Ogrzewanie ścienne: koszty i porady dotyczące zakupu ”,

Przy tej technologii grzewczej ściana służy jako podparcie dla elementów grzejnych. Jednocześnie ściana jest również nośnikiem ciepła. System grzewczy znajduje się zatem wewnątrz ściany lub innego elementu i jest zasilany energią cieplną przez rury wodne. Ściana oddaje pochłoniętą energię w postaci promieniowania cieplnego i w ten sposób ogrzewa pomieszczenie. Jak prawie wszystkie systemy ogrzewania płaszczyznowego, również systemy ogrzewania ściennego i ich warianty pracują z systemami niskotemperaturowymi. Oznacza to, że temperatura zasilania wynosi tylko 35-55 stopni Celsjusza. Dla porównania: w tradycyjnym systemie grzewczym temperatura zasilania wynosi 75-85 stopni Celsjusza. Ma to tę zaletę, że można zaoszczędzić do 30 procent kosztów energii, ale także wadę, że ogrzanie pomieszczenia trwa dłużej.
 

Większość wynajmowanych mieszkań nadal ma ogrzewanie ścienne. Jednak już dziś nie są one stawiane pod oknem, gdyż wydajność w ten sposób pozostawia wiele do życzenia.

Zdjęcie: iStock / in4mal

Różne warianty ogrzewania ściennego

Jednak nie wszystkie systemy ogrzewania ściennego są takie same: jeśli weźmiesz pod uwagę sytuację konstrukcyjną i lokalizację systemu grzewczego, różne typy stają się pod znakiem zapytania. Oto przegląd najważniejszych metod budowy:

 • Ukryte ogrzewanie ścienne
  W przypadku ogrzewania ściennego wężownice grzejne są zwykle układane bezpośrednio w tynku lub w systemie suchej zabudowy. Aby ciepło oddawane było głównie do wnętrza pomieszczenia, w murze należy zamontować termoizolacyjną warstwę pośrednią - najlepiej bezpośrednio pod wężownicami grzewczymi. Ponieważ: Jeśli ściany zewnętrzne nie są wystarczająco izolowane, występują duże straty ciepła przez przenikanie, co z kolei prowadzi do wzrostu kosztów energii.

 • Ogrzewanie hipokaustu
  Nagrzewnica typu hypocaust składa się z kanałów w ścianie, przez które przechodzi ciepłe powietrze. Ściany służą jako magazyn energii, a następnie oddają zmagazynowane ciepło do pomieszczenia. Ten rodzaj ogrzewania nie jest wbudowany w ścianę lub tynk, ale zwykle łączy się z okładziną ściany osłonowej. Ma to tę zaletę, że ogrzewanie można również doposażyć. Tutaj również zalecana jest izolacja termiczna pomiędzy grzejnikiem a ścianą litą, aby jak najmniej pochłaniała ona energię cieplną i odprowadzała ją na zewnątrz.
 • Ogrzewanie listwy przypodłogowej
  Jak sama nazwa wskazuje, przy ogrzewaniu cokołowym rury miedziane układane są w obszarze cokołu ścian. Dzięki konwekcji, czyli pionowemu ruchowi powietrza, ciepło unosi się w górę ściany, a następnie jest oddawane jako ciepło promieniowania. Aby ten system działał sprawnie i energooszczędnie, ściany należy wytynkować bardzo gładko, a ściany zewnętrzne dobrze zaizolować.
   
 • Ogrzewanie komponentów
  W przypadku tak zwanego ogrzewania komponentowego poszczególne obszary ściany służą jako magazyn ciepła. Części są następnie doprowadzane do odpowiedniej temperatury za pomocą systemu grzewczego, a następnie uwalniane do pomieszczenia jako promieniowanie cieplne. Ten system jest podobny do pieca kaflowego: ciepło jest emitowane z elementu i ogrzewa w ten sposób całe pomieszczenie.

