Orzechy mydlane: Czy alternatywa dla detergentu jest naprawdę dobra dla środowiska??

Ile kosztują orzechy mydlane?

Łupiny orzechów mydlanych są zwykle oferowane w sklepach ze zdrową żywnością, drogeriach i w Internecie. Według Stiftung Warentest kosztują około 15 centów za pranie, mniej więcej tyle samo, co tani konwencjonalny detergent do kolorowania.

Używaj prawidłowo orzechów mydlanych: Oto jak to działa

Ile orzechów mydlanych na pranie?

Jeśli kupisz alternatywę dla detergentu, w zestawie znajduje się mała bawełniana torebka. W zależności od instrukcji na opakowaniu wkładasz - w większości przypadków od pięciu do ośmiu - łupinki mydlanych orzechów do saszetki i umieszczasz je w bębnie z praniem.

Łupiny orzechów mydlanych wkłada się do bawełnianej torby, a następnie wkłada do pralki.

Zdjęcie: iStock / Ekaterina79

Jak często można używać orzechów mydlanych?

Jeśli pierzesz w niższych temperaturach, możesz użyć ponownie mydlanych orzechów. W temperaturze 60 stopni z orzechów uwalnia się zbyt dużo substancji myjących, tak że nie można ich ponownie użyć. Jeden znak, że nie powinieneś używać orzechów mydlanych: są miękkie lub gąbczaste.

Orzechy mydlane: dobre dla środowiska – czy nie?

Sugeruje to, że orzechy mydlane są zrównoważone

Orzechy mydlane są biodegradowalne, więc po użyciu można je umieścić na kompoście. Przede wszystkim chronią ścieki i zbiorniki wodne. Pod tym względem znacznie wyprzedzają zwykłe detergenty do prania pod względem przyjazności dla środowiska. Zawierają one często trudne do rozbicia składniki, takie jak związki tworzyw sztucznych, syntetyczne polimery, rozjaśniacze optyczne czy substancje zapachowe. Orzechy mydlane wymagają również mniej plastikowych opakowań niż płynny detergent do tej samej ilości prania i nie ma potrzeby stosowania zmiękczacza do tkanin. Tekstylia po umyciu orzechami mydlanymi są wystarczająco miękkie.

To przemawia przeciwko faktowi, że orzechy mydlane są zrównoważone

Orzechy mydlane sprowadzane są z Azji. Długa trasa transportu skutkuje wysoką emisją CO2, co sprawia, że ​​wątpliwe jest, czy orzechy mydlane należy nazwać przyjaznymi dla środowiska. Ponadto, według Stiftung Warentest, bardzo szybko szarzeją pranie. Coraz częściej więc potrzebujesz nowych ubrań – a ich produkcja z kolei idzie w parze z ogromną emisją CO2 i zużyciem zasobów. Chyba że kupujesz tylko towary używane.

Więcej o zrównoważonym rozwoju Renowacja Oszczędność CO2 we własnym domu: Środki te poprawiają równowagę Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Reklama Biotworzywa: Czy są naprawdę zrównoważone i biodegradowalne?? Przedstawione przez Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Reklama Żyć w sposób zrównoważony: 10 wskazówek dotyczących gospodarstwa domowego z czystym sumieniem Przedstawił

Inne zalety i wady mycia orzechami mydlanymi

Zalety

  • Orzechy mydlane nie zawierają substancji zapachowych i dodatków - dlatego są idealne dla alergików, osób cierpiących na neurodermit i każdego, kto jest wrażliwy na zapachy.
  • Nadają się do każdego rodzaju tekstyliów.
  • Orzechy mydlane są bardziej ekonomiczne niż zwykłe detergenty: pół kilograma orzechów wystarcza na około 50 prań. Z proszkiem do prania do takiej ilości prania potrzeba do 3 kilogramów produktu.

niekorzyść

  • Orzechy mydlane nie są do końca uczciwe i społeczne: choć możemy je kupić tanio, produkt naturalny staje się coraz droższy dla osób z regionów pochodzenia orzechów (Indie, Nepal).
  • Brakuje typowego świeżego zapachu pranego prania. Jeśli chcesz, możesz umieścić około dwóch kropli olejku eterycznego w przegródce na detergent, aby tekstylia pachniały przyjemniej w naturalny sposób.
  • Pralka szybciej się zwapnia, ponieważ w przeciwieństwie do konwencjonalnych detergentów, orzechy mydlane nie zawierają środka zmiękczającego wodę. Jeśli używasz łupin orzechów, jeszcze ważniejsze jest regularne odkamienianie pralki. Jeśli woda jest szczególnie twarda, lepiej użyć innego produktu.

