Izolacja cieplna

Jakie są rodzaje izolacji termicznej? Które są przydatne? Co majsterkowicze mogą zrobić sami i gdzie powinni zająć się profesjonaliści? Oraz: Skoro tak łatwo jest wytwarzać ciepło: Po co w ogóle izolować swój dom?? Wciąż istnieje wiele uprzedzeń dotyczących izolacji termicznej. Aby to wyjaśnić i przedstawić przegląd wielu wariantów, technik i materiałów, zebraliśmy tutaj wszystkie ważne artykuły na temat izolacji termicznej. 

Zalety izolacji termicznej

Zbędny chłód i przeciągi są nieprzyjemne i nie dają przyjemnego poczucia mieszkania, ponieważ wymaga to odpowiedniej ilości ciepła. Więc włączamy ogrzewanie zimą, ale nie martw się o straty energii. Jeśli jednak wzrosną koszty ogrzewania, wkrótce sytuacja będzie wyglądać inaczej. Potrzebne są teraz bardziej wydajne rozwiązania. Priorytetem jest profesjonalna izolacja termiczna, która ma wiele zalet.

Zminimalizuj straty energii 

Słabo lub słabo ocieplone domy oddają dużą część energii cieplnej do świata zewnętrznego. Wysiłek, aby utrzymać ciepło tych właściwości jest stosunkowo wysoki. Przy dobrej izolacji termicznej spada zarówno zużycie, jak i koszty energii. W efekcie rosnące ceny energii elektrycznej czy ogrzewania mają mniej drastyczny wpływ na portfel. Dzięki właściwościom izolacyjnym koszty izolacji zwracają się z biegiem lat: im wyższe koszty zaoszczędzonego materiału grzewczego, tym szybciej.

Ochrona przed temperaturą i wilgocią

Przy dobrej izolacji termicznej wahania temperatury zewnętrznej nie mają bezpośredniego wpływu na temperaturę w pomieszczeniu: latem wnętrze budynku nie nagrzewa się tak szybko, zimą ściany nie wychładzają się tak bardzo, że wilgoć z powietrze może się skroplić. Zapobiega to uszkodzeniom strukturalnym powodowanym przez wilgoć i pleśń.

Dobra izolacja termiczna utrzymuje przyjemne ciepło w mieszkaniu zimą.

Zdjęcie: Shutterstock / michaeljung

Wzrost wartości nieruchomości

Izolacja termiczna jest ważnym środkiem utrzymującym wartość i jest po prostu częścią nowoczesnych lub remontowanych budynków. Budynek, który jest odpowiednio ocieplony, a co za tym idzie ma niskie wartości zużycia, może być wynajmowany po wyższych cenach, a także ma wyższą wartość odsprzedaży. Izolacyjność termiczna jest również odnotowana w przepustce energetycznej. Musiał być stworzony dla każdej nieruchomości, która ma być sprzedana przez kilka lat.

Chroń klimat

Izolacja termiczna budynków pomaga zużywać mniej paliw kopalnych, a tym samym zmniejszać emisje CO2. Gaz ten, który powstaje podczas procesów spalania, powoduje efekt cieplarniany w ziemskiej atmosferze. Jest uważany za główną przyczynę globalnego ocieplenia. Izolacja termiczna jest ważnym aspektem w celu zmniejszenia zużycia energii w ramach ochrony klimatu.

Wymogi prawne

Każdy, kto chce dziś budować lub remontować, musi przestrzegać wymogów nowej Ustawy o Energii Budowlanej (GEG), 1. Listopad 2020 wszedł w życie.
Przepisy EnEV 2016 dla nowych budynków pozostają w mocy. Wymaga współczynnika przenikania ciepła (wartość U) co najmniej 0,24. Jeśli izolacja jest dobra, wartość jest mniejsza niż 0,2. Wartość U jest mierzona w watach na metr kwadratowy i Kelvinach (W / m²K) i jest wartością porównawczą przepuszczalności ciepła płaskiego elementu. Od 2021 r. zgodnie z unijną dyrektywą dla budynków mają powstać tylko nowe budynki niskoenergetyczne według standardu KfW dla domów energooszczędnych 40 Plus, 40 i 50, w sektorze publicznym będzie to obowiązywać nawet od 2019 r. 
W nieremontowanych starych budynkach nawet 35 procent energii grzewczej jest tracone przez ściany zewnętrzne - to praktycznie prawdziwe pieniądze, które się spalają. Warto więc tutaj zainwestować, aby zmniejszyć straty. 

