Odkamienianie pralki: najlepsze wskazówki ”,

Jak często należy odkamieniać pralkę??

To, jak często należy używać odkamieniacza, zależy od różnych czynników. Ilość wapna w wodzie w Niemczech różni się znacznie w zależności od regionu. Miarą tego jest stopień twardości. Aby dowiedzieć się, jak miękka lub twarda jest woda w Twojej okolicy, możesz zapoznać się z internetowymi informacjami dostawcy wody. Im wyższa wartość, tym więcej wapna jest w wodzie i tym częściej należy odkamieniać pralkę. Ważną rolę odgrywa również częstotliwość użytkowania. Jeśli należysz do czteroosobowej rodziny, która ma pralkę w trybie ciągłym, odkamienianie należy przeprowadzać znacznie częściej. 

Zasadniczo zaleca się odkamienianie pralki około trzy razy w roku, jeśli woda jest twarda.
Przy miękkiej wodzie ten proces wystarczy raz. 
Dobrze wiedzieć: chociaż proszek do prania o dużej wytrzymałości zawiera odkamieniacz, nie może już tego zrobić
poluzować istniejące wapno. Zapewnia jedynie, że nie tworzą się dodatkowe osady wapienne.

Przegląd stopni twardości

Ustawa o detergentach i środkach czyszczących od 2007 roku dzieli twardość wody na następujące trzy stopnie: 
Zakres twardości miękki = do 8,4 ° dH

Zakres średniej twardości = 8,4 do 14 ° dH

Zakres twardości twardy = powyżej 14 ° dH

Przegląd twardości wody w poszczególnych krajach związkowych 

 • Brandenburgia: 17°dH
 • Berlin: 18 ° dH
 • Badenia-Wirtembergia: 17 ° dH
 • Bawaria: 18 ° dH
 • Brema: 8 ° dH
 • Hesja: 17 ° dH
 • Hamburg: 15 ° dH
 • Meklemburgia-Pomorze Przednie: 17°dH
 • Dolna Saksonia: 14 ° dH
 • Nadrenia Północna-Westfalia: 16 ° dH
 • Nadrenia-Palatynat: 15°dH
 • Szlezwik-Holsztyn: 15 ° dH
 • Kraj Saary: 11 ° dH
 • Saksonia: 12 ° dH
 • Saksonia-Anhalt: 24 ° dH
 • Turyngia: 20°dH

Jeśli pralka jest bardzo zwapniona, jej wydajność jest zwykle ograniczona. 

Zdjęcie: shutterstock / Vladimir Mucibabic

Odkamienianie pralki: domowe środki lub odkamieniacz chemiczny?

Na rynku istnieje wiele różnych chemicznych środków odwapniających, z których większość oferowana jest w postaci tabletek, proszku lub w postaci płynnej. Zazwyczaj są droższe od domowych środków, ale mają tę zaletę, że są dużo łatwiejsze i bardziej precyzyjne w użyciu. Instrukcje użytkowania zazwyczaj dokładnie określają, w jaki sposób i gdzie produkt powinien być używany - nie musisz tutaj szacować i wypróbowywać. Każdy, kto zdecyduje się na chemiczne odkamieniacze, powinien mieć świadomość, że są one znacznie mniej przyjazne dla środowiska i zdrowia niż domowe środki.

Dalsze porady dotyczące usuwania kamienia Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Odkamienianie czajnika: Te domowe środki zaradcze i sztuczki działają Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Czyszczenie i odkamienianie żelazka: Tak to działa Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Odkamienianie głowicy prysznicowej: Jak to zrobić prawidłowo

Prawidłowo odkamień pralkę za pomocą domowych środków

Bardziej przyjazne dla środowiska opcje to domowe środki, takie jak ocet lub kwasek cytrynowy. Ale strzeż się! Oba są bardzo agresywnymi kwasami, które muszą być odpowiednio dozowane, w przeciwnym razie mogą atakować drobne części maszyny, a także uszczelnienia. Zwykle używa się octu lub kwasu cytrynowego. 
Ocet: nadaje się tylko do odwapniania na zimno, ponieważ po podgrzaniu mogą powstawać żrące opary, które są szkodliwe dla oczu i błon śluzowych. 
Kwas cytrynowy: ten domowy środek nie jest tak agresywny jak produkty chemiczne, ale nadal skutecznie usuwa wapno i nie generuje żadnych żrących oparów podczas stosowania. 
Wskazówka: chociaż ocet ma silne działanie odwapniające, nadal lepiej jest użyć kwasu cytrynowego. Ocet wydziela również ostry zapach, który można przenieść na świeżo upraną bieliznę. Ponadto znacznie mniejsze jest ryzyko zaatakowania gumy lub silikonu przez kwas cytrynowy. 

Jak stosować kwas cytrynowy

Wlej około 7 do 10 łyżek kwasu cytrynowego bezpośrednio do bębna pralki. Następnie ustaw pralkę na najwyższą temperaturę prania i pozwól jej wykonać pełny cykl prania bez prania. Pralki z funkcją pauzy powinny pozostawać w trybie czuwania przez co najmniej jedną, najlepiej dwie godziny, aby kwas cytrynowy mógł zacząć działać. 

Alternatywna tabletka do zmywarki

Jeśli nie masz pod ręką kwasu cytrynowego, możesz w razie potrzeby włożyć do bębna dwie tabletki do zmywarki. Ponownie powstrzymaj się od napełniania maszyny. Następnie ustaw najwyższą temperaturę wody i rozpocznij pracę na biegu jałowym. Następnie pralkę należy oczyścić z kamienia. 

Przeczytaj więcej na ten temat tutaj: Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Pralka nie pobiera wody: Jak znaleźć błąd Zrób to sam i napraw Naprawa pralki: Te 3 problemy możesz rozwiązać samodzielnie Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Wynajem technologii zamiast kupowania: Czy to jest Warto było?

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here