Biała wanna: Sprawdzona technologia budowlana do hydroizolacji piwnic”,

Dla właścicieli nieruchomości prawdziwy koszmar zaczyna się, gdy piwnica znajduje się po raz pierwszy pod wodą. W przypadku zawilgoconych ścian mówi się o pionowej penetracji wilgoci, co zwykle świadczy o uszkodzeniu uszczelki. Jeśli woda gruntowa przenika bezpośrednio przez glebę, płyta podstawy jest uszkodzona. Tak czy inaczej, działania należy podjąć szybko. Ponieważ gdy wilgoć dostanie się do piwnicy, istnieje nie tylko ryzyko rozwoju pleśni, ale ostatecznie uszkodzenie całej konstrukcji. 
Budowniczowie, którzy od początku chcą być po bezpiecznej stronie, dobrze zrobią, jeśli zajmą się tematem hydroizolacji piwnic. Ponieważ nie wszystkie pieczęcie są sobie równe. Ich charakter zależy raczej od wielu czynników – takich jak rodzaj podłoża i planowane przeznaczenie budynku. Decydujące jest również to, czy woda wywiera nacisk czy nie nacisk na budynek, ponieważ woda przesiąkająca stanowi zagrożenie lub występuje w postaci zawilgocenia gruntu. Jeśli chodzi o budowę wodoszczelnej piwnicy, nie można uniknąć dwóch wypróbowanych i przetestowanych technik budowlanych: czarnej wanny i białej wanny.
 

Czarna wanna kontra biała wanna

Czarna wanna była kiedyś bocznym uszczelnieniem piwnicy, najlepiej ze smołą. Jednak pożądany efekt nie trwał długo. W dzisiejszych czasach budowa czarnej wanny nie ma już wiele wspólnego z pierwszymi „krokami”. Powstało z tego raczej złożone uszczelnienie piwniczne, którego zewnętrzna warstwa uszczelniająca jest wykonana z czarnego – a zatem tytułowego – bitumu lub tworzywa sztucznego, które zapewnia skuteczną ochronę przed wodą gruntową i przesiąkającą. Ponadto, czasami występuje izolacja obwodowa, odprowadzanie wody kondensacyjnej i zasypywanie o optymalnych właściwościach przesiąkania wokół budynku.
Biały zbiornik to konstrukcja, która - w przeciwieństwie do czarnego zbiornika - nie wymaga dodatkowej warstwy uszczelniającej, ponieważ sam jest już jednym z nich. Z reguły biała wanna ma wysokość jednej kondygnacji: zarówno płyta dolna, jak i ściany zewnętrzne są wykonane jako samodzielna wanna o wysokiej odporności na przenikanie wody. 

Tutaj możesz zobaczyć natryskiwanie betonowej czarnej wanny na ścianę piwnicy.

Zdjęcie: iStock / BanksPhotos

Wady białej wanny

Podczas konstruowania białej wanny szczególną uwagę zwraca się na uszczelnienie styku między ścianą elementu a podłogą. Ponieważ stawy są słabymi punktami per se. Zastosowanie samego betonu wodoodpornego nie oznacza, że ​​biały zbiornik jest całkowicie szczelny. Powodem tego jest dyfuzja, gradient ciśnienia i chłonność kapilarna. Aby skutecznie nie dopuścić do przedostania się wody do piwnicy, fugi uszczelniane są płytami fugowymi, taśmami uszczelniającymi lub wężami iniekcyjnymi.
Jeśli chodzi o złącza, eksperci rozróżniają różne konstrukcje:

 • Na przykład przeguby ruchome pełnią funkcję kompensacji zmian temperatury.
 • W miejscach, w których istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się pęknięć w młodym betonie, planuje się fugi atrapy. Jest to zatem zamierzone osłabienie, które należy wprowadzić w kontrolowany sposób.
 • Szczeliny konstrukcyjne występują, gdy elementy są zbyt duże dla pojedynczego procesu betonowania.
 • W przypadku stosowania ścian elementowych należy uwzględnić pionowe styki doczołowe.
Możesz być także zainteresowany Planowanie Budynku Reklama Planowanie domu: Optymalna lista kontrolna w drodze do wymarzonego domu we współpracy z Oszczędności i finansowanie kredytów mieszkaniowych Dotacje na zakup domu i budowę domu: Najważniejsze programy w skrócie Planowanie budowy prefabrykowanych piwnic: zalety, wady i koszty

