Kompozytowy system izolacji termicznej (ETICS): wskazówki i koszty użytkowania”,

Kompozytowe systemy termoizolacyjne nazywane są potocznie pełną izolacją termiczną lub powłoką termiczną. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem o oszczędzaniu energii (EnEV 2014) kompozytowy system izolacji termicznej jest zwykle zalecany, jeśli podczas renowacji starego budynku trzeba wymienić więcej niż 10% tynku.
Jednak dom nie może tak po prostu zdjąć zimowego płaszcza latem. Dlatego materiały muszą być również oddychające – czyli w pewnym stopniu przepuszczalne dla dyfuzji – inaczej dom będzie się pocił.

Struktura ETICS

ETICS składa się z materiału izolacyjnego, tkaniny wzmacniającej wraz z zaprawą wzmacniającą, tynku elewacyjnego i farby elewacyjnej. Generalnie istnieją trzy różne grupy materiałów na zewnętrzne systemy ociepleń:

  • ekologiczne materiały izolacyjne z włókien drzewnych, konopi, korka czy kokosa
  • syntetyczne materiały izolacyjne, takie jak polistyren (EPS, nazwa handlowa Styrofoam) lub poliuretan (PUR) na bazie ropy naftowej, popularny w systemach kompozytowych ociepleń
  • mineralne materiały izolacyjne, takie jak żwir ze szkła piankowego, wełna mineralna lub płyty silikatowe

Podstawowym elementem kompozytowego systemu termoizolacyjnego jest oczywiście materiał izolacyjny, powszechnie stosowany w postaci płyt izolacyjnych. Ze względu na przepisy przeciwpożarowe nie można po prostu przykleić wszystkich możliwych materiałów izolacyjnych do wnętrz na zewnątrz, nawet jeśli często są one tańsze. Np. płyty celulozowe, lniane czy izolacyjne z wełny owczej nadają się tylko do wnętrz, ale nie do budowy kompozytowych systemów termoizolacyjnych.

Zalety kompozytowych systemów termoizolacyjnych

Największą zaletą ETICS jest oczywiście przytulny, ciepły dom przy możliwie najniższych kosztach ogrzewania. ETICS można również doposażyć i, w przeciwieństwie do izolacji wewnętrznej, powierzchnia mieszkalna nie ulega zmniejszeniu. System działa zarówno na starym tynku i murze, jak i na nowych ścianach. Mineralny materiał izolacyjny zwykle zwiększa ochronę przeciwpożarową. Wszystkie warianty zapewniają izolację akustyczną i ochronę przed zacinającym deszczem na murze.
Istniejącą izolację termiczną można podwoić za pomocą kolejnego kompozytowego systemu izolacji termicznej, aby uzyskać lepszy efekt izolacyjny poprzez kołkowanie nowego kompozytowego systemu izolacji termicznej przez istniejący ETICS w nośnej ścianie zewnętrznej.

Wady ETICS

Kompozytowy system izolacji termicznej jest stosunkowo złożony, a przez to drogi. To nic dla majsterkowiczów bez specjalistycznej wiedzy - ewentualne ryzyko kondensacji i powstawania pleśni jest po prostu zbyt duże w przypadku popełnienia błędów. Ryzyko to pojawia się również, gdy okna nie są odpowiednio izolowane i gdzieś są mostki termiczne z kondensacją.

Kompozytowy system izolacji termicznej mogą być instalowane przez bardzo doświadczonych majsterkowiczów - ale profesjonaliści są znacznie szybsi i wiedzą, na co zwracać uwagę.

Zdjęcie: iStock / simazoran

Przede wszystkim kompozytowy system izolacji termicznej z izolacją EPS może zwiększać ryzyko pożaru i zagrażać ochronie przeciwpożarowej, jeśli komponenty są słabo skoordynowane. Aby płyty styropianowe zostały zaklasyfikowane jako trudnopalne, w wyższych budynkach zawsze wymagane są dodatkowe środki ochrony przeciwpożarowej, takie jak montaż prętów ogniowych, niepalnych zapraw zbrojących i tynków wykończeniowych. W szczególności arkusze styropianowe nie nadają się do recyklingu i zanieczyszczają pozostałe odpady podczas ich utylizacji.
Niestety dzięcioły czasami bardzo lubią szorstką elewację i mylą ją z pniami drzew - wycinają w nich dziury, a czasem budują gniazda w starannie wyciętym materiale izolacyjnym. Kiedy mrówki chowają się w fasadzie, dzięcioły naprawdę potrafią posiekać ten pełzający przysmak.