Aby móc poprawnie obliczyć izolacyjność cieplną Twojego domu, musisz wziąć pod uwagę kilka punktów.

Zdjęcie: iStock

Jak zaplanować projekt docieplenia

Wyposażenie domu w izolację termiczną to bardzo skomplikowana sprawa. Dlatego powinieneś starannie zaplanować swój projekt. Dzięki tym wskazówkom uzyskasz najlepszy wynik.

1. Inwentarz

Na początku powinieneś zadać sobie następujące pytania:

  • Jaka jest jakość energetyczna elementów powłoki budynku?? Na pierwszą odpowiedź można odpowiedzieć za pomocą kamery termowizyjnej: Termografia uwidacznia straty ciepła w domu.
  • Czego potrzebuję do energetycznego remontu? Tutaj może pomóc certyfikowany doradca energetyczny: porównuje rzeczywiste zużycie energii z wyliczonymi potrzebami budynku na podstawie kosztów ogrzewania lub rachunków za energię.

Należy również dowiedzieć się, czy w przeszłości przeprowadzono już działania izolacyjne i czy wykonano obliczenia obciążenia cieplnego. 

Dobrze wiedzieć: Po udanej izolacji termicznej grzejniki są często przewymiarowane przy tej samej temperaturze zasilania. Jak prawidłowo ustawić ogrzewanie?.

2. Oblicz oszczędności energii 

Konsultant ds. energii może jedynie ocenić, ile energii można zaoszczędzić dzięki różnym środkom po dokonaniu inwentaryzacji. Trudno powiedzieć, kiedy izolacja termiczna jest opłacalna pod względem kosztów, ponieważ nie wiadomo, jak będą się kształtować ceny energii w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat – ale bazując na doświadczeniach minionych dekad, będą miały tendencję do dalszego wzrostu – i od ekologiczny punkt widzenia izolacja termiczna i tak ma sens.

3. Opracuj plan naprawy 

Całkowity remont jest zazwyczaj bardzo kosztowny. Dlatego wskazane jest rozłożenie indywidualnych środków na kilka lat. Najlepiej wykonywać prace, gdy element i tak wymaga renowacji. Przede wszystkim ważne jest zaplanowanie z wyprzedzeniem, tj. ogólna koncepcja: jeśli najpierw ocieplony jest dach, a następnie elewacja, musi być wystarczający zwis, aby pokryć izolację zewnętrzną.

4. Złóż wniosek o dofinansowanie

Na wiele dociepleń można uzyskać dotacje i dotacje z różnych źródeł, co ułatwia finansowo właścicielowi unowocześnianie nieruchomości. Korzystne pożyczki i dotacje są dostępne w ramach programu finansowania „Odnowa Energetyczna” Banku KfW. Doradca energetyczny poinformuje Cię o warunkach i możliwościach.

Koszty prac izolacyjnych Renowacja Izolacja domów: Koszty te przychodzą do Ciebie Izolacja elewacji Bauwissen: Koszty w skrócie Systemy ociepleń Bauwissen (ETICS): Wskazówki dotyczące użytkowania i koszty

5. Znajdź firmy budowlane 

Wybierając odpowiednią firmę budowlaną należy być szczególnie wymagającym: im bardziej skomplikowane prace budowlane, tym ważniejsze są umiejętności rzemieślników. Ponieważ w wykonaniu można popełnić wiele błędów o daleko idących skutkach, zależy to od ich dokładności i doświadczenia – np. nawet mały otwór w paroizolacji może prowadzić do powstawania kieszeni wilgoci i ukrytego rozwoju pleśni. Jednocześnie ogranicza to możliwości oszczędzania pieniędzy z własnym wkładem. Nawet doświadczeni majsterkowicze często osiągają swoje techniczne granice, jeśli chodzi o izolację termiczną.

Które obszary należy zaizolować?

