Co jest lepsze? Porównanie lamp LED i energooszczędnych”,

Korpus lamp energooszczędnych składa się ze szklanej lub ceramicznej rurki. Ta szklana bańka zawiera mieszankę gazów i dwie elektrody, pomiędzy którymi następuje wyładowanie gazu. Po włączeniu prądu elektrody przepływają z katody do anody. W mieszaninie gazów elektrody uderzają w atomy rtęci, a energia jest emitowana w postaci światła UV. Tuba jest zwykle pokryta materiałem fluorescencyjnym, który zamienia światło UV w widzialne, przyjemne białe światło, gdy tylko światło UV uderza w jej powierzchnię.

Technologia lamp LED

Technologia LED (diody elektroluminescencyjnej) nie opiera się na procesie wyładowania gazowego. Raczej chodzi o elektroluminescencję. Poprzez przyłożenie napięcia elektrycznego do otoczenia emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne. Promieniowanie to dociera do nas jako światło. Drut nie jest podgrzewany, dopóki się nie zaświeci, tak jak w przypadku żarówki. Dlatego włączone lampy LED nie są tak gorące jak żarówki czy neonówki.

Porównanie kosztów lamp energooszczędnych i diod LED

Kiedy w 2009 roku wprowadzono zakaz używania żarówek, wielu narzekało na stosunkowo wysokie ceny energooszczędnych lamp i diod LED. Lampy LED są zazwyczaj nieco droższe od lamp energooszczędnych. Ale znacznie niższy pobór mocy stawia to w odpowiedniej perspektywie. W ten sposób można długofalowo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Ponadto im dłużej lampa się pali, tym bardziej opłaca się dioda LED.

Energooszczędne lampy działają na zasadzie wyładowania gazowego. W przeciwieństwie do konwencjonalnych żarówek oszczędzasz około 80 procent energii.

Zdjęcie: iStock / mladn61

Bilans energetyczny lamp energooszczędnych i diod LED w porównaniu

Odpowiedni bilans energetyczny jest ściśle powiązany z kosztami. Lampy energooszczędne pozwalają zaoszczędzić około 80 procent energii w porównaniu z żarówkami żarowymi. Korzystając z diod LED, zużywasz nawet 90 procent mniej energii elektrycznej.
Aby znaleźć odpowiednią moc, musisz przejść z energooszczędnej lampy na zwykłą żarówkę. Aby to zrobić, podziel moc starej żarówki przez cztery do pięciu. Na przykład, jeśli kiedyś oświetlałeś pokój żarówką o mocy 100 watów, od 20 do 25 watów wystarczy na lampy energooszczędne.

Porównanie żywotności lamp energooszczędnych i diod LED

Lampy LED to zdecydowani liderzy pod względem żywotności. Około 15.000 do 50.Mogą świecić przez 000 godzin pracy, zanim konieczna będzie wymiana. Przy trzech godzinach pracy dziennie odpowiada to około 14 do 45 lat. Prawdą jest, że lampy energooszczędne mają też znacznie dłuższą żywotność niż żarówki żarowe, które zwykle wytrzymują tylko rok. Ale o 8.000 do 10.Nie nadążają za lampami LED o żywotności 000 godzin.

Zamów teraz lampy LED Philips w Amazon. 

Zdjęcie: Philips

Porównanie jasności lamp energooszczędnych i diod LED

Jasność lub moc świetlna podawana jest w lumenach na wat. Oblicza się ją na podstawie strumienia świetlnego emitowanego przez oprawę i jej mocy (wat). Im większy strumień świetlny jest generowany na wyjście, tym wyższa jest jego skuteczność świetlna.
Żarówka wytwarza od 2500 do 3000 lumenów o mocy 200 watów. Energooszczędna lampa osiąga już 2600 lumenów przy 50 watach, a tutaj również dioda LED jest absolutnym liderem z 50 watami i mocą świetlną od 3600 do 4000 lumenów.
Ponadto lampy energooszczędne potrzebują więcej czasu, zanim osiągną maksymalną jasność po włączeniu.
Ściemnianie lamp LED jest możliwe tylko z wyznaczonymi ściemniaczami LED. Podczas gdy żarówki halogenowe i żarówki są zasilane prądem zmiennym, diody LED wymagają prądu stałego. Dlatego należy zainstalować zintegrowany statecznik, który przetwarza energię elektryczną. Jeśli te stateczniki nie są dostępne, lampy nie można przyciemnić.

