Kule do prania: rozsądna alternatywa dla detergentów?

Jak działa kula do prania?

Kula do mycia zawiera małe kulki ceramiczne, które znajdują się w przepuszczającym wodę pojemniku. Niektóre kule do prania zawierają również magnesy. Jony ujemne są uwalniane z kulek ceramicznych w kontakcie z wodą. Zwiększa to pH wody, czyniąc ją zasadową. Ze względu na zmniejszające się napięcie powierzchniowe woda może teraz dostać się do drobnych cząstek brudu i wypłukać je z tkaniny. Dodatkowo zabijane są zarazki, ponieważ mikroorganizmy zawarte w kulce mają działanie antybakteryjne. Mniej więcej raz w miesiącu – w zależności od modelu – trzeba wystawić kulę myjącą na słońce, aby mikroorganizmy mogły się zregenerować.

Pranie odzieży kulą do prania: tak to działa

Kulę do prania po prostu wkłada się do bębna z praniem. Jeśli praniesz pranie kulą do prania, temperatury wahają się od 30 do 60 stopni. Jeśli chcesz wyczyścić pranie ze szczególnie uporczywymi zabrudzeniami, najpierw zastosuj odplamiacz. Wskazane jest również dodanie odrobiny wybielacza do białego prania, ponieważ kulki do prania sprawiają, że pranie szybciej szarzeje. Delikatesy można również czyścić kulką do prania. Aby uchronić je przed otarciami, kulkę można po prostu włożyć do bawełnianego woreczka.

Możesz być także zainteresowany Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Jak prawidłowo prać ubrania podczas kryzysu koronowego Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Czyszczenie pralki: Te domowe środki zaradcze działają Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Wyrównywanie pralki: Jak postępować

Korzyści z kulek do prania

 • Przyjazny dla środowiska: W przeciwieństwie do zwykłych detergentów kulki piorące nie zawierają żadnych środków powierzchniowo czynnych. Zgodnie z rozporządzeniem UE środki powierzchniowo czynne zawarte w detergentach muszą po krótkim czasie ulegać degradacji, ale do tego czasu nadal stanowią obciążenie dla środowiska. Jeszcze większym problemem są zapachy występujące w płynach do zmiękczania tkanin. Nie można ich rozłożyć w oczyszczalni ścieków i często trafiają do ścieków. Kule do prania są zatem najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem czyszczenia prania. 
   
 • Oszczędza energię elektryczną: Ponieważ cykle prania w niskich temperaturach są zwykle wystarczające w przypadku kuli do prania, do podgrzania wody potrzeba mniej energii. Z jednej strony oszczędzasz energię elektryczną, a z drugiej oszczędzasz pieniądze, ponieważ nie musisz już kupować drogich detergentów i płynów do płukania tkanin.
   
 • Oszczędzać pieniądze: Wysokiej jakości kule do prania są dostępne już od 50 euro. Na dłuższą metę jest to szczególnie tanie, bo w najlepszym przypadku kulka wytrzymuje 1.000 prań, co odpowiada około 3 latom.
   
 • Odpowiedni dla alergików: Wiele osób nie toleruje zapachów zawartych w detergencie i rozwija alergie lub nietolerancje skórne. Kule do prania są zatem dobrą alternatywą, ponieważ nie zawierają chemicznych dodatków i środków powierzchniowo czynnych.

Kule do prania, takie jak ta ekologiczna kula do prania, są idealne dla alergików i każdego, kto jest wrażliwy na zapachy.

Zdjęcie: Laivera

Wady kulek do prania

 • Mocno zabrudzona odzież: Do codziennego użytku dobrym rozwiązaniem są kule do prania. Ale jeśli plamy są uporczywe, piłka ma swoje problemy. Dlatego czasami trzeba dodać trochę detergentu, jeśli to możliwe, przyjaznego dla środowiska, aby uzyskać czysty efekt końcowy. 
   
 • Brak świeżego zapachu prania: Gdy wyjmiesz pranie z bębna pralki, nie napotkasz typowego zapachu prania. Może to być dość nietypowe, ale możesz też po prostu stworzyć świeży zapach sam z naturalnych składników.
   
 • Zwapnienie pralki: Kule do prania nie zawierają zmiękczaczy wody. Oznacza to, że w miastach o szczególnie twardej wodzie będziesz musiał częściej odkamieniać swoją pralkę.  
   
 • Zagrożenie dla białego prania: W przypadku braku wybielacza białe ubrania mogą z czasem zmienić kolor na szary. Fakt, że trzeba go wtedy wymienić szybciej, nie byłby zrównoważony. Niektóre kule do prania oferowane są w zestawie z eko wybielaczem i żelem do plam.
   
 • Mikroplastiki: Większość kul do prania jest wykonana z tworzywa sztucznego. Dlatego podczas mycia nie można wykluczyć, że mikroplastik trafi do ścieków.
   

Zalety i wady kul do prania na pierwszy rzut oka

Zalety

niekorzyść

 • oszczędza energię
 • oszczędzać pieniądze
 • bardziej przyjazny dla skóry niż detergenty
 • przyjazny dla środowiska
 • mocno zabrudzone pranie
  nie czyścić bez obróbki wstępnej
 • Kule do prania wykonane są z tworzywa sztucznego
 • brak zapachu świeżości
 • Pralka szybciej się zwapnia
 • białe pranie może się odbarwić

Jak radzą sobie kule do prania w teście?