Użyj klas i klas stresu białej wanny

Projekt budowlany z białą wanną bazuje na dyrektywie „Konstrukcje wodoszczelne z betonu” (dyrektywa WU) Niemieckiego Komitetu ds. Żelbetu. Definiuje to dwie klasy obciążenia i dwie klasy użytkowania.
 

Klasy ekspozycji wanien białych wg wytycznych PWr

 • Klasa obciążenia I: Ciągłe i przerywane tłoczenie wody
 • Klasa obciążenia II: Wilgoć gleby i woda spływająca ze ściany

Korzystaj z klas wanien białych zgodnie z wytycznymi WU

 • Klasa użytkowania A: Nie przepuszcza płynnej wody. Ta klasa jest powszechna w budownictwie mieszkaniowym. 
 • Klasa użytkowania B: Pozwala na ograniczoną penetrację wody. Klasa jest używana na przykład do garaży.

Zbuduj dom z białą wanną

Wymagania statyczne i konstrukcyjne dla białego zbiornika sprawiają, że profesjonalne planowanie i staranne wykonanie są niezbędne. Firmy specjalizujące się w budowie wodoszczelnych elementów betonowych zwykle towarzyszą całemu projektowi, od wstępnego przygotowania dokumentacji planistycznej, poprzez realizację i monitoring na placu budowy, aż do późniejszej obróbki betonu na budowie. Przede wszystkim eksperci sporządzają raport gruntowy, na podstawie którego obliczają złożone obliczenia z uwzględnieniem wymaganych wytrzymałości betonu i zbrojenia. 

Możliwe metody budowy białych wanien

 • Bez niekontrolowanych pęknięć separacyjnych: Oznacza to, że za wszelką cenę unika się ograniczonych napięć.
 • Ograniczenie szerokości pęknięć: Osiąga się to za pomocą zbrojenia rozprowadzającego rysy, które pochłania powstające naprężenia rozciągające.
 • Konstrukcja z zatwierdzonymi pęknięciami separacyjnymi: Czyniąc to, początkowo akceptuje się pęknięcia, których powstawanie zostało już uwzględnione w szkicach, i uszczelnia je.

Budowniczowie powinni pamiętać, że elementy konstrukcyjne na domu - na przykład nisze lub wykusze - stanowią zagrożenie, ponieważ występują tam tzw. naprężenia karbowe, które sprzyjają powstawaniu pęknięć w murze. Z tego powodu takich elementów należy unikać wszędzie tam, gdzie wody gruntowe i przesiąkające powodują, że biały zbiornik jest nieunikniony. Jeśli nie chcesz się bez niego obejść, musisz uwzględnić dodatkowe wzmocnienie. 

Ściany piwnic z betonu wodoszczelnego nie wymagają dodatkowego uszczelnienia.

Zdjęcie: IStock / BanksPhotos

Koszt białej wanny

Rozległe planowanie, skomplikowane obliczenia, sumienna realizacja i precyzyjny monitoring sprawiają, że Biała Tuba to spory nakład pracy i kosztów. Pod koniec dnia budowniczowie cieszą się trwałą konstrukcją, która zapobiega przedostawaniu się wód gruntowych i przesiąkających. 
Koszt białej wanny jest zwykle o około 10 do 25 procent wyższy niż czarnej wanny. To znaczy: właściciele budynków płacą np. 35 za piwnicę z czarną wanną.000 euro, cena za białą wannę wynosiłaby między 38.500 i 43.750 euro. To oczywiście spory przedział cenowy, ale to indywidualne okoliczności na budowie i szacunki zakontraktowanej firmy budowlanej decydują w dużej mierze, jak głęboko trzeba sięgnąć do portfela.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here