Wentylacja ogrodów zimowych”,

Wentylacja ogrodów zimowych

Jeszcze bardziej niż w domu, przyjemny klimat to podstawa ogrodu zimowego. Ze względu na odsłoniętą lokalizację i konstrukcję z dużą zawartością szkła, koordynacja wentylacji i ogrzewania wymaga szczególnie starannego planowania. W większości przypadków oba są konieczne: Podczas gdy temperatury w ogrodzie zimowym latem mogą wzrosnąć dość wysoko, zimą może być bardzo zimno.

Nawet jeśli rozszerzenie nie jest używane do zamieszkania i istnieją inne sposoby wpływania na klimat, takie jak zacienienie, sprawne ogrzewanie i chłodzenie jest niezbędne. Na przykład rośliny w znacznym stopniu przyczyniają się do zmian klimatu wewnętrznego i wilgotności. Ponadto zimą w niskich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza może tworzyć się kondensacja.

Wentylacja ogrodów zimowych © Jechnerer GmbH do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy konserwatorskie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w ogrodach zimowych, porównaj oferty i oszczędzaj.

Wentylacja przez okna, włazy i klapy

Otwórz okno – niestety wietrzenie w ogrodzie zimowym nie jest takie proste. Wymiana powietrza reguluje nie tylko temperaturę, ale także wilgotność. Idealne są 20 stopni Celsjusza i 30 do 60 procent wilgotności względnej. Zasadniczo istnieją dwa sposoby, w jakie można osiągnąć wentylację: naturalnie za pomocą systemu termicznego i „nauczanie” za pomocą rozwiązań technicznych, takich jak wentylatory lub odpowiednie wentylatory.

Jedna rzecz dotycząca naturalnej, termicznej wentylacji przede wszystkim: tylko nią nie da się osiągnąć klasycznych temperatur w pomieszczeniu. Jednak w niektórych budynkach wyrafinowane systemy nawiewu i wywiewu powietrza mogą wystarczyć, aby zapewnić przyjemną temperaturę. Możliwe jest również połączenie z rozwiązaniami technicznymi. Pytanie brzmi jednak, czy nie warto zainwestować trochę więcej pieniędzy w potężniejszą technologię, jeśli i tak w nią inwestujesz.

Wentylacja ogrodu zimowego: Zwróć uwagę na ochronę antywłamaniową

Ciepłe powietrze unosi się. Wentylacja termiczna wykorzystuje to, umożliwiając ucieczkę ogrzanego powietrza przez dach lub boczne okna, podczas gdy świeże powietrze jest dostarczane przez otwory w dolnej części. W zależności od lokalizacji i przeznaczenia ogrodu zimowego można pozwolić dzikiej przyrodzie, istniejące otwory takie jak okna i drzwi obsługiwane są ręcznie. Zasadniczo powinno być możliwe otwarcie co najmniej dziesięciu procent szklanych powierzchni ogrodu zimowego, jeśli preferowana jest wentylacja termiczna.

Jego zalety to mniejsze nakłady finansowe i łatwość użytkowania, donosi Federalne Stowarzyszenie Ogrodów Zimowych. Poza tym nie szumi żadne urządzenia, tylko wiatr. Każda moneta ma dwie strony: Jeśli właściciel mieszkania jest nieobecny, wentylacja nie może być kontrolowana i musisz liczyć na pomoc sąsiadów i przyjaciół. Ponadto wspomina się o możliwym zwiększonym ryzyku włamania z powodu otwartych lub przynajmniej otwieralnych elementów szklanych.

Wentylacja z pomocami technicznymi

Bardziej wydajne rozwiązanie tkwi w wentylacji technicznej, znanej również jako wentylacja zmotoryzowana. Zasadniczo są to wentylatory oferowane jako system w różnych rozmiarach i wzorach. Pozwalają na dość precyzyjną kontrolę wymiany powietrza, która odbywa się przez kratki. Oznacza to, że ryzyko włamań jest mniejsze w porównaniu do metody wentylacji termicznej, a także lepiej chronią przed warunkami atmosferycznymi.

Wentylatory można stosować nad lub pod szybą, ale także w ramie. Zalecane jest zachowanie ostrożności: Ponieważ używana jest energia elektryczna, elementy muszą być chronione przed burzami, zacinającym deszczem i podobnymi wpływami.

Ogród zimowy: Prawie wszystkie najlepsze oceny za wentylację zmotoryzowaną

Wady wentylacji zmotoryzowanej wynikają z jej koncepcji: zużywa energię elektryczną, jest głośniejsza, a jej montaż jest trudniejszy i droższy niż wentylacja termiczna. Ponadto jest to dopiero drugie najlepsze rozwiązanie z ekologicznego punktu widzenia. Z drugiej strony alergicy powinni je preferować: dzięki modernizacji filtrów, na przykład przeciwko pyłkom lub pszczołom i owadom, możesz cieszyć się słońcem beztrosko.

Ogród zimowy: czujniki zapewniają odpowiedni klimat

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny z Wintergarten i zaoszczędź do 30 procent

Rodzaje wentylacji - w poprzek, ukośnie lub przez dach?

Niezależnie od tego, czy jest to naturalno-termiczna, czy motoryczna: Eksperci mówią o trzech różnych strategiach wentylacji, o których budowniczowie powinni pomyśleć na początku.

Wentylacja w oranżerii
  • ten Wentylacja poprzeczna jest uważany za klasyczny rodzaj wentylacji. Elementy do wentylacji są wstawiane z jednej strony ściany ogrodu zimowego, z drugiej strony do wentylacji. Odległość między nimi nie powinna być większa niż sześć metrów, w przeciwnym razie wymiana powietrza nie może nastąpić w wystarczającym stopniu. Wentylatory przesuwne są zwykle stosowane do nawiewu, natomiast powietrze wywiewane jest odprowadzane przez tzw. świetliki uchylne, czyli okna uchylne, klapy dachowe lub wentylatory rolkowe.
  • w Wentylacja po przekątnej ciepłe powietrze ucieka przez odpowiednie otwory w obu bocznych częściach ogrodu zimowego. Różnica polega na dopływie świeżego powietrza: wpada przez okna, drzwi i przesuwane wentylatory z przodu.
  • ten Wentylacja dachowa lub kalenicowa w pełni koncentruje się na froncie oranżerii. Świeże powietrze wpada do pomieszczenia przez okna, drzwi lub wentylatory z przodu, natomiast zużyte powietrze jest odprowadzane do góry. Podobnie jak w przypadku innych strategii wentylacji, jest to realizowane za pomocą klap, okien i / lub wentylatorów w obszarze dachu. Wielu budowniczych preferuje tę koncepcję, ponieważ jest niewiele szkiców.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here