Który zwierzak mi odpowiada? Kontrola zwierzaka

Prędzej czy później dzieci chcą mieć zwierzaka i często zdarza się, że rodzice nie zgadzają się, czy życzenie powinno zostać spełnione. Czy mamy wystarczająco dużo czasu, aby zająć się zwierzęciem?? Czy moje dziecko może już wziąć odpowiedzialność za zwierzaka?? A który zwierzak faktycznie odpowiada naszym warunkom życiowym? Wiele pytań wymaga odpowiedzi, zanim zakup własnego zwierzaka naprawdę ma sens. Bo oprócz pytań o codzienne życie z nowym zwierzakiem musisz też ocenić, czy stać cię finansowo na psa czy kota. Oprócz kosztów karmy, wizyty u lekarza są również płatne. Za dużego psa szybko trzeba zapłacić kilkaset euro.

Szczególnie dużo uwagi wymagają psy. Upewnij się, że naprawdę masz czas na opiekę nad nowym zwierzakiem.

Zdjęcie: iStock / Manuel Tauber-Romieri

Przed zakupem zwierzaka zadaj sobie te pytania

  • Które zwierzę jest możliwe?
  • Czy mam wystarczająco dużo czasu na opiekę nad zwierzęciem??
  • Czy ktoś w gospodarstwie domowym ma alergię na niektóre zwierzęta??
  • Czy wszyscy w gospodarstwie domowym zgadzają się na zakup zwierzaka??
  • Czy mam wystarczająco dużo miejsca, aby trzymać zwierzaka w mieszkaniu??
  • Czy mam środki finansowe na długoterminową opiekę nad zwierzakiem??
  • Dokąd zabrać zwierzaka, gdy wyjeżdżam na wakacje?

Który zwierzak pasuje do mnie i do mojego mieszkania??


Pies jako zwierzę domowe: lojalny towarzysz
 

Co dostałeś: Prawdziwy członek rodziny

Właściwy partner: Każdy, kto chce silnego, lojalnego przyjaciela. Pies jest odpowiedni zarówno dla rodziny z dziećmi, jak i dla osób samotnych i pragnących towarzystwa. Idealnie, jeśli chcesz kupić dużego psa, powinieneś mieszkać na wsi i mieć co najmniej dwie godziny dziennie na spacery, zabawę i pielęgnację psa. Mniejsze rasy takie jak pomeranian czy mops nadają się do mieszkania w mieście.

Możesz być także zainteresowany Życie Ile kosztują psy miesięcznie Poradnik dla psów: Wszystko, co powinieneś wiedzieć Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Wskazówki dotyczące sprzątania gospodarstwa domowego z psem

Musisz zwrócić uwagę na: Psy są bardzo towarzyskimi zwierzętami i nie chcą być same przez wiele godzin w ciągu dnia. Więc jeśli masz pracę, musisz dokładnie przemyśleć, ile czasu możesz spędzić z psem. Ponieważ zachowanie dobrych psów nie zawsze jest przewidywalne, dzieci poniżej 14 roku życia nie powinny same chodzić na spacery ze zwierzęciem. Należy również pamiętać, że koszty utrzymania (karma dla psów, podatki, szkoła dla psów, ubezpieczenie, weterynarz, szczepienia) są znacznie wyższe dla psów niż dla innych zwierząt. Będziesz też musiał poświęcić dużo czasu na wychowanie nowego członka rodziny, zwłaszcza na początku.

Oto jak długo jesteś związany: Pies ma od 10 do 16 lat. Generalnie małe rasy starzeją się od dużych.

Czego potrzebujesz dla zwierzaka na początek: Kosz, obroża, smycze, miski na jedzenie, szczotka, fajka, kości do żucia, zabawki, torba dla psa, skrzynia transportowa do samochodu i dużo czasu na opiekę i edukację

Wiosną zmienia się sierść psów. Dzięki temu mogą dostosować się do wyższych temperatur. Regularnie szczotkując psa w tym czasie, unikniesz zbyt dużej ilości sierści na ubraniach, meblach i podłodze.