Każdy budynek składa się z różnych elementów: ścian, stropów, dachu, piwnicy, klatki schodowej i szybu windy oraz dodatków i nadbudówek takich jak garaż, balkon, taras, wykusz, wieżyczka, ogród zimowy, podcienia, ale także budynki funkcjonalne czy maszynowe, zewnętrzne elementy ogrzewania i klimatyzatory i wiele więcej. Nie zapomnij o otworach wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak okna, drzwi, świetliki i inne. Wszyscy rozumieją, że budynek może być trudny do ogrzania, jeśli np. drzwi i brama są otwarte. Dlatego wszystkie części budynku powinny być brane pod uwagę i analizowane w ich społeczności przed podjęciem indywidualnych działań.
Największe straty ciepła występują przez zewnętrzne przegródki budynku: okna, ściany i dach. Mają też największą powierzchnię i dlatego oferują największy potencjał oszczędności.

1. Izolacja zewnętrzna

fasada

Fasada i jej projekt są odpowiedzialne za pierwsze wrażenie, jakie robi dom. Struktura wewnętrzna ścian decyduje również o tym, ile cennego ciepła traci się zimą lub jak bardzo dom nagrzewa się w środku latem. Idealnie, izolacja termiczna jest już uwzględniona w planowaniu domu przez architektów i budowniczych.


Jeśli chcesz pokryć fasadę w sposób odporny na warunki atmosferyczne i klimat, powinieneś upewnić się, że zastosowano izolację i że fasada zamyka się prawidłowo i profesjonalnie wraz z otworami, aby nie powstawały mostki termiczne. Na przykład nieizolowane skrzynki roletowe odprowadzają ciepło na zewnątrz. Zwiększa to nie tylko koszty ogrzewania – wewnątrz znajdują się również potencjalnie zimne strefy, w których wilgoć z powietrza w pomieszczeniu może się skraplać. Jeśli skrzynki nie są wymieniane na nowe, można również doposażyć starsze. Izolowane skrzynki roletowe są również możliwe dla majsterkowiczów.

okno

Okna są również częstym źródłem błędów: jeśli zrobisz to dobrze, okna zostaną przesunięte pod izolację termiczną. Ponieważ to dużo wysiłku, niewielu to robi. Aby zapobiec mostkom termicznym i problemom z wilgocią, należy przynajmniej dodatkowo zaizolować ościeże.

Stosowanie nowoczesnych okien termoizolacyjnych stało się w dzisiejszych czasach tak naturalne, że wystarczy zdecydować, jaki rodzaj okna termoizolacyjnego zamontować. Powinny pasować do rodzaju domu pod względem stylu i materiału. 
Przy renowacji starszego budynku należy sprawdzić typowe mostki termiczne w starym budynku. Dotyczy to również okien – wymiana np. starych okien ma sens, gdyż stosunkowo szybko zmniejsza to koszty ogrzewania. Współczynnik przenikania ciepła (wartość U) mierzony jest również dla okien w W/m²K (wat na metr kwadratowy i Kelvin). W przypadku starych okien bez uszczelek współczynnik U wynosi około 4,7, w przypadku zwykłych okien plastikowych z trzema szybami około 0,7 - ogromna różnica!

Kompleksowa koncepcja obejmuje również uwzględnienie pożądanego i niepożądanego zacienienia przez rolety, żaluzje, markizy, fragmenty budynków czy rzuty.

Okna powinny być również odpowiednio izolowane termicznie w celu zmniejszenia strat energii.

Zdjęcie: Fotolia / gpointstudio

Drzwi

Mostki termiczne pojawiają się również w drzwiach prowadzących z domu do obszarów, w których temperatura nie jest kontrolowana, takich jak korytarze, garaże, piwnice lub ogrody zimowe. Szczególnie drzwi wejściowe powinny być dobrze izolowane, ponieważ różnica temperatur jest zwykle największa na zewnątrz. To samo dotyczy oczywiście drzwi tarasowych i balkonowych. Nowoczesne uszczelki i systemy blokujące zapewniają, że traci się jak najmniej energii grzewczej.
 

