Murale i motywy ścienne

Projektowanie fototapet i motywów ściennych: Praca z szablonami, szablonami i siatkami

Własnoręcznie wykonana fototapeta lub motyw ścienny w wyjątkowy sposób personalizuje pomieszczenie. Bez zajmowania przestrzeni - nawet najlepsze obrazy 3D potrzebują tylko przestrzeni - mogą kształtować, przekształcać, a nawet dominować w pomieszczeniach. Sposób ich działania zależy od kilku czynników:

Rozmiar / rzucający się w oczy:

Duże obrazy lub wzory dosłownie wskakują w oko widza. Jeśli nie ma sposobu, aby spojrzeć w przeszłość, nie możesz uciec przed efektem. Im większa i bardziej rzucająca się w oczy fototapeta, tym ważniejsze jest, aby podobało się jak największej liczbie osób, które często przebywają w tym pomieszczeniu.

Duże fototapety przyciągają uwagę

Motyw / Wykonanie:

Nie tylko temat ma wpływ, ale także styl, w jakim jest wykonywany. Na przykład wyobraź sobie jednorożca namalowanego na ścianie pędzlem i gąbką w delikatnych pastelowych kolorach. A teraz jednorożec, ale tym razem jako graffito, spryskane odważną czernią i srebrem na jaskrawoczerwonej ścianie. Budzi to bardzo różne skojarzenia – może nawet mieszkańców tych pomieszczeń, ich postawy, intencje artystyczne itp.

Fototapety z tekstami można szczególnie dobrze wykorzystać w większych pomieszczeniach, aby nadać pomieszczeniu osobisty charakter © Robert Kneschke, stock.cegła suszona na słońcu.com

Oczywiście zamiast obrazu można też namalować abstrakcyjny motyw lub wzór na ścianie, np. obramowanie około połowy wysokości ściany z powtarzającym się ornamentem. W tym celu dostępne są specjalne narzędzia do nadruku lub zwijania wzorów geometrycznych lub kwiatowych. Takie rolki efektowe można kupić za niewielkie pieniądze w sklepie z narzędziami lub przez Internet. Popularne są również czcionki. Powiedzenia lub wiadomości napisane na ścianie.

Wałki z wzorami: dobre rozwiązanie dla kreatywnych ścian

Znajdź szablony i motywy do fototapet

Znalezienie fajnego szablonu na fototapetę zwykle nie stanowi problemu. Bo nie chodzi o stworzenie idealnej iluzji optycznej, fotorealistycznego dzieła sztuki wykonanego aerografem czy dokładnej kopii Mona Lisy - są do tego fototapety i fototapety 3D. Zamiast tego odważne przedstawienia, które nie wymagają skomplikowanych technik malowania i pędzla, wyszukanego cieniowania lub artystycznych gradientów kolorów, są bardziej odpowiednie do majsterkowania. Przede wszystkim istnieje zapotrzebowanie na harmonijne kompozycje i motywy o dużej rozpoznawalności, przyjemne nawet podczas malowania, piękne dla oka, przy których można dłużej wytrzymać i dobrze się czuć.

Wiele popularnych motywów jest dostępnych w Internecie jako szablony do pobrania i wydrukowania. Możesz używać ich takimi, jakimi są, przerabiać je, łączyć lub dodawać własne pomysły. Wszędzie jest inspiracja, a jeśli nie masz specjalnego talentu do rysowania, możesz również wykazać się kreatywnością, kopiując lub kreśląc na kalce. Jednak bardzo niewiele osób może po prostu „z wolnej ręki” namalować dobry obraz na ścianie. Lub przenieś szablon w miarę dokładnie bez narzędzi. Nawet utalentowani rysownicy i wykwalifikowani graficy mają trudności: nieznany rozmiar obrazu, pionowa, sztywna powierzchnia robocza zamiast lekkiego papieru lub przenośnych tabletów do rysowania oraz niezwykła postawa podczas pracy.

