Prime ściany ”,

Gruntowanie ścian: efekt i nakładanie podkładów

W pewnym sensie elementarze należą do pasierbów majstra. Biorąc pod uwagę, że prawie wszyscy o nich słyszeli, są używane stosunkowo rzadko. Istnieją trzy główne powody takiego stanu rzeczy:

  • Efekt profesjonalnego podkładu jest często niedoceniany przez laików. Wielu uważa nawet, że gruntowanie jest w ogóle zbyteczne.
  • Gruntowanie oznacza jeden dalszy etap pracy i koszty o dodatkowy produkt, na który wielu po prostu chce zaoszczędzić.
  • Niektórzy entuzjaści majsterkowania mają negatywny stosunek do podkładów, ponieważ obawiają się, że tak się stanie Zanieczyszczenia przynieść na ścianę.

Aby wiedzieć, czy i kiedy który podkład jest wart zachodu, potrzebujesz trochę wiedzy ogólnej. To samo dotyczy bezpieczeństwa pracy i zastosowań: Aby w jak największym stopniu uniknąć zagrożeń dla zdrowia i środowiska, produkty muszą być używane prawidłowo. W tym celu zazwyczaj wystarczy zapoznać się z informacją producenta na opakowaniu i wziąć to pod uwagę, odpowiednio przewietrzyć miejsce pracy i przestrzegać podanych czasów oczekiwania.

Zastosuj podkład © vipmen35, fotolia.com

Jak działa podkład??

Podkłady mogą znacząco przyczynić się do powodzenia renowacji lub renowacji. Główną funkcją podkładu jest: Aby podłoże było mniej chłonne odpowiednio. aby zapewnić równomierną chłonność na całej powierzchni. Ściana ma często kilka, różnie chłonnych podłoży - m.in. B. jeśli naprawiono niewielkie uszkodzenia, resztki zaprawy nadal przylegają do muru lub ściana jest częściowo pokryta tynkiem cementowym, a częściowo tynkiem gipsowym lub płytą gipsowo-kartonową.

Jednolita, niezbyt silna chłonność podłoża jest ważna z kilku powodów. Z jednej strony wiele materiałów budowlanych, takich jak tynk czy klej do płytek, potrzebuje wody przez cały czas wiązania, aby móc całkowicie i równomiernie utwardzić. Jednak ten proces, znany jako hartowanie hydrauliczne, nie może przebiegać prawidłowo na nadmiernie chłonnej powierzchni: jeśli powierzchnia zbyt szybko wchłania zbyt dużo wody, nie ma już wystarczającej siły do ​​związania i utwardzenia. W rezultacie zaprawa lub klej nie przylega prawidłowo do ściany, pozostaje kruchy lub staje się kruchy, co może prowadzić do późniejszego odklejania się tynku, płytek lub tapety.

Dlaczego gruntowanie: Hartowanie hydrauliczne do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Drugi powód jest szczególnie wyraźny podczas malowania: jeśli powierzchnia wchłania tylko niewielką ilość wody i jest równomiernie zasysana, uzyskasz jednolity i piękny efekt kolorystyczny. Z drugiej strony z powierzchni zbyt chłonnych lub nierównomiernie chłonnych składniki farby wchłaniają się zbyt szybko, w zbyt dużych ilościach lub nierównomiernie, a farba wydaje się matowa i słaba. Klasykiem są matowe plamy na pomalowanych ścianach z płyt gipsowo-kartonowych, które nie zostały wcześniej zagruntowane. Spoiny wypełniające pomiędzy poszczególnymi płytami gipsowo-kartonowymi mogą wtedy być widoczne jako matowe paski, dlatego ściana po wykończeniu nadal wygląda jak plac budowy.