2. Izolacja wewnętrzna

Jeśli ochrona zabytków lub względy estetyczne przemawiają przeciwko zmianie elewacji zewnętrznej, izolację wewnętrzną zwykle pozostawia się jako środek izolacyjny. Dzięki temu nie wymaga żadnego rusztowania zewnętrznego i może być również wykonywany we własnym zakresie. Ale bądź ostrożny: oprócz utraty przestrzeni we wnętrzu i możliwego niekorzystnego wpływu na klimat w pomieszczeniu, problemy z wilgocią mogą pojawić się również w samej ścianie. Dlatego nieodzowna jest tutaj paroizolacja. Zawsze warto zasięgnąć fachowej porady w zakresie ocieplenia wnętrz – dotyczy to w szczególności starych domów szachulcowych, które mają być ocieplone.

Dzięki izolacji wewnętrznej można skutecznie zaizolować poszczególne pomieszczenia lub mieszkania.

Zdjęcie: epr / Getifix GmbH

3. Ocieplenie dachu

Po elewacji dach jest drugą co do wielkości powierzchnią domu. Jeśli nie jest ocieplony, w sezonie grzewczym może tu tracić do 30 procent ciepła, ale latem nagrzewa się tutaj. Często pomijany jest typowy mostek termiczny: komin należy ocieplić również pod dachem.
Która metoda jest najbardziej odpowiednia do izolacji dachu, zależy od rodzaju konstrukcji dachu, dostępnego budżetu oraz pomysłów i życzeń właściciela. Jeśli górna kondygnacja nie została zabudowana i dlatego nie jest ogrzewana, istnieje również - niedroga - opcja izolacji tylko stropu najwyższej kondygnacji. Istnieje kilka sposobów samodzielnego ocieplenia dachu:

Między izolacją krokwi

Tylko przestrzeń między krokwiami jest izolowana. Izolacja międzykrokwiowa jest klasyczną metodą izolacji dachu i jest stosowana głównie do późniejszej izolacji dachu w przypadku dachów o normalnym skosie. Izolację można zainstalować tanio i bez większego wysiłku - z dobrymi instrukcjami, a przy starannym wykonaniu nawet przez wykwalifikowanego majsterkowicza.
Efekt izolacyjny jest wyższy niż w przypadku czystej izolacji podkrokwiowej. Istniejąca okładzina musi zostać usunięta przed montażem izolacji. Instalacja paroizolacji jest stosunkowo skomplikowana – istnieje również ryzyko powstania mostków termicznych, które zmniejszają efekt izolacyjny i w dłuższej perspektywie prowadzą do rozwoju pleśni.
Izolacja podkrokwiowa

Materiały izolacyjne montuje się wewnątrz budynku pod krokwiami. Zmniejsza to jednak nieco kubaturę użytkową (powierzchnię mieszkalną lub magazynową) najwyższego piętra. Izolacja podkrokwiowa jest zwykle montowana dodatkowo do izolacji międzykrokwiowej, jeśli krokwie nie są wystarczająco zwymiarowane, aby zapewnić dobrą izolację termiczną.
Izolacja nakrokwiowa

Materiały izolacyjne mocowane są do krokwi od zewnątrz. Istniejące pokrycie dachowe musi zostać usunięte, a dach ponownie przykryty. Z punktu widzenia fizyki budowli metoda ta jest najskuteczniejsza, ponieważ praktycznie omija wszelkie mostki termiczne. Ponadto uważana jest za wydajną, czystą i nie traci się miejsca pod dachem.
Kolejną zaletą jest to, że ostatnie piętro pozostaje użytkowe i mieszkalne przez cały czas trwania prac budowlanych. Jednak powoduje to najwięcej wysiłku i stosunkowo wysokie koszty. Izolacja nakrokwiowa jest idealna, jeśli dach i tak trzeba wymienić, tj. przy całkowitym remoncie i oczywiście również przy nowych budynkach.

Każdą z powyższych opcji można również zastosować w przypadku dachów płaskich, pod warunkiem, że dach nie jest stropem z litego betonu.

W przypadku izolacji międzykrokwiowej materiały izolacyjne montuje się od wewnątrz pomiędzy krokwiami.