W przypadku malowideł ściennych w domu głównym problemem jest zazwyczaj jak najdokładniejsze przeniesienie szablonu na ścianę. Wskazówki i praktyczne informacje na ten temat znajdziesz poniżej: Przeczytaj o metodach powiększania szablonów, skalowaniu i mocowaniu ich do ściany oraz o tym, jak tworzyć i wykorzystywać szablony do projektowania ścian.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Przenieś szablony do murali według projekcji

Za pomocą rzutnika (również do wypożyczenia) możesz wyświetlać na ścianie dowolne złożone motywy, obrazy lub zdjęcia, a następnie śledzić lub. przemalować. Ustaw projektor tak, aby cień jak najmniej przeszkadzał, na przykład na wysokim meblu.

W przypadku małych, prostych motywów jako projektor wystarczy latarka lub lampa ręczna. Motyw drukowany na folii lub malowany długopisem foliowym. Kawałek folii (może to być również kawałek półprzezroczystego plastiku) jest następnie na szkle lub. umieściłem krążek lampy i oświetliłem nim ścianę. W zależności od odległości obraz na ścianie wydaje się większy lub mniejszy, a kontury można łatwo prześledzić. Na większych odległościach nie zobaczysz już krystalicznie czystych linii, ale ta metoda jest świetna do szybkiego przenoszenia wszystkich ważnych wymiarów i proporcji.

Projekcja szablonu z latarką i folią

Przeniesione do skali i powiększone za pomocą metody siatki obrazu

Zasada jest prosta, ale skuteczna: szablon jest podzielony na wiele małych pól o tej samej wielkości; Więc narysuj nad nim siatkę. Następnie narysuj tę siatkę w żądanym rozmiarze również na ścianie. Ze względu na identyczne długości krawędzi pola kwadratowe najłatwiej jest powiększać zgodnie ze skalą, ale nawet w przypadku prostokątów konwersja nie jest nauką rakietową.

Po narysowaniu dwóch siatek przenieś zawartość każdego pola indywidualnie i ręcznie na ścianę. To znacznie prostsze niż powiększanie lub skalowanie całego obrazu. Możesz dalej dzielić szczególnie skomplikowane obszary i rasteryzować je bardziej gęsto, aby uzyskać tam jeszcze więcej linii orientacji.

Dokładny transfer szablonu metodą siatki

Przenieś wydruki 1:1 na ścianę

Jeśli obraz nie musi być powiększany, możesz również przenieść go bezpośrednio z papieru na ścianę. Jest na to tradycyjna metoda, do której potrzebne jest koło do szycia (kółko wzorcowe, koło kopiujące). To poręczne narzędzie wybija małe otwory lub. Rzędy otworów i służy m.in. do przenoszenia wzorów.

Koła do kopiowania nadają się nie tylko do przenoszenia wzorów, ale także prostych motywów na ścianę © M. Schuppich, kij.cegła suszona na słońcu.com

Umieść swój papierowy szablon na tekturze lub (sklejce) drewnianej podstawie i prześledź linie za pomocą koła. Następnie przyklej szablon na ścianie. Możesz teraz nałożyć farbę na ścianę przez otwory, a tym samym przenieść linie. Klasycznym sposobem na zrobienie tego jest włożenie do niego małego płóciennego woreczka wypełnionego pyłem węglowym. Równie dobrze sprawdza się wcieranie pędzlem pyłu kredowego, suchej farby lub ścierania ołówkiem.

Przenieś szablony na ścianę

Alternatywnie możesz pracować z kalką (papier bezwęglowy). Po nagraniu lub wydrukowaniu szablonu przyklej go do ściany kalką pod spodem i ponownie prześledź linie twardym długopisem. Działa to najlepiej na gładkich powierzchniach; W przypadku ścian strukturalnych metoda wybijania i proszkowania zwykle daje bardziej precyzyjne wyniki.

W ten sposób można przenieść nawet bardzo duże motywy. Podziel obrazek na sekcje, które następnie możesz wydrukować na dowolnej liczbie kartek papieru i ułożyć je na ścianie jak puzzle.

