Budowanie wierzbowego tipi: to takie proste”,

Namioty rdzennych Amerykanów są wzorem dla wierzbowego tipi. Mają kształt stożka i są szybkie i łatwe w montażu. Ale są też inne zalety: tipi z wierzbowych prętów jest bardzo solidne i można je zazielenić nietoksycznymi roślinami pnącymi, aby szybko stworzyć zacienione miejsce w ogrodzie. Wierzby są również dobrym źródłem pożywienia dla pszczół, dlatego wierzbowe tipi jest idealne do przyjaznych owadom i naturalnych ogrodów.

Wada tipi wynika jednak z jego kształtu: ponieważ ściany są pochyłe, dzieci, a zwłaszcza dorośli, mają bardzo mało miejsca do stania. Ponadto wierzby potrzebują roku na gęste zarośnięcie. Oznacza to, że potrzebujesz dodatkowej osłony prywatności przez pierwsze kilka miesięcy, jeśli chcesz mieć zacienione miejsce w ogrodzie. Można to jednak łatwo osiągnąć za pomocą jednorocznych pnączy. Jeśli chcesz mieć więcej miejsca w strukturze wierzby, zamiast tipi zbuduj wierzbowe igloo. Ma proste ściany, ale jest nieco bardziej skomplikowany w budowie.

Skąd bierzesz gałązki wierzby do tipi??

Jeśli chcesz zbudować wierzbowe tipi, oczywiście będziesz potrzebować również gałązek wierzbowych. Jednak nie są tak łatwe do zdobycia. Dzieje się tak, ponieważ pastwiska jako ważne pastwiska pszczele podlegają ochronie przyrody. Z tego powodu nie wolno przycinać dzikich pastwisk na wolności. Zamiast tego skontaktuj się z gminą lub urzędem ds. odpadów zielonych, gdzie zwykle możesz odebrać wycinki do budowy wierzbowego tipi. Zapytaj też w szkółkach drzewek lub ogrodników, czy zostawili gałązki wierzby.

Projektowanie ogrodu Tkanie ogrodzenia z wikliny Możesz po prostu utkać ogrodzenie lub osłonę prywatności z wierzby - i sprawić, by ogród przyciągał wzrok. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.

Budowa tipi na pastwisko: czas budowy i narzędzia

Zacznij budować wierzbowe tipi wczesną wiosną od połowy lutego do końca marca. Daje to gałązkom wierzby wystarczająco dużo czasu, aby naprawdę urosły. Tipi można zbudować później, ale projekt nie może być już realizowany w środku lata. Temperatura jest zwykle zbyt wysoka, aby wierzby mogły rosnąć. Montaż wierzbowego tipi trwa - w zależności od kunsztu - jedno popołudnie.
Do zbudowania wierzbowego tipi potrzebne są następujące materiały i narzędzia:

 • Stabilne słupy wierzbowe (10 sztuk po 3 metry długości)
 • Kilka elastycznych gałązek wierzby
 • Piła akumulatorowa
 • łopata
 • Kołek
 • Lina (długość około 1,2 metra)
 • drabina
 • Lina konopna (długość 5 metrów)
 • rękawice robocze
 • Rośliny pnące (opcjonalnie)

W zależności od sposobu użytkowania wierzbowego tipi należy odpowiednio dopasować jego rozmiar i zazielenić pnączami. 

Zdjęcie: Flora Press / gartenfoto.w

Zbuduj wierzbowe tipi krok po kroku

 1. Wybierz miejsce na tipi z wierzby i zmierz powierzchnię. Wystarczy średnica dwóch metrów. Uderz w kołek pośrodku podstawy i przywiąż do niego linę. Na drugim końcu zawiąż szpadel w odległości jednego metra. Za pomocą napiętej liny narysuj okrąg wokół palika i za pomocą łopaty przebij kontur tipi w ziemię.
 2. Wykop wzdłuż oznakowania rów o głębokości 40 cm i szerokości łopaty. Zostaw około 70 centymetrów przerwy w miejscu, w którym później będzie wejście do tipi.
 3. Następnie przyklej do rowu dziesięć solidnych, trzymetrowych słupów wierzbowych, oddalonych o 60 centymetrów. Na górnym końcu oprzyj pręty o siebie i zwiąż je liną pod końcówką. Odetnij wszystkie końcówki, aby stymulować pączkowanie.
 4. Teraz splot elastyczne gałązki wierzby między tyczkami. Im więcej wplatasz, tym bardziej nieprzejrzyste będzie tipi w przyszłym roku. Podobnie jak w przypadku tkania, zapleć wąską gałązkę raz nad szeroką gałązką, a raz pod szeroką gałązką. Odległość między poziomymi gałęziami wynosi maksymalnie 20 centymetrów. Zostaw lukę, która później posłuży jako wejście.
 5. Na koniec ponownie zasyp wykop ziemią i dobrze podlej gałązki wierzby.
 6. W przyszłym roku wierzbowe tipi zostaną zarośnięte. Zapleć nowe pędy u góry w wiklinę, aby ją wzmocnić. Ponownie odetnij pędy na górze.

Tak może wyglądać Twoje wierzbowe tipi przy dobrej pielęgnacji i dużej ilości pnączy. 

Zdjęcie: MSG / gartenfoto.eu / Martin Staffler

Porady i pomysły na tipi wierzbowe

Tipi wierzbowe są bardzo długowieczne, jeśli są dobrze pielęgnowane i odpowiednio sadzone. W tym celu należy dobrze wkopać kije wierzby w ziemię, aby korzenie rozwijały się szybciej. Regularnie podlewaj tipi - to żywa struktura. Dobre zaopatrzenie w wodę jest szczególnie ważne latem. W zimie chroń tipi plandeką, a raz w roku ścinaj wierzbę. Listopad lub wiosna (luty lub marzec) są do tego idealne.
Możesz także zazielenić swoje wierzbowe tipi nietoksycznymi roślinami pnącymi. Jest to szczególnie przydatne w pierwszym roku, ponieważ wierzby są naprawdę nieprzejrzyste dopiero po dwunastu miesiącach. Np. posadź groszek cukrowy lub nasturcje – wtedy dzieci będą miały co przekąsić, bo oba mogą być zjedzone bezpośrednio z rośliny. Ale nie sadź fasoli, są trujące na surowo. O roślinach, od których należy trzymać ręce z daleka, przeczytasz w naszym artykule Trujące rośliny dla dzieci.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here