Sortowanie prania: najlepsza metoda dla singli i rodzin”,

Jakie pranie możesz prać razem?

Białej jedwabnej bluzki nie należy prać z białymi dżinsami. Grubsza tkanina dżinsów, a zwłaszcza zamek błyskawiczny lub nity, mogą szybko uszkodzić jedwabną bluzkę. Z drugiej strony białe dżinsy nie pasują do bębna z innymi niebieskimi lub czarnymi dżinsami, ponieważ mają tendencję do wydzielania koloru po praniu. W rezultacie białe dżinsy uzyskują wyraźny szaro-niebieski odcień.
Zasada kciuka: Zawsze prać razem podobne kolory, pod warunkiem, że tkaniny i maksymalne temperatury są kompatybilne i nigdy nie są cieplejsze niż wskazano.

Dzięki przemyślanemu procesowi sortowania ogromne góry prania można usunąć w mgnieniu oka.

Zdjęcie: iStock/Brebca

Bieliznę należy prać w temperaturze 90 stopni?

Powszechnym błędem jest przekonanie, że bieliznę należy prać w temperaturze 90 lub co najmniej 60 stopni. Ponieważ większość detergentów jest teraz przeznaczona do pracy w niskich temperaturach, do bielizny wystarcza od 30 do 40 stopni. W przypadku niemowląt lub osób z obniżoną odpornością dodatkowe płukanie higieniczne - lub ocet lub soda oczyszczona jako przyjazna dla środowiska alternatywa - może zapewnić bezpieczne czyszczenie. Wiele elementów bielizny można prać nawet w maksymalnie 40 stopniach.

Porównanie: 6 systemów do sortowania prania

System sortowania

Nadaje się do

Ekologicznie

Przyjazny dla włókien

Nadaje się do codziennego użytku

kolor

temperatura

Rodzaj tkaniny /

Program prania

waga

Stopień zanieczyszczenia

pilna sprawa

pojedynczy

Pary

rodzina

Rodzina wielopokoleniowa

tak

nie

tak

pojedynczy

Pary

tak

tak

Warunkowy

pojedynczy

Pary

rodzina

Rodzina wielopokoleniowa

tak

tak

nie

rodzina

Rodzina wielopokoleniowa

tak

tak

tak

pojedynczy

Pary

rodzina

Rodzina wielopokoleniowa

tak

nie

tak

pojedynczy

Pary

nie

nie

nie

System 1: Sortuj pranie według koloru

Ta metoda sortowania jest niezwykle prosta i można ją nauczyć dzieci. Jak sama nazwa wskazuje, skupiono się na kolorze ubrań. Podział zaczyna się od kategorii "jasny" i "ciemny". W drugim kroku możesz dokładniej określić sortowanie: Od "ciemny ", na przykład "czerwony " i " niebieski " są sortowane jako oddzielne stosy, reszta pozostaje w "ciemny ". W szczególności "biały" jest oddzielony od "jasny". Ubrania mieszane w kolorze białym i kolorowym są przypisywane na podstawie ich dominującego koloru.

Jeśli pranie jest posortowane według koloru, nawet najmłodsi mogą pomóc.

Zdjęcie: iStock/jacoblund

Wskazówka: Dwa wspomniane kolory czerwony i niebieski oraz czarny mają tendencję do ścierania się. Lepiej jest włożyć do połowy opróżniony ładunek czerwonych ubrań, niż ryzykować odbarwienie reszty prania!
 

Zalety

niekorzyść

Prosty system sortowania

Brak uwzględnienia specyfikacji temperatury
i programy piorące

Odpowiedni dla dzieci

W razie potrzeby tylko do połowy pełnego wsadu

System 2: Sortuj pranie według temperatury

Każdy, kto sortuje pranie tą metodą, bierze pod uwagę specyfikację temperaturową odzieży. Znajdują się one na małych białych kawałkach papieru (tkaninie i metkach pielęgnacyjnych) - najczęściej z tyłu dekoltu lub na lewym bocznym szwie u dołu.  Maksymalna temperatura jest oznaczona następującym symbolem prania:

Ten symbol oznacza, że ​​pranie powinno być prane w temperaturze maksymalnie 30 stopni.

