Mesh WiFi Repeater: najważniejsze rzeczy na pierwszy rzut oka”,

Termin „mesh” pochodzi z języka angielskiego i oznacza coś w rodzaju „interlocking”. Nazwa mówi wszystko. Systemy mesh zapewniają inteligentnie sterowaną sieć WLAN, w której poszczególne komponenty komunikują się ze sobą, a tym samym oferują urządzeniom końcowym najlepszą możliwą siłę sygnału w zależności od ich lokalizacji. Natomiast w konwencjonalnych systemach WLAN router kontroluje całą sieć. Wzmacniacze zintegrowane z systemem jedynie wydłużają sygnał tak, że w zależności od długości „łańcucha przemienników” może wystąpić znaczny spadek wydajności.

Jeśli domowe Wi-Fi jest sparaliżowane z powodu zbyt wielu urządzeń końcowych i komponentów inteligentnego domu, które są zintegrowane z siecią lub jeśli siła sygnału jest zmniejszona w bardziej odległych zakątkach mieszkania, sieci mesh stanowią rozwiązanie. 

Zdjęcie: Netgear

Systemy mesh zwykle składają się z routera mesh lub głównego urządzenia podłączonego do modemu DSL oraz jednego lub więcej wzmacniaczy mesh (znanych również jako satelity), które inteligentnie rozprowadzają sygnał w przestrzeni życiowej. Jednak montaż kompletnego systemu siatkowego nie zawsze jest konieczny. W małych i średnich mieszkaniach, repeater mesh podłączony do istniejącego routera jest często wystarczający, aby wykorzystać zalety systemu mesh, takie jak jednolita nazwa sieci w całym obszarze mieszkalnym czy możliwość poruszania się po obszarze mieszkalnym z smartfon lub tablet, bez tego siła sygnału ucierpi, a nawet całkowicie się załamie. 

Dzięki devolo Magic 1 WiFi możesz przesyłać strumieniowo swoją muzykę na tarasie lub w piwnicy bez problemów z połączeniem.

Zdjęcie: devolo

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wzmacniacza siatkowego WiFi?

Wzmacniacze siatkowe zwykle wyglądają niespektakularnie. Dzięki niewielkim rozmiarom większość urządzeń można po prostu podłączyć do wolnego gniazdka, montaż nie jest konieczny. Często prosty wygląd nie powinien przesłaniać faktu, że wzmacniacze mają bardzo różne cechy wydajności. Poniżej wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wzmacniacza siatkowego: 
 

 • Identyfikator SSID: Podczas gdy konwencjonalne przemienniki często tworzą własną sieć Wi-Fi, w której muszą być zarejestrowane wszystkie urządzenia końcowe, sieci kratowe zwykle składają się z jednej sieci Wi-Fi. Jest to szczególnie korzystne w przypadku korzystania z inteligentnych urządzeń domowych, takich jak termostaty grzejnikowe. Jeśli są zalogowani w różnych sieciach, ich funkcjonalność może ucierpieć.
   
 • Roaming: Funkcja roamingu Mesh Repeater oferuje możliwość swobodnego poruszania się z urządzeniem w salonie bez konieczności rejestracji w różnych sieciach; częsty powód rozłączeń. Zamiast tego urządzenie jest inteligentnie przekazywane z sieci do sieci, zawsze do urządzenia, które może zaoferować najlepsze połączenie w danej lokalizacji.
   
 • AC WiFi: Szybciej nie zawsze znaczy lepiej. Wiele systemów inteligentnego domu nie korzysta z szybszej częstotliwości WLAN 5,0 GHz, ale z wolniejszej częstotliwości 2,4 GHz, która może jednak osiągnąć większy zasięg. Nowoczesne routery mogą obsługiwać oba zakresy częstotliwości ("dwuzakresowe"), a także osiągać wyższą ogólną prędkość poprzez łączenie szybkości transmisji (na przykład technologia FastLane). To samo dotyczy wzmacniaczy WLAN w standardzie AC. Przy okazji: Szybkość transmisji repeatera jest wskazywana przez liczbę podaną po literach "AC ". Wszystkie przemienniki w naszym porównaniu odpowiadają standardowi AC.
   
 • Sterowanie pasmem: Za pomocą tak zwanego sterowania pasmem inteligentne wzmacniacze sieci mesh rozpoznają, kiedy urządzenie końcowe korzysta zarówno z zakresu częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. W takim przypadku przemiennik zawsze automatycznie przełącza się na zakres częstotliwości, który oferuje najlepszą przepustowość danych.
   
