Tynkowanie ściany: będziesz musiał zapłacić te koszty ”,

Dzięki odpowiedniemu tynkowaniu ścian zewnętrznych uzyskują również lepszą izolację i izolację termiczną oraz chronią dom przed wpływami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, brud, mróz i promieniowanie UV. Profesjonalny tynk zapobiega również wnikaniu pleśni i wilgoci, a także zwiększa ochronę przeciwpożarową.
Tynkowanie ścian jest zatem nie tylko ze względów optycznych, ale przede wszystkim praktycznym. Niezależnie od tego, czy jest to nowy budynek, czy remont: tynkowanie ścian jest niezbędne, aby uniknąć późniejszych uszkodzeń i wynikających z tego kosztów.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj

Jakie są rodzaje prac tynkarskich i tynkarskich?

Tynkowanie ścian to rzemiosło samo w sobie, ponieważ nie wszystkie tynki są sobie równe. W przypadku samych tynków wewnętrznych istnieje wiele rodzajów tynków, w których rozróżnia się spoiwa mineralne i organiczne. Standardowe metody wykonywania tynków organicznych to przede wszystkim tynki gipsowe i tynki z żywic syntetycznych. Tynki mineralne obejmują tynki wapienne, wapienno-cementowe, gliniane lub mieszankę tych materiałów, np. tynki gipsowo-wapienne.
Każdy rodzaj tynku ma swoje właściwości i zalety, co skutkuje różnymi funkcjami i możliwościami projektowania. Na przykład tynk gipsowy jest idealnym podłożem dla tapet ze względu na jego szczególnie gładką i wysokiej jakości powierzchnię. Z drugiej strony tynki cementowo-wapienne są często stosowane do pomieszczeń mokrych i wilgotnych.
Ponadto podczas tynkowania należy rozróżnić prace tynkarskie. Dotyczy to na przykład tynków ukrytych, wykończeniowych lub drobnoziarnistych. W nowym budynku i na zewnątrz wymagane jest tynkowanie zarówno pod, jak i od góry. W przypadku renowacji często wystarcza zwykła warstwa nawierzchniowa, w zależności od charakteru warstwy podkładowej i tego, co należy osiągnąć za pomocą tynku.

Możesz być także zainteresowany majsterkowaniem i naprawami Nakładanie szczotkowanego tynku: Ściana jest otynkowana w mgnieniu oka

Od jakich czynników zależą koszty tynkowania?

Koszt prac tynkarskich zależy od wielu czynników:

  • Rodzaje tynków: Tynki gipsowe są znacznie tańsze niż np. tynki wapienne.
  • Prace tynkarskie: Tynk ukryty kosztuje więcej niż tynk wierzchni, ponieważ ten pierwszy jest bardziej skomplikowany. Zwykle stosuje się zawsze tynk ukryty i wykończeniowy lub tylko tynk wykończeniowy.
  • Projektowanie powierzchni: Przy tynkowaniu ściany zewnętrznej możliwości projektowe są zróżnicowane w celu uzyskania pięknej elewacji. Od tynku szorstkiego, przez tynk strukturalny, po tynk dekoracyjny, wszystko jest w cenie, co ma również odzwierciedlenie w kosztach.
  • Ściany wewnętrzne lub zewnętrzne: obszar wewnętrzny jest zwykle tańszy, ponieważ na obszarze zewnętrznym zwykle należy najpierw nałożyć podkład. Ponadto mogą tu powstać dodatkowe koszty, takie jak rusztowania, np. jeśli cała elewacja ma być otynkowana.
  • Poziom jakości tynku: W przypadku tynku wewnętrznego istnieją różne poziomy jakości od Q1 do Q4 z rosnącymi kosztami dla każdego wyższego poziomu jakości.
  • Ściany lub sufity: Tynkowanie sufitu kosztuje więcej niż tynkowanie ściany.
  • Różnice regionalne: W miastach ceny są zazwyczaj inne niż w odległych lokalizacjach. Stawki godzinowe mogą się również różnić w zależności od stanu.

Jeśli chcesz zlecić tynkowanie ścian profesjonalistom, powinieneś otrzymać ich oferty z wyprzedzeniem. 

Zdjęcie: iStock / eyjafjallajokull

To, jak wysokie okazują się ostatecznie koszty tynkowania, zawsze zależy od dostawców. Generalnie o kosztorys można poprosić większość firm, dla których określasz, jak duża jest powierzchnia do tynkowania i jakie prace mają być dokładnie wykonane. Należy się jednak spodziewać, że ostatecznie koszty mogą być wyższe niż podano.
Aby pokazać, jak wysokie mogą być koszty, poniżej podsumowaliśmy średnie ceny tynkowania ścian w Niemczech.

