Materiały konserwatorskie i metody budowy”,

Materiały konserwatorskie i metody budowy

Istnieje wiele możliwości projektowania przy budowie ogrodu zimowego. Wygląd zewnętrzny, a także „wartości wewnętrzne”, na przykład efektywność energetyczna, zależą w znacznym stopniu od użytych materiałów. W przypadku komponentów fundament, pokrycie dachowe i konstrukcja wsporcza mają decydujące znaczenie dla właściwości.

W przypadku fundamentów środkiem z wyboru jest beton, który można łączyć z dodatkowymi materiałami w zależności od warunków lokalizacji i wyboru rodzaju fundamentu. Do pokryć dachowych zwykle używa się szkła, ale tworzywo sztuczne stanowi tutaj alternatywę. Z reguły do ​​konstrukcji nośnej używa się drewna, stali lub aluminium. Plastik jest również używany w pojedynczych przypadkach.

Fundacja Konserwatorium

Pod względem fundamentów ogród zimowy przypomina dom: bez niego nie działa. Przenosi ciężar konstrukcji, sprzętu oraz wszelkie dodatkowe obciążenia, takie jak opady śniegu, i przenosi je na grunt. Aby to zrobić, najpierw należy sprawdzić podłogę. Musi być w stanie udźwignąć planowany ciężar całkowity, być wypoziomowany i w razie potrzeby zagęszczony. Zaleca się uwzględnienie dodatkowego luzu podczas obliczania nośności, aby być po bezpiecznej stronie w przypadku późniejszego planowanego wzrostu.

Obciążenia, jakie musi wytrzymać fundament, są znacznie mniejsze niż np. w budynku mieszkalnym. Niemniej jednak konieczne są statyczne środki ostrożności. Podłoże musi być mrozoodporne, co w Niemczech odpowiada głębokości posadowienia 80 centymetrów lub więcej. Jest to jeden z powodów, dla których późniejsza budowa ogrodu zimowego na tarasie z reguły nie jest możliwa, ponieważ nie ma wystarczającej nośności ani odpowiedniej ochrony przed wilgocią z powierzchni podłogi.

Tworzenie fundamentu © topshots, fotolia.com

Bez względu na rodzaj fundamentu, który ostatecznie wybierzesz: niezbędne przewody zasilające należy wziąć pod uwagę na etapie planowania. Zasadniczo na rynku ogrodów zimowych ugruntowały się cztery rodzaje fundamentów: fundamenty punktowe, pierścieniowe i listwowe oraz płyty fundamentowe.

  • Fundamenty punktowe składają się z kilku pojedynczych fundamentów, przenosząc tym samym ciężar ogrodu zimowego selektywnie na grunt w różnych punktach. Dlatego szczególnie ważne jest, aby podłoże było tej samej wysokości i jakości w każdym punkcie poszczególnych fundamentów. Ponieważ powierzchnia rozpraszająca jest ograniczona, fundamenty punktowe nie nadają się do ciężkich konstrukcji.
  • Podkłady w paski wykonane z betonu przenoszą ciężar równomiernie po równej powierzchni, dzięki czemu nie muszą być tak grube jak np. fundamenty punktowe. Dodatkowo mogą być wyposażone we wzmocnienie tzw. zbrojenie. Wykonany jest zwykle ze stali i jest wylewany razem z betonem. Wzmocnienie jest zawsze zalecane, jeśli planowany jest ogród zimowy z bardziej wytrzymałych materiałów, jeśli w późniejszym terminie ma zostać zainstalowany inny poziom nośny lub jeśli ma zostać poszerzone zastosowanie. Fundamenty pasmowe umieszcza się w gruncie tam, gdzie muszą utrzymać największy ciężar: pod ścianami nośnymi. Płyty fundamentowe powinny być szersze niż konstrukcja, na której się opierają, aby ciężar można było optymalnie przełożyć na grunt.
  • Fundamenty pierścieniowe nadają się tylko w ograniczonym zakresie jako stabilna podstawa pod ogrody zimowe. Są wbijane w ziemię i mają kształt kwadratu "U". Mogą być wykonane z aluminium lub stali i nie są przystosowane do dużych obciążeń. Należy również pamiętać, że lekkie konstrukcje aluminiowe tylko w ograniczonym stopniu zatrzymują wilgoć, mróz i wodę, a izolacja termiczna pozostaje niekompletna.
  • Płyty fundamentowe oferują największą ilość opcji zarówno pod względem izolacyjności jak i nośności. Płyty można również wzmocnić stalą, co dodatkowo zwiększa stabilność. Przenoszą obciążenia po desce w głąb gruntu i jednocześnie chronią przed podciąganiem wilgoci, np. od rosy, a tym samym zmniejszają ryzyko uszkodzeń mrozowych.
aż do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy konserwatorskie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w ogrodach zimowych, porównaj oferty i oszczędzaj.

