Mniejsze niedobory materiałów budowlanych w budownictwie”,

Przecież we wrześniu tylko 36,3 proc. firm budowlanych zgłaszało brak materiałów budowlanych. To już o 6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W budownictwie lądowym 27,6 proc. firm deklaruje, że dotyka ich niedobór materiałów budowlanych. Oznacza to również spadek o około 4 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Niestety, budownictwo mieszkaniowe nadal jest najbardziej dotknięte: badacz Ifo Felix Leiss donosi, że 40 procent firm mówi o utrudnianiu prac budowlanych z powodu problemów z dostawami.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów tutaj Budowanie z drewna Drewno, materiał budowlany stulecia Planowanie budowy Wzrosty cen materiałów budowlanych spowalniają projekty budowlane Wiedza budowlana Reklama Boom budowlany: Dlaczego piasku wkrótce będzie brakować Przedstawił

Brak materiałów budowlanych: czy podwyżka się skończyła??

Niedobór materiałów budowlanych niesie ze sobą dwa inne główne problemy: z jednej strony długie terminy dostaw, a z drugiej ogromny wzrost cen. Ostatecznie obowiązuje zasada: podaż i popyt określają cenę – a to obecnie wypala dziurę w portfelu wielu budowniczych, skazanych na bezczynność bez materiałów budowlanych.

Materiały budowlane drewno, stal, izolacja i rury z tworzyw sztucznych są szczególnie narażone na wąskie gardła w dostawach i dlatego są dostępne tylko po horrendalnych cenach. Przynajmniej hurtownicy drewna dają teraz wszystko jasne, ponieważ mocno oczekują spadku cen. Sytuacja poprawiła się już na przykład w przypadku tarcicy. Niemniej jednak sytuacja z materiałami budowlanymi pozostaje trudna.

Ponadto w branży budowlanej brakuje wykwalifikowanych pracowników. Co trzecia firma skarży się na problemy ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu. Zwiększa to ryzyko wad konstrukcyjnych. Niełatwy czas na marzenie o posiadaniu domu.

Wiele obszarów dotkniętych jest brakiem materiałów budowlanych

Obecny niedobór materiałów jest problemem dla dużej części niemieckiego przemysłu: szczególnie mocno dotknął przemysł motoryzacyjny, producentów mebli, maszynowy i chemiczny. We wrześniu 2021 r. około 77 proc. firm zgłosiło wąskie gardła w zakupach podstawowych produktów i surowców. W sierpniu było to około 69 proc.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here