Jak wysokie są koszty systemu ogrzewania pelletem??

 • Ile kosztują urządzenia grzewcze na pellet i ich montaż?
 • Jakie są ceny pelletu drzewnego??
 • Ile miejsca zajmuje magazyn pelletu??
 • Czy są dotacje rządowe??

Zapytaj swojego specjalistę ds. ogrzewania i uzyskaj kompleksową poradę - tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że Twój nowy system grzewczy naprawdę Ci odpowiada. W związku z nieco wyższymi kosztami instalacji systemu ogrzewania pelletem opłaca się uzyskać przegląd najważniejszych aspektów oraz kosztów i korzyści.

Porównanie systemów grzewczych

Instalacja systemu grzewczego na pelet jest droższa w porównaniu z innymi powszechnymi systemami grzewczymi, takimi jak olej lub gaz. Właśnie dlatego warto samemu wyjaśnić wszystkie plusy i minusy. Ponieważ decydujące znaczenie ma nie tylko cena paliwa i koszt technologii, inne czynniki, takie jak sprawność i stopień sprawności, są również ważnymi kryteriami przy podejmowaniu decyzji, jeśli planujesz zmienić system grzewczy w swoim domu lub zainstalować nowy.

Ogrzewanie gazowe

W zasadzie nowa technologia ogrzewania gazowego to dobre, wszechstronne rozwiązanie. Kompaktowa konstrukcja, stosunkowo niskie koszty inwestycji i zaawansowana technologia przemawiają na korzyść tego typu ogrzewania, gdyż systemy ogrzewania gazowego są na rynku od dawna. Jednak przyłącze gazowe musi być dostępne lub w zasadzie musi być możliwa instalacja. Rozwój cen w najbliższych latach jest czynnikiem zmiennym - trudno to policzyć.
 

Ogrzewanie olejowe

Tak jak poprzednio, jedna z najczęściej stosowanych technologii grzewczych, w której nowe olejowe systemy grzewcze o wysokiej kaloryczności i łatwej obsłudze generują wysoki stopień sprawności. Operacja jest niezawodna i bezpieczna dzięki wyrafinowanej technologii. Ale jeśli chodzi o aspekt środowiskowy, ropa jako paliwo kopalne nie jest już obiecującym systemem grzewczym. Ponadto w domu musi być wystarczająco dużo miejsca na zbiornik oleju. Wreszcie, cena ropy podlega dużym wahaniom.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Pompa ciepła 

Szczególnie w nowoczesnych budynkach pompy ciepła są wydajną i oszczędzającą zasoby technologią grzewczą. Wykorzystywana jest energia odnawialna z wody lub wiatru. Przygotowanie ciepłej wody odbywa się również przez pompy ciepła. System jest jednak skomplikowany, wiąże się z wysokimi kosztami zakupu i wymaga rozbudowanego planowania technicznego.
 

Solarny system cieplny

100 procent energii odnawialnej i ciepła oraz energii elektrycznej bez kosztów eksploatacyjnych – to wszystko oferuje wykorzystanie energii słonecznej. Wymaga to jednak miejsca na wolnej powierzchni dachu, która musi być skierowana na południe. Ponadto jesteś uzależniony od promieniowania słonecznego, co często oznacza, że ​​korzystasz z systemu solarnego w połączeniu z innym systemem grzewczym, a koszty instalacji są odpowiednio wysokie.
 

Ogrzewanie drewnem

Ekologiczne i regionalne ogrzewanie - najstarszym znanym człowiekowi paliwem: drewnem. Dzięki stopniowemu rozwojowi technologii, drewno może być teraz ogrzewane niezwykle efektywnie, a nawet w pełni automatycznie, a mianowicie przy pracy na znormalizowanym pelecie. Koszty zakupu są wyższe w porównaniu do ogrzewania olejowo-gazowego, a na pelet lub kłody musi być magazyn. Ale: zdaniem ekspertów rozwój cen jest stabilny na przyszłość.

Ogrzewanie drewnem

Dzięki nowej technologii zalety ogrzewania drewnem są wielorakie: Drewno jest surowcem odnawialnym o bardzo dobrym bilansie środowiskowym. Źródło energii często można pozyskać bezpośrednio z regionu, co z kolei może zostać zaksięgowane na rachunku środowiskowym. Ponadto dzięki ogrzewaniu drewnem uniezależniasz się od paliw kopalnych, takich jak gaz i olej, a tym samym od zmian globalnych i politycznych.

Ogrzewanie pelletem jest niedrogie

Jak już wspomniano, koszty zakupu są wyższe niż w przypadku ogrzewania gazowego lub olejowego, ale cena zakupu drewna jest znacznie niższa niż paliw kopalnych. Roczne zapotrzebowanie na pelety drzewne dla wspólnego domu jednorodzinnego to maksymalnie 1.000 euro. Ponadto koszty są stabilne w długim okresie, co ma związek z bezpieczeństwem dostaw od dostawców regionalnych.