Zdjęcie: Shutterstock / Notar TAK

Kot jako zwierzak: uparta i milutka współlokatorka
 

Co dostałeś: Idiosynkratyczny przytulacz

Właściwy partner: Jeśli szukasz niezależnego zwierzaka, który poradzi sobie sam i potrzebuje tylko okazjonalnych uczuć, to kot jest dla Ciebie idealny. Czworonożni przyjaciele mają własne zdanie i pokazują, kiedy mają już dość: w ten sposób nawet małe dzieci uczą się tolerancji, rozwagi i cierpliwości.

Musisz zwrócić uwagę na: Kot może wytrzymać sam w ciągu dnia. Jeśli jednak pracujesz cały dzień, okazuj jej uczucie wieczorem. Jeśli Twój kot przebywa głównie w domu, pamiętaj o codziennym czyszczeniu kuwety. Kot długowłosy również powinien być regularnie czesany. Pamiętaj, że koty tracą dużo sierści, szczególnie wiosną, dlatego dom trzeba regularnie odkurzać. Ważne: nie zapomnij zaszczepić i odrobaczyć kota. Jeśli nie chcesz mieć kociąt, musisz wykastrować lub wykastrować kota w młodym wieku. Dobrze wiedzieć: Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu w mieście i nie chcesz lub nie możesz pozwolić swojemu kotu wychodzić na zewnątrz, przed zakupem powinieneś dowiedzieć się o rasach, które naprawdę nadają się na koty domowe. Na przykład warto wspomnieć o kotach abisyńskich, balijskich i birmańskich.

Tak długo wiążą: Koty niewychodzące zwykle starzeją się niż koty z chowu wolnowybiegowego. Możesz więc być z nami nawet ponad 20 lat.

Czego potrzebujesz dla zwierzaka na początek: Kosz, kuweta, miska na jedzenie, szczotka do włosów, zabawki

Konieczne jest regularne szczepienie i odrobaczanie kotów przebywających na zewnątrz.

Zdjęcie: Shutterstock / bonga1965

Świnki morskie jako zwierzęta domowe: małe zwierzęta do domu
 

Co dostałeś: Żywy przyjaciel do oglądania i głaskania

Właściwy partner: Świnki morskie są mniej odpowiednie do przytulania. Ale to mądre istoty, które można oswoić cierpliwością i jedzeniem.

Musisz zwrócić uwagę na: Świnki morskie są zwierzętami latającymi i potrzebują właścicieli, którzy traktują je odpowiedzialnie. Mogą to być również dzieci w wieku przedszkolnym, jeśli są wspierane przez rodziców. Małe zwierzęta nie są jednak przeznaczone do żłobka, ponieważ budzą się wieczorem, gdy jest pora spania dla potomstwa. Nie zostawiaj małych dzieci samych ze świnkami morskimi. Podczas przytulania i zabawy mogą przypadkowo upuścić lub przypadkowo zranić się nawzajem. Pamiętaj też, że klatkę należy regularnie czyścić. Ważne: świnki morskie są zwierzętami towarzyskimi, dlatego zaleca się trzymanie co najmniej dwóch świnek morskich.

Oto jak długo jesteś związany: Średnia długość życia gryzoni wynosi około sześciu do ośmiu lat.

Czego potrzebujesz dla zwierzaka na początek: Przestronna klatka, miski do karmienia, słoma w klatce, ćwiczenia w ogrodzie, chęć czyszczenia klatki około dwa do trzech razy w tygodniu.

Uwaga chomiki! Chomiki, zwłaszcza złote chomiki, są często popularnymi zwierzętami domowymi wśród dzieci.
Jednak ze względu na dobrostan zwierząt nie należy trzymać tych małych zwierząt w domu jako jedności
trzymanie odpowiednie dla gatunku jest prawie niemożliwe. Chomiki mają silną potrzebę poruszania się,
że nie mogą żyć w klatce.