Orzechy mydlane w teście: Jak wysoka jest wydajność prania?

Wynik testu Stiftung Warentest

Na stanowisku testowym w Stiftung Warentest: Soapnuts z Cliir Nature i - jako regionalna alternatywa - myj kasztany z Natur Gut w porównaniu ze zwykłym Aldi Tandil Color, który przeszedł test detergentu kolorowego z wynikiem „dobry”.
Biała tkanina, którą testerzy prali w 40 stopniach, dała wyraźny wynik: po sześciokrotnym praniu z mydlanymi lub kasztanami tekstylia były lekko szare, po 20-krotnym całkowitym - przy praniu kasztanów najsilniej, z mydlanymi również znacznie. Z drugiej strony z kolorowym detergentem pranie pozostało białe.
Pod względem wydajności prania mydlane i kasztany również nie przeszły testu. Plamy, na przykład z herbaty lub deseru czekoladowego, tylko minimalnie wyblakły produkty naturalne. Tutaj również kasztany płukane spisywały się jeszcze gorzej niż orzechy płukane. Z drugiej strony detergent kolorowy wyraźnie wyblakł, uporczywe plamy.
Zespół testowy stwierdził również, że konwencjonalny detergent niezawodnie odprowadza brud wraz z wodą. Z drugiej strony przy naturalnych alternatywach brud pozostał w pralce i ponownie osiadł na tekstyliach.

Badanie Uniwersytetu w Bonn na temat orzechów mydlanych

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn poddali orzechy mydlane testowi naukowemu. W swoim badaniu chcieli dowiedzieć się, jak wysoka jest wydajność prania naturalnej alternatywy - w porównaniu z konwencjonalnymi detergentami i cyklem prania z samą wodą. Rezultat: Orzechy mydlane usuwają plamy tak samo słabo, jak pranie tekstyliów samą wodą, bez żadnych dodatków. Ten sam wynik uzyskano również dla kulek do prania.

Zespół testowy programu ProSieben „Galileo ” 2006 z tymi orzechami mydlanymi od fair-natur (zamów tutaj z amazon) był zadowolony z wydajności prania.

Wniosek: warto myć orzechami mydlanymi?

Najważniejsze jest to, że orzechy mydlane nie są zbyt przyjazne dla środowiska ze względu na wysoką emisję CO2, która występuje między innymi na długich trasach transportowych. Regionalne kasztany prane również nie są alternatywą, ponieważ według Stiftung Warentest zachowują kolor tekstyliów jeszcze gorzej niż orzechy mydlane.

Co zrobić, jeśli chcesz chronić środowisko podczas prania??

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn odkryli, że w przypadku konwencjonalnych detergentów 50 procent zalecanej ilości wystarczy, aby pozbyć się większości plam. Typowy detergent w proszku lub w płynie gwarantuje najlepsze pranie czyste, pachnące świeżo - ale można go używać oszczędnie, aby woda gruntowa była jak najmniej zanieczyszczona. W sklepach znajdziesz również ekowarianty klasycznych detergentów z mniej szkodliwymi dla środowiska składnikami. Najlepiej zwrócić uwagę na Błękitnego Anioła lub oznakowanie ekologiczne UE. Kardigany lub dżinsy mogą czasami po prostu przewietrzyć się, zamiast wkładać je do pralki, gdzie zajmują dużo miejsca. Ponadto w razie potrzeby prać tylko w 60 stopniach - pościel, środki czyszczące i ręczniki do rąk - w celu zaoszczędzenia energii w trosce o środowisko. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here