Systemy ogrzewania pelletem są przyjazne dla środowiska

W przeciwieństwie do paliw kopalnych, drewno jest surowcem odnawialnym – podobnie jak energia słoneczna czy energia wiatrowa i wodna. Ale w przeciwieństwie do technologii energetycznych wymienionych na końcu, technologia ogrzewania drewnem jest znacznie łatwiejsza, zarówno w planowaniu, jak i podczas eksploatacji. Ponadto produkcja pelletu jest znacznie tańsza niż przetwarzanie paliw kopalnych, takich jak gaz czy olej. Podczas spalania drewna uwalniana jest tylko taka ilość CO2, jaka wynikałaby z naturalnego gnicia - w związku z tym systemy grzewcze na pellet są praktycznie neutralnym pod względem CO2 źródłem ciepła.

Zalety ogrzewania na pellet w skrócie

 • Niskie koszty eksploatacji
 • Surowiec odnawialny
 • Praktycznie neutralny pod względem CO2

Te modele są dostępne na rynku

Porównałeś zalety i wady różnych systemów grzewczych i Twój wybór jest jasny: chcesz, aby specjalista zainstalował system grzewczy na pelet. W takim razie musisz wybrać między piecem na pellet a kotłem na pellet.
 

Kocioł na pellet

Kocioł na pellet działa jak centralne ogrzewanie: dostarcza ciepło do ogrzewania całego domu oraz wodę z piwnicy. Dzięki nowym technologiom nie trzeba już napełniać kotła w regularnych odstępach czasu – odbywa się to za pomocą tak zwanego przenośnika, który automatycznie transportuje pelet z magazynu peletu do kotła. Tylko popiół trzeba regularnie usuwać. Można go wyrzucać razem z odpadami domowymi.

Kocioł na pellet działa podobnie do centralnego ogrzewania: zapewnia ciepło w całym domu.

Zdjęcie: epr / SOLARvent

Piec na pellet

Piec na pellet jest zdecentralizowany, w salonie, z bezpośrednim widokiem na spalanie. Jego promieniowanie cieplne zapewnia szczególnie komfortowe uczucie mieszkania i ciepła, ale wydajność jest tutaj bardziej ograniczona niż w przypadku centralnego opalania kotłem.
Zasadniczo zbiornik buforowy jest wymagany zarówno w przypadku kotłów na pelety, jak i pieców na pelety. Jest to duży zbiornik wody grzewczej, który pochłania energię grzewczą i przechowuje ją do momentu jej wywołania. Jak sama nazwa wskazuje zasobnik pełni rolę bufora i działa niezależnie od wytwarzania ciepła.

Planowanie finansowe: koszty ogrzewania peletowego

Całościowe planowanie obejmuje zrozumiałe ramy kosztów, w których przepływają wszystkie komponenty - od technologii po roczne koszty operacyjne. Zasadniczo pierwsze rozważenie pytania, czy chcesz mieć zainstalowany kocioł na pelet, czy piec na pelet. Proste piekarniki są dostępne od 3.000 euro. Jeśli natomiast chcesz mieć zainstalowany kocioł na pelet, musisz zapłacić 12.000 do 14.Spodziewaj się 000 EUR, w tym montaż. Koszty różnią się w zależności od typu, producenta, instalatora i wielkości kotła.

Aby znaleźć idealną wielkość kotła dla własnego domu, a tym samym określić koszty kotła na pelety, istnieje prosta kalkulacja, której można użyć do dokładnego określenia zapotrzebowania na ciepło: Tak to działa:
Zapotrzebowanie na ciepło domu w kilowatogodzinach na rok podzielone przez godziny pracy systemu grzewczego. Przykład: Na rachunku za ogrzewanie jest napisane 29.000 kilowatogodzin, podziel to przez godziny pracy (zwykle 1.800 do 2.000).  29.000 kWh: 1.800 godz. = 16 kW
Nasza wskazówka: System ogrzewania peletem działa najskuteczniej przy pełnym obciążeniu i może osiągnąć idealną wydajność przy optymalnym zakresie mocy. Dlatego zawsze należy rozważyć dla siebie nieco mniejszy system grzewczy i przedyskutować to z instalatorem. 

