Gniazda ścienne do instalacji elektrycznej”,

Frezowanie i dłutowanie: gdzie i jak głębokie mogą być szczeliny w ścianach?

Instalacje elektryczne w salonach najczęściej ze względu na swój wygląd są podtynkowe. Każdy, kto rozbudowuje lub remontuje swoją instalację elektryczną, często nie może uniknąć konieczności frezowania lub dłutowania szczelin ściennych. Przy okazji: jedna z nielicznych czynności, które możesz wykonać samodzielnie, jeśli chodzi o instalację elektryczną. Ale bądź ostrożny: zwykłe użycie wiertarki udarowej lub frezarki do ścian nie jest możliwe! Tutaj również obowiązują przepisy dotyczące położenia i głębokości szczelin w ścianach!

Po prostu załóż dłuto lub frezarkę ścienną i rozpocznij pracę, nie jest możliwe! Należy przestrzegać wartości granicznych głębokości szczelin w ścianach © GM-Photography, stock.cegła suszona na słońcu.com Normy: Postanowienia dotyczące szczelin i wgłębień znajdują się w DIN EN 1996-1-1 / NA, tabele NA.19 i NA.20 zestawów.

Istnieją trzy sposoby utworzenia szczeliny w ścianie:

  1. Praca z młotkiem i dłutem. W zależności od długości szczeliny w ścianie czynność ta jest bardzo żmudna, powoduje duże zabrudzenia i niesie ze sobą ryzyko usunięcia większej ilości murów niż jest to konieczne i dopuszczalne.
  2. Młyniesz jednym Szlifierka kątowa oraz odpowiedni dysk z kamienia lub diamentu, dwie szczeliny w ścianie. Środkowy pręt jest następnie usuwany za pomocą młotka i dłuta. Chociaż jest to łatwiejsze niż praca z młotkiem i dłutem, tworzy dużo kurzu i tyle samo brudu.
  3. Trzecią i najłatwiejszą opcją jest użycie a Bruzdownica. Zwykle można to dostosować do pożądanej głębokości szczeliny. Ponieważ większość frezarek ściennych jest wyposażona w urządzenie ssące do odkurzacza przemysłowego, praca jest w dużej mierze bezpyłowa. Te urządzenia można wypożyczyć już od 40 euro dziennie.
Trzy metody wykonywania szczelin ściennych

Gdzie można pozostawić otwarte szczeliny w ścianach??

Ale wystarczy założyć dłuto lub frezarkę ścienną i zacząć pracować, nie jest to możliwe! Dla wszystkich instalacji elektrycznych w budynkach, // www.odnawiać.de / instalacja elektryczna / strefy instalacji „> należy przestrzegać zalecanych stref instalacji. Dotyczy to również rozmieszczenia i położenia przewodów elektrycznych w ukrytych ścianach. Ma to na celu zapobieganie przypadkowemu przewierceniu lub uszkodzeniu przewodów elektrycznych przez inne prace. Dlatego szczeliny w ścianach muszą być tylko dłutowane lub frezowane w pionie lub poziomie. Brak stref instalacyjnych dla podłóg i sufitów.

  • Szczeliny poziome należy pozostawić 15 lub 30 cm nad podłogą i 30 cm pod sufitem.
  • Szczeliny pionowe należy wyciąć w odległości 10 cm od narożników, otworów okiennych lub drzwiowych.
  • Strefy montażowe kuchni, hobby lub pracowni uzupełnia dodatkowa centralna strefa montażowa. Dotyczy wyłączników i gniazd nad powierzchniami roboczymi. Poziome szczeliny należy pozostawić na wysokości od 100 cm do 130 cm (preferowana wysokość 115 cm) nad podłogą.
Strefy montażowe w salonie © Heinz Kerp, pro creative do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jak głębokie mogą być szczeliny w ścianach??

Ponieważ ściany nośne domu gwarantują stabilność budynku, należy przestrzegać wartości granicznych głębokości szczelin w ścianach określonych w normie DIN EN 1996-1-1/NA. W przypadku przekroczenia tych wartości granicznych, w każdym indywidualnym przypadku wymagana jest próba statyczna zgodnie z normą DIN EN 1996-1-1!

Przykłady poziomych i pionowych szczelin ściennych w murze nośnym

Dopuszczalna głębokość szczelin poziomych w murze nośnym bez weryfikacji statycznej

grubość ściany

Maksymalna głębokość gniazda

nieograniczona długość

Długość mniejsza niż 1,25 metra

115-149mm

-

-

150-174 mm

-

0 * mm

175 - 239 mm

0 * mm

25 mm

240-299 mm

15*mm

25 mm

ponad 300mm

20*mm

30 mm

* Głębokość można zwiększyć o 10 mm, jeśli używane są narzędzia, za pomocą których można dokładnie zachować głębokość.