Malowanie szablonowe na ścianie

Malowanie i projektowanie za pomocą szablonów to świetna zabawa i fajny sposób na dekorowanie ścian lub sufitów indywidualnymi motywami lub ornamentami. Podstawowa zasada malowania szablonowego jest prosta: szablon z wyciętym lub wyciętym motywem jest mocowany na powierzchni. Następnie posmaruj go pędzlem, wałkiem lub spryskaj farbą. Jeśli szablon został obrobiony dokładnie i pracujesz poprawnie, tj. nie przesuwaj szablonu ani nie wkładaj pod niego żadnego koloru, uzyskasz bardzo dobry efekt w krótkim czasie.

Przenieś proste wzory za pomocą szablonu

Kolorowanie w szablonie jest łatwe. Jeśli zastosujesz się do kilku zasad, praktycznie nic nie może się nie udać:

  1. Aby uzyskać dokładne krawędzie, nie tylko kładź szablon na nim lub przytrzymuj go, ale przymocuj go na miejscu. Najlepiej zastosować lub. Klej i nakładaj klej / pastę szczególnie starannie na krawędzie wgłębień. Spoiny akrylowe, które można zamalować, można również wykorzystać do mocowania i zapobiegania spływaniu farby.
  2. Użyj grubej farby i pędzla z twardym włosiem, aby farba nie dostała się pod szablon. Na rynku dostępne są specjalne farby szablonowe i pędzle, ale w zasadzie każdy grubszy kolor (np. B. Odpowiednia jest farba w paście, farba klejowa, farba olejna, farba akrylowa lub farba wodna zmieszana z niewielką ilością wody.
  3. Podczas kolorowania trzymaj pędzel lub wałek możliwie prostopadle do powierzchni i odsuń go od krawędzi motywu/szablonu. Zmniejsza to również ryzyko przedostania się farby pod szablon.
  4. Aby uzyskać bardziej miękkie krawędzie, gradienty lub pożądany efekt rozpraszania, przetrzyj lub przetrzyj kolor (e. B. gąbką lub szmatką). Podczas natryskiwania możesz stworzyć efekt aury lub korony, trzymając szablon nieco od ściany lub mocując go tylko z jednej strony i lekko zginając drugą. Wypróbuj efekty wcześniej na tekturowym podkładce.
  5. Kolor musi pasować do powierzchni i dobrze do niej przylegać. Jeśli nie kryje za pierwszym razem, pozostaw szablon na miejscu i nałóż więcej po wyschnięciu pierwszej warstwy farby.

Możesz użyć kolorów specjalnych do efektów specjalnych, np. B. Kolory brokatowe lub metaliczne, kolory neonowe lub te, które świecą w nocy lub w czarnym świetle (światło UV).

Twórz szablony lub zlecaj im wykonanie

Artykuły gospodarstwa domowego to bardzo dobre szablony do abstrakcyjnych wzorów lub prostych motywów geometrycznych, takich jak kieliszki lub talerze na koła i zaokrąglone rogi. W przypadku bardziej skomplikowanych motywów konieczne jest wykonanie dokładnego szablonu z wbudowanymi zasobami (np. B. Tektura lub folia, nożyczki lub nóż rzemieślniczy) pracochłonne i trudne. Z ploterem tnącym jest o wiele łatwiej. To urządzenie, które działa jak drukarka, tyle że wycina motywy zamiast je drukować.

Profesjonalne plotery tnące umożliwiają cięcie szerokiej gamy materiałów, takich jak papier i tektura, folie o różnej grubości czy winyl. Jeśli nie posiadasz samodzielnie plotera tnącego, możesz wysłać swój szablon do odpowiednio wyposażonej drukarni, agencji reklamowej itp. A. przyciąć do szablonu. Warunkiem jest zazwyczaj, aby żądany motyw był dostępny jako grafika wektorowa. Za pomocą różnych programów, z których niektóre są również dostępne bezpłatnie, szablony w popularnych formatach, takich jak JPEG, GIF lub PNG, można przekonwertować na grafikę wektorową. W przypadku czcionek należy również zauważyć, że wiele liter (np. A, B, D lub O) musi być zaopatrzonych w paski, aby wnętrze nie wypadło podczas wycinania.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here