Tynkowanie ścian od profesjonalnych dostawców: to są koszty

Profesjonalni dostawcy zazwyczaj obliczają przybliżony koszt tynkowania ścian na podstawie powierzchni plus koszt materiałów. Należy rozróżnić tynki wewnętrzne od tynków zewnętrznych, ponieważ ceny tutaj znacznie się różnią.
Zakładając zwykły zwykły tynk z gipsem, koszty prac tynkarskich w Niemczech są następujące:

  Tynkowanie ścian wewnętrznych:
Koszty w metrach kwadratowych tynkowania ścian zewnętrznych:
Koszty w mkw Ukryte Tynk wykończeniowy Elementarz koszty materiałów Różne  
15 do 20 euro 20 do 25 euro
10 do 12 euro 12 do 24 euro
- 4 do 8 euro
5 do 6 euro 7,5 do 10 euro
  • Sufity tynkarskie: od 20 do 30 euro
  • Szyny gipsowe: od 2 do 3 euro
  • Rusztowanie: od 5 do 10 euro

Jak ceny za metr kwadratowy dla
należy wykonać kompletne tynkowanie wnętrz
dlatego przynajmniej koszty między
30 euro i 56 euro brać pod uwagę,
plus koszt tynkowania
sufit.

Do pełnego tynku zewnętrznego należy:
Więc kosztujesz między 50 euro i
80 euro 
zaplanuj w swoim budżecie.

Dodatkowe koszty przy tynkowaniu ścian

Jednak kalkulacja nie kończy się na samych kosztach tynkowania. Chociaż koszty personelu i materiałów od profesjonalnych dostawców są zwykle już uwzględnione w wyżej wymienionych cenach za metr kwadratowy, może się zdarzyć, że w zależności od nakładu i specjalnych usług, np. przygotowanie, maskowanie, wypełnianie itp., pojawią się dodatkowe koszty.
Ceny za to różnią się w zależności od firmy i zależą od kolejności i stanu ścian. Niektórzy dostawcy pobierają również dodatkowe koszty podróży do iz lotniska. W przypadku usług dodatkowych oczekuj średniej stawki godzinowej dla rzemieślnika 40 euro do 65 euro.
Należy również zawsze brać pod uwagę, jak i jakim rodzajem tynku chcesz tynkować ściany. Im wyższa jakość rodzaju i techniki tynkowania, tym wyższe ceny.
Dobrym tego przykładem jest Tadelakt, bardzo specjalny tynk wapienny. Szczególnie ściany łazienek są otynkowane w taki sposób, że ściany są całkowicie niewrażliwe na wodę, a powierzchnie mają szlachetny połysk. Ta technika czyszczenia pochodzi z Maroka i jest uważana za starożytne rzemiosło, co również odpowiednio kosztuje. Spodziewaj się kosztów od 100 euro do 120 euro za metr kwadratowy, jeśli chcesz otynkować łazienkę Tadelaktem.

Dalsze artykuły na temat renowacji Prawidłowe nakładanie tynku renowacyjnego: Tak to działa: Zaprawa Bauwissen: To jest różnica w stosunku do tynku i naprawy tynku Bauwissen: Tak upiększa się elewację domu

Samodzielne tynkowanie ściany: Czy koszty są niższe??

Na powyższe koszty tynkowania ścian duży wpływ mają koszty pracy rzemieślników. Sam tynk oraz potrzebne do niego materiały i narzędzia można tanio kupić w sklepach. Powstaje więc pytanie: czy nie byłoby warte dużo więcej pod względem ceny, gdybyś jako doświadczony majsterkowicz sam zajął się tynkowaniem ścian?
Jeśli weźmiesz pod uwagę same koszty, samodzielne tynkowanie jest znacznie tańsze. Standardowe środki czyszczące kosztują od 1,50 do 5,50 EUR za metr kwadratowy w sklepie z narzędziami. Nie obejmuje to dodatkowych kosztów materiałowych, takich jak rusztowania, plandeka, szyny tynkowe i narzędzia.
Jednocześnie należy zawsze pamiętać, że tynkowanie ścian to praca żmudna i wymagająca dużej umiejętności i jakości. Wybór rodzaju tynku, prac tynkarskich, techniki tynkowania, projektu i poziomu jakości należy dokładnie przemyśleć i dopasować do stanu podłoża. Ukryte tynkowanie wymaga innej techniki tynkowania niż na przykład tynk wykończeniowy, a ci, którzy nakładają tynki zewnętrzne, postępują inaczej niż ktoś, kto retuszy tynk wewnętrzny.

Jeśli ściana jest niewłaściwie otynkowana, szybko tworzą się pęknięcia i pęknięcia. Płytki i tapety nie są lub są słabe, a ryzyko rozwoju pleśni, słabej izolacji i innych wad jest wysokie. Dalsze koszty w celu zrekompensowania tych braków mogą być znacznie wyższe niż w przypadku korzystania z profesjonalnego usługodawcy od samego początku.

Docelowo to też kwestia tego, co właściwie należy otynkować. Jeśli ściany wewnętrzne zostały już profesjonalnie zamaskowane i są w dobrym stanie, prostsze tynki wykończeniowe można wykonać samodzielnie. Albo zatrudniasz do takiej pracy malarza, który zazwyczaj oferuje nieco niższe ceny niż zawodowy tynkarz i jednocześnie maluje.
W przypadku bardziej wymagających prac tynkarskich, takich jak tynkowanie wnętrz w wyższych poziomach jakości, tynkowanie w nowych budynkach czy projektowanie elewacji z tynkiem, zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalnych wykonawców pomimo wyższych kosztów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here