Ściana osłonowa wentylowana od tyłu”,

Ściana osłonowa wentylowana od tyłu: izolacja za zasłoną

Wspaniałe stare domy pokryte drewnianym gontem, które nadają całej starówce szczególnego uroku - szczególnie w południowych Niemczech ramy kurtynowe mają długą tradycję. Były tego dwa główne powody:

 1. Drewniana szlufka przed domem nadaje mu reprezentacyjny wygląd
 2. Gonty stanowią ochronę przed warunkami atmosferycznymi na elewacji, podobnie jak gonty na dachu

Przez długi czas izolacja termiczna w ścianach osłonowych wentylowanych od tyłu odgrywała podrzędną rolę, tak że większość starych ścian osłonowych ma jedynie niewystarczającą izolację termiczną. Jeśli materiał izolacyjny jest w ogóle dostępny, często nie jest instalowany na całej płycie. W niektórych przypadkach występują również duże szczeliny między poszczególnymi elementami izolacyjnymi, co znacznie obniża skuteczność całkowitej izolacji termicznej. Ponadto grubości materiałów izolacyjnych są zwykle zbyt cienkie, aby zagwarantować wysoki standard energetyczny przegród zewnętrznych. Wentylowane ściany osłonowe oferują ogromny potencjał w zakresie izolacji zewnętrznej budynków i stanowią atrakcyjną alternatywę dla kompozytowych systemów termoizolacyjnych.

Budowanie ściany osłonowej

Każda wentylowana ściana osłonowa zgodnie z nowoczesnymi standardami budowlanymi łączy w sobie cztery podstawowe elementy:

 • izolacja
 • Podbudowa
 • Wentylacja tylna
 • Okładzina zewnętrzna
Podstawowa konstrukcja elewacji wentylowanej

W przypadku renowacji energetycznej izolacja powinna mieć grubość od 12 do 14 cm zgodnie z zaleceniem Instytutu Wohnen und Umwelt (IWU). W przypadku starych ścian osłonowych pojawia się pytanie, czy podkonstrukcja oferuje wystarczająco dużo miejsca na izolację o grubości spełniającej współczesne standardy izolacyjne. Ponieważ konstrukcja nośna zwykle nie jest odseparowana termicznie od ściany budynku – co oznacza, że ​​może stanowić mostek termiczny – często warto całkowicie usunąć starą ścianę osłonową i całkowicie ją odnowić.

W nowym budynku izolacja w elewacji wentylowanej powinna mieć grubość co najmniej 20 cm – zgodnie z zaleceniem IWU.
Odpowiednimi materiałami izolacyjnymi na ścianę osłonową są na przykład:

 • Wełna mineralna (wełna szklana / wełna mineralna)
 • Panele ze sztywnej pianki
 • Poliuretan
 • korek

Ze względu na tylną wentylację konstrukcja ściany musi być hermetyczna przy tej metodzie izolacji. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że za materiał izolacyjny będzie przepływać zimne powietrze, co ograniczy jego funkcję i spowoduje straty ciepła. Możliwości takiego hermetycznego wykonania izolacji to:

 • dwuwarstwowy montaż materiału izolacyjnego
 • zastosowanie materiałów izolacyjnych kompensujących nierówności podłoża
 • szczelne wykonanie połączeń płyt oraz szczelne połączenie materiału izolacyjnego z podkonstrukcją
Fasada wentylowana: Hermetyczna konstrukcja ściany do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Tylna wentylacja utrzymuje izolację suchą

Wentylowana ściana osłonowa jest konstrukcją dwuwarstwową: ściana budynku wraz z materiałem izolacyjnym ma za zadanie izolację termiczną, przednia osłonę ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Kurtyna jest odsprzęgnięta termicznie przez odległość od izolacji. Warstwa powietrza w przestrzeni między kurtyną a izolacją pełni tę samą funkcję, co wentylacja tylna na dachu: niezawodnie usuwa wilgoć, która dyfunduje przez ścianę lub przenika przez kurtynę w przypadku intensywnych opadów deszczu i utrzymuje materiał izolacyjny w stanie suchym.

Jak działa wentylowana fasada

Różnorodność optyczna: właściwa okładzina elewacyjna

W przeciwieństwie do kompozytowego systemu ociepleń, który zawsze kończy się warstwą tynku, który następnie można kodować kolorami, ściana osłonowa wentylowana oferuje znacznie szersze możliwości projektowe. Jako zasłonę można zastosować:

 • Drewno jako szalunek
 • Gonty drewniane
 • łupki
 • Kamienne płytki
 • Płyty włóknocementowe bezazbestowe
 • Miedź
 • Płytki ceramiczne

W zależności od wybranego materiału odzież może wiązać się z różnymi kosztami.

Prawidłowo wykonać podkonstrukcję

Podstawowym i końcowym elementem optymalnie izolowanej termicznie ściany osłonowej jest konstrukcja nośna. Pod względem nośności musi być dopasowany do materiału kurtyny i wymaga aprobaty nadzoru budowlanego. Należy również wziąć pod uwagę siłę wiatru. A jeśli podkonstrukcja ma być wykonana z drewna, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie drewna.

Stabilność strukturalna to tylko jeden aspekt. Z drugiej strony podkonstrukcja może łatwo powodować trudności z energetycznego punktu widzenia. Ponieważ, aby bezpiecznie trzymać się ściany domu, musi przeniknąć przez materiał izolacyjny. Jeśli jednak zastosowane belki drewniane lub profile aluminiowe są w całości na ścianie domu, mogą tworzyć mostki termiczne. W tym przypadku również zajmują cenną przestrzeń, którą lepiej wykorzystać na materiał izolacyjny. Celem jest również oddzielenie konstrukcji nośnej jak najdalej od poziomu „ściany i izolacji”.

Praktycznym rozwiązaniem są kotwy murarskie do łat nośnych, do których przykręcane są kontrłaty do mocowania kurtyny. W tym przypadku materiał izolacyjny jest montowany w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa jest nakładana na całą powierzchnię muru i penetrowana jest tylko przez uchwyt konstrukcji. Listwy są przymocowane do uchwytu. W kolejnym kroku luki między tymi łatami są również wypełniane izolacją. Taka konstrukcja maksymalnie zapobiega powstawaniu mostków termicznych.

Dwuwarstwowa izolacja za pomocą kotew ściennych zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here