Świnki morskie powinny być zawsze trzymane ze współplemieńcami. Ważne jest również, aby umożliwić im regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Zdjęcie: Magalice / Fotolia

Ryby jako zwierzęta domowe: fascynujące i łatwe w utrzymaniu
 

Co dostałeś: Łatwe w pielęgnacji zwierzęta do obserwowania

Właściwy partner: Ryby są odpowiednie dla każdego, kto nie szuka zwierzęcia do głaskania, ale jednego do obserwowania - widok ryb delikatnie sunących po podwodnym świecie jest niezwykle uspokajający.

Musisz zwrócić uwagę na: W zależności od gatunku ryby mają różne potrzeby. Utrzymanie akwarium morskiego kosztuje więcej czasu i pieniędzy niż akwarium słodkowodnego. Ryby należy karmić dwa razy dziennie, akwarium należy czyścić przynajmniej co 14 dni.

Oto jak długo jesteś związany: Długość życia ryb zależy od gatunku. Na przykład złota rybka może żyć nawet 30 lat.

Czego potrzebujesz dla zwierzaka na początek: Zacznij od umywalki o długości co najmniej 100 centymetrów. Potrzebujesz również podłoża, materiału dekoracyjnego, roślin i ryb. Dowiedz się więcej o pielęgnacji ryb. Jeśli masz wystarczająco duży ogród i masz ochotę na oczko wodne, możesz go ulepszyć o rybki stawowe.

Do dobrego samopoczucia złote rybki potrzebują przede wszystkim odpowiednio dużego akwarium. Aby zwierzęta mogły spełnić swoją potrzebę ruchu, powinien mieć co najmniej metr długości i mieć objętość od 20 do 50 litrów na rybę.

Zdjęcie: Shutterstock / luckypic

Papużki faliste jako zwierzęta domowe: współlokatorzy kochający społeczność
 

Co dostałeś: Posłuszny facet

Właściwy partner: Papużki faliste są odpowiednie dla każdego, kto obserwuje zwierzę i chce nauczyć je kilku słów lub sztuczek.

Musisz zwrócić uwagę na: Ptaki potrzebują współgatunków i dlatego zawsze powinny być trzymane w parze. Potrzebują również codziennego bezpłatnego lotu. Bardzo ćwierkają i nie nadają się dla osób wrażliwych na hałas - podobnie jak nie są dla dzieci poniżej szóstego roku życia. Ponieważ ptaki to bardzo delikatne stworzenia, które łatwo zranić.

Oto jak długo jesteś związany: Papużki faliste mogą dożyć około dziesięciu lat, jeśli są pod dobrą opieką.

Czego potrzebujesz dla zwierzaka na początek: Przestronna klatka dla ptaków z akcesoriami

Papużki faliste można oswoić przy odrobinie cierpliwości.

Zdjęcie: cristi180884 / Fotolia

Zwierzęta do terrarium: Niezwykłe i egzotyczne
 

Co dostałeś: Zwierzęta do obserwowania

Właściwy partner: Nie należy bać się zwierząt i mieć świadomość wymaganej opieki.

Musisz zwrócić uwagę na: Istnieje duży wybór zwierząt terrariowych, chociaż nie każde zwierzę może być trzymane tak samo. Najpierw dowiedz się, które zwierzę jest dla Ciebie najlepsze i jako początkujący unikaj trujących zwierząt. Zastanów się również, czy wolisz zwierzęta nocne, czy dzienne i weź pod uwagę, że zwierzęta terrariowe są zwykle droższe niż zwykłe zwierzęta domowe.  

Oto jak długo jesteś związany: W zależności od zwierzęcia możesz spodziewać się życia nawet do 20 lat.

Czego potrzebujesz dla zwierzaka na początek: Skrzynia transportowa, jedzenie, przestronne terrarium z akcesoriami

Szczególnie interesujące są zwierzęta z terrarium. Jednak dzieci nie powinny opiekować się nimi same.

Zdjęcie: iStock / romrodinka

Ile miejsca potrzebują zwierzęta w mieszkaniu?

