Izolacja termiczna wg DIN

Znormalizowana rzecz: izolacja termiczna wg DIN

Izolacja termiczna domu powinna być jak najlepsza. Aby móc je oceniać porównywalnie, potrzebne są jednolite standardy. W tym celu na poziomie UE wprowadzono europejskie normy DIN EN 13162 do 13171. Odpowiedzialność za wdrożenie tych standardów na szczeblu krajowym spoczywa na państwach członkowskich.

Izolacja termiczna dachu © Alterfalter, fotolia.com

Wdrożenie norm europejskich w Niemczech odbyło się za pomocą normy DIN 4108-4 "Techniczne wartości znamionowe ochrony przed wilgocią i ciepłem". Określa wszystkie istotne cechy fizyki budowlanej różnych materiałów budowlanych. Określa również, że przewodność cieplna jest używana do obliczania wartości U.

Przepisy dotyczące izolacji termicznej w Niemczech i Europie: Wdrożenie norm europejskich w Niemczech odbyło się za pomocą norm DIN

Zbiór zasad izolacji termicznej w budynkach

Norma DIN 4108 reguluje izolację termiczną w budownictwie, jest zatem znacznie obszerniejsza i składa się z wielu innych części oprócz normy DIN 4108-4. Ustawa o energii budowlanej (GEG) wielokrotnie odwołuje się do normy DIN 4108. Pozostałe części normy uwzględniają różne podaspekty prawidłowo wdrożonej ochrony termicznej. Przykłady to:

  • DIN 4108-2, dotyczy minimalnych wymagań dotyczących ochrony termicznej elementów.
  • DIN 4108-6, stanowi podstawę do obliczania rocznego zapotrzebowania na ciepło i roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą.
  • DIN 4108-7, zestawia wymagania, zalecenia projektowe i wykonawcze dotyczące szczelności budynków i podaje przykłady zastosowań.
  • DIN 4108-10 opisuje wymagania dotyczące zastosowania dla materiałów termoizolacyjnych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here