Jak gruba musi być moja izolacja??

Porada: Jak gruba musi być moja izolacja?

Izolacja elewacji © Jürgen Flächle, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wymiarowanie grubości materiału izolacyjnego może służyć dwóm celom:

 • 1. Spełnienie wymagań prawnych określonych w Ustawie o Energetyce Budowlanej (GEG).
 • 2. Najlepsza możliwa ochrona termiczna, a tym samym najniższe osiągalne zużycie energii.

Ustawa o Energii Budowlanej (GEG) dotyczy wszystkich elementów domu - dachu, ściany, piwnicy, okna itp. - pewna maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła (wartość U). Jak gruba musi być izolacja, aby spełnić te wymagania, zależy zatem od energetycznego punktu początkowego danego elementu. Przykład: Ściana z pustaków, która ze względu na swoją budowę ma już określoną wartość izolacyjną, wymaga mniejszej grubości izolacji niż ściana z betonu o dobrej przewodności cieplnej.

Dokładna grubość izolacji zgodnie z GEG nie może być określona ogólnie, ale tylko w odniesieniu do indywidualnych okoliczności danego domu. Korzystając z danych budynku, doradca ds. energii może obliczyć niezbędny projekt izolacji termicznej. Aby zorientować się w przybliżeniu, jaka jest wymagana izolacja, istnieją zalecane grubości izolacji (które mogą się różnić w zależności od domu i wybranego materiału izolacyjnego i dlatego nie są wiążące). Przykładami takich zaleceń są:

 • Fasada: 14 centymetrów materiału izolacyjnego
 • Dach: 20 centymetrów izolacji
 • Piwnica (podłoga): 8 centymetrów materiału izolacyjnego
Wartość U określa grubość materiału izolacyjnego do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Lepsza izolacja oszczędza więcej energii

Jednak spełnienie wymagań prawnych oznacza jedynie wykonanie wymaganej minimalnej izolacji termicznej. Dla tych, którzy chcą osiągnąć jak największe oszczędności energii, obowiązuje zasada: im grubszy tym lepiej. W przypadku domów pasywnych, które dzięki przemyślanej konstrukcji mają zapotrzebowanie na energię wynoszące maksymalnie 15 kilowatogodzin na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej, stosuje się np. izolację o grubości do 30 centymetrów.

Podczas renowacji starego budynku, przy wdrażaniu najlepszej możliwej izolacji termicznej, zawsze pojawia się pytanie, co jest technicznie wykonalne i ekonomicznie uzasadnione w oparciu o warunki konstrukcyjne. W tym celu warto wcześniej skonsultować się z wykwalifikowanym doradcą energetycznym, który może przeprowadzić kalkulację opłacalności planowanego remontu energetycznego.

Grubość materiału izolacyjnego również zależy od materiału

Wreszcie, dokładna grubość izolacji zależy również od użytego materiału. Materiały izolacyjne są podzielone na różne grupy przewodzenia ciepła (WLG) lub poziomy przewodzenia ciepła (WLS) zgodnie z ich przewodnością cieplną. W WLG podział odbywa się w krokach co pięć, w WLS w pojedynczych krokach:

 • WLG 040 odpowiada wartości przenikania ciepła 0,045 W/(mK)
 • WLG 035 odpowiada wartości przenikania ciepła 0,035 W/(mK)
 • WLS 032 odpowiada wartości przenikania ciepła 0,032 W/(mK)

Im mniejsza liczba WLG lub WLS, tym mniejsza grubość izolacji jest wymagana dla tej samej wartości izolacji. Może to szczególnie odgrywać rolę w renowacji starych budynków, jeśli na przykład trzeba zachować pewne marginalne odległości od sąsiednich nieruchomości.

Niższy WLS: Lepsza izolacja przy tej samej grubości izolacji

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here