Zadaszenie ogrodu zimowego

Szkło jako materiał ma tysiące lat i zapewnia wyraźny widok z ogrodu zimowego na otaczającą przyrodę. Przepuszczalność światła jest świetna: w zimnych porach kilka jasnych godzin dnia jest optymalnie wykorzystanych, podczas gdy latem pomieszczenie jest jasno oświetlone i nadal chronione. Jednak szkło stosowane w oranżerii ma również wady podobne do okien.

Ogród zimowy ze szkła © Weinor GmbH & Co. KG

Należy zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Ponadto szyby zwykle ważą więcej niż porównywalne rozwiązania z tworzywa sztucznego, takie jak pleksiglas. Stłuczenie szkła w ogrodzie zimowym jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ istnieje nie tylko ryzyko zranienia przez potłuczone kawałki podłogi, ale także niebezpieczeństwo z góry. Dlatego obowiązkowe są specjalne okulary ochronne w okolicy nad głową. Jednak one z kolei zwiększają koszt i wagę konstrukcji.

Struktura bezpiecznego szkła laminowanego

Plastikowy to drugi wybór dla wielu właścicieli ogrodów zimowych, ponieważ walory optyczne szkła są zwykle oceniane wyżej. Jest postrzegany jako bardziej mętny, ale jest lżejszy od szkła. To dosłownie wchodzi w grę, gdy pożądana jest lekka ogólna konstrukcja i wystarczająca do pożądanych celów. Razem z fundamentem zaprojektowanym dla małych obciążeń, może to ogólnie zaoszczędzić znaczne koszty. Jednak to również utrudnia późniejszą rozbudowę ogrodu zimowego, być może jako pełnoprawnego zamiennika pokoju. Jeśli ogród zimowy jest przeznaczony tylko do przechowywania roślin, a nie do przebywania w nim ludzi, plastik może być niedrogą alternatywą.

Konstrukcje wsporcze ogrodów zimowych

Drewno, stal lub aluminium? A może plastik? Jeśli chodzi o konstrukcję wsporczą, jest najwięcej opcji pod względem konstrukcyjnym i materiałowym. Oprócz wyglądu rolę w podejmowaniu decyzji mają również właściwości termiczne, nośność i koszty.

Materiał do oranżerii: drewno lub aluminium?

Budowa

W przypadku ogrodów zimowych rozróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje konstrukcji.

