Projekt ściany z tynkiem dekoracyjnym

Ładnie dopracowany: projekt ściany z dekoracyjnym tynkiem

Jeszcze mniej więcej dwadzieścia lat temu wybór tynków dekoracyjnych był dość łatwy do opanowania. Były suche mieszanki mineralne do klasycznych rustykalnych tynków surowych (m.in. B. tynk monachijski) i gotowy do użycia mieszany tynk mineralny (jako dyspersja w wiadrze), który szczególnie nadaje się do majsterkowania i tynkowania ścian wewnętrznych.

Szorstki tynk © Manfrad Koch, fotolia.com

Te dwie podstawowe odmiany nadal istnieją i nadal dają piękne rezultaty. W stanie nieprzetworzonym wyglądają bardzo podobnie, ale ze względu na różne rozmiary ziarna (grube / drobne) i opcje strukturyzacji powierzchni (np. B. Pocieranie, wycieranie, drapanie) tynk na ścianie można indywidualnie zaprojektować.

Oprócz klasyki ugruntowała się szeroka i stale rosnąca oferta tynków dekoracyjnych i powłok tynkarskich do kreatywnego projektowania ścian, w tym kolorowe tynki dekoracyjne na bazie żywic mineralnych, glinianych i syntetycznych, kremy szpachlowe i różne powłoki efektowe. Granica między tynkiem dekoracyjnym a farbą ścienną jest często płynna, zarówno pod względem konsystencji, jak i techniki aplikacji. Nowe mieszanki zdobywają punkty przede wszystkim dzięki łatwej obróbce i niezwykle wszechstronnemu zakresowi zastosowań. Obie są inspirujące i zapraszają do wdrażania nowych pomysłów, zabawy, wypróbowywania i urozmaicenia.

Notatka:W przeszłości, tak jak teraz, gotowe mieszanki w wiaderkach są łatwiejsze w obróbce, ponieważ eliminuje się mieszanie i ryzyko błędów związanych z tym etapem pracy. Z drugiej strony są droższe i cięższe od suchych mieszanek, ponieważ wodę w nich zawartą trzeba kupować i transportować z nimi.

Szybki z rolki: Tynk w rolkach

Mineralny tynk rolkowy nakładany jest wałkiem malarskim zamiast kielnią i szpachelką. Najpierw rozwałkuj jak najgrubszą warstwę tynku na ścianie, a następnie ułóż tynk drobniejszym wałkiem lub pędzlem. Ta technika aplikacji jest szybka i łatwa i prawie nic nie może się nie udać. Biały tynk rolowany można dodać poprzez dodanie farby lub. Kolorowe pigmenty można dowolnie barwić lub marmurkować i można je łatwo kilkakrotnie malować podczas kolejnych renowacji.

Biały tynk rolowany © Ralf Geithe, fotolia.com

Główną wadą tynku rolkowego jest to, że można go używać tylko do tworzenia cienkiej warstwy tynku. Ze względu na ograniczoną grubość warstwy nie może być tak twórczo konstruowana, a jedynie kompensować drobne nierówności. Jednak właśnie to jest pożądane w niektórych koncepcjach projektowych, a tym samym jest to jednocześnie zaleta. Tynk w rolce jest idealny do wizualnego włączenia ścian działowych lub. Płyty gipsowo-kartonowe z drewna klejonego lub płyt gipsowo-kartonowych. Panele i przejścia idealnie pasują do pomieszczenia po pokryciu i nie są już oryginalne lub. Aby odróżnić solidną ścianę. Tynkiem rolowanym można nawet zaprojektować meble, takie jak powierzchnie paneli meblowych i zabudowy meblowej.

Notatka: Pod tynk rolowany należy nałożyć odpowiedni podkład barierowy. Przy tynkowaniu paneli nałożyć z obu stron podkład blokujący i tynk rolkowy, aby panele się nie wypaczyły. Po wyschnięciu ustrukturyzuj i zaprojektuj widoczną powierzchnię za pomocą pędzla lub wałka wykańczającego. Nakładać tynk rolką: Ze względu na wypaczanie panele zawsze malować z obu stron do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Zmiana tynku zamiast zmiany dekoracji: Plastry zdejmowane

Tynk dekoracyjny na bazie bawełny lub celulozy jest nie tylko łatwy w aplikacji, ale również łatwy do usunięcia ze ściany. Tynki bawełniane, które oferowane są w postaci suchych mieszanek, nie pylą podczas mieszania, pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów kolorystycznych i zapewniają bardzo indywidualny wygląd oraz aksamitne, ciepłe w dotyku. Tynk celulozowy wygląda podobnie do tradycyjnego tynku strukturalnego, jest sprzedawany w postaci gotowej do użycia i w razie potrzeby można go również usunąć ze ściany za pomocą wody i szpatułki. Aplikacja plastikową lub metalową pacą jest prosta, czysta i nie stanowi problemu nawet dla początkujących, ponieważ te tynki dekoracyjne pozostają plastyczne przez długi czas, a błędy można później bardzo łatwo naprawić na ścianie. Oba rodzaje tynków można malować.

Plastry bawełniane można ponownie usunąć

Główną wadą usuwalnych plastrów bawełnianych i celulozowych jest ich stosunkowo wysoka cena. Ale jeśli planowana jest szybka i czysta zmiana lub usunięcie tynku, z. B. Wyprowadzając się z wynajmowanego mieszkania, z eksperymentami projektowymi lub w salach wystawienniczych i sprzedażowych z regularnymi zmianami wystroju, inwestycja się opłaca.