Zdjęcie: iStock / Gunay Aliyeva

Zawsze można prać ubrania w niższej temperaturze niż podana, ale nigdy nie należy przekraczać temperatury maksymalnej. Sweter, który został przypadkowo wyprany w 40 stopniach zamiast przepisanych 30 stopni to w najgorszym przypadku dwa rozmiary mniejsze po praniu. Ręczniki i pościel zwykle wytrzymują 60 lub 90 stopni. Ze względów higienicznych tekstylia, takie jak pieluchy, należy prać w temperaturze 90 stopni. Alternatywnie można dodać detergent higieniczny lub pięcioprocentowy ocet.
Wskazówka: Bielizna bawełniana często ma maksymalną temperaturę 40 stopni, jeśli zawiera elastan. Cienką bieliznę i bieliznę poliestrową należy prać tylko w 30 stopniach. Dzięki detergentowi niskotemperaturowemu pranie jest nadal higienicznie czyste.
 

Zalety

niekorzyść

Brak wbiegania

Nie można już odczytać temperatury,
kiedy kartka papieru zniknie

Mała liczba stosów prania
stałe ustawienia temperatury

Brak ochrony przed przebarwieniami

Wybór odpowiedniego programu prania wpływa na trwałość odzieży.

Zdjęcie: iStock / Ziga Plahutar

System 3: Sortowanie prania według rodzaju tkaniny

Innym sposobem sortowania prania jest rozróżnienie ubrań według rodzaju tkaniny. Idzie to w parze z różnymi programami prania pralki. Pranie jest sortowane według rodzaju materiału, na przykład stos dżinsów, bawełny, jedwabiu, wełny i tak dalej. Program prania pralki dobierany jest w zależności od tkaniny. Nowoczesne maszyny posiadają dodatkowe programy do dżinsów, prania ręcznego, jedwabiu, wełny itp. W przypadku rzeczy do prania wykonanych z różnych materiałów należy zawsze ponownie przyjrzeć się temperaturze na etykiecie. Domyślnym programem prania jest wtedy odzież o najniższej temperaturze.
Wskazówka: Ponieważ sukienki, bluzki i spódnice są wykonane z szerokiej gamy materiałów, ta metoda jest szczególnie odpowiednia dla kobiet.
 

Zalety

niekorzyść

Brak wbiegania

Brak ochrony przed przebarwieniami

Brak uszkodzeń odzieży
inne ubrania

Notatki blakną, materiał nie jest już czytelny

Nuty są często usuwane, zwłaszcza przy cienkich tkaninach.
Przypisanie jest wtedy możliwe tylko z trudem

Brak uwzględnienia specyfikacji temperatury

System 4: Sortuj pranie według wagi

Podczas sortowania prania według wagi nacisk kładziony jest na konsystencję tkaniny i ilość napełnienia w pralce. Rzeczy do prania są sortowane na kategorie „lekkie”, „średnie” i „ciężkie” na podstawie ich wagi. W przypadku ciężkich tkanin należy zadbać o to, aby nie przekroczyć maksymalnego ciężaru napełnienia pralki. Większość pralek ma maksymalne obciążenie od 8 do 13 kilogramów.
Wskazówka: Delikatne pranie należy prać w bębnie do maksymalnie 60 procent napełnienia w celu ochrony włókien, wełnę należy prać na poziomie 40 procent.
 

Zalety

niekorzyść

Brak przeładowania pralki

Brak ochrony przed przebarwieniami

Cienkie tkaniny nie pasują do bardziej wytrzymałych
Tekstylia uszkodzone

Brak uwzględnienia specyfikacji temperatury
i programy piorące

Intuicyjna metoda sortowania

Etykiety prania zawierają informacje o temperaturze, programie prania i poziomie prasowania.