Ponieważ szczeliny pionowe w ścianach murowanych z materiałów kompozytowych nie mają znaczącego wpływu na stateczność, wynikają tutaj inne wartości. Jednak w przypadku pionowych szczelin ściennych oprócz głębokości szczeliny brana jest pod uwagę również szerokość szczeliny.

Ci, którzy rozbudowują lub odnawiają swoją instalację elektryczną, często nie mogą uniknąć konieczności frezowania lub dłutowania szczelin ściennych © Jürgen Fälchle, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dopuszczalna głębokość później powstałych szczelin pionowych w murze nośnym bez weryfikacji statycznej

grubość ściany

produkowane później sloty

maksymalna głębokość

maksymalna szerokość

115-149mm

10 mm

100 mm

150-174 mm

20 mm

100 mm

175-199 mm

30 mm

100 mm

200 - 239 mm

30 mm

125 mm

240-299 mm

30 mm

150 mm

300 - 364 mm

30 mm

200 mm

ponad 365 mm

30 mm

200 mm

Zgodnie z DIN 4103-1 / 11 nienośne ściany wewnętrzne muszą być w stanie wytrzymać poziome obciążenia statyczne i udarowe. Szczeliny poziome i pionowe mają zatem wpływ na zginanie i nośność ścian działowych. Szczeliny poziome są dopuszczalne tylko od grubości ścianki 175 mm z długościami i głębokościami szczelin określonymi w tabeli „Dopuszczalna głębokość szczelin poziomych w murze nośnym bez weryfikacji statycznej”. Ponieważ maksymalne naprężenie zginające w ścianach działowych występuje prawie w środku płyty, poziome szczeliny w górnym i dolnym obszarze podparcia mają tylko znikomy wpływ na nośność zginania. Dlatego szczeliny na górze i na dole ściany są mniej krytyczne ze statycznego punktu widzenia niż w środkowej trzeciej części ściany.

W przypadku ścian działowych nienośnych szczeliny pionowe można wykonać tylko retrospektywnie o wymiarach podanych w tabeli "Dopuszczalna głębokość późniejszych szczelin pionowych w murze nośnym bez weryfikacji statycznej " i tylko z " precyzyjne narzędzia ". Używanie młotka i dłuta lub szlifierki kątowej jest niedozwolone podczas cięcia nienośnych ścianek działowych, ponieważ metody te mogą przekraczać maksymalne dozwolone głębokości szczelin. Dlatego należy używać narzędzi z ogranicznikiem (głębokościomierzem). Ponadto do szczelinowania nienośnych ścian wewnętrznych należy stosować wyłącznie urządzenia, które nie niszczą konstrukcji muru i nie zagrażają stabilności ściany działowej, np. bruzdownice.

Układanie pustych przewodów w otworze ściennym © VRD, fotolia.com

Izolacyjność akustyczna - ochrona przeciwpożarowa - izolacja termiczna

Wykonując szczeliny w ścianach należy zawsze pamiętać, że szczeliny mają wpływ na izolację akustyczną, ochronę przeciwpożarową oraz izolację termiczną. Jeżeli grubość ściany, a tym samym masa muru, jest lokalnie zmniejszona, izolacyjność akustyczna w tych lokalnych punktach jest zmniejszona. Dlatego ważne jest, aby zapewnić, że nie ma transmisji dźwięku między nieznanymi obszarami mieszkalnymi.

Szczeliny w ścianach mają wpływ na izolację akustyczną

Nośne i nienośne ściany wewnętrzne o solidnej konstrukcji spełniają wysokie wymagania konstrukcyjnej ochrony przeciwpożarowej. Prawidłowo wykonane szczeliny ścienne (wg EN 1996-1-1) nie zmniejszają czasów odporności ogniowej określonych w DIN EN 1996-1-2 w ścianach nośnych. Jednak pionowe szczeliny ścian w ścianach nienośnych nie powinny być mniejsze niż określone grubości ścian. Grubość ściany wraz z tynkiem powinna wynosić co najmniej dwie trzecie wymaganej minimalnej grubości ściany i nie mniej niż 60 mm. W przypadku szczelin poziomych w ścianach nienośnych grubość ściany wraz z tynkiem powinna wynosić co najmniej pięć szóstych wymaganej minimalnej grubości ściany i nie mniej niż 60 mm.

Podstawową zasadą dotyczącą przegród zewnętrznych jest to, że szczeliny w ścianach nie naruszają izolacji termicznej. Zwykle nie ma to wpływu na instalację elektryczną. Poziome i pionowe szczeliny, które są następnie wykonywane do układania kabli elektrycznych w ścianach zewnętrznych, generalnie nie są brane pod uwagę.

Wskazówka: Zapraszamy również do zapoznania się z naszym poradnikiem o pustych przewodach w instalacjach elektrycznych i układaniu kabli elektrycznych

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here