Dlaczego gruntowanie: Regularnie nakładaj farbę

Brakujące plamy w lakierze są bardzo widoczne i denerwujące, zwłaszcza przy kolorach połyskujących, jedwabistym lub na wysoki połysk – nie mówiąc już o rozczarowaniu, że wydałam pieniądze na wysokiej jakości lakier praktycznie za darmo. Szczególnie denerwujące jest to, że nawet powtarzające się ruchy często nie wystarczą, aby błąd był niewidoczny. Dlatego powinieneś być po bezpiecznej stronie i wcześniej sprawdzić powierzchnie. Możesz łatwo określić siłę ssania podłoża, spryskując lub malując niewielką ilość wody na ścianie. Jeśli woda natychmiast nasiąknie i zniknie całkowicie, rozważ nałożenie podkładu.

Zagruntuj ciemną ścianę przed zamalowaniem © jenslphotography, fotolia.com Notatka: Zbyt gładkie lub. Zbyt słabo chłonne podłoże może również powodować problemy z przyczepnością i wiązaniem. Jeśli woda spływa zamiast być wciągana, powłoka nie może wiązać się z podłożem w pożądany sposób i „przyciągać”. W takim przypadku pomocne będzie szorstkowanie powierzchni i/lub wstępne przygotowanie gruntu.

Kolejną zaletą podkładu jest to, że usuwa luźne cząsteczki z powierzchni ściany. Może wiązać się pod ziemią. Kurz, glina, wapno, drobne ziarna piasku w tynku, kreda lub pigmenty barwiące są spajane przez podkład, ściana staje się bardziej odporna na ścieranie, a kredujące kolory nie plami skóry, odzieży ani mebli.

Dlaczego gruntowanie: znacznie mniejsze ścieranie

Unikaj zagrożeń dla zdrowia związanych z podkładami

Nie kupuj podkładu bezkrytycznie, tylko upewnij się, że produkt dokładnie odpowiada Twoim potrzebom. Tiefgrund często zawiera dużo rozpuszczalników i dlatego nadaje się tylko do użytku na zewnątrz. Stosowanie takiego podkładu w pomieszczeniach jest niebezpieczne, nawet jeśli podczas pracy otworzysz wszystkie okna i drzwi.

Spośród podkładów odpowiednich dla Twojego obszaru zastosowania, zawsze wybieraj ten o najniższej zawartości rozpuszczalników i innych potencjalnie niebezpiecznych składników. W wyborze pomogą różne oznaczenia, takie jak informacje o klasyfikacji według Giscode lub EMICODE.

Podkłady są klasyfikowane według zawartości zanieczyszczeń

Giscode zawiera informacje o zawartości rozpuszczalników i substancji niebezpiecznych w podkładach lub klejach. Różne grupy klasyfikacyjne ułatwiają laikom i profesjonalistom wybór podkładu o najniższej zawartości substancji niebezpiecznych. Bezrozpuszczalnikowe kleje dyspersyjne i produkty do gruntowania lub. Startery są oznaczone "Giscode D1 ". Testowanie i klasyfikacja zgodnie z Giscode oraz dostępność karty charakterystyki UE są warunkami wstępnymi oznakowania EMICODE.

To Znak jakości w zakresie higieny środowiskowej i wewnętrznej (Eco-label) EMICODE jest chroniony prawem do znaków towarowych i służy do klasyfikowania niskoemisyjnych produktów budowlanych i materiałów instalacyjnych. Jest przyznawany od 1997 roku przez niekonkurencyjne i międzyfirmowe Stowarzyszenie Materiałów Instalacyjnych Kontrolowanych Emisjami (GEV). Każdy produkt oznaczony tym kodem został przetestowany pod kątem emisji w niezależnych laboratoriach. Skala obejmuje trzy oceny: EC1 (bardzo niskoemisyjny), EC2 (niskoemisyjny) i EC3 (nie niskoemisyjny).

Notatka: Jeśli nie potrzebujesz podkładu do ściany, ale nadal go używasz, nie poprawi to efektu. W razie wątpliwości zasięgnij porady specjalisty, aby uniknąć błędów spowodowanych zaniechaniami oraz niepotrzebnym zanieczyszczeniem środowiska i wydatkami.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here