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

System 5: Sortowanie według stopnia zanieczyszczenia

Metoda sortowania jest szczególnie odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi lub rzemieślników, którzy często piorą mocno zabrudzone ubrania z powodu wykonywanej pracy. Powstałe pranie jest sortowane w zależności od stopnia zabrudzenia. Zalecane są kategorie: mocno zabrudzone, lekko zabrudzone, inne.
Mocno zabrudzona odzież to np. spodnie dziecięce z plamami z trawy, śliniaki z sosem pomidorowym, ale także kombinezony z dużą ilością kurzu budowlanego. Odzież z niewielkimi plamami dotyczy odzieży lekko zabrudzonej. Kategoria Inne obejmuje pranie, które nie jest wyraźnie brudne ani poplamione, ale pachnie spoconą lub zadymioną.
Mniej zabrudzoną odzież można wtedy prać w niższej temperaturze niż mocno zabrudzoną odzież. Ta metoda jest zatem również energooszczędna i rozsądna ekologicznie.
Wskazówka: Dzięki tej metodzie dzieci mogą również pomóc w sortowaniu.
 

Zalety

niekorzyść

Łatwe rozróżnienie

Brak ochrony przed przebarwieniami

Cienkie tkaniny nie pasują do bardziej wytrzymałych
Tekstylia uszkodzone

Brak uwzględnienia specyfikacji temperatury
i programy piorące

Intuicyjna metoda sortowania, również dla dzieci

System 6: Sortuj pranie według pilności

Ta metoda sortowania prania jest dość prosta: wszystko, co trzeba jak najszybciej ponownie wyczyścić, układa się na jednym stosie, reszta na drugim. Z tego bardzo szybko utworzy się stos z ulubionymi częściami i stos „inny”.
Takie sortowanie zapewne spotka się z entuzjazmem wśród nastolatków, bo aktualna ulubiona koszula zawsze jest dostępna ponownie po krótkim czasie. Istnieje jednak również ryzyko posortowania prania w ten sposób: skupiając się na pilności, drugi stos znika z pola widzenia. Skarpetki i bielizna są często zaniedbywane i kończą się. Wtedy drugi stos szybko staje się najpilniejszym stosem.
 

Zalety

niekorzyść

Łatwe rozróżnienie

Brak ochrony przed przebarwieniami

Intuicyjna metoda sortowania

Brak uwzględnienia specyfikacji temperatury
i programy piorące

Drugi stos jest zapomniany i zaczyna się
nieprzyjemny zapach

Sortowanie prania: to praktyczne rozwiązanie

Podsumowując, istnieją trzy przydatne metody sortowania prania:
 

 • Prawo
 • Niewłaściwy
 • Codzienny


Trzymanie się którejkolwiek z powyższych metod spowoduje uszkodzenie włókien, środowiska lub nerwów. Metoda sortowania odpowiednia do codziennego użytku jest zatem hybrydą różnych metod i w zależności od sytuacji życiowej jeden wariant jest bardziej skoncentrowany niż inny. Praktyczny wariant hybrydowy, który działa zarówno dla singli, jak i rodzin, to:
Krok 1 – Oddziel delikatne tkaniny: Specjalne rodzaje tekstyliów, takie jak wełna lub jedwab, są sortowane i pakowane na bok jako osobny stos. Te delikatne tekstylia nie powinny być pakowane razem z praniem zasadniczym i wymagają specjalnego łagodnego detergentu lub detergentu do wełny.
Krok 2 - sortuj według koloru: Posortuj rzeczy do prania w kolorze białym, jasnym i ciemnym. Białe pranie jest prane w silnym detergencie w temperaturze od 30 do 60 stopni. Kolorowe pranie, jasne lub ciemne, wymaga detergentu do kolorów bez wybielacza i powinno być prane w temperaturze od 30 do 40 stopni.
Krok 3 - Oddzielne czerwone pranie: Czerwone pranie pozostaje w skrzyni na pranie, dopóki stos nie będzie wystarczająco duży na własne pranie.
Wskazówka dotycząca bielizny: Dzięki zastosowaniu detergentu do niskich temperatur bielizna nie wymaga osobnego cyklu prania, ale można ją prać w temperaturze 30 lub 40 stopni razem z innymi elementami garderoby.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Prawidłowe podłączenie pralki: Tak to działa Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Ustawienie pralki: Jak postępować Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Czyszczenie pralki: Te domowe środki zaradcze działają

Jakie są najlepsze praktyki dla singli, par i rodzin?

