Malowanie ścian: najlepsze porady i wskazówki ”,

Biorąc pod uwagę różnorodność kolorów do wyboru do malowania ścian, ważne jest, aby wyjaśnić, który z nich jest najlepszy dla twojego projektu DIY:
 

 • Farba emulsyjna: To najczęściej używany kolor. Dzięki grubej warstwie dobrze kryje, można ją prać i nie wydziela zapachu. Szybko wysycha. Farba magnetyczna to również farba ścienna na bazie dyspersji tworzyw sztucznych.
 • Farba silikatowa: Nadaje się do podłoży mineralnych, takich jak beton czy płyta gipsowo-kartonowa. Farba silikatowa charakteryzuje się przepuszczalnością pary wodnej. Oznacza to, że podziemie może oddychać. Ponieważ farba mineralna ma odczyn zasadowy, brud, pleśń i bakterie nie mają szans - dzięki czemu jest idealna dla alergików. 
 • Farba lateksowa: Ten wariant należy do rodziny farb emulsyjnych, ale jest bardziej odporny. Farba lateksowa może wiele znieść: jest hydrofobowa, odporna na zarysowania i ścieranie oraz wytrzymała. Dlatego często używa się go w kuchni czy w przedszkolu.
 • Glazura: Ten wariant jest półprzezroczysty (niezbyt kryjący) i najlepiej nadaje się do technik wycierania i wycierania na już pomalowanych ścianach.

Kiedy już zdecydujesz się na odpowiedni kolor ściany, nadal pozostaje małe pytanie, czy chcesz, aby kolor był matowy, czy błyszczący. Błyszczące kolory odbijają światło, a kolor może być mocniejszy w zależności od padania światła. Również błyszczące kolory są łatwiejsze do czyszczenia. Kolory matowe wydają się bardziej nasycone i spokojne, dzięki czemu doskonale nadają się do salonu i sypialni.
Wskazówka: Aby określić, ile farby potrzebujesz na ściany, pomaga precyzyjnie określić powierzchnię ściany za pomocą miernika odległości. Przeczytaj tutaj, który dalmierz laserowy najlepiej sprawdził się w teście.

Dobór kolorów do malowania ścian pozwala nam na kreatywność.

Zdjęcie: Dulux

Unikaj błędów podczas malowania ścian

Mieć otynkowaną ścianę? Następnie należy sprawdzić aktualny stan, aby uniknąć późniejszych błędów przy malowaniu ścian, takich jak pęknięcia czy pęcherze.

 • Stara farba: Posmaruj powierzchnię: czy farba kruszy się lub pęka?? Test taśmy jest również odpowiedni w tym momencie: mocno dociśnij kawałek taśmy do farby i oderwij ją szarpnięciem. Jeśli kawałki farby przylgną do taśmy, farba nie jest już wystarczająco mocna. W takim przypadku czysta obróbka wstępna ścian jest warunkiem wstępnym uzyskania doskonałego rezultatu. Najlepszym sposobem na usunięcie kruszącej się farby jest szpachelka i/lub papier ścierny.
 • Świeży tynk: Jeśli masz świeżo otynkowane ściany, pozwól im dokładnie wyschnąć, w przeciwnym razie wilgoć resztkowa spowoduje odklejanie się farby lub powstawanie pęcherzy. Resztki zasad mogą pozostać na tynku cementowo-wapiennym. Fluat je neutralizuje (dostępny w sklepach z materiałami budowlanymi - uwaga, żrący)! Nosić rękawice i okulary ochronne). Następnie umyj wodą i pozwól, aby wszystko dobrze wyschło. Wyrównaj bardzo chłonny tynk za pomocą głębokiego gruntu (więcej na ten temat: Samodzielna naprawa tynku wewnętrznego).
 • Test zwilżania: Po zlaniu tynku wodą ciemne linie ujawniają pęknięcia włoskowate i siatkowe. Jeśli woda szybko się wchłania, tynk jest bardzo chłonny. Rezultatem jest większe zużycie farby, a farba staje się chuda. Nierównomierna chłonność powoduje powstawanie plam.
 • Pęknięcia lub wgłębienia: Możesz to szybko i łatwo wygładzić za pomocą szpatułki i wypełniacza.
 • Zabrudzenie: Kurz i pajęczyny można usunąć za pomocą pędzla lub miotełki z piór.
 • Forma: Czarne plamy rozwijają się na chłodnych powierzchniach, na których skrapla się para wodna. W tynku rośnie również pleśń. Istnieją fungicydy, które zabijają grzyby (także specjalne farby do wilgotnych pomieszczeń), które mogą zapobiegać tworzeniu się pleśni. Gdy pleśń się rozprzestrzeni, chwilowo pomoże woda z octem. Trwale jednak izoluj ścianę tylko od zewnątrz lub od wewnątrz (przy użyciu płyt silikatowych) i regularnie regularnie wietrzyć.
 • Żółto-brązowe plamy: Tu przyczynę należy szybko usunąć blokując tynk wapienny Fluatem, malując tynki gipsowe ałunem lub podkładem izolującym.
 • Białe wykwity: Dzieje się tak, gdy wilgoć odparowuje ze ściany. Sole krystalizują się na powierzchni i odrywają farbę od podłoża. Ten wykwit należy pozostawić do wyschnięcia i wyczesać. Ważne jest, aby naprawić przyczynę mokrego muru.

