Odbarwione białe pranie: porady dotyczące domowych środków zaradczych i odbarwiaczy ”,

Nowe tekstylia często tracą kolor przy pierwszym praniu. Dzieje się tak głównie przy wysokich temperaturach wody, ale czasami nawet przy 30 do 40 stopniach. Efektem są kolorowe smugi, w najgorszym przypadku białe pranie jest przebarwione na czerwono lub zielono.

Co zrobić z przebarwionym praniem?

Zamiast bezpośrednio wprowadzać do gry agresywne odbarwiacze, warto użyć domowych środków, takich jak soda oczyszczona lub proszek do pieczenia, aby uporać się z przebarwionym praniem. Działa to najlepiej, gdy pranie jest tylko lekko odbarwione, a kolor jeszcze nie wysechł.
Te domowe środki pomagają najlepiej, jeśli białka są przebarwione:

 • Proszek do pieczenia (trzy do czterech łyżeczek)
 • Soda oczyszczona (trzy do czterech łyżeczek)
 • Ocet (łyżeczka)
 • Kwas cytrynowy (jedna łyżeczka)
 • Tabletki do zmywarki (cztery do pięciu)

Instrukcje dotyczące wybielania białego prania

 1. Rozpuść wybrany domowy środek (proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, ocet, kwas cytrynowy, tabletki do naczyń / ilości patrz wyżej) z około 5 litrami gorącej wody.
 2. Moczyć przebarwione tekstylia w roztworze na noc. Plamy koloru najlepiej znikają, gdy odbarwione pranie jest jeszcze mokre, ponieważ kolor wnika głębiej we włókna podczas wysychania.
 3. Następnie włóż pranie do bębna tak jak zwykle, bez wcześniejszego płukania. Niewielkie przebarwienia można zazwyczaj w ten sposób usunąć.

Białe pranie powinno zawsze błyszczeć. Jednak niewłaściwie leczona może szybko rozwinąć się szara woalka.

Zdjęcie: iStock / Jana Tichonowa

Odbarwione białe pranie: użyj octu do wybielania?

Ocet i soda oczyszczona to dobrze znane domowe środki zastępujące chemiczne zmiękczacze do tkanin i zapewniające tekstyliom elastyczność. W tym celu można je umieścić pojedynczo lub razem w przegródce na płyn do zmiękczania tkanin. Koncentracja nie jest wystarczająca do rozjaśnienia, jednak co najwyżej kolory - w tym biały - uzyskają więcej blasku. Dlaczego dodawanie domowych środków do pralki ma sens: usuwanie lub zapobieganie szarej mgiełce w białym praniu.
Ostrożność: Wskazane jest, aby w przegródce na zmiękczacz tkanin nie umieszczać więcej niż 60 mililitrów (około pół szklanki) 5-procentowego octu. W najgorszym przypadku kwas może uszkodzić wnętrze pralki. Interakcja wybielacza i octu również nie jest idealna, ponieważ mogą powstawać niebezpieczne gazy. Dzięki temu detergenty o dużej wytrzymałości lepiej dogadują się z sodą oczyszczoną.

Białe pranie przebarwione: Polecamy środki wybielające?

Specjalne dekoloryzatory z drogerii zawierają wybielacz, a także usuwają uporczywe przebarwienia. Znane marki to Dr. Beckmann i Heitmann. Takie produkty są bardzo wydajne, ale są też agresywne i należy ich używać z umiarem, aby nie uszkodzić tekstyliów.
Jeszcze ostrożniej należy uważać na wybielacze z aktywnym chlorem, ponieważ mogą one poważnie uszkodzić tkaninę. W celu zaoszczędzenia białego prania często nie ma możliwości obejścia chemicznego odbarwiacza. Dlatego ważne jest, aby w życiu codziennym chronić wrażliwe białe pranie przed przebarwieniami za pomocą odpowiednich wskazówek i trików.

Jak uzyskać szarą mgiełkę z białego prania??

Nierzadko białe pranie wychodzi z pralki z szarą mgiełką; zwykle nie dzieje się tak dlatego, że biel jest przebarwiona. Szara mgiełka składa się z najmniejszych cząsteczek wapna i brudu, które przywierają do powierzchni tkaniny. Powodem tego jest zwykle gorszy lub niewystarczający detergent. Oznacza to, że brud nie może być optymalnie wypłukany. Aby zmyć brzydki, szarawy odcień, postępuj zgodnie z instrukcjami dozowania na silnym detergencie.

Przeczytaj więcej o praniu Pranie ubrań 1x1: Trwałe zachowanie włókien i kolorów Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Pranie czarnych ubrań: Jak zapobiegać blaknięciu Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Pranie poliestru: Należy unikać tych błędów

Wskazówki: Zapobiega to odbarwieniu bielizny

Dzięki tym końcówkom czysty, biały kolor można uzyskać nawet po wielu praniach:

 • Nie pierz białej bielizny razem z kolorowymi i ciemnymi tkaninami, ale w oddzielnym cyklu prania.
 • Do białego prania wybierz mocne detergenty, które zawierają rozjaśniacze optyczne i wybielacze.
 • Jeśli do bieli dołączona jest kolorowa lub ciemna koszulka, kolorowe ręczniki pomogą złapać farbę, która może się wyczerpać.  Dzięki swojej strukturze mikrowłókien zatrzymują również cząsteczki brudu.
 • Napełnij przegródkę na detergent zalecaną dawką detergentu, aby brud został dobrze wypłukany.
 • Nie przeładowuj bębna mocno zabrudzonym praniem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here