Sortowanie prania dla singli: najlepsza metoda

Ponieważ dla singli jest mniej prania niż dla rodziny, zalecamy sortowanie według koloru z kategoriami jasne i ciemne.
 

Sortowanie prania dla par: najlepsza metoda

Ilość prania jest raczej do opanowania ze względu na liczbę osób. Dlatego we dwoje warto sortować według rodzaju tkaniny, biorąc pod uwagę kolory.
 

Sortowanie prania dla rodzin: najlepszy sposób

Dokładna kontrola poszczególnych etykiet zajmuje zbyt dużo czasu. Najlepszą metodą jest zatem wybór koloru, a zwłaszcza dla nastolatków, z możliwością oddzielenia pilnych elementów garderoby tak, aby były preferowane. Lepiej jest prać poszczególne elementy odzieży w maksymalnej temperaturze, niż ryzykować uszkodzenie włókien, jeśli temperatura jest zbyt wysoka. Zawsze myj wystarczającą ilością gorącej wody dla niemowląt i osób z osłabionym układem odpornościowym lub włóż łyżkę sody oczyszczonej lub pół szklanki octu do przegródki na środek zmiękczający.
 

Pojemnik na pranie: Istnieją te warianty

Sortowniki bielizny w handlu detalicznym mają zwykle od dwóch do trzech komór na pranie i określają metodę sortowania na podstawie ich oznakowania. Możliwe etykiety to:
 

 • Jasna ciemność
 • 30 ° / 60 ° / 90 °
 • Jasny/ciemny/90°
 • Biały / kolorowy


Za pomocą małych pojemników można ułożyć własną, optymalną metodę sortowania. Podział dokonywany jest wówczas indywidualnie, na przykład za pomocą kolorowych naklejek lub liternictwa.

Kosze na bieliznę z etykietami ułatwiają sortowanie prania. Tutaj możesz kupić bambusowy kosz na pranie na Amazon.

Zdjęcie: Songmics

Sortowanie prania: ważne pytania i odpowiedzi

Jak prawidłowo przygotować pranie??

Zanim rozpocznie się właściwe sortowanie, pranie musi być przygotowane. Obejmuje to w szczególności:
 

 • Puste kieszenie: W szczególności papierowe chusteczki zachowują się wybuchowo w pralce, a małe białe szmaty można znaleźć na każdym materiale.
   
 • Zamki błyskawiczne: Ząbki zamków błyskawicznych, zwłaszcza zamków metalowych, są zwykle dość ostre. Efektem są małe dziury w koszulkach.
   
 • Rozpakuj skarpetki: nawet jeśli skarpetki mają tendencję do tworzenia zwartej kulki po ich zdjęciu, należy je rozdzielić do pralki i nie wrzucać ich do prania jako węzeł.
   
 • Odwróć ubrania na lewą stronę: Odwrócenie niektórych rzeczy na lewą stronę zwiększa trwałość. Popularnymi kandydatami do tego są dżinsy (unikają „wypranego wyglądu”), koszule z nadrukiem (nadruk nie blaknie i nie odkleja się) oraz pranie z aplikacjami, takimi jak cekiny, perły lub haft.


Co jeszcze można prać bielą??

Jasne kolory, zwłaszcza jeśli ubrania były kilkakrotnie w pralce, można prać razem z bielą. Należą do nich na przykład pastelowe odcienie lub kremowe kolory. Jasny szary może również współgrać z bielą, natomiast mocny żółty może powodować przebarwienia.
 

Jakie kolory należą do ciemnego prania??

Ciemne pranie obejmuje przede wszystkim odcienie czerni i błękitu, ale także odcienie czerwieni. Jeśli rozróżnia się tylko „jasny” i „ciemny”, wszystkie jasne kolory są przypisywane do ciemnego stosu.


Po co w ogóle oddzielić pranie??

W najgorszym przypadku błędy w sortowaniu prania widać od razu po praniu: dziury, przebarwienia, skurczenie. Aby tego uniknąć, niezbędna jest ostrożna separacja.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here