Sprzeciw i zwrot: prawa konsumenta w handlu internetowym”,

Zamówienie online zostało wysłane, a oczekiwania rosną. Ale co, jeśli po otwarciu opakowania szerzy się rozczarowanie, jeśli artykuł nie spełnia oczekiwań lub po prostu mu się nie podoba?? Wtedy obowiązują szczególne regulaminy, które przyznają Klientowi prawa konsumenta oraz umożliwiają odstąpienie od umowy i zwrot.
W UE klienci robią zakupy online 2 tygodnie na odstąpienie od umowy. Okres ten rozpoczyna się w momencie, gdy odbiorca otrzymał towar, a sprzedawca odpowiednio go poinformował. Jeżeli ten obowiązek informacyjny nie zostanie dotrzymany, okres odstąpienia od umowy wydłuża się do jednego roku i 14 dni, licząc od otrzymania towaru.
Kupujący musi ponieść koszty zwrotu. Jednak wielu sprzedawców dobrowolnie przejmuje koszty zwrotu.
Podczas odwoływania ważne jest przestrzeganie pewnych zasad. W ten sposób konsument może zgłosić odstąpienie e-mailem, faksem lub pocztą. Przedsiębiorca może udostępnić również wzór formularza odstąpienia od umowy, ale konsument nie jest zobowiązany do skorzystania z tego formularza. Od pewnego czasu konsumenci mogą również złożyć ustne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Haczyk polega jednak na tym, że ustne unieważnienie jest trudne do udowodnienia z perspektywy czasu.
Odstąpienie nie jest jednak zgodne z prawem poprzez sam zwrot towaru. Nie wystarczy również odmówić przyjęcia towaru.

Wskazówka dla konsumentów: natychmiast sprawdź towar

Stan towaru najlepiej sprawdzić zaraz po przybyciu przesyłki i w razie potrzeby niezwłocznie zgłosić reklamację. Natychmiast powiadom firmę kurierską o wszelkich uszkodzeniach i zanotuj to na potwierdzeniu odbioru. Powinieneś również złożyć skargę na piśmie do sprzedawcy, że produkt został dostarczony uszkodzony lub nie odpowiada Twojemu zamówieniu. Poproś sprzedawcę o wymianę na nowy produkt lub naprawę wadliwego produktu.
W przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych, nie można kompleksowo testować towarów z handlu internetowego przed zawarciem umowy. W związku z tym prawo do odstąpienia od umowy przewiduje, że towar można sprawdzić po otrzymaniu.
W przypadku zwrotu, sprzedawca w żadnym wypadku nie może wstrzymać części ceny zakupu - na przykład ze względu na to, że para spodni została przymierzona i dlatego nie jest już tak dobra jak nowa. Inaczej wygląda, gdy klient korzystał z towaru i widoczne są ślady użytkowania. W takim przypadku krupier może domagać się odszkodowania, jeśli wskazał już ten fakt przy składaniu zamówienia.

W przypadku handlu online obowiązują specjalne przepisy prawne dotyczące odwołania i zwrotu.

Zdjęcie: istock / PeopleImages

Czy istnieje prawo do odstąpienia od usług??

W przypadku dóbr materialnych sprawa jest stosunkowo jasna, ale co z wycofaniem usług? Odpowiedź: bardzo podobny do innych towarów. Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i z chwilą poinformowania konsumenta przez przedsiębiorcę o przysługujących mu prawach.
Oznacza to, że: możesz również odwołać płatną usługę premium, na przykład w celu strumieniowego przesyłania muzyki lub rejestracji w internetowej giełdzie partnerskiej. Jednak pod pewnymi warunkami prawo do odstąpienia może wygasnąć przedwcześnie. Dzieje się tak np. w przypadku, gdy konsument wyraźnie wyraził zgodę na wykonanie usługi. Lub jeśli konsument potwierdził swoją wiedzę, że jego prawo do odstąpienia wygasa, gdy tylko przedsiębiorca wykona w pełni usługę. W przypadku umów dotyczących treści cyfrowych, takich jak pobieranie muzyki, ma to miejsce, gdy tylko dostawca rozpoczął transmisję. Jeśli sprzedawca wykonał usługę w całości, nie ma już znaczenia, czy konsument zapłacił już cenę za usługę w tym momencie.
 