 • Wymóg: Niektóre wzmacniacze siatkowe mają specyficzne cechy. Prezentowane w naszym porównaniu Devolo Magic 1 WiFi wykorzystuje sieć energetyczną do niwelowania zakłóceń transmisji przez grube ściany lub stropy żelbetowe. AVM Repeater 1750E wraz z aktualizacją (nowszego) FRITZ!Box oferuje możliwość doposażenia technologii siatek w system FRITZ, że tak powiem. Wiele urządzeń obsługuje również standard MU-MIMO, który umożliwia przesyłanie strumieniowe na wielu urządzeniach.
Być może zainteresuje Cię również router mesh eero firmy Haus & Technik: Porównanie z Netgear i Nest Multimedia Wreszcie stabilna sieć WLAN: najlepszy router mesh 2021 Multimedia VoIP i telefonia internetowa: odpowiedzi na najważniejsze pytania

Najlepsze wzmacniacze sieci WiFi - krótko i zwięźle przedstawione

W poniższym porównaniu przedstawiamy dwa „darmowe” repeatery, które są kompatybilne z prawie każdym routerem bezprzewodowym, a także dwa produkty, które działają tylko w połączeniu z routerem tego samego producenta.

1. Netgear EX7300-100PES AC2200

Netgear EX7300 jest na rynku od jakiegoś czasu, ale nadal imponuje solidną wydajnością i dobrze funkcjonującymi udogodnieniami sieciowymi (jedna nazwa WLAN w całym domu, nieprzerwany odbiór we wszystkich pokojach, jednoczesne przesyłanie strumieniowe na wielu urządzeniach (MU-MIMO)). Opatentowana technologia FastLane firmy Silicon Valley Group zapewnia wysokie prędkości transmisji do 2 poprzez inteligentne łączenie częstotliwości 2,4 i 5 GHz.200 Mb/s. Ta prędkość może być również przekazywana do urządzeń sieciowych przez gigabitowy port LAN. Aplikacja „WiFi-Analytics” pomaga w dalszej optymalizacji sieci Wi-Fi. Ogólnie rzecz biorąc, AC2200 wyróżnia się pozytywnie ze względu na wysoką prędkość i wysoką kompatybilność z prawie wszystkimi routerami.
Downer: wzmacniacz siatkowy jest stosunkowo duży i dlatego wymaga dużo miejsca. Wyklucza się zatem stosowanie w ciasnych przestrzeniach w domu, na przykład za meblami lub innymi urządzeniami. 
 

Zalety

+ łatwa instalacja
+ Wysoka prędkość dzięki technologii FastLane
+ Analiza słabości za pomocą aplikacji do analizy Wi-Fi
+ Bardzo szybki gigabitowy port LAN


niekorzyść

- Względnie ogromny
 

Opinie

 • "Plus: zakres 5 GHz jest bardzo szybki i dlatego ma dobre rezerwy zasięgu; Ustawienia jasno wyjaśnione.  - Minus: niektóre postawy są trudne do zrozumienia dla osób świeckich."(Dobra rada, 06.2017)
 • "Szczególnie w paśmie 5 GHz, Netgear EX7300 jest dość 'potworem'. Dotyczy to zarówno zadziwiająco dobrego trybu Access Point, który na krótkich/średnich dystansach jest szybszy niż jeden lub drugi router / „prawdziwy” Access Point, jak i funkcji repeatera."(Test techniczny.org, 07/2016)

Ocena (Amazonka): 3,9 na 5 gwiazdek
 

Cena: około. 90 euro

Tutaj możesz zamówić wzmacniacz siatkowy WiFi od Amazon.

Zdjęcie: Netgear

2. Devolo Magic 1 WiFi 

Firma Devolo z siedzibą w Akwizgranie, założona w 2002 roku, jest synonimem inteligentnych rozwiązań sieciowych przez gniazdo. Nic więc dziwnego, że Magic 1 z funkcją Powerline ma również funkcję, dzięki której nawet żelbetowe stropy i grube ściany starych budynków można łatwo pokonać, omijając sieć energetyczną, co umożliwia postawienie inteligentnego domu w starym budynek. Jednak aby to zadziałało, odpowiednik Magic 1, Magic 1 LAN, musi zamknąć połączenie między routerem DSL a gniazdem za pomocą kabla LAN. Nawet jeśli Devolo określa prędkości do 1000 Mbit/s dla wzmacniacza mesh, w praktyce są one nadal ograniczone do 300 Mbit/s, również dlatego, że prędkość jest znacznie zmniejszona przez powolny port Fast Ethernet LAN. Magic 1 nie jest zatem superszybkim cudem, ale nadal może być niezawodną pomocą w pokonywaniu przeszkód. 
Dobrze wiedzieć: Dla użytkowników o najwyższych wymaganiach dotyczących wydajności sieci domowej Devolo oferuje Magic 2, przemiennik o łącznej prędkości do 2.400 Mbit/s i obsługa MU-MIMO. Jednak wyższa wydajność oznacza również, że cena zakupu jest o 50 euro droższa niż Magic 1.
 

