Dach czterospadowy

Dach czterospadowy: Dach kalenicowy i czterospadowy

Stary budynek z czterospadowym dachem © Britta Kromand, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dach czterospadowy jest podobny w swojej konstrukcji do dachu dwuspadowego. W dachu czterospadowym nie zastosowano jednak ścian szczytowych. W ich miejscu znajduje się spadzista powierzchnia dachu - naczółek. Powierzchnie dachowe po bokach okapu i po bokach szczytu w żadnym wypadku nie mogą mieć tej samej wielkości. Ponieważ w tym przypadku powstałaby rodzaj piramidy, która jako kształt dachu nazywana jest dachem namiotowym. Inną cechą charakterystyczną dachu czterospadowego jest zatem - obok naroży po bokach szczytu - kalenica, w miejscu styku połaci dachowych boków okapu.

Dach czterospadowy: cechy charakterystyczne

Mniejsza powierzchnia ataku dla wiatru i deszczu

Dach czterospadowy zapewnia mniejszą powierzchnię kontaktu z wiatrem ze względu na spadziste powierzchnie dachu. Deszcz jest odprowadzany ze wszystkich czterech stron dachu przez połać dachu. Podobnie jak w przypadku dachu dwuspadowego, okap może wystawać ponad ściany domu jako nawis dachowy. Tworzy to konstruktywną ochronę przed deszczem dla ścian domu.

Stabilna konstrukcja dachu

Dach czterospadowy jest zwykle projektowany jako dach płatwiowy. Ułożenie krokwi i płatwi, konieczne ze względu na spadziste połacie dachowe, tworzy trójkątny kształt w połaci dachu, sztywniejszy od dachu dwuspadowego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here