Zapobiegaj gnieździe os: tak to działa ”,

Dla wielu osób osy to irytujące owady, ale zwierzęta z pewnością mają tę zaletę: komary są w menu os m.in. Do 3.Mała kolonia os zjada codziennie 000 komarów. Są oczywiście powody, dla których powinieneś zapobiegać gnieździe się os w swoim ogrodzie lub domu: Przede wszystkim istnieje ryzyko reakcji alergicznej na użądlenie osy. Ochrona dzieci również przemawia za ogrodem wolnym od os. Gniazda os mogą również powodować szkody w twoim domu lub być domem dla szczególnie agresywnych gatunków. W takich przypadkach należy zapobiec gnieździe os lub usunąć już istniejące.

Balkon i Taras Osy: 10 ekscytujących odpowiedzi na najważniejsze pytania Kiedy osy są aktywne?? Czy możesz ich zabić?? Przeczytaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące nieproszonych owadów i ich królowej tutaj.

Dlaczego osy budują gniazda na domach?

Z reguły osy wybierają jako miejsca gniazdowania gęste żywopłoty i korony drzew. Znajdują tam nie tylko ochronę przed wrogami, ale także wystarczającą ilość materiałów budowlanych. Owady potrzebują do budowy włókien drzewnych z luźnej kory, a martwe drewno jest tego obfitym źródłem. Można go znaleźć na ogrodzeniach, okładzinach i ścianach, dlatego zwierzęta zwykle osiedlają się na drewnianych konstrukcjach. Osy znajdują odpowiednie miejsce nawet na strychach. Dostają się przez szczeliny w oknach i drzwiach oraz nieuszczelnione obszary. Kolejną zaletą lokalizacji gniazda w domu jest ochrona przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi. Często gniazdują w skrzynkach roletowych, budkach lęgowych dla ptaków, na strychach, w domkach letniskowych, szopach, szczelinach na elewacji, gęstych krzewach i meblach ogrodowych.

Kiedy osy budują swoje gniazda??

Osy zaczynają budować gniazda na wiosnę. Od początku kwietnia młoda królowa będzie szukać odpowiedniego miejsca lęgowego i od razu przystąpi do budowy. Pierwsze larwy wylęgają się od połowy maja do połowy czerwca i są dorosłymi osami po około czterech tygodniach. Od początku sierpnia rozpoczyna się aktywność w gnieździe i przygotowania do zimy.

Jeśli osa znajdzie w pobliżu wystarczającą ilość martwego drewna lub pożywienia, ściana domu jest również idealnym miejscem do zbudowania gniazda. 

Zdjęcie: iStock/Aycan

Jak zapobiegać gnieździe os

1. Wskazówka: wyeliminuj potencjalne materiały budowlane i źródła żywności

Martwe drewno przyciąga osy, które wykorzystują materiał do budowy gniazd. Dlatego usuń martwe drewno i odpowiednio je zutylizuj. Jeśli już szukasz możliwego budulca dla os, poszukaj również potencjalnych źródeł pożywienia. Osy żywią się nie tylko nektarem, ale także innymi owadami, takimi jak gąsienice i robaki. Zwierzęta zwykle znajdują je w kompoście, dlatego należy je zabezpieczyć pokrywką, aby osy mogły się utrudnić.
Każdy, kto jadł śniadanie na zewnątrz, wie, że osy lubią jeść słodkie potrawy, takie jak dżemy czy ciasta. Dlatego nie zostawiaj ich stojących w pobliżu - dotyczy to również napojów. Jeśli masz w ogrodzie drzewa owocowe, zabezpiecz je odpowiednią siatką przeciw owadom.

Może zainteresować Cię także Ukąszenia owadów u psów: Objawy i pomoc Balkon i Taras Fascynujące badanie gatunków trzmieli: Są bardziej produktywne w mieście! Wiedza o roślinach Rośliny mięsożerne: różne pułapki na owady

2. Wskazówka: zamykaj wejścia

Nawet niewielka szczelina lub pęknięcie w murze jest zaproszeniem dla os, aby się z tobą przytulić. Wiele gatunków os osiedla się w skrzynkach roletowych, ponieważ są one szczególnie ciemne i dobrze chronione. Owady dostają się przez szczeliny między oknem a roletą. Zastosuj uszczelkę szczotkową, aby uszczelnić dostęp. Jeśli odkryjesz duże pęknięcia na swojej fasadzie, warto je uszczelnić nie tylko z powodu os. Gdy zwierzęta się osiedlą, mogą nawet przebić się przez ściany. Sprawdź również, czy na strychu nie ma przecieków lub porowatego materiału izolacyjnego oraz pustych pni drzew w ogrodzie. Zapewniają one owadom dobre warunki gniazdowania.