Zalety

+ Z łatwością pokonuj przeszkody 
 

niekorzyść

- Wysoka cena 
- Stosunkowo wolno
- Tylko port Fast Ethernet LAN
 

Opinie

 • „Niestety Devolo strzela sobie w kolano. Dzieje się tak dlatego, że są tu zainstalowane gniazda LAN o przepustowości 100 Mb/s, dzięki czemu adaptery nie mogą szybciej przekazywać danych internetowych routera za pośrednictwem linii energetycznej lub WLAN."(Zdjęcie z komputera, 06/2019)
 • „Bardzo dobry zasięg, stabilność i prędkość, opcja powerline przynosi dodatkowe korzyści."(Giga, 03.2019)
   

Wycena: 3,6 na 5 gwiazdek 
 

Cena: około. 100 euro

Tutaj możesz zamówić wzmacniacz siatkowy WiFi od Amazon.

Zdjęcie: devolo

3. AVM FRITZ!Wzmacniacz WLAN 1750E 

Z jego FRITZ!Boxes, niemiecki gigant technologiczny AVM jest jednym z najbardziej utytułowanych przedstawicieli na niemieckim rynku routerów DSL. Dlatego zadziwiające jest to, że berlińska firma dopiero bardzo późno zapuściła się w dziedzinę sieci kratowych. Wraz z 1750E, AVM oferuje teraz opcję konfiguracji sieci mesh, a także konwencjonalnego FRITZ!Zintegruj pudełka z systemem. Warunkiem jest jednak, aby urządzenie było nadal obsługiwane przez AVM, aby można było załadować odpowiednią aktualizację do routera. Pod względem wydajności i szybkości AVM 1750E wypada solidnie w testach, ale nie wybitnie.
Pozytywnym aspektem jest jednak cross-band repeating, czyli wykorzystanie różnych częstotliwości do komunikacji z routerem i przekazywania sygnału do urządzeń końcowych WLAN. Instalacja jest łatwa dzięki dołączonej instrukcji krok po kroku i wskaźnikowi natężenia pola LED na urządzeniu, ale nie ma praktycznej aplikacji do instalacji i instalacji.
Dobrze wiedzieć: 1750E jest całkowicie wystarczający do połączeń do V-DSL-50. Jeśli natomiast prędkość 500 Mbit/s ma być równomiernie rozłożona w domu, zalecany jest nowszy trójzakresowy repeater mesh 3000 firmy AVM, który również ma dwa połączenia Gigabit Ethernet, ale jest o około 30 euro droższy.
 

Zalety

+ Integracja starszego FRITZ!Boks w sieci mesh
+ Powtarzanie crossband
+ Wyświetlacz natężenia pola
 

niekorzyść

- Tylko przeciętna prędkość
- Brak aplikacji instalacyjnej
 

Opinie

 • „Wzmacniacz AVM imponuje znanym interfejsem sieciowym, niezwykle prostą konfiguracją i rozbudową sieci WLAN w oczekiwanych ramach: zasięg jest prawie taki sam jak samego routera. Szybkość jest znacznie niższa niż w routerze, ale mieści się w zwykłym zakresie."- Notatka 7.3 (netzwelt.de, 01/2018)
 • „Każdy, kto posiada już w domu wysokiej jakości dekoder VDSL, taki jak 7490, 7580, 7590 lub szybki kablowy dekoder AVM, taki jak 6590 lub 6591, może otrzymać Fritzbox za pomocą jednego wzmacniacza AVM 1750E za rozsądne 60 euro. mały dwuzakresowy system siatkowy Wi-Fi."(Techstage.de, 06/2019)
   

Ocena (Amazonka): 4,6 na 5 gwiazdek


Cena: około. 83 euro

Tutaj możesz zamówić wzmacniacz siatkowy WiFi od Amazon.

