Dach czterospadowy: konstrukcja i koszty na pierwszy rzut oka ”,

Jeśli na dachu czterospadowym pominiemy kalenicę, będzie to dach ostrosłupowy.

Zdjęcie: iStock/steverts

Jakie są formy dachu czterospadowego?

Krzywe biodro, grzebień biodrowy lub pół biodra

Tak nazywa się uproszczona forma dachu czterospadowego: Końce szczytowe nie są tu całkowicie czterospadowe. W większości przypadków są one dostępne tylko w skróconej formie. Dach półspadowy jest szczególnie popularny, ponieważ tego typu konstrukcja dachu tworzy ścianki działowe, które sprawiają, że poddasze efektywnie wykorzystuje się jako mieszkanie.

Dach czterospadowy

Narożnik to połączenie dachu dwuspadowego i czterospadowego. W górnej części znajduje się mały szczyt. Następnie łączy się on z obszarem dachu i ponownie kończy się równomiernie z pozostałymi bokami dachu. Dach czterospadowy jest bardzo popularny nie tylko w Europie, ale także w Azji, ponieważ łączy w sobie zalety różnych kształtów dachu i jest bardzo wytrzymały. 

Szczyt Dolnej Saksonii

Tak zwany szczyt z Dolnej Saksonii reprezentuje szczególną formę dachu czterospadowego. Ta konstrukcja dachu, podobna do stopy biodrowej, jest umieszczona w dowolnym miejscu i nie zaczyna się od kalenicy, ani nie kończy się na krawędzi okapu. Dzięki szczytowi z Dolnej Saksonii architekci nadają domowi szczególnie charakterystyczny wygląd.

Dach czterospadowy często można zobaczyć na starych domach z muru pruskiego.

Zdjęcie: iStock/RossHelen

Koszt dachu czterospadowego

Za wykonanie konstrukcji dachu z czterospadowym dachem należy spodziewać się przybliżonej ceny metra kwadratowego 100 euro. Do tego dochodzą koszty pokrycia dachu i izolacji dachu. Tutaj wysiłek jest mocno uzależniony od wybranego materiału. Jeśli wybór dachówki to zwykła dachówka ceramiczna, cena za metr kwadratowy wynosi około 25 euro. Jeśli natomiast pożądany jest miedziany dach, można spodziewać się kwot od 90 euro. Oczywiście to tylko wskazówki, bo każdy dach jest niepowtarzalny. Na przykład, z grubsza obliczony, dach czterospadowy kosztuje około 50 procent więcej niż dach dwuspadowy. Do tego dochodzą również koszty rozbudowy poddasza, jeśli chcesz wykorzystać powierzchnię do zamieszkania.

Który jest tańszy, dach dwuspadowy lub czterospadowy?

Pod względem kosztów dach czterospadowy zdecydowanie przewyższa inne kształty dachu, ponieważ pominięty szczyt tworzy większą powierzchnię dachu z dachem czterospadowym. Z drugiej strony nie ma kosztów za ściany szczytowe. W zależności od konstrukcji i materiału, dodatkowe koszty są w niektórych przypadkach zmniejszone, ale nie całkowicie zniwelowane. Ponadto należy zainstalować świetliki, które również stanowią dodatkową pozycję kosztową.

Dach czterospadowy w żadnym wypadku nie nadaje się tylko do starych domów. Dobrze sprawdza się również w nowoczesnych bungalowach.

Zdjęcie: epr / SchwörerHaus

Zalety dachu czterospadowego

Dach czterospadowy ma kilka zalet. Przede wszystkim jest bardziej stabilny niż jakikolwiek inny kształt dachu. Wynika to w szczególności z konstrukcji więźby dachowej, w której zastosowano znacznie więcej drewna niż np. dach dwuspadowy.
Ze względu na pogodę dach czterospadowy ma szczególnie wysoką odporność na wiatr i deszcz. Ponadto dach czterospadowy może wytrzymać większe obciążenia śniegiem niż inne typy dachów. Dzięki tym punktom dach czterospadowy jest rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie w regionach przybrzeżnych i górskich. Brak szczytu oznacza również mniej prac konserwacyjnych.
Dzięki odpowiedniej lokalizacji domu możliwe jest również wykorzystanie wszystkich powierzchni dachowych na instalację solarną. Oznacza to, że dodatkowe koszty związane z wzniesieniem dachu można zamortyzować w krótkim czasie.
Ponadto czterospadowy dach zapewnia cechy konstrukcyjne. Balkon po stronie szczytowej poniżej kaleki jest np. doskonale chroniony przed deszczem, wiatrem i promieniowaniem słonecznym dzięki wystającemu biodrowi. Jeśli z drugiej strony biodro zostanie ściągnięte do podłogi z jednej strony, powstaje doskonale chronione pomieszczenie do przechowywania i przechowywania.

Dachy czterospadowe są szczególnie popularne na terenach nadmorskich, ponieważ bardzo dobrze znoszą warunki atmosferyczne.

Zdjęcie: iStock / querbeet

Wady dachu czterospadowego

Prawdopodobnie największą wadą tego kształtu dachu są znaczne koszty budowy dachu czterospadowego. Wyższa cena wynika z jednej strony ze znacznie bardziej skomplikowanej konstrukcji, z drugiej zaś z większego zapotrzebowania na materiał ze względu na większą powierzchnię dachu.

Inne rodzaje dachów Planowanie konstrukcji dachu płaskiego: budowa, zalety i koszty Planowanie budowy Dach jednospadowy: zalety, wady, konstrukcja i koszty w skrócie Planowanie budowy Dach kryty strzechą: Ciekawostki dotyczące budowy i kosztów

Ponadto należy się spodziewać dodatkowego czasu podczas budowy, ponieważ produkcja konstrukcji dachu jest znacznie bardziej skomplikowana. W związku z tym cały czas budowy budynku z czterospadowym dachem jest znacznie dłuższy niż porównywalnego domu o innym kształcie dachu.
Kolejną wadą jest ograniczone wykorzystanie najwyższego piętra jako powierzchni mieszkalnej. Ze względu na biodro z każdej strony domu znajduje się spadzisty dach, co utrudnia ustawienie mebli i znacznie zmniejsza powierzchnię użytkową.

Zalety i wady dachu czterospadowego na pierwszy rzut oka

zalety wady
 • bardziej stabilny niż dach dwuspadowy
 • Dodatkowe koszty w porównaniu do wszystkich
  inne kształty dachu
 • bardziej odporny na warunki atmosferyczne niż inne kształty dachu,
  szczególnie większe obciążenie śniegiem
 • wyższe wymagania materiałowe
 • mniej konserwacji szczytu
 • wyższa konserwacja dachówki
 • więcej powierzchni dachu dla fotowoltaiki
 • dłuższy okres budowy
 • osobliwości strukturalne
 • Ograniczone wykorzystanie przestrzeni życiowej: Wszystkie
  Ściany są pochyłe

Wniosek: dlaczego warto wybrać dach czterospadowy?

Dach czterospadowy jest droższy niż inne rodzaje dachów, ale zachwyca trwałością i szerokim wachlarzem możliwości projektowych. W zależności od lokalizacji domu i indywidualnych wymagań dotyczących udoskonaleń optycznych, dach czterospadowy może być idealnym kształtem dachu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here