Zaleca się dobre oświetlenie podczas pracy. Światło nie musi być tak ciepłe jak w salonie. 5.000 kelwinów wystarczy tutaj.

Zdjęcie: AGR / Aktion Gesunderback e.V./ Waldmann

Porównanie rodzaju światła z lamp energooszczędnych i diod LED

Światło z lamp energooszczędnych nie cieszy się dobrą opinią – za zimne, za jasne, za niewygodne. Stiftung Warentest uważa również, że umiarkowane oddawanie barw jest największą wadą lamp energooszczędnych. Zwłaszcza czerwone odcienie są trudne do wygenerowania.
Lepiej wygląda z lampami LED. Są dostępne w każdym jasnym kolorze.
To, jak odbierane jest ciepłe lub zimne światło, zależy od temperatury termodynamicznej, którą opisuje jednostka temperatury Kelvin. 6.000 kelwinów odpowiada naturalnemu światłu dziennemu, w biurze 5 są odpowiednie.000 Kelwinów. Do przytulnego, ciepłego światła w salonie polecamy lampy LED z 2.700 do około 3.200 Kelwinów.

Ciepłe światło odpowiada mniej więcej 2.700 do 3.300 kelwinów i jest idealny do pomieszczeń mieszkalnych.

Zdjęcie: Moje meble

Substancje szkodliwe dla zdrowia

Energooszczędne lampy budzą kontrowersje głównie ze względu na zawartość rtęci. Jeśli lampa pęknie, stanie się to niebezpieczne. Obciążenie rtęcią w powietrzu na krótko przekracza dopuszczalne wartości orientacyjne dla pomieszczeń wewnętrznych 20-krotnie. W takim przypadku ważne jest, aby przewietrzyć pomieszczenie przez około 15 minut i starannie zebrać wszystkie części w rękawiczkach. Nie używaj odkurzacza, w przeciwnym razie powietrze wylotowe rozprowadzi rtęć do powietrza. Całość jest usuwana jako odpad niebezpieczny. Nowoczesne modele zazwyczaj zawierają tylko rtęć w postaci stałej i posiadają zabezpieczenie przed odpryskami, dzięki czemu ryzyko zatrucia jest zminimalizowane.
Dobrze wiedzieć: nawet nieuszkodzonych żarówek nie wolno wyrzucać wraz ze zwykłymi odpadami domowymi. W lampach LED energia elektryczna jest wykorzystywana do świecenia kryształów półprzewodnikowych. Nie zawierają rtęci, a jeśli się zepsują, można je po prostu wyrzucić wraz ze zwykłymi odpadami domowymi.

Lampy energooszczędne zawierają rtęć. Jeśli lampa pęknie, poziom rtęci w powietrzu wzrasta. Dlatego natychmiast przewietrz pomieszczenie i usuwaj drzazgi tylko w rękawiczkach.

Zdjęcie: Michael Tieck / Fotolia

Wniosek: lampa energooszczędna lub lampa LED?

W oparciu o wymienione kryteria, lampy LED oferują wyraźne zalety. Koszty zakupu są wyższe niż w przypadku lamp energooszczędnych, ale ponieważ zużywają mniej energii, koszty można zaoszczędzić na dłuższą metę. Nowoczesne, wysokiej jakości modele mają również szeroką gamę kolorystyczną, dzięki czemu przytulne światło można uzyskać również w pomieszczeniach mieszkalnych.
Jeśli nadal nie chcesz wszędzie instalować lamp LED, możesz zastosować lampy energooszczędne w piwnicy lub garażu, ponieważ barwa światła nie jest tam tak ważna.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here