Zdjęcie: iStock/ronstik

4. Izolacja poddasza

Dużo energii ucieka do otaczającego powietrza lub podłogi przez nieizolowane części budynku, zwłaszcza piwnicę i strych, szczególnie zimą. W zależności od warunków może to być do dziesięciu procent energii grzewczej. 
Rozporządzenie w sprawie oszczędzania energii (EnEV) stanowi zatem, że od 2012 r. wszyscy właściciele domów muszą izolować sufit lub dach na najwyższym piętrze. Izolacja poddasza jest szczególnie przydatna, gdy nie jest wykorzystywana jako stała przestrzeń mieszkalna. Późniejsze zastosowanie determinuje również wybór materiałów izolacyjnych:

  • Jeśli przestrzeń nie jest wykorzystywana, wystarczy zwykłe arkusze izolacji między belkami. 
  • Jeśli strych ma być używany do suszenia prania lub jako pomieszczenie do przechowywania, wbudowane są antypoślizgowe panele izolacyjne lub belki są obłożone od góry po ociepleniu kołkami lub płytami OSB.

5. Izolacja płyty podłogowej 

Jeśli chcesz zaizolować płytę stropową, masz dwie możliwości: od spodu płyty stropowej (w przypadku nowych budynków) lub od wewnątrz (budynki istniejące).
Przy izolacji obwodowej, czyli zewnętrznej izolacji elementów budowlanych graniczących z gruntem, jako podkład stosuje się warstwę chudego betonu lub piasku, który kładzie się na warstwie żwiru – zabezpiecza to przed mrozem. Do tego panele izolacyjne z polistyrenu (EPS i XPS), panele ze szkła piankowego lub żwir ze szkła piankowego, zanim panel podłogowy uszczelni całość. 
Zalecane są zajmujące niewiele miejsca panele izolacji próżniowej (VIP), aby zachować wysokość pomieszczenia, gdy płyta stropowa jest izolowana termicznie od wewnątrz i nie trzeba żmudnej regulacji drzwi, przejść i stopni. Dzięki grubości materiału izolacyjnego wynoszącej zaledwie dwa centymetry uzyskujesz doskonałą izolację termiczną. Wymagają jednak znacznie większego budżetu i dokładniejszego planowania wstępnego niż konwencjonalne materiały izolacyjne.
Alternatywą dla nowych budynków jest termiczny panel podłogowy: to jedyny, ogrzewanie podłogowe i wylewka w jednym. 

6. Izolacja podłogi

Jeśli piwnica nie jest ocieplona i nie ma izolacji do parteru pod jastrychem, zimne stopy są nieuniknione. Izolacja podłogi może pomóc. Jednak przy modernizacji często pojawia się problem, że wysokość drzwi i pomieszczenia powoduje, że na warstwę izolacji, jastrych i pokrycie pozostaje tylko kilka centymetrów. W naszych instrukcjach dotyczących izolacji podłóg: Jak to się robi, znajdziesz przegląd cienkich materiałów izolacyjnych i wskazówki, jak postępować prawidłowo.
Nawiasem mówiąc, w tym przypadku warto zainstalować odpowiednią izolację akustyczną dla Twojej podłogi. Nie jest to izolacja termiczna sama w sobie, ale w zależności od materiału (np. płyty izolacyjne z korka lub włókna drzewnego) oszczędza również ciepło.

7th. Izolacja piwnicy

W zależności od sposobu użytkowania piwnicy, należy zastosować izolację: Jeśli jest ona używana jako nieogrzewane pomieszczenie magazynowe, zaleca się zaizolowanie stropu piwnicy. Doświadczeni majsterkowicze mogą to zrobić sami, ponieważ panele izolacyjne są po prostu przyklejane do sufitu piwnicy od dołu. Dzięki temu Twoje stopy będą ciepłe na parterze. Jeżeli natomiast piwnica ma być wykorzystywana jako ogrzewana przestrzeń mieszkalna zalecana jest dodatkowa izolacja ścian i podłogi.
Izolacja ścian piwnicy od wewnątrz jest wyzwaniem z punktu widzenia fizyki budowli, ponieważ zewnętrzne ściany piwnicy stykają się głównie z wilgotnym gruntem, a zatem w ścianie występuje inny gradient wilgoci niż na piętrze powyżej. Dlatego wykwalifikowana firma specjalistyczna powinna zawsze wykonywać tę pracę. W przeciwnym razie istnieje ryzyko mostków termicznych, uszkodzeń wilgoci i pleśni.
Jeżeli ściany piwnic są izolowane od zewnątrz, otaczający grunt musi zostać usunięty na czas trwania prac budowlanych. Dzieje się tak zwykle podczas remontu i osuszania wilgotnych ścian piwnicy. Izolacja obwodowa jest idealna - ale niestety też bardzo droga.

