Nasadzenia w oranżerii”,

Sadzenie w oranżerii

Rośliny są jak ludzie: jedni kochają ciepło, inni czują się bardziej komfortowo w świeżych temperaturach. Nawet jeśli odgrywają niewielką rolę w pozostałej części domu, dla większości z nich są niezbędnym elementem wystroju ogrodu zimowego. Wynika to nie tylko ze swojego przeznaczenia: jako dobudówka lub wolnostojąca nadal należy do przestrzeni życiowej, ale jest od niej oddzielona. Ogrody zimowe stanowią w ten sposób przejście między środowiskiem życia a naturą. Nic więc dziwnego, że wielu chce, aby było to tak naturalne, jak to tylko możliwe.

Ogród zimowy pozwala odpocząć roślinom i ludziom

Jeśli go nie ogrzewasz i nie wykorzystujesz do celów mieszkalnych, ogród zimowy ma również dużą przestrzeń na kwiaty i rośliny, które nie przetrwałyby mrozów poza chronionym obszarem. Inni mogą chcieć ogród lub nie, ale nadal lubią mieć małą oazę. Siedzenie między wszystkimi zielonymi liśćmi zimą i obserwowanie śniegu przez szyby oferuje wyjątkowo relaksujące godziny.

Jadalnia w oranżerii z roślinami © Jechnerer GmbH do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy konserwatorskie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w ogrodach zimowych, porównaj oferty i oszczędzaj.

Wrażliwe lub adaptacyjne?

Po pierwsze: według aktualnej wiedzy naukowej na ziemi jest ich około 300.000 gatunków roślin. Nawet jeśli nie wszystkie nadają się do ogrodów zimowych, różnorodność jest tak duża, że ​​Twój własny gust odgrywa ważną rolę w dekorowaniu zielenią. Konserwatywny czy egzotyczny, powściągliwy czy nieokiełznany, nie ma prawie żadnych ograniczeń dla wyobraźni. W razie wątpliwości zasięgnij porady u wyspecjalizowanego sprzedawcy. Ponadto istnieje kilka pięknie zaprojektowanych książek, które są w całości poświęcone sadzeniu ogrodów zimowych. Przykład znajdziesz w naszej Bibliografii.

Ogród zimowy z dużą ilością roślin © Jechnerer GmbH

Lokalne warunki wyznaczają pewne ograniczenia, które w związku z tym należy najpierw wyjaśnić przed wejściem na rynek roślin. Jeśli rośliny mają być w ogrodzie zimowym przez cały rok, muszą sobie radzić ze zmianami temperatury. W zależności od lokalizacji i lokalizacji latem może być bardzo, bardzo gorąco, natomiast w nieogrzewanym ogrodzie zimowym może być bardzo zimno. W związku z tym w literaturze i w specjalistycznych sklepach to, co jest w ofercie, zwykle różnicuje się w zależności od tego, czy jest to zimny, letni czy ciepły ogród zimowy.

Aby rośliny nie popadły w ruinę, należy mieć jasność co do maksymalnych i minimalnych temperatur we własnym ogrodzie zimowym oraz definicji. W razie wątpliwości pomocne będą zapytania. Na przykład, podczas gdy niektórzy uważają, że zimny ogród zimowy to temperatura tak niska, jak temperatura zamarzania, inni widzą go bardziej hojnie i oczekują temperatur tak niskich, jak -15 stopni Celsjusza. Jednak w przypadku niektórych roślin zielonych granica czerwona jest przekroczona właśnie w tym obszarze. Upewnij się również, że wszystkie rośliny mają wystarczającą możliwość otrzymania światła. Nie widać najmniejszych na zdjęciach grupowych, gdy największe znajdują się w pierwszym rzędzie

..

Zimny ​​ogród zimowy

Do zimnej (też: nieogrzewanej) oranżerii nadają się rośliny, które tolerują zarówno zimno, jak i wahania temperatury. Ekstrema są tu największe: zimą temperatura spada poniżej zera, latem potrafi upać do 50 stopni Celsjusza. Wiele roślin z obszaru śródziemnomorskiego jest tutaj idealnych. Obejmuje to oleander, ale także cyprysy oraz niektóre rodzaje jaśminu i palm.

Własne zbiory z zimnego ogrodu zimowego

Ponadto ogród zimowy jest często wykorzystywany jako schronienie dla roślin z ogrodu, które w zimnych porach roku trzeba chronić przed mrozem. Zwróć na nie szczególną uwagę, zwłaszcza po przeniesieniu roślin: niektóre z nich nie znoszą łatwo zmiany miejsca i mogą wymagać pielęgnacji. Ogólnie rzecz biorąc, zimą należy zapewnić regularne dopływy świeżego powietrza, bez którego ani ludzie, ani rośliny nie mogą kwitnąć.

Zimny ​​ogród zimowy © Holzbau Frammelsberger G. GmbH

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny z Wintergarten i zaoszczędź do 30 procent

Letni ogród zimowy

W letnim (też: hartowanym lub umiarkowanie ogrzewanym) ogrodzie zimowym temperatury wahają się od 5 do 15 stopni Celsjusza zimą i około 40 stopni Celsjusza latem. Duża liczba roślin dobrze dogaduje się w tym „klimacie umiarkowanym”, wybór jest odpowiednio największy w tym średnim przedziale między skrajnościami. Możliwe są rośliny cytrusowe, passiflora lub gorąco polecany kwiat rajskiego ptaka, ale także słoniowa łapa. Generalnie większość roślin z kontynentów południowych dobrze toleruje te temperatury.

Ciepły ogród zimowy

Ciepły (również ogrzewany lub salonowy) ogród zimowy jest przytulny i ciepły przez cały rok, temperatura nawet zimą nie spada poniżej 18 stopni, a latem do 35 stopni. Zwłaszcza gatunki tropikalne są tutaj warte swojej ceny.

Własne zbiory z oranżerii w salonie

Uważaj na wilgotność: chociaż wiele roślin jest przyzwyczajonych do atmosfery przypominającej dżunglę i kwitnie, gdy jest dużo wilgoci, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.

Posadzono ciepły ogród zimowy © Jechnerer GmbH

Należy zapewnić odpowiednią wilgotność, np. poprzez regularne opryskiwanie roślin. W zamian właściciel ogrodu zimowego ma szczególnie duży wybór roślin egzotycznych, które mogą podnieść jakość pobytu w ogrodzie zimowym. Kawa, mango lub hibiskus przy śniadaniowym stole – dzięki temu łatwo rozpocząć dzień nawet przy pochmurnej pogodzie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here