Nie jest możliwe określenie ogólnie, ile miejsca potrzebujesz w domu, aby móc trzymać np. psa lub kota. Mimo to nie powinieneś trzymać psa myśliwskiego, który potrzebuje dużo ruchu przez cały dzień w małym mieszkaniu w mieście. Bądź ze sobą szczery i dokładnie zastanów się, czy możesz zaspokoić potrzeby zwierzaka w swoim obecnym domu. Jeśli tak nie jest, powinieneś ponownie rozważyć chęć posiadania zwierzaka. Może odpowiednia jest inna rasa lub nawet inne zwierzę?

Co mam robić ze swoim zwierzakiem w mieszkaniu, kiedy pracuję??

Twój zawód również odgrywa rolę w decydowaniu, czy zwierzę jest odpowiednie dla twoich warunków życia. Jeśli nie możesz być w domu przez cały dzień, a nawet musisz regularnie podróżować, pies z pewnością nie jest dla Ciebie. Sytuacja jest inna, jeśli np. pracujesz w domowym biurze. Wtedy opiekę nad pupilem łatwiej pogodzić z własnym życiem.
Jedną z opcji, która staje się coraz bardziej popularna, jest tzw. dzielenie się zwierzętami. Opieka nad zwierzakiem jest wspólna. Ta koncepcja zwykle nie sprawdza się w przypadku kotów, ponieważ koty niechętnie zmieniają swój dom. Ale możesz dzielić się psami na przykład z rodzicami lub bliskimi przyjaciółmi. Musisz tylko upewnić się, że ta koncepcja może naprawdę zostać wdrożona w rzeczywistości i że ostatecznie tylko jedna osoba zawsze musi płacić za dobro zwierzaka. Najlepiej więc wcześniej ustalić zasady i ustalić stałe godziny, kiedy która ze stron zajmie się zwierzakiem.

Wskazówka: Jeśli to wszystko nie jest możliwe, lepiej nie kupować własnego zwierzaka, ale zaproponować sobie spacer na przykład do najbliższego schroniska dla zwierząt. W ten sposób nadal masz kontakt ze zwierzętami, ale nie ponosisz całej odpowiedzialności i nie musisz całkowicie zmieniać swojego życia.

Osoby pracujące w domowym biurze mogą lepiej łączyć pracę ze zwierzętami.

Zdjęcie: iStock / Drazen_

Kiedy w wynajmowanym mieszkaniu mogą przebywać zwierzęta??


Trzymaj małe zwierzęta w mieszkaniu

Małe zwierzęta, takie jak króliki, chomiki, ryby, świnki morskie i papużki faliste, można ogólnie trzymać jako zwierzęta domowe w wynajętym mieszkaniu. Według Niemieckiego Związku Lokatorów właściciele nie mogą zabronić przetrzymywania małych zwierząt.
Istnieje jednak kilka wyjątków, których należy przestrzegać i które są ustalane inaczej w zależności od przypadku:
 

  • Szczury
  • Fretka
  • Ptaki ozdobne
Możesz być także zainteresowany Żywe zwierzęta w wynajętym mieszkaniu: To jest dozwolone Poradnik dla psów: Wszystko, co powinieneś wiedzieć Zrób to sam i naprawa Jak zabezpieczyć balkon przed kotami

Trzymaj koty lub psy w domu

Według przełomowego wyroku (Az.: VIII ZR 168/12) przez Federalny Trybunał Sprawiedliwości w marcu 2013 r. Ale najemca jest zmuszony okazywać innym względy. Tutaj również należy doprecyzować w każdym indywidualnym przypadku, czy ważniejsza jest chęć posiadania zwierzaka, czy potrzeby innych lokatorów, którzy mogliby czuć się przez nie zaniepokojeni.
 

Trzymaj niebezpieczne zwierzęta w domu

Wynajmujący nie musi dopuszczać pająków, list psów i jadowitych węży. Dlatego musisz wyraźnie poprosić właściciela lokalu o pozwolenie. Ponadto, jako posiadacz, musisz również uzyskać zezwolenie na gospodarstwo zgodnie z przepisami ustawy karnej i ordynacyjnej.
 

Czy właściciel może następnie zabronić trzymania zwierząt??

Wynajmujący ma możliwość późniejszego zakazania trzymania zwierząt, ale tylko wtedy, gdy może przedstawić uzasadnione powody.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here