Kulki myjące są dostępne pojedynczo lub w połączeniu z żelem do plam i wybielaczem do dodania. W życiu codziennym testowaliśmy oba warianty przez kilka tygodni: bambusową kulę do prania Love Love oraz zestaw wegański Energy Wash Ball z Avocadostore. Zwłaszcza osoby wrażliwe lub nawet uczulone na zapachy ucieszą się z neutralnego zapachu, jaki pozostawiają po sobie oba produkty. Na przykład, podczas gdy pościel czyszczona zwykłym detergentem często wydziela w sypialni przenikliwy zapach, pościel nie pachnie niczym po praniu kulą do prania. Jednak kula do prania, która uwielbia bambus, nie radzi sobie dobrze z silnymi zapachami, na przykład ze spoconych skarpet, które po praniu pachną zupełnie inaczej niż świeżo. Nawet dodanie jednej lub dwóch kropli olejku lawendowego nie zapewnia czystego zapachu.
W teście obie kulki same w sobie nie radzą sobie z uporczywymi plamami, takimi jak makijaż, na co jednak zwracają uwagę sami producenci. Jednak w zestawie od Avocadostore znajduje się eko-żel do plam, który zapewnia czyste pranie w przypadku silniejszych zabrudzeń. Kule piorące mogą również samodzielnie poradzić sobie z lżejszymi zabrudzeniami, takimi jak ziemia. Każdy, kto chce czystego, świeżo pachnącego prania, nie zadowoli się zwykłą kulą do prania i będzie musiał dodać detergent lub odplamiacz, aby uzyskać silniejsze plamy lub zapachy. 


Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Bonn na temat mycia kulek

Badacze z Uniwersytetu w Bonn poddali również testowi dwie różne kule myjące. Ich badania wykazały, że kule do prania nie usuwają plam z prania lepiej niż zwykłe mycie ich wodą. Ale naukowcy odkryli również, że w przypadku konwencjonalnych detergentów 50 procent zalecanej ilości wystarczy, aby pozbyć się większości plam. Jeśli więc dodajesz detergent do kuli do prania brudnych tekstyliów lub wolisz prać tylko proszkiem lub płynem, możesz używać produktu oszczędnie, a tym samym trochę chronić środowisko.

Koszt prania kulek

Kule do prania to zdecydowanie coś dla małego budżetu. W drogeriach są kulki od 14 euro, a ceny w internecie są bardzo zróżnicowane. Kulki wysokiej jakości kosztują około 50 euro, ale mają też najdłuższą trwałość. 

Te ekologiczne kule do prania o zapachu lawendy są stosunkowo tanie w cenie 14 euro i powinny pozwolić na 1500 aplikacji każda.

Zdjęcie: Profesjonalne drzewo

Zwiększenie długowieczności szopa pracza

W najlepszym przypadku nie prać w temperaturze powyżej 40 stopni, aby zachować drobnoustroje w środku. Dodatkowo kulę piorącą należy wystawić na słońce na kilka godzin przynajmniej raz w miesiącu – prosimy o zapoznanie się z instrukcją producenta. Mikroorganizmy w kuli myjącej regenerują się i znów stają się bardziej efektywne.

Kup kulę do prania: na co powinienem uważać??

Chcąc porównać kule piorące ze sobą, należy sprawdzić następujące czynniki i właściwości: 
 

 • Ilość prań: Dowiedz się, do ilu prań nadaje się model. Normalne to około 500 do 1000. Tanie kulki mają jednak znacznie gorszą moc prania po około 300 do 400 prań. 
   
 • Wsad prania: Jedna piłka czyści około czterech do sześciu kilogramów prania. Jeśli Twoja pralka może wyczyścić większe ilości, po prostu włóż do niej drugą kulkę. Generalnie jednak nie należy używać pralki do maksymalnych rozmiarów, aby kula piorąca mogła się wystarczająco poruszać.
   
 • Produkcja i pakowanie: Jeśli zrównoważony rozwój jest dla Ciebie szczególnie ważny, powinieneś dowiedzieć się, jak każdy producent wytwarza Twoje piłki. Zwykle jest niewiele informacji od producenta na ten temat. Sprawdź również, czy kulki myjące są zapakowane w plastik przed dostawą. Ekologiczna kula do mycia firmy „Heldengrün” jest dostarczana na przykład w małym pudełku.

W opakowaniu papierowym: eko kula do prania firmy Heldengrün. 

Zdjęcie: Heldengrün

Alternatywa: orzechy mydlane

Orzechy mydlane są owocami drzewa mydlanego i są używane głównie w Indiach do czyszczenia prania lub włosów. Zawierają 15 procent substancji myjących, tzw. saponiny, które szybko ulegają biodegradacji. Aplikacja prawie nie różni się od kuli do prania. Łupiny orzechów są dostępne w małej torebce, którą wkładasz do pralki razem z brudną bielizną. 

Orzechy mydlane są również uważane za ekologiczną alternatywę dla konwencjonalnych detergentów, mają jednak spore wady. 

Zdjęcie: fair-natur

Pozostałości orzechów mydlanych można nawet kompostować. Według Stiftung Warentest, orzechy mydlane są całkowicie nieodpowiednie do białego prania i prania z plamami. To przetestowało łupiny orzechów mydlanych w stosunku do płynnego detergentu w kolorze. Rezultat: przyjazne dla środowiska alternatywy tak szybko szarzyły pranie, że biel była wyraźnie mętna już po sześciu praniach z mydłem orzechowym. Po 20 biegach białe pranie było całkowicie szare.  

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here