Przygotowanie do malowania ścian: najważniejsze kroki

Aby później zaoszczędzić sobie wiele pracy, przed malowaniem należy dobrze przygotować ściany i pomieszczenia.
 

1. Przenieś wszystkie meble do innego pokoju lub na środku pokoju. Teraz nadszedł czas, aby zdjąć wszystkie zdjęcia, elementy dekoracyjne i półki. Jeśli później będą potrzebne otwory na kołki, możesz włożyć do nich papier kuchenny. Jeśli jednak planujesz całkowite przeprojektowanie ścian, wskazane jest wypełnienie otworów tynkiem.

Dobrze otynkowana ściana ułatwi późniejsze malowanie ścian.

Zdjęcie: Shutterstock / Yellowj

2. Możesz wyjąć gniazdka i włączniki światła (uwaga: wyłącz zasilanie)!) lub po prostu zamaskuj. Listwy przypodłogowe najlepiej zamaskować taśmą malarską, podłoga pokryta folią malarską. Wskazówka: Jest folia malarska z paskami samoprzylepnymi. Dzięki temu zaoszczędzisz trochę czasu. Potem przyszła kolej na ramy drzwi i okien. Powierzchnie drzwi i podłogi można pokryć folią lub włókniną malarską. Wszystkie grzejniki powinny być szczelnie pokryte folią - znacznie ułatwia to malowanie za grzejnikiem.

Malowanie ścian: tak to działa

Pomaluj rogi i krawędzie pędzlem. Można go wcześniej nawinąć na kartkę papieru, aby luźny puch można było oderwać od wałka. Pędzel zanurzyć tylko do połowy i wytrzeć. Jeśli wcześniej przykleisz kawałek taśmy klejącej do wiadra z farbą, możesz tutaj łatwo wytrzeć pędzel. Farbę nakładaj szybko: najpierw po skosie, potem w pionie. Ważne: podczas malowania ścian wszystkie okna powinny pozostać zamknięte, ponieważ przeciągi powodują, że niektóre obszary zbyt szybko wysychają, a następnie mogą tworzyć się smugi. Więc nie wietrzyć, dopóki nie skończysz ze wszystkimi ścianami w pokoju. Wałek można przepłukać na ciepło na noc i owinąć folią aluminiową. Pędzle najlepiej umieścić w szklance z wodą. Ściągaczkę najlepiej zapakować w hermetyczny worek.

Podczas malowania ścian pędzel nadaje się do narożników i krawędzi.

Zdjęcie: żart PAO / Fotolia.de

Maluj drewno i metal

Maluj drewno

Mieć drewniane ramy okienne i drzwiowe? W pewnym momencie potrzebują też metamorfozy. Ważne, jeśli mieszkasz do wynajęcia: Najpierw poproś właściciela o pozwolenie! Przed przystąpieniem do malowania wyczyść drewno gorącą wodą z mydłem lub specjalnym środkiem do czyszczenia drewna. Następnie pozostaw całość do wyschnięcia na noc. Następnego dnia możesz ostrożnie, ale dokładnie przeszlifować drewniane ramy. Farbę, która się odpryskuje, można zeskrobać skrobaczką w kierunku słojów. Użyj dobrej jakości farby do drewna. Są dobre, nieprzezroczyste kolory specjalne. Ale farby wapienne też są doskonałe.

Drewno wymaga specjalnej obróbki farbą i glazurą podczas malowania.

Zdjęcie: Mały Zielony

Pomaluj metal

Trzeba też dobrze przygotować powierzchnie metalowe. Plamy rdzy najłatwiej pozbyć się za pomocą wełny stalowej lub szczotki drucianej. Żelazo można odtłuścić rozcieńczalnikiem nitro i zagruntować środkiem antykorozyjnym. Puszkę można czyścić neutralnym domowym środkiem czyszczącym i włókniną ścierną, aluminium środkiem do czyszczenia aluminium, cynk amoniakiem. Jeśli powierzchnia jest wolna od brudu i kurzu, możesz zastosować podkład antykorozyjny. Jak tylko całkowicie wyschnie, możesz zacząć szczotkować lakier.

Pomaluj tapetę

Jeśli chcesz zamalować tapetę, pamiętaj o następujących kwestiach: Jeśli przyklejasz już kilka warstw tapety jedna na drugiej, najlepiej jest całkowicie usunąć je ze ściany. Można je zmiękczyć i zmyć wodą z płynem do mycia naczyń lub parowcem. Sprawdź, czy tapeta nadal mocno i czysto przylega do ściany, w przeciwnym razie może później odkleić się od ściany.
Przeprowadź również test wycierania: Jeśli przetrzesz powierzchnię ciemną szmatką, ścieranie odsłoni kredową farbę. Uważaj również na odpryski lakieru, otwarte szwy i luźne części. W razie potrzeby można ponownie przykleić luźne krawędzie.

Wzorzysta tapeta nie jest łatwa do zamalowania.

Zdjęcie: bungalow

Tapety flizelinowe lub tapety drewnopodobne najlepiej malować. Z kolei tapety wzorzyste i kolorowe są mniej popularne. Farby na bazie wody (farby emulsyjne) nie nadają się do malowania, ponieważ mogą powodować zmarszczki i pęcherze - dotyczy to szczególnie starych tapet. Farby lateksowe są tutaj najlepszymi partnerami.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here