Przygotuj ściany prawidłowo ”,

Prawidłowe przygotowanie ścian: naprawa ubytków i niedoskonałości tynku

Podstawowy tynk na ścianach i sufitach jest zwykle nakładany tylko raz. Podczas kolejnych remontów lub prac renowacyjnych służy następnie jako podstawa do kolejnych powłok, takich jak tynki dekoracyjne, tapety czy farby.

Zanim zaczniesz malować lub tapetować, zwykle musisz dokonać drobnych lub większych napraw powierzchni. Najczęstsze prace naprawcze obejmują zamykanie starych otworów na kołki lub gwoździe, wypełnianie lub mostkowanie pęknięć oraz - zwłaszcza w starych budynkach - naprawę ubytków na lub pod tynkiem.

Popraw ścianę wypełniaczem © rodimovpavel, fotolia.com

Znajdź i zdiagnozuj braki w czyszczeniu

Przed przystąpieniem do naprawy następuje diagnoza istniejących usterek. Niektóre błędy można rozpoznać na pierwszy rzut oka, inne wymagają dokładniejszego zbadania. Poświęć wystarczająco dużo czasu na diagnozę, aby upewnić się, że podłoże spełnia wszystkie wymagania. Przeoczony lub. Wady, które nie są odpowiednio obrobione mogą oznaczać, że kolejne powłoki nie trzymają się lub nie wyglądają tak pięknie, jak mogłyby - a w najgorszym przypadku oznacza to skomplikowane przeróbki i spore koszty dodatkowe.

Sprawdź ścianę przed dalszą obróbką i tynkowaniem

Istnieją różne ręczne metody testowe do oceny podpowierzchni:

 1. Iluzja

  Przyjrzyj się dokładnie powierzchni tynku, aby zidentyfikować luźne i odpryski, pęknięcia, plamy, zabrudzenia, wykwity i wzrost. W przypadku zawilgocenia ścian, porostu glonów, pleśni lub wykwitów krystalicznych należy najpierw ustalić i wyeliminować przyczyny. To może znaczyć wiele - od osuszenia ściany, przez użycie myjki wysokociśnieniowej lub środka chemicznego, po odbudowę systemu tynkowania czy podstawową renowację ściany.

 2. Test pukania

  Stukając młotkiem, możesz zobaczyć luźne miejsca i usłyszeć, czy za tynkiem są jakieś puste miejsca. Usuń luźne, kruszące się lub luźne części i udostępnij głębsze wnęki, aby można je było wypełnić.

 3. Test zarysowania i pocierania

  Pozwala to ocenić wytrzymałość tynku. Możesz stwierdzić, czy tynk się zamula, po prostu przesuwając po nim dłonią. W zależności od rodzaju tynku można zagruntować powierzchnię za pomocą głębokiego gruntu, ograniczyć szlifowanie poprzez dokładne czyszczenie lub jeszcze bardziej zszorstkować powierzchnię, a następnie wygładzić szpachlówką.

 4. Test zwilżania

  Za pomocą pędzla lub pędzla rozprowadź wodę na powierzchni tynku. Dzięki temu widoczne są rysy włoskowate, a także od razu widać, czy powierzchnia odkurza równomiernie, czy nierównomiernie. W przypadku spływania wody wskazane jest zszorstkowanie powierzchni przed dalszą obróbką, aby powłoki lepiej przylegały. W przypadku ścian o wysokiej chłonności może pomóc głęboki grunt, dokładne wstępne zwilżenie lub wstępne pomalowanie rozcieńczoną farbą - w zależności od powierzchni i planowanego projektu ściany.

