Wallbox: naładuj swoje baterie w domu”,

Dzięki tzw. wallboxowi możesz szybko, bezpiecznie i wygodnie zasilać samochody elektryczne w prąd. Dostępne są skrzynki ścienne DC i AC. Te ostatnie są tańsze, ale ładowanie trwa dłużej, ponieważ prąd zmienny w aucie musi być zamieniony na prąd stały. Ponieważ stacje ładowania naściennego prądu stałego są znacznie droższe, zazwyczaj można je znaleźć tylko na stacjach obsługi przy autostradach i stacjach benzynowych.

Moc znamionowa różnych stacji ładowania Wallbox wynosi od 3,7 do 22 kW — zależy to więc od pojazdu, jakiej stacji ładowania Wallbox potrzebujesz. Akumulator Twojego e-samochodu będzie oczywiście ładowany szybciej dzięki wydajnemu wallboxowi - ale Twój pojazd może w ogóle nie być w stanie korzystać z wysokiej mocy. Na przykład, jeśli jeździsz samochodem hybrydowym typu plug-in, wystarczy 3,7 kW. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przesiadki na samochód czysto elektryczny z „dużym akumulatorem” proces ładowania potrwa wtedy dłużej. Do e-samochodu zalecany jest trójfazowy wallbox. Pozwala to na ładowanie samochodów elektrycznych w sposób „sieciowy” 1-fazowy, 2-fazowy i 3-fazowy, czyli w taki sposób, aby uniknąć przeciążeń sieci energetycznej.
Kupując stację ładującą do garażu lub wiaty garażowej, należy również upewnić się, że wyłącznik FI (wyłącznik różnicowoprądowy) jest już zainstalowany bezpośrednio w pudełku. W przypadku prądu zwarciowego przełącznik ten przerywa obwód w ciągu milisekund, zapobiegając w ten sposób zranieniu ludzi.

Która wtyczka do skrzynki ściennej??

W Europie wtyczka ładowania „Typ 2” jest powszechna. Złącze CHAdeMO jest używane głównie w samochodach chińskich i japońskich. Są urządzenia ładujące, które mają kabel ładujący „dopięty”, czyli podłączony na stałe do obiektu, oraz takie, w których kabel ładujący trzeba wpiąć sam w sobie. Stały kabel ładujący jest bardziej praktyczny. Kabel do ładowania pojazdu może wtedy pozostać w bagażniku.

Kupując wallbox, upewnij się, że zasilanie i wtyczka są zgodne z typem Twojego pojazdu. 

Zdjęcie: Wallbox

Czy wallbox wymaga zatwierdzenia??

Do 12 kW, przed zainstalowaniem Wallbox musisz zarejestrować u operatora sieci. Zwykle pomoże Ci w tym elektryk, który podłącza stację ładującą. Po złożeniu wniosku operator sieci sprawdza, czy posiadane linie energetyczne są wystarczające na dużą moc, czy są spełnione przepisy przeciwpożarowe oraz czy połączenia i bezpieczniki są bezpieczne. Zapewnia również stabilne zasilanie w okolicy, dzięki czemu duże obciążenie ze skrzynki naściennej nie prowadzi do zakłóceń lub przeciążeń w sieci.
Jeśli zdecydujesz się na wallbox o mocy powyżej 12 kW, musi to zostać zatwierdzone przez operatora sieci. Ma na to dwa tygodnie po złożeniu wniosku. Zezwolenie jest ważne przez cztery miesiące, w tym czasie należy zainstalować wallbox.
Dobrze wiedzieć: Dzięki nowemu WEG od stycznia 2021 właściciele mieszkań nie potrzebują już zgody społeczności właścicieli, ale mogą zainstalować własną stację ładowania. Jeśli jednak mieszkasz na wynajem i chcesz zainstalować jednostkę ładunkową, właściciel musi to zatwierdzić.

Jak zainstalować Wallbox?

Wallbox wymaga podłączenia wysokiego napięcia i musi być zainstalowany przez elektryka. Jeśli takie połączenie jest już w garażu lub wiaty, można z niego skorzystać. Jeśli nie ma jeszcze linii, należy ułożyć linię energetyczną i zabezpieczyć bezpiecznikiem w domowej skrzynce rozdzielczej. Dodatkowo można zainstalować osobny licznik energii elektrycznej, za pomocą którego można dokładnie sprawdzić zużycie dla e-samochodu. Niektórzy dostawcy energii elektrycznej oferują dodatkowe taryfy na e-mobilność.
Najlepiej zainstalować stację ładującą w miejscu zaparkowanego samochodu - jednak wallbox nie powinien być wystawiany na działanie palącego słońca lub nadmiernej wilgoci oraz nie powinien znajdować się w pobliżu łatwopalnych cieczy lub przedmiotów. 

Ogłoszenie o planowaniu budowy Przygotowanie domu pod samochód elektryczny: Jak to działa Nie każdy, kto w pewnym momencie rozważa zakup samochodu elektrycznego, kupi go jutro. Ale można poczynić przygotowania.

Czy mogę podłączyć Wallbox do systemu fotowoltaicznego??

Jeśli posiadasz własny system fotowoltaiczny, akumulator może być ładowany samodzielnie wyprodukowaną energią słoneczną. Jeśli masz również baterię do przechowywania, ładowanie nie stanowi problemu. Jeśli energia elektryczna z instalacji fotowoltaicznej ma być wykorzystywana bezpośrednio, wallbox potrzebuje kilku innych funkcji, aby móc ją przetwarzać.

Ile kosztuje wallbox?

Przed zakupem e-samochodu zdecydowanie sprawdź, czy w Twoim domu jest możliwość zamontowania wallboxa, a także rozważ koszty. Taką stację ładującą można kupić za niecałe 500 euro – podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń technicznych, jednak oferta jest duża: są też modele dla 4.000 euro. Rejestracja i zatwierdzenie pokonały 500 do 2.000 euro do rezerwacji. Instalacja przez elektryka jest dostarczana z 1.000 do 1.500 euro dodatkowo.
Dobrze wiedzieć: Jeśli wynajmujesz lokal, ale korzystasz tylko z wallboxa, musisz ponieść wszystkie koszty. W takim przypadku warto upewnić się, że urządzenie można szybko zdemontować i zabrać ze sobą podczas przeprowadzki.

Wallbox jest finansowany?

Aby uatrakcyjnić e-mobilność, istnieje kilka opcji finansowania wallboxa. Nie dotyczą one oczywiście wszędzie w takim samym stopniu, ale warto zadać sobie następujące pytania: 

  • KfW udziela pożyczek na instalację wallboxa.
  • Właściciele samochodów elektrycznych mogą otrzymać zniżki od dostawcy energii elektrycznej.
  • Niektórzy dostawcy samochodów elektrycznych oferują niedrogie stacje ładowania, a także je instalują.
  • Wiele krajów związkowych, gmin i gmin promuje e-mobilność za pomocą dotacji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here