Od planowania do kosztów: Co powinieneś wiedzieć o wiatach garażowych ”,

Przede wszystkim planując wiatę, oprócz wymagań przestrzennych lokalizacji, ważna jest dokładna analiza własnych potrzeb. Co powinna przykryć wiata?? Samochód? Dwa SUV-y? Mobilny dom? Motocykl, skuter, rowery? Wartości orientacyjne dla pojedynczej wiaty dla małych i średnich samochodów mają szerokość od trzech do czterech metrów i długość od pięciu do siedmiu metrów. Wiaty podwójne są odpowiednio szersze. W przypadku standardowych wiat garażowych wysokość zwykle waha się od 2,10 metra do 2,40 metra. Ale może podłoga pośrednia ma sens, na przykład na narty lub deskę surfingową?. Albo miejsce na zimowe opony, stos drewna opałowego, kosiarkę lub kosze na śmieci?

Planując, warto też spojrzeć w przyszłość: Baw się pomysłem na poszerzenie swojej floty? Na przykład o e-rowerach, które potrzebują własnych gniazdek? A jak otwarta powinna być nowa wiata?? Tylko dach, a może ściana od strony pogody? A co powinno lub może kosztować? W tej fazie poświęć wystarczająco dużo czasu, aby precyzyjnie określić przeznaczenie oraz obecne i przyszłe użytkowanie swojej wiaty, aby nie stała się ona na końcu zbyt wąska lub aby niewykorzystana przestrzeń ponownie zapełniła się śmieciami.

Najważniejsze punkty przy planowaniu wiaty na pierwszy rzut oka:

 • Planowanie długoterminowe – zmiana potrzeb.
 • Sprawdź wcześniej przepisy budowlane - nieautoryzowana budowa może być kosztowna.
 • Intensywne zajmowanie się problemem materialnym – na dłuższą metę taniej jest taniej?
 • Prefabrykowany zestaw do samodzielnego montażu lub specjalistyczna firma - nie oszczędzaj na niewłaściwym końcu.
 • Podłoga pośrednia, ogniwa słoneczne, rozbudowa altany – skorzystaj z dodatkowych możliwości.
Możesz być również zainteresowany Skrzynki pocztowe wolnostojące Bauwissen: Wskazówki dotyczące zakupu i bezpiecznego montażu Balkon i taras Pergola: Przewiewne zadaszenie ogrodu i tarasu

Wskazówki dotyczące wyboru lokalizacji

Jeśli chodzi o lokalizację wiaty, często granice wyznacza nieruchomość i istniejąca zabudowa. W zasadzie wiata może być budowana jako wolnostojąca lub przylegająca do ściany budynku. Ta opcja zawiera dodatkową możliwość przebicia ściany. Jeśli bez większego wysiłku można zamontować w domu kolejne drzwi zewnętrzne, możesz stamtąd dostać się do samochodu bezpośrednio i bez narażania się na działanie warunków atmosferycznych.

Jeśli istnieje kilka opcji lokalizacji wiaty, warto wybrać lokalizację, która jest nie tylko idealna pod względem wyglądu i dojazdu, ale również uwzględnia panujące warunki pogodowe, tj. przede wszystkim zapewnia cień latem i ochronę przed zaspami śnieżnymi w zima. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę położenie i odległość od sąsiedniej nieruchomości i wcześniej zapytać o przepisy prawa budowlanego.

W zależności od lokalizacji lub potrzeb wiatę można wyposażyć w ściany boczne.

Zdjęcie: epr / capotec

Potrzebujesz pozwolenia na budowę wiaty garażowej??

Ponieważ wiata garażowa oznacza w zasadzie stałą zmianę strukturalną w zagospodarowaniu nieruchomości, jej budowa również podlega generalnemu zatwierdzeniu. Jednak w zależności od stanu obowiązują w tym zakresie różne przepisy. Miasta i gminy mogą również wydawać własne wymagania dotyczące zatwierdzania wiat; zależy to głównie od obszaru i lokalizacji. Typ konstrukcji dachu i to, czy wiata powinna mieć ściany, musi również być zwykle uwzględnione w pozwoleniu na budowę. Dlatego ważne jest, aby wcześniej dowiedzieć się o odpowiedniej sytuacji prawnej od właściwego urzędu budowlanego. Jeśli zdenerwowany sąsiad lub zagorzały pracownik urzędu budowlanego zauważy czarną wiatę, może to być kosztowne – lub trzeba będzie ponownie ją zdemontować.

Fundament i podłoże

Aby zbudować bezpieczną i stabilną wiatę garażową, w podstawowej konfiguracji wystarczą cztery fundamenty punktowe o głębokości co najmniej 80 cm o powierzchni około 40 x 40 cm każdy, w których słupy pionowe są mocno zabetonowane. Alternatywnie, fundament listwowy może być również przydatny, zwłaszcza w przypadku podwójnych wiat garażowych, konstrukcji, które muszą przenosić większe obciążenia lub gdy ma zostać wzniesiona stabilna ściana końcowa. W bardzo nielicznych przypadkach na zadaszenie będzie potrzebna lana płyta stropowa - zwykle wystarczy zwykła nawierzchnia. W każdym razie ważne jest, aby podłoże było równe i aby niewielkie nachylenie umożliwiało odprowadzanie wody deszczowej we właściwym kierunku. Jeśli chcesz również wykorzystać przestrzeń pod wiatą, na przykład na zbiornik gazu płynnego, pamiętaj o przestrzeganiu odpowiednich wytycznych i przepisów bezpieczeństwa.