Notatka: Tynk bawełniany dotyka się rękami. Jest to wyjątkowe doświadczenie zarówno dla początkujących, jak i weteranów, a dzieci mogą bez wahania mieszać się z miękkimi włóknami roślinnymi.

Renesans tradycyjnego materiału: tynk gliniany

Tynk gliniany jest używany od tysięcy lat. Ił jest pierwszym spoiwem budulcowym, którego ludzie nauczyli się używać, a wraz z drewnem najstarszym materiałem budowlanym. Stara miłość, która na pewno nie rdzewieje, została w ostatnich latach na nowo odkryta przez wielu budowniczych, renowatorów i majsterkowiczów.

Tynk gliniany ma wiele pozytywnych właściwości, które uzasadniają jego stosunkowo wysoką cenę. Jest przyjazna dla środowiska i użytkownika, wydaje się ciepła i naturalna, a dzięki zdolności regulowania wilgotności poprawia klimat i atmosferę w pomieszczeniu na dłuższą metę. W związku z tym jest również bardzo popularny w ekologicznym budownictwie i renowacji oraz termomodernizacjach.

Tynk gliniany © pic-unique, fotolia.com

Nowoczesne tynki dekoracyjne na bazie gliny dostępne są w ponad 100 kolorach, które można mieszać lub mieszać ze sobą przed lub po nałożeniu. Mocne, naturalne kolory dostępne są również dla niebarwionych tynków glinianych, które są wykonane z różnych surowców - paleta waha się od bieli przez żółć i odcienie ochry do głębokiego pomarańczu, czerwieni i brązu. Niewielką wadą jest stosunkowo wysoki poziom pyłu powstającego podczas mieszania - zaleca się tutaj dobrą wentylację pomieszczenia, ochronę oczu i dróg oddechowych.

Notatka: Tynk gliniany można stosować przez kilka dni po wymieszaniu. Oznacza to, że podczas tynkowania nie ma presji czasu, a także nie jest konieczne ciągłe mieszanie małych ilości.

Szlachetny wszechstronny: tynk wapienny

Tynki wapienne lub. Zaprawy wapienne są tak samo tradycyjne jak tynki gliniane, a ponadto mają bardzo pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu. W przypadku powłok dekoracyjnych często wybiera się kombinacje cienko nałożonego tynku na bazie wapna i widocznej warstwy dekoracyjnej wypełniacza wapiennego lub wysokogatunkowego tynku wapiennego. Precyzyjna praca jest wymagana ze względu na niewielką grubość warstwy, ale wysiłek jest tego wart: Tynki wapienne wyglądają bardzo elegancko, umożliwiają tworzenie drobnych projektów powierzchni i dlatego idealnie nadają się do wyszukanej i stylowej renowacji i upiększania starych budynków.

Tynk wapienny © LeitnerR, fotolia.com

Praca z tynkiem wapiennym i szpachlówką wapienną wymaga praktyki i dlatego nie jest zalecana dla początkujących. Jeśli nigdy nie tynkowałeś ściany, powinieneś zatrudnić do tego profesjonalistę. Jeśli masz już doświadczenie z innymi plastrami, które są łatwiejsze w aplikacji (np. B. Tynk gipsowy) i opanuj podstawowe techniki tynkowania, możesz też odważyć się zrobić tynk wapienny jako majsterkowicz. Znajdź ścianę lub miejsce na ścianie do ćwiczeń i daj na to wystarczająco dużo czasu, a następnie zachowaj spokój, jeśli to nie zadziała od razu.

Notatka: Wapno ma odczyn zasadowy i dlatego stanowi dobrą ochronę przed pleśnią. Pleśń nie może przetrwać na swojej powierzchni, jeśli tynk pozostaje wolny od kurzu, brudu i zanieczyszczeń organicznych. Jeśli chcesz malować na tynku wapiennym, używaj tylko farb, które wyraźnie się do tego nadają (przestrzegaj instrukcji producenta). Tylko w ten sposób materiał może się rozwijać i zachować swoje korzystne właściwości pod kolorem.

Niesamowite powierzchnie: powłoki z efektem

Te tynki dekoracyjne mają również konsystencję pasty i stanowią granicę pomiędzy kolorami z efektami a wypełniaczami. W zależności od produktu i techniki aplikacji można go wykorzystać do stworzenia niesamowitych efektów na ścianie, m.in. B. Marmur, brokat, mika, efekty metaliczne i diamentowe – czyli warstwa, która w tym momencie sprawia, że ​​ściana jest magnetyczna. Powłoki z efektami, ze względu na ich barwny charakter, nie mogą być strukturyzowane lub mogą być strukturyzowane tylko w ograniczonym zakresie. Efekt jest zwykle tworzony na gładkiej powierzchni, ale nadal może wydawać się bardzo plastyczny i trójwymiarowy ze względu na gradienty kolorów i/lub odbicia światła.

Tynk ścienny z kolorowymi odłamkami szkła © Petair, fotolia.com

Tynkowanie jak na Morzu Śródziemnym: krem ​​szpatułkowy

Krem szpachlowy to gotowy do użycia tynk na bazie dyspersji tworzyw sztucznych - i podobnie jak większość gotowych tynków dyspersyjnych jest stosunkowo drogi. Miękki tynk dekoracyjny jest łatwy w aplikacji i ma drobną strukturę oraz pozostaje kremowy i plastyczny przez długi czas. Kremy wypełniające są szczególnie popularne w przypadku ścian śródziemnomorskich. Gotową powłokę można dowolnie malować; Technika wycierania (technika gąbki) z drobnymi przejściami kolorów jest idealna do ścian w stylu śródziemnomorskim.

Krem szpatułkowy: drogi, ale bardzo wszechstronny

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here