokryto dach: dachówki pokazały swój wiek, izolacja była zbyt cienka. Poza drewnianą konstrukcją dachu wszystko zostało zdemontowane i zutylizowane. Stolarze i dekarze pracowali ramię w ramię. Wszystko szybko się rozpadło, a dach pokryty był odporny na warunki atmosferyczne. 

Zdjęcie: prywatne

Większa izolacja: jeśli dach jest niewystarczająco zaizolowany, zimą traci się dużo energii, a pomieszczenia poniżej nagrzewają się latem. Krokwie były nadal absolutnie stabilne i nadal można było ich używać. Trzeba je było jednak „podwoić”, aby móc zacisnąć wymaganą izolację. Płyty są przykręcane z boku, dzięki czemu można uzyskać żądaną wysokość montażu izolacji. 

Zdjęcie: prywatne

Światło dzienne: W obszarze pod kalenicą nie było świetlików. W tym celu w konstrukcję dachu należy wbudować tak zwaną „zmianę”. Poprzeczki przejmują z jednej strony obciążenia krokwi, a z drugiej służą jako „stopery” dla okien dachowych. 

Zdjęcie: prywatne

Struktura warstw: Aby dach był szczelny, ale także oddychał, należy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie. Paroizolacja lub paroizolacja zapobiega przedostawaniu się wilgoci do izolacji, a następnie zmniejszaniu wartości izolacji. Musi być zawsze przymocowany po „ciepłej stronie”, połączenia muszą być dobrze zamaskowane. 

Zdjęcie: prywatne

Rozbudowa: Od wewnątrz cała konstrukcja dachu została pokryta płytą gipsowo-kartonową. Później fugi i otwory zostały wypełnione, a następnie pomalowane na biało. Klient ustawił swoje domowe biuro na ostatnim piętrze, gdzie może pracować bez przeszkód. Ale jest też miejsce dla dzieci, które mogą się tutaj bawić i rozkładać, jak im się podoba. Wysiłek był więcej niż tego wart - pod kalenicą stworzono wszechstronną przestrzeń.

Zdjęcie: prywatne Kiedy dach był już całkowicie pokryty, pomyśleliśmy przez chwilę: mogliśmy go od razu zerwać! Rodzina budowlana

Krok 3: Wpłać własny wkład

W weekendy nasza rodzina nie słabła dzięki wsparciu naszych rodziców. W ogrodzie czekały na wyrwanie duże krzewy i krzewy, a zewnętrzna ściana w piwnicy musiała zostać uszczelniona. W soboty i niedziele ludzie zwykle pracowali od dziesięciu do dwunastu godzin w domu i wokół niego. Każdy, kto chce samodzielnie zająć się tak kompleksowym remontem, powinien zawczasu dokładnie przemyśleć, czy oprócz pracy i rodziny możliwe jest takie obciążenie pracą. Każdy, kto należy do frakcji „dwie lewe ręce” i nie może liczyć na pomoc przyjaciół lub rodziny, nie powinien podejmować się tak gigantycznego zadania. Tylko w dwa weekendy nasza para oddawała się całkowicie wolnym od budowy dni.

Przestronna strefa wejściowa kończyła się nagle na piętrze. Tuż obok schodów był pokój, a do przedpokoju w ogóle nie było światła dziennego. Nowi właściciele domów chcieli inaczej. Głównie dlatego, że loft również został rozbudowany. Sufit podwieszany został całkowicie usunięty. Ściana pokoju do schodów została zburzona do wysokości parapetu. Okno dachowe zapewnia temu nowemu obszarowi mnóstwo światła dziennego. Na strych można wejść po otwartych schodach.

Zdjęcie: prywatne

Krok 4: zaakceptuj opóźnienia

Jednak przeprowadzka w lipcu nie wchodziła w rachubę. Dlaczego wszystko się opóźniło i jakie okoliczności to spowodowały, opiszemy w dalszej części - na temat "Zrobilibyśmy to inaczej". Gdy fachowcy na parterze zamontowali nowe okna i otynkowali ściany, ojciec z synem ponownie przejęli pracę, układając kafelki i parkiet. Obaj są bardziej perfekcjonistami i wolą zostać o godzinę dłużej, aby uzyskać właściwy wynik. Powinien być listopad, zanim rodzina będzie mogła wprowadzić się do całkowicie odnowionego domu. 
W odcinku czwartym widzimy gotowy dom.

Tutaj możesz znaleźć poprzednie odcinki Budowanie wiedzy od snu do domu Część 1: Wyszukiwanie i znajdowanie wiedzy budowlanej Od snu do domu Część 2: Planowanie i wyburzanie

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here