3. Wskazówka: zapobiegaj nieprzyjemnym zapachom gniazd os

Osy mają dobry węch. Skorzystaj z tego i zapobiegaj tworzeniu gniazd z pewnymi zapachami. Owady nie znoszą np. olejków eterycznych, dlatego należy nacierać olejek bazyliowy, lawendowy lub goździkowy w ewentualne miejsca gniazdowania lub rozdawać tam odpowiednie pachnące saszetki. Silne zapachy pomagają również odpędzać osy: podobno rośliny takie jak czosnek, kadzidło lub cebula zapobiegają osiadaniu owadów.

Porady domowe Lawenda pomaga zwalczać pająki? Możesz odpędzić pająki lawendą. Bez względu na to, czy jest suszona, czy jako olej: śródziemnomorska roślina pomaga zwalczać pająki. Ujawniamy jak.

Zapobiec ponownemu wprowadzeniu

Jeśli odkryjesz opuszczone gniazdo os, nie musisz go usuwać. Z reguły owady nie wracają do starych gniazd. Mimo wszystko powinieneś pomyśleć o pozbyciu się go. Powód znowu tkwi w zapachach. Młoda królowa szukając miejsca do gniazdowania na wiosnę czuje zapach swoich towarzyszy. W końcu lokalizacja wydaje się być dobra na gniazdo w zeszłym roku. Możliwe więc, że w pobliżu nowy rój os buduje swój dom. Jeśli usuniesz gniazdo os, ważne jest, aby dokładnie wyczyścić obszar, aby zapach starych os zniknął i nie przyciągał nowych kolonii.

Należy usunąć opuszczone gniazdo os, aby uniknąć przyciągania nowych kolonii. 

Zdjęcie: iStock / tami1120

Jak rozpoznać gniazdo osy

Nie zawsze można na czas zapobiec gnieździe os. Na podstawie kilku wskazówek możesz stwierdzić, czy owady zadomowiły się w Twoim ogrodzie. Jeśli w koronach drzew lub w murze słychać brzęczenie, można śmiało założyć, że zadomowił się tam rój. Jeśli wielokrotnie natkniesz się na osy w tym samym miejscu, to również wskazuje na możliwe gniazdo w pobliżu. Jeśli zobaczysz glinianą strukturę z małym otworem w klasycznych miejscach lęgowych, najprawdopodobniej jest to gniazdo osy.

Balkon i taras Gatunki os: te osy są dla nas rodzime Latem wiele os znów bzyczy w naszych ogrodach. Wyjaśnimy Ci, z jakimi gatunkami os spotkasz się w Niemczech.

Jak usunąć gniazdo osy?

Po odkryciu gniazda powinieneś najpierw uważać. Nie drażnij zwierząt, w przeciwnym razie staną się agresywne i żądlące. Nie wolno samemu usuwać gniazda os. Aby to zrobić, musisz zlecić specjalistycznej firmie, która posiada odpowiednią licencję. Ponadto musi istnieć uzasadniony powód, aby profesjonalnie usunąć gniazdo. Jeśli tego nie przestrzega się, mogą zostać nałożone wysokie kary – w najgorszym przypadku mogą one wynieść nawet 65.000 euro. Powodem usunięcia są uszkodzenia strukturalne lub alergia na osy.
Skontaktuj się z doradcą ds. os, który omówi, jak postępować. Możesz zapytać właściwy niższy organ ochrony przyrody, gdzie można znaleźć doradcę ds. os. Straż pożarna pomoże w nagłym niebezpieczeństwie - jednak przyjadą tylko wtedy, gdy zagrożony jest alergik z przepustką alergiczną lub małe dzieci. To może być drogie.
Taniej jest wynająć kontrolera szkodników, który profesjonalnie go usunie. Upewnij się jednak, że ekspert przenosi osy w sposób ekologiczny.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here