Punkt kosztowy: magazyn pelet

Oprócz kotła na pellet potrzebny jest tzw. silos na pellet, czyli magazyn, w którym sprasowane patyki drewniane będą suche. Koszt silosów workowych o pojemności 3.000 kilogramów między 1.000 i 3.000 euro. Inną możliwością są tzw. zbiorniki podziemne, kosztują do 3 w zależności od pojemności.000 euro.
Nasza wskazówka: Jeśli w ramach wymiany ogrzewania usunięto stare zbiorniki oleju, możesz po prostu przekształcić tę pustą przestrzeń w magazyn peletu. W takim przypadku należy zainstalować skosy, aby pelety mogły wślizgiwać się do kotła. Koszt: 500 do 1.000 euro.

Punkt kosztowy: system transportowy

Aby pellet automatycznie dotarł z magazynu do systemu podgrzewania pelletu, potrzebny jest system transportu w postaci ślimaka lub systemu ssącego. W zależności od rodzaju instalacji i drogi jaką trzeba pokonać między magazynem a kotłem na pelety koszty są zróżnicowane. Z reguły możesz zapłacić od 1.500 i 2.Oblicz 500 euro.
 

Punkt kosztowy: przechowywanie bufora

W zależności od oferty zbiornik buforowy może być już zawarty w kompletnym pakiecie. Zapytaj swojego instalatora o oferty pakietowe. Jeśli tak nie jest, musisz wpisać 1.500 do 3.Policz 000 EUR. Koszt zależy od rozmiaru i materiału.
 

Koszt: montaż

Do samego montażu i uruchomienia potrzeba około 4.000 euro.

Koszty operacyjne

Po stosunkowo wysokich kosztach zakupu, zaletą systemu ogrzewania pelletem są wyraźnie niskie koszty eksploatacji, pellety drzewne są dużo tańsze niż paliwa kopalne, takie jak gaz ziemny lub olej opałowy. Za kilowatogodzinę płaci się od 4,7 do 5,7 centa. Dla porównania gaz ziemny kosztuje 5,89 centa za kilowatogodzinę, a olej opałowy około 6,3 centa za kilowatogodzinę. Im większa ilość zakupu, tym niższa cena za tonę.
Nasza wskazówka: Aby utrzymać wysoki aspekt środowiskowy, należy zwrócić uwagę na dostawców regionalnych, aby uniknąć długich podróży.

Drewno jest surowcem odnawialnym i dlatego lepiej nadaje się do ogrzewania niż paliwa kopalne.

Zdjęcie: iStock / Lukbar

Ogrzewanie w sposób przyjazny dla środowiska i z wykorzystaniem środków dotacyjnych

Dzięki neutralnemu pod względem CO2 spalaniu drewna i związanemu z tym dobremu bilansowi ekologicznemu możesz uzyskać rządowe dotacje na zakup systemu grzewczego na pellet. Możesz ubiegać się zarówno o pożyczki rządowe, jak i dotacje finansowe. Z wielkością inwestycji od 12.000 euro i 25.0000 euro to świetny sposób na obniżenie kosztów. Dostępne są następujące granty:
 

Finansowanie BAFA

Dofinansowanie z Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA) wspiera instalację systemów grzewczych na pelet dotacją w wysokości 3.000 lub 3.500 euro. W zależności od tego, czy masz już pamięć buforową (3.000 euro) lub nie (3.500 euro). Jeśli chcesz mieć zainstalowany szczególnie wydajny system ogrzewania peletami o wysokim stopniu wydajności, możesz otrzymać nawet dotację w wysokości do 8.Złóż wniosek o 750 euro.
 

Finansowanie KfW

Oprócz dotacji państwowych możesz również ubiegać się o pożyczkę na instalację systemu ogrzewania pelletem z Kreditanstalt für Wiederaufbau, w skrócie KfW. Pod nagłówkiem "Energiewende - prywatni wnioskodawcy" znajdziesz aktualne oprocentowanie tzw. "Pożyczki uzupełniającej 167". Tutaj oprocentowanie wynosi mniej niż jeden procent. Aby uzyskać pożyczkę KfW, wystarczy udać się do banku domowego, zajmą się wnioskiem i wyjaśnią Ci dalsze środki finansowania.
Oprócz tych dwóch opcji finansowania istnieje wiele innych regionalnych programów finansowania i dotacji sektora prywatnego. Zapytaj swoje władze lokalne lub specjalistę ds. ogrzewania o inne opcje dotacji.

Finansowanie systemu ogrzewania pelletem w skrócie

 • BAFA udziela dotacji na montaż systemów grzewczych na pellet do 8.750 euro
 • KfW oferuje również pożyczki na szczególnie korzystnych warunkach
 • Nie potrzebujesz doradcy energetycznego, aby ubiegać się o pożyczkę KfW. Aplikacja działa za pośrednictwem Twojego banku domowego
 • Zapytaj w swojej społeczności o dalsze regionalne dotacje w trakcie transformacji energetycznej

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here