 5. Test cięcia z testem taśmy klejącej
  To pokazuje, jak stabilne jest podłoże. Użyj starego noża lub noża do kartonów, aby przynieść. 1-2 cm) wykonać kilka równoległych nacięć, które krzyżują się ze sobą, jak w przypadku znaku krzyżyka (#). Możesz już zobaczyć, czy części podpowierzchni między cięciami lub. Odklej lub odłup w punktach przecięcia. Następnie dociśnij na miejscu pasek mocnej przezroczystej taśmy samoprzylepnej, ponownie oderwij go szarpnięciem i zobacz, co utkwiło.
 6. Test zasadowości
  Ta metoda jest wykonywana przez profesjonalistów w celu określenia pH tynku. Stosowane są specjalne paski wskaźnikowe lub roztwory. Tynk mineralny, który reaguje zasadowo, nie może być pokrywany niektórymi farbami. W przypadku ścian betonowych badanie alkaliczności może wykazać możliwą korozję (rdzę) na zbrojeniu stalowym.
Notatka: Jeśli tynk odnawiasz tylko w niektórych miejscach, użyj tynku o tej samej wytrzymałości na ściskanie. Jeżeli tynkowana powierzchnia jest bardziej odporna na nacisk niż otaczający ją tynk, istnieje ryzyko, że później naprawiana powierzchnia odpadnie, poluzuje się lub odpadnie.

W przypadku problematycznych ścian m.in. B. Rozwój pleśni, poważne uszkodzenia, niewyraźne lub różne podłoża, wskazane jest zlecenie wykonania testu specjaliście. Specjalistyczna firma może również udzielić wskazówek dotyczących odpowiednich metod naprawy lub przeprowadzić rozległe renowacje i odnowienia maszynowe.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Różne pęknięcia i odpowiednie metody naprawy

Pęknięcie w ścianie © animaflora, fotolia.com

Istnieją różne rodzaje pęknięć i nie każde pęknięcie można trwale usunąć. W zależności od rodzaju pęknięcia wybierz najbardziej odpowiednią metodę zamaskowania, wypełnienia, mostkowania lub wzmocnienia.

 1. Pęknięcia włoskowate i pęknięcia sieciowe

  Drobne siatkowe i włoskowate pęknięcia są spowodowane nieprawidłowym składem lub nieprawidłową obróbką tynku. Pod wpływem wahań temperatury, wilgoci i upływu czasu pęknięcia powiększają się, a zabrudzenia je uwidaczniają. Są jednak tylko powierzchowne i nie wnikają w tynk. Pojedyncze pęknięcia powierzchni można szybko naprawić za pomocą szpachli. Istnieją specjalne systemy mostkowania rys do przekrywania dużych powierzchni, składające się z włókniny szklanej i elastycznej powłoki na bazie dyspersji.

 2. Pęknięcia skurczowe i pęknięcia spoin

  Pęknięcia te powstają głównie nad spoinami ścian, z. B. jeśli materiały budowlane były przetwarzane zbyt świeże lub nie były przestrzegane czasy schnięcia. Do ich naprawy polecamy elastyczne, odporne na rozdarcia wzmocnienia z tkaniny syntetycznej, które mocowane są do podłoża za pomocą kleju wzmacniającego i służą później jako stabilna podstawa pod kolejne powłoki.

 3. Pęknięcia strukturalne

  Pęknięcia dynamiczne strukturalne są spowodowane naprężeniami lub ruchami konstrukcji, m.in. B. ze względu na różny stopień rozszerzalności materiałów budowlanych, „pracujące” drewno, uginające się ściany, drgania lub osiadanie gruntu. Tutaj wskazane jest stworzenie podwójnego wzmocnienia. W tym celu przykleja się mostek pękający za pomocą specjalnego kleju, który podąża za przebiegiem pęknięcia. Następnie mocuje się na nim wzmocnienie wykonane z tkaniny z włókien syntetycznych, a na koniec nakłada się elastyczną warstwę pośrednią lub wierzchnią.

Przygotuj ścianę: pęknięcia należy odpowiednio naprawić Notatka: W przypadku pęknięć, których nie można trwale usunąć, elastyczna warstwa pośrednia lub nawierzchniowa zapewnia, że ​​powierzchnia nie zostanie ponownie rozerwana. Do uzupełnienia systemu zbrojenia pęknięć można również zastosować tynk z żywicy syntetycznej o wysokiej elastyczności.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here