Kiedy usługa została wykorzystana

Ale co, jeśli konsument zaczął już na przykład przesyłać strumieniowo muzykę, a dopiero potem domaga się prawa do odstąpienia od umowy?? Następnie musi zrekompensować dealerowi, jeśli to konieczne, kwotę wartości już wykorzystanej usługi. Ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy konsument wyraźnie zażąda, aby świadczenie usługi rozpoczęło się przed upływem 14-dniowego okresu odstąpienia od umowy. Warunkiem jest, aby zadeklarował to na trwałym nośniku danych, na przykład na papierze lub w e-mailu. Ponadto przedsiębiorca przed zawarciem umowy musiał go pouczyć o prawie do odstąpienia od umowy i opisanym tutaj obowiązku częściowej zapłaty.

Wyjątki od prawa do odstąpienia od umowy

Prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje w przypadku niektórych umów internetowych, w tym:
 

 • Płyty CD lub DVD z otwartą pieczęcią
 • Towary łatwo psujące się, takie jak leki lub żywność
 • gazety i czasopisma
 • Rezerwacja wycieczek zorganizowanych, biletów lotniczych, wypożyczalni samochodów i biletów kolejowych
 • Towary sprzedawane przez osoby prywatne, na przykład za pośrednictwem platform takich jak eBay
 • Produkty na zamówienie, które są dostosowane do życzeń klienta i nie są wykonane z łatwych w montażu pojedynczych części (decyduje czy towar można bez problemu sprzedać innej osobie w tej samej cenie)
 • Towary, które po dostawie zostają nierozłącznie zmieszane z innymi towarami (np. olej opałowy)


Jeśli konsument odstąpi od umowy po zużyciu gazu, wody lub energii elektrycznej, musi zapłacić odszkodowanie, ponieważ towary te nie mogą zostać zwrócone. Sprzedawca musi jednak prawidłowo poinformować konsumenta o tej konsekwencji.

Wysyłka: koszty, terminy, obowiązki

W przypadku reklamacji towaru i unieważnienia umowy towar należy odesłać do sprzedawcy. Tutaj również znajdują się pytania dotyczące ochrony konsumentów w handlu online, na które chcielibyśmy odpowiedzieć:
 

 • Kto pokrywa koszty zwrotu? Wielu sprzedawców internetowych pokrywa koszty zwrotu, ale odbywa się to na zasadzie dobrowolności.Ponieważ w zasadzie konsument musi pokryć koszty zwrotu. W tym celu konieczne jest, aby sprzedawca prawidłowo poinformował konsumenta o tym fakcie podczas składania zamówienia. Przy zwrocie towaru sprzedawca odpowiada za towar.
   
 • Kiedy konsument musi zwrócić towar?? Konsument musi zwrócić towar nie później niż 14 dni od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Dotyczy to zarówno towarów „dopuszczalnych do przesyłek”, jak i produktów wielkogabarytowych, takich jak lodówki, dla których może być konieczne zlecenie firmie spedycyjnej.
   
 • Jak szybko dealer musi zwrócić cenę zakupu?? Sprzedawca musi zwrócić cenę zakupu w ciągu maksymalnie 14 dni. Może go jednak wstrzymać nawet po upływie 14 dni do momentu przedstawienia przez konsumenta potwierdzenia zwrotu towaru. Bez tego dowodu sprzedawca może wstrzymać kwotę pieniędzy, dopóki towar nie zostanie odebrany przez jego firmę. Prawo zatrzymania sprzedawcy nie przysługuje jednak, jeśli sprzedawca wcześniej zgodził się na odbiór towaru od konsumenta.
   
 • Po unieważnieniu sprzedawca musi zwrócić koszty wysyłki? Koszty wysyłki to koszty wysyłki, które powstają w momencie pierwszej wysyłki towaru do konsumenta. Sprzedawca jest zobowiązany do zwrotu tych kosztów wysyłki. Dotyczy to jednak tylko kosztów wysyłki standardowej. Jeśli konsument podczas składania zamówienia zdecyduje się na droższą metodę wysyłki, na przykład przesyłkę ekspresową, te dodatkowe koszty nie muszą być zwracane.

Tak działa zwrot

Przy zwrocie najlepiej zwrócić niechciany produkt w oryginalnym opakowaniu i jako paczkę. Zwracając produkt, jesteś zobowiązany do prawidłowego zapakowania produktu, w przeciwnym razie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku uszkodzenia.
Jeśli towar nie zostanie zwrócony w oryginalnym opakowaniu, sprzedawca może domagać się odszkodowania za to, że nie może już sprzedać towaru po pierwotnej cenie.
Nawet jeśli przesyłka może wystarczyć na mniejsze przedmioty, lepiej wysłać towar jako paczkę, ponieważ da ci to potwierdzenie nadania, a tym samym dowód, że przesyłka rzeczywiście została zwrócona. Przechowujesz kwit nadania przez długi czas.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here