ostrożność! Te rośliny są trujące dla twojego psa”,

Psy są jak małe dzieci: odkrywają świat wszystkimi zmysłami – łącznie z zębami. Dotyczy to szczególnie szczeniąt. Ale bądź ostrożny! W ogrodzie i w domu czai się wiele trujących roślin. Jeśli twój czworonożny przyjaciel go żuje, może się zatruć. Problem: psy nie mają wrodzonego instynktu, by mówić im, co jest trujące, a co nie. Więc to od Ciebie zależy, czy będziesz chronić swojego czworonożnego przyjaciela tak bardzo, jak to możliwe. Nigdy nie spuszczaj szczeniaka z oczu, nawet w ogrodzie. Trujące rośliny domowe, takie jak poinsecja czy azalia najlepiej umieszczać poza zasięgiem – np. na parapecie lub na półce. Zajmij swojego psa zabawkami do żucia lub graj z nim w te gry dla psów w domu. Więc nigdy nawet nie pomyślał o obgryzaniu roślin.

W niezauważonych momentach pies może również dać upust instynktowi zabawy na roślinach domowych - dobrze wiedzieć, które z nich są trujące!

Zdjęcie: iStock / Vadim Gavrilov

Trujące rośliny dla psów w pomieszczeniach i na zewnątrz

W zależności od rośliny trująca jest dla psów łodyga, liście, pędy, bulwa lub jagody lub cała roślina. Należy zatem również zwrócić uwagę na to, z jakiej rośliny pochodzi gałąź, kiedy "rzuca się kijami". Na przykład czarne jagody często rosną przy drodze w Niemczech. Jeśli Twój pies go gryzie, może się zatruć.
Podczas gdy wiosną właściciele ogrodów lubią konwalie, stanowią one ogromne zagrożenie dla psów: zawierają toksyczne glikozydy. Mogą wywoływać objawy, takie jak nudności, wymioty i zawroty głowy. W niektórych przypadkach prowadzą nawet do zatrzymania akcji serca. Psy również nie powinny mieć kontaktu z popularnym rododendronem: zarówno liście, jak i kwiaty są szczególnie trujące i prowadzą do skurczów, biegunki i szybkiego tętna.
W poniższej tabeli dowiesz się, od jakich roślin powinieneś trzymać psa z daleka. Wymieniliśmy dla Ciebie najczęstsze trujące rośliny ogrodowe i domowe.

Rośliny doniczkowe

Rośliny ogrodowe

Kauczukowiec

Drzewo życia

Drzewo słonia

Paprocie

Dieffenbachia

Adonis

bluszcz

Orlik

Liść

Begonie

Aralia

Kwaśnica

Kolorowy arkusz

Miotła

Zielona lilia

Glicynia

Gwiazda bożonarodzeniowa

Bukszpan

Cierń Chrystusa

Świąteczna róża

Wspaniała lilia

chryzantema

Clivie

Powojnik

amarylis

bluszcz

Cyklamen

cis

 

Mniszka

 

naparstek

 

Złotokap

 

Jesienny krokus

 

starszy

 

hortensja

 

hiacynt

 

Wiśniowy laur

 

Mak kukurydziany

 

krokus

 

liguster

 

łubin

 

Lilia doliny

 

Żonkile

 

oleander

 

Pfaffenhütchen

 

pierwiosnek

 

rododendron

 

ostróżka

 

robinia akacjowa

 

Fałszywy cyprys

 

MAK lekarski

 

przebiśnieg

 

wawrzynek

 

Wilcza jagoda

 

Anemon

 

Paproć dżdżownicza

Możesz być także zainteresowany Poradnik dla psów: Wszystko, co powinieneś wiedzieć Życie Jak: Prebiotyki i probiotyki u psów Wiedza o roślinach Te rośliny są trujące dla dzieci

Jak rozpoznać zatrucie u psów?

Jeśli Twój pies zjadł trujące rośliny, najczęstszymi objawami są wymioty i biegunka. Ponadto chore psy mają szczególnie wyraźny wypływ śliny. Jeśli twój czworonożny przyjaciel również wydaje się zdezorientowany i apatyczny lub jeśli ma skurcze, powinieneś natychmiast zabrać go do weterynarza. Jeśli wiesz, jaką roślinę zjadł Twój pies, zabierz ze sobą jej próbkę. W ten sposób weterynarz wie, jak najlepiej pomóc Twojemu psu.

Wskazówka: Zawsze warto mieć w domu paczkę tabletek z węglem drzewnym. Mają działanie detoksykujące. Zapobiegają przedostawaniu się toksyn z jelit do krążenia. Jednak wcześniej uzgodnij dawkę z lekarzem weterynarii.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here