Efekt termoizolacyjny różnych materiałów budowlanych”,

Przewodność cieplna materiałów izolacyjnych - kluczowa dla izolacji

Różne materiały izolacyjne © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli chcesz ocieplić swój dom, możesz po prostu wynająć specjalistyczną firmę, w razie potrzeby wezwać doradcę energetycznego, a na koniec zapłacić rachunek. Wtedy nie musisz się martwić o szczegóły techniczne. Ale jeśli chcesz mieć coś do powiedzenia, może nawet pomóc, musisz wiedzieć trochę lepiej. A jeśli chodzi o izolację, planowanie kręci się wokół przewodności cieplnej materiałów.

Materiały izolacyjne: Przykłady przewodności cieplnej niektórych materiałów izolacyjnych

Cały temat izolacji istnieje tylko dlatego, że ciepło zawsze płynie w kierunku niższej temperatury. Im lepsza przewodność cieplna materiałów, tym lepiej może to zrobić. Z drugiej strony wynika, że ​​im gorsza przewodność cieplna materiału izolacyjnego, tym lepszy efekt izolacyjny.

Istnieje oczywiście dokładna definicja przewodnictwa cieplnego. Wskazuje ilość ciepła, mierzoną w dżulach, jaka może przepływać na sekundę przez substancję o grubości jednego metra i powierzchni jednego metra kwadratowego. Różnica temperatur między dwiema powierzchniami wynosi jeden stopień Kelvina. Nawiasem mówiąc, różnica jednego stopnia Kelvina jest dokładnie taka sama jak jednego stopnia Celsjusza, ale w fizyce najczęstszą jednostką miary jest Kelvin. Symbolem przewodnictwa cieplnego jest λ (lambda), jednostką jest W/(mK), tj. wat podzielony przez metr razy Kelvin.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Co sprawia, że ​​materiały izolacyjne?

Z definicji wszystkie materiały są uważane za materiały izolacyjne o wartości lambda mniejszej niż 0,1 W/(mK). Powszechnie stosowane obecnie materiały izolacyjne mają wartości lambda od 0,025 do 0,04 W/(mK). Często wbudowywany styropian, który słusznie nazywany jest styropianem ma wartość 0,03 W/(mK), nieco gorzej pod tym względem wypada płyta izolacyjna z celulozy i włókna drzewnego z 0,037 W/(mK). Len i konopie ledwo spełniają wymagania przy 0,04 W/(mK), próżniowe panele izolacyjne są obecnie najlepszym materiałem izolacyjnym z 0,004 W/(mK).

Podstawowa zasada materiału izolacyjnego: wtrącenie powietrza obniża przewodność cieplną

Wartość lambda może być również wykorzystana do obliczenia oporu cieplnego (R) elementów; np. grubość (d) ściany jest uwzględniona we wzorze. Wzór to wtedy R = d / λ. Odwrotnością R jest tak zwana wartość K, z którą często się spotykamy w przypadku materiałów izolacyjnych. Ta formuła to K = 1 / R. Kiedy normy europejskie zostały zharmonizowane, zastąpiono je U-, nie ma różnicy w treści. Wartość U, mierzona w watach na metr kwadratowy pomnożona przez kelwiny, jest decydującą miarą strat ciepła. Wartość U oblicza się, dzieląc wartość lambda przez grubość materiału.

Decydującym czynnikiem jest powietrze

Od czego właściwie zależy przewodność cieplna?? Decydującym czynnikiem jest ilość powietrza w materiale - dobrze to zilustrować na przykładzie swetra wełnianego. Dużo powietrza jest uwięzione w tkaninie, a ubranie jest ciepłe. Jeśli sweter się zamoczy, w tkaninie zamiast powietrza jest dużo wody. Woda przewodzi ciepło znacznie lepiej niż powietrze, efekt rozgrzewający swetra zniknął.

Takie kamienie nie są materiałem izolacyjnym. Ale z powodu uwięzionego powietrza odprowadzają z domu mniej ciepła niż lite kamienie. © Gina Sanders, magazyn.cegła suszona na słońcu.com

Wełnianymi swetrami nie ociepla się domu. Ale zasada jest taka sama – materiały izolujące, ponieważ materiał ma wiele porów, w których uwięzione jest powietrze. Im więcej powietrza w materiale, tym mniej innych substancji, które lepiej przepuszczają ciepło. Nawiasem mówiąc, żadne powietrze nie jest nawet lepsze od powietrza - to wyjaśnia wyjątkowo niską przewodność cieplną płyt próżniowych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here