Ogrzewanie ścienne: zalety

Ogrzewanie ścienne ma wiele zalet. Podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze:
 

 • Swoboda architektoniczna
  Grzejnik ścienny jest niewidocznie ukryty w ścianie, dzięki czemu zapewnia pełną swobodę projektowania w pomieszczeniu. Irytujące, brzydkie, gromadzące kurz grzejniki to już przeszłość.

 • Konstrukcja sucha i mokra
  Czy to pod tynkiem, czy w płycie gipsowo-kartonowej - ogrzewanie ścienne można zamontować w obu systemach. 

 • Oszczędza energię
  Dzięki systemowi niskotemperaturowemu ogrzewanie ścienne pozwala zaoszczędzić do 30 procent kosztów energii podczas eksploatacji, pod warunkiem, że zostało wykonane profesjonalnie i z niezbędną zewnętrzną izolacją termiczną.
   
 • chłodzenie
  Dzięki specjalnej technologii ogrzewanie ścienne może nie tylko wygodnie i komfortowo Cię ogrzać, ale także ochłodzić pomieszczenia latem i utrzymać je w idealnej temperaturze, jeśli pozwolisz rurom płynąć zimną wodą zamiast ciepłej, zimnej wody.
   
 • Bez pleśni
  Dzięki stałemu nagrzewaniu się ścian nie skrapla się na nich woda – pozbawia to groźną pleśń jej środków do życia i zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniach.
   
 • Cichy
  Ogrzewanie ścienne jest ledwo słyszalne podczas pracy, ponieważ ściana pochłania dużą część wszelkiego hałasu przepływu.
   
 • Przyjemne ciepło
  Dzięki dużej powierzchni grzewczej i promieniującemu na nią ciepłu, ogrzewanie ścienne ogrzewa pomieszczenie bardzo komfortowo i równomiernie.

Ogrzewanie ścienne: duże powierzchnie grzewcze
Kolejną zaletą ogrzewania ściennego jest to, że można je zwymiarować zgodnie z wymaganiami: można ogrzewać tylko część ściany, ale teoretycznie można ogrzewać kilka ścian na całej powierzchni. Im większe ogrzewanie ścienne, tym szybciej pomieszczenie się nagrzewa. Należy jednak pamiętać, że im więcej wody przepływa przez system rur, tym bardziej rosną koszty ogrzewania – dlatego ważne jest znalezienie dobrego kompromisu między mocą grzewczą a objętością wody.
Ogrzewanie ścienne jako ochrona przed pleśnią
Ponieważ miedziane rury systemu grzewczego znajdują się wewnątrz ściany, prawie zawsze jest ciepło i sucho. Innymi słowy: woda nie może się na nim skroplić. Szczególnie przy renowacji starych budynków często decyduje się na montaż ogrzewania ściennego, ponieważ w starych budynkach trudno jest usunąć wszystkie mostki termiczne. Jeśli tylko część budynku jest odpowiednio ocieplona, ​​w wielu przypadkach wzrasta ryzyko pleśni: wilgoć w powietrzu kondensuje w kilku miejscach - często w rogach pomieszczenia - tym bardziej. Jednak ochronę przed pleśnią można osiągnąć tylko wtedy, gdy ogrzewanie ścienne jest zainstalowane w ścianie zewnętrznej.
Ogrzewanie ścienne: sprytne chłodzenie
Ogrzewanie ścienne może nie tylko ogrzewać pomieszczenie, ale może być również klimatyzowane lub chłodzone. W tym celu obieg wody jest rozszerzany o wymiennik ciepła za pomocą specjalnego zaworu. Jest to zwykle system rur, który przenosi ciepło rozpraszane ze ścian na przykład na podłogę. Jeżeli chłodzenie jest włączone to samo grzanie oczywiście nie będzie działać - pracuje tylko pompa obiegowa.

W przypadku konwencjonalnych grzejników na ścianach często pojawia się pleśń. Z drugiej strony ogrzewanie ścienne zapewnia, że ​​woda nie może się skraplać, a zatem nie rozwija się pleśń.