  • w Konstrukcja elementu lub ramy Konstrukcję niesie system ramowy, który zwykle składa się z mniejszych modułów przez producenta. Rama ma połączenie okapowe i ścienne i oferuje rozległe widoki, ponieważ widok nie jest blokowany przez zbyt wiele rozpórek lub wsporników. Rozmiar ramy jest zwykle bardzo zmienny i dlatego można go dostosować do własnych pomysłów - i portfela. W zależności od możliwości rzemieślniczego montażu wstępnego i ilości wstępnie zmontowanych elementów, ogród zimowy można docelowo ustawić na miejscu w ciągu kilku godzin.
  • To System słupowo-torowy (też: support-bolt-system) zapewnia większe bezpieczeństwo statyczne. Jednak dodatkowe elementy w polu widzenia powodują, że zazwyczaj nie ma ciągłego, niczym nieprzesłoniętego widoku przyrody, więc nie można realizować wielkopowierzchniowych otworów. Konstrukcja może również kompensować mniejsze naprężenia, zmniejszając w ten sposób ryzyko pęknięcia szkła. Obciążenia rozkładają się równomiernie na wszystkie elementy nośne. Budowa jest technicznie łatwiejsza, ale bardziej żmudna niż przy wstępnie zmontowanych ogrodach zimowych w konstrukcji elementowej. Do tego jednak może być konieczne zorganizowanie specjalnych narzędzi lub specjalnych pojazdów transportowych, co zwykle można dosłownie zaoszczędzić dzięki systemowi słupowo-ryglowemu.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny z Wintergarten i zaoszczędź do 30 procent

materiały

drewno promieniuje ciepłem i przytulnością, dlatego jest pierwszym wyborem dla wielu „budowniczych domów”. Wynika to nie tylko z faktu, że wiele ogrodów zimowych buduje się lub kupuje z motywacji do bycia bliżej natury – jakości, której nie mogą osiągnąć sztucznie produkowane materiały. Ponadto drewno bardzo dobrze izoluje ciepło, jest solidne i sprężyste. Deski są zazwyczaj klejone i są niedrogie w zakupie, zwłaszcza dla mniejszych ogrodów zimowych. Ponadto naturalna odmiana oferuje dużą liczbę wariantów kolorystycznych. Dzięki odpowiedniemu podkładowi i farbie gwarantowana jest długotrwała trwałość. Prowadzi to jednak również do jednej z wad drewna: należy je regularnie pielęgnować i pielęgnować, ponieważ jest odporne na warunki atmosferyczne tylko w ograniczonym stopniu.

Ogród zimowy z drewna © Jechnerer GmbH

Ukradłem jest szczególnie solidny i stabilny, ale dla większości kupujących lub budujących ogrody zimowe nie wchodzi w rachubę. Powód: materiał łatwo koroduje i wymaga specjalnych i zazwyczaj kosztownych zabiegów specjalnych, aby temu zapobiec. Z reguły stosuje się go tylko w wielokondygnacyjnych ogrodach zimowych lub dużych szklarniach, ale nie w tych do użytku prywatnego, które mają służyć celom mieszkalnym. Pod względem właściwości konstrukcyjnych plastik znajduje się pośrodku wielu czynników. Jest niedrogi, łatwy w pielęgnacji i dobrze izoluje. Jego właściwości nośne poprawiają wstawione wzmocnienia stalowe. Ale plastik ma też pewne wady. Zastosowana stal znacznie zwiększa wagę konstrukcji nośnej, a materiał nie jest odporny na warunki atmosferyczne, zwłaszcza w długim okresie. Na dłuższą metę może to stać się nieprzyjemnie zauważalne pod względem koloru i kształtu.

Idealna para: drewno i aluminium

aluminium jest materiałem bardzo lekkim, ale jednocześnie ma ograniczoną nośność. W połączeniu z innymi materiałami, takimi jak stal, można zwiększyć wytrzymałość i zainstalować szkło o dużej powierzchni, ale neguje to również przewagę wagową z natury lekkiego aluminium. W przeciwieństwie do drewna, aluminium jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w pielęgnacji, ale wygląda znacznie mniej naturalnie i przytulnie niż to. Ponadto zużywa dużo energii w produkcji, co może mieć negatywny wpływ w szczególności na świadomych ekologicznie nabywców. Ponadto aluminium jest dobrym przewodnikiem i dlatego może prowadzić do strat ciepła.

Ogród zimowy z aluminium © SOLARLUX Aluminium Systeme GmbH

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here