Jaki tynk nadaje się do łazienki?

Płytki w łazience to w tym kraju standard. Tradycyjnie wykafelkuje się ścianę przynajmniej pod prysznicem, nad wanną i nad umywalką. Bardzo często podłoga i ściany są całkowicie wyłożone płytkami lub powierzchnia ściany wyłożona płytkami rozciąga się tuż pod sufitem. Jednak nie każdemu to odpowiada, a ponadto ściany wyłożone kafelkami i fugowane często nie zapewniają pożądanej ochrony przed wilgocią i pleśnią.

Łazienka: lewa nieremontowana, prawa odnowiona © pbombaert, fotolia.com

Tynk to alternatywa. Jeśli zamiast płytek użyjesz odpowiedniego tynku, możesz z niego stworzyć bezszwowe, odporne na pleśń, a także bardzo piękne ściany łazienki. Tynk to nie tylko materiał zdrowy pod względem przestrzeni i życia, to także materiał niezwykle uniwersalny i wbrew powszechnemu przekonaniu bardzo dobrze nadaje się do łazienki.

Łazienka w rzeczywistości wcale nie jest wilgotnym pomieszczeniem?

Łazienki bardzo często określane są mianem pomieszczeń wilgotnych, a nawet wilgotnych. To dobrze, ponieważ każdy, kto buduje, przebudowuje lub remontuje łazienkę, musi wziąć pod uwagę przy wyborze materiału i wszystkich prac, które należy wykonać, aby każda powierzchnia w łazience była przynajmniej chwilowo wilgotna lub wilgotna z powodu kondensacji lub rozpryskiwania wody. zmoknąć. Zgodnie z normą DIN V 18550 (wykonywanie tynków i systemów tynkarskich) łazienki i kuchnie w mieszkaniach nie są zaliczane do „pomieszczeń wilgotnych” właśnie z tego powodu – obciążenie wilgocią występuje tylko chwilowo, gdy pomieszczenie jest użytkowane zgodnie z przeznaczeniem – ale są to „pomieszczenia z normalna wilgotność powietrza”, w której bez wahania można zastosować wiele popularnych rodzajów tynków.

Łazienki nie są naprawdę wilgotnymi pokojami? Notatka: Z punktu widzenia technologii budowlanej i przepisów materiałowych do „oficjalnych” pomieszczeń wilgotnych zalicza się m.in. B. komercyjne (duże) kuchnie, sauny oraz baseny publiczne i prysznice. A pomieszczenia mokre to pomieszczenia, w których przy użytkowaniu zgodnie z przeznaczeniem gromadzi się tak dużo wody, że jej odprowadzenie wymaga drenażu podłogowego. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Tynk mineralny zamiast płytek w łazience

W normalnie użytkowanej łazience ściany można tynkować tynkiem mineralnym na bazie gipsu, cementu lub wapna. Możliwe jest nawet tynkowanie gliniane w łazience, chociaż sama glina nie jest zbyt odporna na wilgoć. Ponieważ na rynku dostępnych jest nie tylko wiele specjalnych suchych mieszanek odpowiednich do łazienek, ale także dalsza obróbka powierzchni tynku, np. tynk. B. warstwa farby, wosku lub impregnatu wpływa na właściwości powierzchni, a przy prawidłowym wykonaniu zwiększa stabilność i ochronę przed wilgocią.

Tynk gipsowy nie może być trwale mokry lub głęboko zwilżony, w przeciwnym razie traci swoją wytrzymałość i kruszy się. Jeśli jednak jest tylko co jakiś czas zwilżony wilgocią i może potem ponownie wyschnąć, woda mu nie przeszkadza. Ze względu na swój skład idealnie wchłania i uwalnia wilgoć i parę wodną.

Projektowanie łazienki: nie zawsze muszą to być płytki © Suwatchai, fotolia.com

To samo dotyczy tynku wapiennego, który zapewnia również doskonałą ochronę przed pleśnią, ponieważ pleśń nie może żywić się czystą i nienaruszoną powierzchnią tynku wapiennego. Tynki cementowe stają się bardzo mocne i dlatego mogą służyć również jako ścianka prysznicowa. Jednak wszędzie tam, gdzie możesz dotknąć skóry, plaster musi być idealnie wygładzony lub pokryty, aby zapobiec urazom spowodowanym przez szorstkie miejsca.