Zdjęcie: AVM

4. Telekom Speed ​​​​Home WiFi 

Speed ​​Home od Deutsche Telekom jest częścią rodziny Speedport i dlatego jest kompatybilny tylko z systemem routera specjalisty ds. komunikacji. Aby skorzystać z zalet siatki, użytkownicy potrzebują nowszego Speedport Smart 3 lub Speedport Pro. Jeśli sieć mesh ma być skonfigurowana ze starszymi portami Speed ​​lub routerami, wymagane są co najmniej dwa Speed ​​Home WiFi.
Prosta instalacja komponentów jest charakterystyczna dla systemu Telekom. Speed ​​Home Wifi, który ma okrągły kształt, można również zarejestrować na istniejącym routerze za pomocą prostego naciśnięcia przycisku. Wyświetlacz sygnału LED pokazuje, jak silny jest sygnał Wi-Fi w danej lokalizacji, dzięki czemu system można łatwo zoptymalizować i znaleźć dobrą lokalizację konfiguracji. Pomocna jest również możliwość określenia własnych wymagań sprzętowych za pomocą narzędzia online. Oprogramowanie konfiguracyjne jest również przejrzyście zorganizowane, ale doświadczeni użytkownicy prawdopodobnie przegapią dalsze opcje konfiguracyjne. Szybkość urządzenia jest solidna.
 

Zalety

+ Atrakcyjny design
+ łatwa instalacja
+ Wskaźnik sygnału WiFi
 

niekorzyść

- Małe opcje konfiguracji.
 

Opinie

 • „Telekom Speed ​​Home Wifi robi dobre wrażenie."(Zdjęcie z komputera, 09/2018)
 • „Zalety: Niska cena, kompaktowe urządzenia, dwa porty Gigabit LAN. / Minusy: tylko dwa moduły radiowe, dlatego ograniczone szybkości transmisji danych."(Połącz, 11/2018)
 • „Ze względu na cenę poniżej 80 euro za pojedyncze Speed ​​Home WiFi rozwiązanie Telekom Mesh WiFi jest bez zastrzeżeń godne polecenia."(Maksymalna sieć bezprzewodowa.de, 11/2018)
   

Ocena (Amazonka): 4.4 na 5 gwiazdek
 

Cena: około. 70 euro

Tutaj możesz zamówić wzmacniacz siatkowy WiFi od Amazon.

Zdjęcie: Telekom

Najlepsze routery siatkowe – fakty na pierwszy rzut oka

  Netgear
EX7300-100PES
Devolo Magic
1 WiFi
AVM FRITZ!DOSTĘP DO BEZPRZEWODOWEGO INTERNETU
Wzmacniacz 1750E
Prędkość telekomunikacyjna
Domowe WiFi
Cena £
(Amazonka)
około. 90 euro około. 100 euro około. 83 euro około. 70 euro
Zgodność /
Pomoc
"otwarty" "otwarty" FRITZ!skrzynka
(AVM)
Port prędkości
(telekomunikacja)
DOSTĘP DO BEZPRZEWODOWEGO INTERNETU
technologia
Dwuzakresowy z
"Szybki pas "
(AC 2200)
Dwuzakresowy
(AC 1200)
Dwuzakresowy
(AC 1300)
Dwuzakresowy
(AC 1700)
Szyfrowanie WPA / WPA2 WPA / WPA2 WPA / WPA2 WPA / WPA2
SSID tak Dwuzakresowy
(AC 1200)
Dwuzakresowy
(AC 1300)
Dwuzakresowy
(AC 1700)
Roaming tak tak tak tak
Maks.
Wskaźniki sygnału
400 Mb/s (2,4 GHz)
866 Mbit/s (5 GHz)
k. A. 450 Mbit/s (2,4 GHz)
1.300 Mbit/s (5 GHz)
450 Mbit/s (2,4 GHz)
1.300 Mbit/s (5 GHz)
taśma
Sterowniczy

tak

tak tak tak
MU-
MIMO
tak nie nie tak
Ethernet
połączenie
1
(Gigabit)
2
(Szybki Ethernet)
1
(Gigabit)
2
(Gigabit)
waga 299 gr 890 gr 150 gr

285 gr

Wymiary 81,4 x
4,4 x 16,1 cm
18,8 x
23,1 x 9,2 cm
12,5 x
7,6 x 6,3 cm
16,7 x
16,5 x 8,0 cm
wycena
(Amazonka)
3,9 /
5 gwiazdek *
4 /
5 gwiazdek *
4,6 /
5 gwiazdek
4.4
/ 5 gwiazdek

Router siatkowy — kompletne rozwiązanie siatkowe

Tak inteligentne, jak możliwe zastosowania różnych repeaterów sieci mesh, nadal nie mogą osiągnąć wydajności systemu full mesh z odpowiednim routerem i innymi urządzeniami końcowymi - zwłaszcza nie w większych przestrzeniach mieszkalnych. Więcej informacji o możliwościach routerów siatkowych i naszych rekomendacjach zakupowych znajdziesz w naszym artykule "Router siatkowy WiFi".

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here