Jakie są zalety zielonego dachu?

Jakie są zalety zielonego dachu?

Jeśli zazieleniasz dach, robisz coś dobrego dla natury i dla siebie. Tworzy nową przestrzeń życiową dla natury. Nawet trawy i mchy ekstensywnego zazieleniania stanowią cenną podstawę do życia dla wielu gatunków motyli i owadów. W przypadku intensywnego zazieleniania można to posunąć do granic możliwości dzięki kolorowej selekcji traw, bylin, krzewów, a nawet niewielkich drzewek. Tworzy to mały, zielony raj na własnym dachu.

Zielony dach © Stefan Körber, fotolia.com

Od rozszczelnienia powierzchni do dobrego mikroklimatu

Jednak zielony dach może znacznie więcej: kiedy pada deszcz, duża część wody deszczowej jest zatrzymywana na dachu. To odciąża system kanalizacji publicznej. Poprzez parowanie woda wraca bezpośrednio do naturalnego obiegu wody. Stwarza to bardzo przyjemny mikroklimat w pobliżu zielonego dachu. To plus, zwłaszcza latem.

Zielone dachy wspierają naturalny obieg wody do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wiele korzyści dla właściciela domu

Jednak właściciel domu korzysta również bezpośrednio ze swojego zielonego dachu. Z jednej strony budynek jest zmodernizowany wizualnie. Dzięki ogródkowi na dachu właściciel tworzy również spokojne miejsce do wypoczynku, z dala od stresów dnia codziennego. W lecie zielony dach zapewnia również przyjemny chłód w pomieszczeniach mieszkalnych pod nim. A przy odpowiedniej strukturze podłoża, zielony dach może osiągnąć wysoką wartość izolacyjną dla przytulnych, ciepłych pomieszczeń zimą. Ponieważ latem do klimatyzacji nie jest wymagana klimatyzacja, a zimą zużywa się mniej energii grzewczej, zielony dach zapewnia podwójny efekt oszczędności.

Wiele jest technicznie możliwych

Zielony dach jest szczególnie łatwy do zbudowania na płaskim dachu. Jednak zazielenienie jest również możliwe na wielu dachach spadzistych. W przypadku niewielkiego nachylenia można zastosować nawet te same systemy, co w przypadku zielonego dachu płaskiego. Niezbędny granulat roślinny należy przechwycić specjalnymi systemami tylko wtedy, gdy nachylenie jest większe. W przeciwieństwie do zazieleniania dachów płaskich, zazielenienie dachów skośnych jest zwykle ekstensywne, tj. ograniczone do bardzo mało wymagających gatunków roślin, które radzą sobie z wodą oferowaną im przez opady.

Nośność dachu determinuje rodzaj zieleni Konstrukcja zielonego dachu Wskazówka: Więcej informacji można znaleźć w rozdziale o zielonych dachach

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here