Podczas tynkowania łazienki nie stosuje się gipsu, wapna ani cementu w czystej postaci, ale stosuje się gotowe suche mieszanki, takie jak tynk gipsowo-wapienny, tynk wapienno-cementowy, tynk gipsowo-cementowy lub tynk klejący. Te mieszanki ze sklepu żelaznego lub handlu materiałami budowlanymi są zwykle szczególnie łatwe w obróbce, i. h. łatwo się mieszają, nakładają i rozprowadzają, nie wiążą zbyt szybko i są kompatybilne z prawie wszystkimi popularnymi podłożami i dalszymi powłokami. Czy to podkład, impregnat itp. A. jest wymagany i który pasuje do rodzaju tynku, można odwołać się do informacji producenta na produkcie lub zapytać personel specjalistyczny. Alternatywnie możesz również zasięgnąć porady specjalisty (tynkarza lub mistrza malarza), najlepiej bezpośrednio na budowie i poprosić go o zarekomendowanie rodzaju tynku i uzasadnienie rekomendacji.

Odpowiednie rodzaje tynków do łazienki Notatka: Tak zwane tynki wapienne należą do najbardziej wymagających i pięknych tynków wapiennych. Techniki tłoczenia wapna Tadelakt i Stucco Veneziano, które są stosowane od wieków na elewacje zewnętrzne i łazienki ze względu na ich trwałość, odporność na wodę i warunki atmosferyczne. Jednak ich obróbka wymaga dużej wiedzy specjalistycznej i doświadczenia, dlatego lepiej wcześniej zasięgnąć porady tynkarza lub bezpośrednio poinstruować mistrza. Tynkowanie ściany © kasto, fotolia.com

Odetnij lub otynkuj stare płytki?

Jeśli po prostu nie chcesz już widzieć płytek lub płytek w swojej łazience, możesz je również okleić. Zadbaj o profesjonalne sprzątanie od góry, ponieważ ta praca musi być wykonana fachowo, a także stawia wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa pracy, m.in. B. podczas pracy z rozpuszczalnikami. Istnieją różne rodzaje tynków, które przy odpowiednim przygotowaniu podłoża będą dobrze przylegać i które po wyschnięciu można w razie potrzeby poddać dalszej obróbce, np. poprzez szlifowanie, tapetowanie lub malowanie.

Trudniej jest, jeśli stara ściana jest już uszkodzona przez wilgoć lub pleśń. Spleśniałe, pokryte glonami lub popękane fugi, luźne płytki i miękki lub kruszący się tynk to często oznaki takich „zanieczyszczonych miejsc”, których nie należy po prostu pozwolić zniknąć pod nową warstwą tynku, ale należy je wcześniej oczyścić. Aby właściwie ocenić sytuację, trzeba zajrzeć za powierzchnię w odpowiednich miejscach. Tutaj też warto zasięgnąć porady eksperta przed wymachiwaniem młotkiem i dłutem lub wykonaniem dowolnych „otworów testowych” na ścianach łazienki. Woda ma cienką główkę i może również obierać bardzo niekonwencjonalne ścieżki, więc niedoświadczeni majsterkowicze i renowatorzy zawsze narażają się na ryzyko przeszacowania lub niedoszacowania szkód.

Usuwanie płytek w łazience © VRD, fotolia.com

Odcinanie płytek to żmudna, zakurzona i brudna praca, która wiąże się również z dużą ilością śmieci i wymaga utylizacji. Jest więc zrozumiałe, jeśli chcesz uniknąć tej pracy tak bardzo, jak to możliwe. Pamiętaj jednak, że dodanie dodatkowej warstwy tynku sprawi, że łazienka będzie mniejsza. Utrata przestrzeni nie jest matematycznie duża, ale nadal będzie to wyraźnie widoczne, zwłaszcza w łazience, która jest już ciasno zwymiarowana lub źle zaprojektowana. A jeśli ściany nie są wyłożone płytkami do sufitu, trzeba też skompensować przejście podczas tynkowania płytek, jeśli ściana nie ma zachować swojego typowego schodkowego charakteru.

Natomiast można zyskać przestrzeń, zwłaszcza przy renowacji starych budynków, zastępując płytki tynkiem. Dawniej płytek nie przyklejano cienką warstwą kleju do płytek, jak ma to miejsce dzisiaj, ale najczęściej metodą tzw. grubego złoża, w której każdą płytkę układa się na porządnej bryle zaprawy. Można również usunąć te grube grudki zaprawy i nałożyć nowy tynk na pierwotne podłoże (podtynk).

A to oznacza jeszcze więcej pracy, ponieważ stare grudki zaprawy rzadko odklejają się dobrowolnie i prawie nigdy w całości, a tynk często ulega zniszczeniu. Ale wysiłek jest tego wart, bo potem będziesz mieć więcej miejsca w łazience i nowy, czysty system tynków, który daje wiele możliwości indywidualnego dalszego projektowania - od strukturyzacji i malowania, przez kreatywne techniki kolorowania i marmurkowania, po elementy dekoracyjne, takie jak piasek, brokat, mozaika domowej roboty lub po prostu szklane kulki lub muszle z ostatnich wakacji wciśnięte w wilgotny tynk.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here