Jeśli piwnicę wykorzystujesz tylko jako magazyn, wystarczy izolacja stropu piwnicy. W przeciwnym razie wymagana jest szersza izolacja ścian.

Zdjęcie: iStock

Główne materiały izolacyjne

Wybrany materiał izolacyjny powinien oczywiście być zdrowy do życia, ponieważ w domu nie ma miejsca na odgazowanie zanieczyszczeń. Wybór testowanych produktów stale się powiększa, zarówno do „konwencjonalnych” materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna czy poliuretan, jak i do ekologicznych materiałów izolacyjnych, takich jak włókno drzewne, pianka mineralna, celuloza, konopie czy kulki Neptuna. Aby mieć tutaj ogólny przegląd, pomocne będzie porównanie materiałów izolacyjnych do izolacji termicznej.


Dzięki wiarygodnym znakom testowym większość materiałów izolacyjnych można łatwo sklasyfikować. Na przykład z natureplus, eco-Institut, pure life dla poliuretanu i innych. Katalog budowlany „Zdrowe budynki Sentinel Haus Institut” łączy kilka znaków kontrolnych produktu i oferuje nadrzędną orientację. 

Techniki termoizolacyjne

Istnieje wiele technik izolacji domu. Możesz indywidualnie wybrać, który materiał izolacyjny będzie pasował do Twojego domu.
 

1. Monolityczna fasada

Ten kształt elewacji zapewnia izolację termiczną. Składa się z muru jednowarstwowego z bloczków z betonu lekkiego, betonu komórkowego lub cegieł perforowanych pionowo. Materiał budowlany posiada odpowiednie wartości izolacyjności i spełnia wszystkie wymagania statyczne dla konstrukcji. Wygodna, ale nie do końca tania metoda stosowana jest głównie w przypadku nowych budynków.

2. Izolacja elewacji z wentylowaną ścianą osłonową

Atrakcyjna i ochronna izolacja elewacji: stoi przed właściwą konstrukcją nośną, statycznie efektywną ścianą i sama nie przejmuje żadnej funkcji nośnej. Te dwa elementy są połączone ze sobą za pomocą konstrukcji nośnej, pomiędzy którą umieszczony jest materiał izolacyjny. Szczelina pomiędzy izolacją a okładziną odprowadza wilgoć. W sumie ściana jest wtedy grubsza niż w przypadku kompozytowego systemu termoizolacyjnego.

3. Drewniana elewacja

Drewniana elewacja przyciąga coraz większą uwagę architektów i właścicieli budynków. Drewno to nie tylko tradycyjny materiał budowlany o dobrych właściwościach izolacyjnych, jest również bardziej przyjazny dla środowiska i zrównoważony niż wiele innych materiałów budowlanych. Technologia izolacji w dużej mierze odpowiada technologii ściany osłonowej wentylowanej od tyłu.

Drewniana elewacja jest bardziej przyjazna dla środowiska i zrównoważona niż inne materiały budowlane. Ich izolacja w dużej mierze odpowiada izolacji ściany osłonowej wentylowanej od tyłu.

Zdjęcie: Shutterstock / kaczor58

4. Konstrukcja stoiska drewnianego

Konstrukcje szkieletowe, stosowane zwykle w branży domów prefabrykowanych, to nowoczesne rozwinięcie konstrukcji szachulcowej. Niektórzy producenci oferują ściany paroprzepuszczalne, w których materiał izolacyjny jest po prostu umieszczany w przedziale drewnianej ramy między ścianą zewnętrzną i wewnętrzną. Wbudowane w ścianę wielowarstwowe panele izolacyjne umożliwiają transport wilgoci z wewnątrz na zewnątrz, ale nie przenikają z zewnątrz do wewnątrz. Pozostałe domy prefabrykowane są dodatkowo uszczelniane ostateczną izolacją termiczną zewnętrzną w systemie kompozytowym. 