Zastosowanie ETICS w budowie domów

Zgodnie z przepisami budowlanymi kompozytowy system izolacji termicznej musi być samonośny, a nie tylko opierać się o ścianę. Płyty izolacyjne są albo przyklejane, mocowane kołkami - lub przykręcane w przypadku ścian drewnianych - lub mocowane za pomocą systemów szynowych w przypadku bardzo nierównych ścian lub powłok nienośnych. Oczywiście możliwe jest połączenie kilku metod. Podczas kołkowania producenci zwykle określają liczbę na panel i rozmieszczenie kołków.
Ponadto ETICS musi radzić sobie z różnicami temperatur i siłami wiatru, które mogą być silne w wysokich budynkach. Pod względem wyglądu musi pasować do otoczenia, co dotyczy zwłaszcza koloru i struktury.
Kompozytowy system izolacji termicznej musi przejąć szczeliny dylatacyjne w elewacji, aby w murze nie powstawały pęknięcia. Następnie należy zamknąć fugę od zewnątrz taśmą uszczelniającą fugę lub profilem dylatacyjnym ETICS. Jeżeli podłoże ma być zabezpieczone przed wilgocią za pomocą izolacji obwodowej, należy to wcześniej zrobić osobno. ETICS tego nie robi, nie zabezpiecza elewacji przed wilgocią z gruntu.

Wiedza budowlana tynkowe płyty bazowe: przyczepność do każdej powierzchni Niezależnie od tego, czy są wykonane z wełny mineralnej, czy z włókien drzewnych: tutaj możesz dowiedzieć się wszystkiego o tynkowych płytach bazowych, ich właściwościach i zastosowaniu na elewacjach, jak również we wnętrzach.

Dołącz poprawnie ETICS: Tak to działa

Planując izolację termiczną z ETICS, oprócz wyboru materiału i właściwości izolacyjnych, nie zapominaj o bardzo prozaicznych rzeczach:
 

  • Czy drogi dojazdowe dla samochodów ciężarowych są przejezdne i czy w ogóle można przechowywać materiał na kompozytowy system izolacji termicznej?? Ponieważ płyty izolacyjne są wrażliwe na światło słoneczne i dlatego powinny pozostać w folii i być zabezpieczone przed kurzem.
  • Ile takiej izolacji potrzebujesz?? Określ obszar elewacji i odejmij obszary okien i drzwi, ale dodaj łącznie 10 procent odpadów.
  • Sprawdź również ewentualne dalsze koszty, np. konieczność wymiany parapetów, remontu drzwi lub wymiany okien. Coś szybko się układa.

Przygotowania do budowy

Przede wszystkim należy usunąć z elewacji wszystko, co się kruszy, a starą farbę elewacyjną zmatowić. Następnie przymocuj profile bazowe na wysokości 30 centymetrów, na których opierają się panele izolacyjne. Pozostawić niewielką szczelinę między profilami bazowymi jako szczelinę dylatacyjną zapobiegającą pęknięciom naprężeniowym.

Przymocuj płyty izolacyjne

Wymieszaj klej, nałóż pasek kleju dookoła na panele izolacyjne, a także umieść poszczególne punkty kleju na środku panelu tak, aby łącznie dobre 40 procent powierzchni panelu było pokryte klejem. Boczne powierzchnie pozostają wolne od kleju. Płyty izolacyjne należy przymocować blisko siebie w przesunięciu bez spoin krzyżowych. Spoiny powinny być odsunięte od siebie o co najmniej 20 centymetrów.

Dołącz wzmocnienie

Zamknąć wąskie spoiny między płytami izolacyjnymi pianką wypełniającą, większe spoiny resztkami. W przypadku ocieplenia ścian otynkowanych należy zabezpieczyć panele kotwami płytowymi zgodnie z zaleceniami producenta. Wzmocnienie to tkanina odporna na rozdarcia, która jest wciskana na zakładkę w wypoziomowaną zaprawę wzmacniającą i wygładzana tak, aby nic nie było widoczne. W przypadku powierzchni zbrojenie schodzi z rolki, w przypadku narożników są dodatkowe elementy z tkaniny z listwami ochronnymi narożników, w które wkładana jest masa wzmacniająca na mokro. Tynk nakłada się na wyschniętą warstwę zbrojoną.

Koszt ETICS

Koszt instalacji pełnej izolacji termicznej wynosi około 100 euro za metr kwadratowy - tylko dla systemu kompozytowego izolacji termicznej. Przy wszystkich innych poniesionych kosztach tj. z pracami przygotowawczymi, budową placu budowy (bez rusztowań), demontażem rur spustowych i innych elementów elewacji można liczyć od 120 do 180 euro za metr kwadratowy. Dom jednorodzinny o powierzchni fasady 150 m2 może kosztować około 18.Policz 000 EUR.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here