Z jakiego materiału wykonana jest wiata garażowa?

Wiata jest zwykle wykonana z drewna, stali lub aluminium. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, które należy ze sobą indywidualnie wyważyć zgodnie z odpowiednimi wymaganiami. Porównanie skupia się na stabilności, żywotności i kosztach. O ile wiaty z aluminium są lekkie i trwałe, ale drogie, o tyle konstrukcja stalowa wyróżnia się stabilnością i solidnością, a ciężar materiału negatywnie wpływa na obróbkę. Każdy, kto decyduje się na najtańszy, ale też najbardziej wrażliwy i wymagający najwięcej opieki materiał budowlany, powinien zdecydować się na drewno modrzewiowe odporne na warunki atmosferyczne. Połączenie różnych materiałów często może mieć sens - w ten sposób można idealnie połączyć poszczególne zalety.

Popularne materiały na wiaty garażowe na pierwszy rzut oka

materiał

Zalety

niekorzyść

aluminium

 • łatwo
 • stabilny
 • wysoka ładowność
 • dobra odporność na warunki atmosferyczne
 • nowoczesny wygląd

 • bardzo drogi
 • w większości tylko specjalistyczna firma

Ukradłem

 • bardzo silny
 • wysoka ładowność
 • odporny
 • drogi
 • wysoka waga
 • trudne do edycji
 • podatny na rdzę

drewno

 • niska cena
 • Łatwy w obróbce
 • indywidualnie zaprojektowany
 • ciepły wygląd

 • podatny na warunki atmosferyczne
 • Zwróć uwagę na ładowność
 • intensywna konserwacja

Który dach jest właściwy?

Jeśli chodzi o zadaszenie wiaty, masz szeroki wachlarz możliwości: od prostego, skośnego dachu płaskiego wykonanego z drewna, pokrytego blachą falistą lub zwykłą papą, przez dach spiczasty lub dwuspadowy pokryty zwykłą dachówką, aż po wyszukany dach czterospadowy lub nowoczesny dach łukowy. Poza budżetem i możliwością uzyskania aprobaty, entuzjazm projektowy właściciela wiaty nie ma prawie żadnych ograniczeń. To, która konstrukcja dachu najlepiej pasuje do Twojej wiaty, zależy oczywiście od stylu Twojego domu. Oprócz wyglądu i kosztów decydujące znaczenie ma stabilność konstrukcji nośnej i nośność dachu. Zasadniczo powinien wytrzymać co najmniej 85 kilogramów na metr kwadratowy, na obszarach o obfitych opadach śniegu nawet od 100 do 150 kilogramów.

Trendy dachowe w wiatach garażowych

Pozornie swobodnie unoszące się dachy wiat garażowych wykonane ze szkła lub futurystycznych kombinacji aluminium i szkła, które rozciągają się w lekko łukowatym kształcie nad miejscem parkingowym, szczególnie przyciągają wzrok w nowoczesnym środowisku mieszkalnym. W dobie programów dopłat do OZE warto pomyśleć o wyposażeniu dachu wiaty w ogniwa słoneczne, zwłaszcza jeśli dom jest już odpowiednio wyposażony. Zielone eko-dachy mogą być również używane jako zadaszenie wiaty samochodowej i mogą być harmonijnie zintegrowane z ogólną koncepcją ekologiczną budynku mieszkalnego.

Powierzchnia dachu wiaty garażowej może być wykorzystana do generowania energii, jeśli podłączone są do niej ogniwa słoneczne.

Zdjęcie: ept / Skan Holz

Zbuduj wiatę samodzielnie

Zasadniczo: przy odrobinie umiejętności manualnych i podstawowego zestawu narzędzi możesz samodzielnie zbudować wiatę - najlepiej w dwie osoby. Liczne dostępne zestawy prefabrykowane są sprawdzane statycznie i projektowane w taki sposób, aby nie było istotnych zagrożeń, jeśli są wdrażane zgodnie z przepisami. Jednak ta opcja jest często bardzo ograniczona pod względem długowieczności i wymagań stylistycznych. Impregnowane ciśnieniowo wiaty garażowe z drewna iglastego o prostej konstrukcji dachu są stosunkowo tanie, można je szybko przetransportować i po odpowiednich pracach przygotowawczych na fundamencie montuje się zazwyczaj w ciągu weekendu. Jeśli jednak wymagania dotyczące trwałości, nośności i wyglądu wykraczają poza to, warto skontaktować się ze specjalistyczną firmą. Większość majsterkowiczów osiąga już swoje granice pod względem wagi i wykonania, jeśli chodzi o konstrukcje wykonane z aluminium i stali. Nawet jeśli wymagane są indywidualne realizacje, skomplikowane konstrukcje dachowe lub szyte na miarę rozszerzenia, zazwyczaj lepiej jest wybrać specjalistyczną firmę.

Wiata: przegląd kosztów

drewno

Ukradłem

aluminium

Wiata pojedyncza

500 - 1.000 euro

5.000-10.000 euro

1.000-10.000 euro

Wiata podwójna

900 - 8.000 euro

ósmy.000 - 18.000 euro

4.000 - 15.000 euro

Podstawa punktowa kosztów stałych

250 - 500 euro

250 - 500 euro

250 - 500 euro

Posadzka o stałych kosztach

80 - 200 euro / mkw

80 - 200 euro / mkw

80 - 200 euro / mkw

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here