5. Izolacja wdmuchiwana

Przestrzeń między dwuwarstwową litą ścianą wypełniona jest materiałem izolacyjnym. Izolacja wdmuchiwana jest najłatwiejszą i najszybszą metodą, gdy elewacja składa się już z dwóch warstw. Koszty izolacji wdmuchiwanej są również stosunkowo tanie. Tak jest tradycyjnie w przypadku dwuwarstwowych budynków murowanych w północnych Niemczech: mają one nośną ścianę wewnętrzną wykonaną z cegły wapienno-piaskowej lub betonu oraz nienośną powłokę zewnętrzną wykonaną z tzw. muru licowego. Pomiędzy nimi znajduje się wnęka wypełniona wdmuchiwanym materiałem izolacyjnym. Szczelina powinna mieć co najmniej 3,5 centymetra szerokości. Ze względów ekologicznych ziarnisty materiał izolacyjny powinien być w miarę możliwości pochodzenia naturalnego lub mineralnego – zalecane są włókna drzewne lub celulozowe oraz perlit.

6. Izolacja zewnętrzna z kompozytowym systemem termoizolacji zewnętrznej (ETICS)

W przeciwieństwie do konstrukcji szkieletowej, izolacja zewnętrzna przejmuje dominującą część izolacji. Nakłada się go zwykle na masywną ścianę z kamienia wapiennego, betonu lub cegły za pomocą zaprawy klejowej i zbrojeniowej. Po około 30 latach elewację należy odnowić i odnowić.

Wielu właścicieli domów nadrabia zaległości ze współczesną izolacją zewnętrzną.

Zdjęcie: IWM / txn

7th. Izolacja próżniowa

Stosunkowo nowym procesem jest izolacja za pomocą paneli próżniowych. Te panele izolacyjne mają tylko spektakularne dwa centymetry grubości i wykorzystują zasadę termosu. Oznacza to, że ściany mogą być bardzo cienkie nawet w domach pasywnych; pozostaje większa przestrzeń wewnętrzna. Wadą są (wciąż) wysokie ceny i wrażliwość paneli, dzięki czemu efekt izolacyjny może z biegiem lat maleć.

ósmy. Fasada generująca energię 

Elewacje generujące energię to rzadki przypadek szczególny. W izolację termiczną wbudowane są specjalne elementy solarne lub fotowoltaiczne, które zamieniają promienie słoneczne w energię cieplną lub elektryczną. Montaż fotowoltaiki na dachu lub elewacji wymaga profesjonalnego wsparcia. Koszty za metr kwadratowy są stosunkowo wysokie.

Częste błędy w izolacji termicznej

Krytyka izolacji wokół domu niepokoi wielu remontowców, budowniczych i właścicieli nieruchomości. W rzeczywistości istnieją przykłady, w których po renowacji doszło do wnikania wilgoci, a oczekiwane oszczędności w kosztach ogrzewania się nie zmaterializowały.


Najczęstsze błędy w izolacji termicznej

  • Mostki termiczne 
  • niewystarczające uszczelnienie 

Konsekwencje

  • mniejsze oszczędności energii 
  • Uszkodzenia strukturalne z rozwojem pleśni
  • mniejszy komfort życia

Nie należy jednak z tego wnioskować, że dom nieocieplony należy pozostawić w stanie „roku budowy”. Byłby to duży błąd, ponieważ ogrzewałbyś wtedy odrzutnik energii przy zdecydowanie zbyt wysokich kosztach operacyjnych. Ponadto nieruchomość z biegiem lat straciłaby na wartości. 

Kiedy izolacja termiczna jest amortyzowana??

Trudno obliczyć, kiedy izolacja termiczna jest opłacalna finansowo. Mieszkańcy nieruchomości są niemal niemożliwym do wyliczenia czynnikiem, ponieważ mają duży wpływ na zużycie energii: W zależności od indywidualnych preferencji jedni chcą, żeby było cieplej niż inni i ogrzewali więcej. Kiedyś ludziom wystarczała temperatura pokojowa od 19 do 20 stopni, podczas gdy dziś wielu ludzi już marznie w takich temperaturach. Temperatury od 21 do 23 stopni w pomieszczeniach mieszkalnych są w dzisiejszych czasach absolutnie normalne. Każdy stopień obniża koszty ogrzewania o 6%. 

W rzeczywistości izolacja termiczna nie zwraca się w ciągu pięciu lat, a raczej w ciągu dziesięcioleci. Ale o czym nie należy zapominać: środowisko i klimat zawsze czerpią korzyści z izolacji termicznej - natychmiast. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here