Symbole prania: to właśnie oznaczają instrukcje dotyczące pielęgnacji ”,

Osoby, które znają symbole prania, nie muszą się martwić o to, jak ubrania będą wyglądać po czyszczeniu.

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

Symbole prania do prania

Zanim szybko wrzucisz swoją ogromną górę prania do pralki z powodu zgiełku codziennego życia, powinieneś krótko skoncentrować się na etykiecie pielęgnacyjnej. Więc możesz mieć pewność, że Twoje pranie jest dozwolone w pralce tylko wtedy, gdy zobaczysz wannę z falistą linią na etykiecie.

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik

W większości przypadków na środku kadzi znajduje się liczba, jak pokazano po lewej stronie. W tym przypadku 30 stopni to maksymalna temperatura wody, jaką mogą wytrzymać niewrażliwe tkaniny, takie jak bawełna, wiskoza czy poliester podczas prania - dozwolone jest maksymalne wirowanie. Zwykle znajdziesz również 40, 60 i 95 stopni.
Wskazówka: Oczywiście tekstylia, które niekoniecznie muszą być higienicznie sterylne, zawsze można poddać obróbce na niższym poziomie, aby zaoszczędzić na drogiej energii elektrycznej.

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik

Jeśli pod wanienką pojawi się również poprzeczny pasek, należy zachować ostrożność: W takim przypadku ubrania należy prać w programie prania delikatnego - innymi słowy, mniejsza objętość prania i zmniejszona prędkość wirowania.
Jeśli na metce znajdują się nawet dwa paski, oznacza to: ręce od wirowania. Idealny jest tutaj program delikatnego prania wełny. 

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik

Jeśli ręka sięgnie do wanny w miejscu, w którym jest wskazany numer, odzież tę można prać tylko ręcznie.
Wskazówka: Aby to zrobić, napełnij wannę wodą o temperaturze około 30 stopni i łagodnym płynem do mycia rąk. Można w nim namoczyć szczególnie delikatne tkaniny, a następnie spłukać pod czystą wodą. 

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik


Jednak przekreślenie umywalki na metce oznacza, że ​​szatnia nigdy nie może trafić do pralki. Zamiast tego należy go zawsze zanieść do lokalnego profesjonalnego pralni chemicznej.

Symbole prania do wybielania

Irytują żółtawe przebarwienia na białych bluzkach i T-shirtach, podobnie jak uporczywe plamy. Pomóc może np. mocny detergent z wybielaczem. Ale uważaj: nie wszystkie tkaniny tolerują ten zabieg podczas prania lub po nim! Trójkąt w trzech różnych wersjach jako symbol prania informuje, czy można przeprowadzić procedurę wybielania na odzieży. Jeśli trójkąt jest pusty, tkanina toleruje wybielanie zarówno chlorem, jak i tlenem. Jeśli jednak dwie ukośne linie dzielą trójkąt, można użyć tylko wybielacza tlenowego, który można znaleźć na przykład w uniwersalnych detergentach. Wybielanie chlorem jest wtedy zabronione.

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik


Jeśli wszyta metka przedstawia przekreślony trójkąt, nie należy używać wybielacza.
Wskazówka: Lepiej używać detergentów niezawierających wybielaczy, takich jak detergenty kolorowe i łagodne.

Symbole prania do suszenia

Chcesz wygodnie suszyć pranie w pralce? Następnie zwróć uwagę na kwadrat na etykiecie dotyczącej pielęgnacji. Ten symbol czyszczenia informuje o tym, czy ubrania można włożyć do suszarki. Jeśli w kwadracie znajduje się okrąg, to bez wahania wiesz, że kawałek nadaje się do maszyny. Punkt w kole zaleca delikatny program w niskiej temperaturze (maksymalnie 60 stopni).

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik


Jeśli są dwa punkty, wykonaj standardowy program z normalnym obciążeniem i temperaturą 80 stopni Celsjusza.  

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik


Aby nie zniszczyć ubrań, przekreślony symbol suszarki oznacza, że ​​nie wolno jej suszyć w pralce. Lepiej wtedy zawiesić artykuły tradycyjnie na sznurku.

Oprócz wspomnianych już symboli odnoszących się do suszarki bębnowej znajdują się również etykiety dotyczące pielęgnacji dla naturalnego suszenia. Chociaż wszystkie przedstawiają kwadrat, są interpretowane za pomocą linii zamiast kół. Podczas gdy linia pozioma zaleca suszenie podczas leżenia, linia pionowa zaleca proces na sznurze. Jeśli w lewym górnym rogu znajduje się również ukośna linia, ma to następujące znaczenie: Wyprane ubrania należy przechowywać w cieniu do wyschnięcia.

Symbole prania do prasowania

Poliester, bawełna, syntetyk lub mieszanka materiałów: Jak sprawić, by różne tkaniny nie były uszkodzone i nie gniotły się po wysuszeniu? Poszukaj symbolu żelaza na metce care. Punkty w nim wskazują, czy i jak można prasować rzeczy. W przypadku braku punktu generalnie dozwolone jest prasowanie.

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik


Jeśli widzisz tylko jeden punkt na żelazku, możesz prasować, ale maksymalnie do 110 stopni Celsjusza i wszystko bez pary. Dwa punkty oznaczają maksymalną temperaturę 150 stopni i pozwolenie na parę.
Wskazówka: Aby chronić ubrania przed zabrudzeniem, należy regularnie czyścić i odkamieniać żelazko.

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik


Jeśli na znaku praktycznego pomocnika domowego są trzy kropki, to często jest to bawełna i len, ponieważ można je poddawać działaniu wysokiej temperatury (do 200 stopni).

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik


 

Jeśli żelazko jest przekreślone, nie wolno go używać.

Symbole prania do profesjonalnego czyszczenia

Wymyślne garnitury, ekstrawaganckie sukienki lub drogie płaszcze zwykle nie mogą opiekować się w domu. Zamiast tego musisz oddać je w ręce specjalistów od sprzątania. Dlatego ponownie zwróć uwagę na metkę: Symbol prania do czyszczenia na sucho to litera w kółku. To pokazuje, czy powinno się odbyć profesjonalne leczenie.
Wskazówka: Przy zakupie spójrz na metki pielęgnacyjne. W ten sposób dowiesz się, czy możesz wygodnie wyczyścić przedmiot samodzielnie w domu. Docelowo użytkownicy profesjonalnego sprzątania muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami.   

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik

Jeśli zauważysz przekreślone kółko, oznacza to, że moda nie może być prana chemicznie. Jeśli okrąg jest pusty, to do ekspertów należy decyzja, który roztwór produktów nadaje się do procesu prania. Ponieważ rozróżniają czyszczenie na sucho i na mokro.

Zdjęcie: Shutterstock / Alhovik

Litera "P" w kółku odnosi się do czyszczenia na sucho. W takim przypadku proces można przeprowadzić za pomocą maszyny czyszczącej oraz perchloroetylenu i węglowodorów. Z drugiej strony litera „F” oznacza, że ​​czyszczenie za pomocą maszyny czyszczącej może być przeprowadzane tylko z węglowodorami. Wszystkie przedmioty z literą „W” nadają się do czyszczenia na mokro.

Tutaj również, podobnie jak w przypadku symbolu prania, pod kółkiem mogą pojawić się poprzeczki. Jeden słupek oznacza łagodne podejście, dwa szczególnie łagodne podejście. Znaczenie tego jest następujące: obciążenie mechaniczne, dodatek wilgoci oraz temperatura kąpieli i/lub suszenia muszą być osłabione.  

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here