Zdjęcie: iStock/wabeno

Ogrzewanie ścienne: wady

Oprócz wymienionych zalet istnieje również kilka wad:

 • Wysoki wysiłek instalacyjny
  Montaż grzejnika ściennego jest bardziej skomplikowany niż montaż zwykłych grzejników, ponieważ ściana musi być następnie otynkowana i pomalowana ponownie. 
   
 • Ograniczenia dotyczące mebli
  Powierzchnie ogrzewania ściennego nie powinny być zasłonięte większymi półkami lub szafkami – może to poważnie pogorszyć wydajność grzewczą. 
   
 • Zachowaj ostrożność podczas wieszania zdjęć
  Jeśli zainstalowałeś ogrzewanie ścienne, nie powinieneś wbijać gwoździ w ścianę ani wiercić żadnych otworów bez uprzedniego sprawdzenia obszaru za pomocą dobrego lokalizatora kabli. Jeśli system rur jest uszkodzony, jest dużo prac naprawczych.

Koszt: Ile kosztuje ogrzewanie ścienne?

Zalety wyraźnie przewyższają zalety ogrzewania ściennego - ale zakup jest opłacalny również pod względem ceny? W zależności od modelu ogrzewanie ścienne kosztuje od 100 do 150 euro za metr kwadratowy. Jeśli chcesz produktu wyższej jakości i bardziej luksusowego, takiego jak elektryczne panele grzewcze z ogrzewaniem na podczerwień, szybko zapłacisz od 200 do 500 euro za metr kwadratowy. Do tego dochodzą koszty montażu. Różnią się one znacznie w zależności od działalności rzemieślniczej i rzemieślniczej, a także zależą od lokalnych warunków. Z reguły bardziej opłacalne jest wyposażenie nowego budynku w ogrzewanie ścienne niż modernizacja starego budynku w ramach działań modernizacyjnych. W obu przypadkach warto pozyskać różne oferty i porównać je.

Szukasz nowego grzejnika?? Tutaj możesz poprosić o oferty szyte na miarę bez zobowiązań:

Ogrzewanie ścienne: koszty w trybie ogrzewania

Po zakupie i zainstalowaniu ogrzewania ściennego jest ono zazwyczaj stosunkowo tanie w trybie ogrzewania. Koszty eksploatacji różnią się w zależności od systemu i wielkości - w zasadzie można jednak powiedzieć, że ogrzewanie ścienne jest stosunkowo energooszczędne, ponieważ pracuje jako system niskotemperaturowy. Innymi słowy: koszty ogrzewania są trwale zredukowane, ponieważ mniej ciepła musi być wytwarzane we wszystkich obszarach. Ponadto zazwyczaj można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 2 do 3 stopni, ponieważ bardzo wysoki udział ciepła promieniowania, w przeciwieństwie do ciepła konwekcyjnego, bezpośrednio ogrzewa materię stałą i płynną, a zatem jest postrzegany jako szczególnie ciepły i korzystny.

Ogrzewanie ścienne: montaż w suchej zabudowie

Suche ściany można szczególnie szybko i łatwo wyposażyć w ogrzewanie ścienne. W handlu dostępne są prefabrykowane panele ścienne, w których odpowiedni system rur jest już zintegrowany. Mocowane są do metalowych profili obok normalnej płyty gipsowo-kartonowej. Upewnij się jednak, że ściana za panelami jest dobrze zaizolowana, aby jak najmniej ciepła było emitowane do wnętrza ściany. Panele po podłączeniu do obiegu wody grzewczej można wypełniać i malować lub tapetować jak zwykłą płytę gk.
Jeśli zastanawiasz się teraz nad zakupem grzejnika ściennego do własnych czterech ścian, skorzystaj z naszych wskazówek i porad. Aby uzyskać więcej informacji i dokładne ceny, powinieneś uzyskać różne oferty od firm rzemieślniczych i porozmawiać z ekspertami - to jedyny sposób na znalezienie idealnego grzejnika ściennego do swojego domu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here