Gniazda WLAN, Gniazda sterowane radiowo, Gniazda Bluetooth: różnice i polecane produkty”,

Czy wiesz, że wiele gniazd WLAN w ogóle nie transmituje przez WLAN??

Zdjęcie: Osram

Różnice: Funk vs. WLAN vs. Bluetooth

Gniazda sterowane aplikacją są dostępne w dwóch wersjach: WLAN i Bluetooth. Zarówno gniazda WLAN, jak i gniazda Bluetooth można by teoretycznie określać również jako „gniazda sterowane radiowo”, ponieważ logicznie oba są oparte na radiu. Niemniej jednak ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją różnice między gniazdami radiowymi, WLAN i Bluetooth.

Co to jest gniazdo sterowane radiowo?

Proste gniazdo sterowane radiowo, które nie komunikuje się przez WLAN lub Bluetooth, jest sterowane za pomocą specjalnego pilota radiowego, który jest dołączony do dostawy. Nie pozwala na sterowanie przez aplikację lub połączenie z innymi inteligentnymi urządzeniami domowymi. System jest samowystarczalny. W zależności od projektu za pomocą pilota można sterować od sześciu do dziesięciu wtyczek przejściowych. Dlatego warto kupować pakiety, które zawierają już od czterech do sześciu wtyczek wraz z pilotem. Często przyciski są już przypisane do konkretnego złącza, ale często przypisanie można wybrać dowolnie.

Co to jest gniazdo Wi-Fi?

Gniazdo WLAN umożliwia sterowanie i automatyzację podłączonych zasilaczy za pomocą aplikacji, a także połączenie z systemami inteligentnego domu i asystentami głosowymi, takimi jak Amazon Alexa lub Google Home.
Na początku trochę zagmatwane: gniazdo WLAN niekoniecznie transmituje bezpośrednio przez WLAN. Wiele systemów inteligentnego domu wykorzystuje energooszczędne języki radiowe, takie jak ZigBee czy Z-Wave. Odpowiednio, odpowiednie wtyczki adaptera również obsługują radio za pośrednictwem tego standardu radiowego, a mimo to są często określane jako gniazda WLAN.
Tylko centrum sterowania systemu inteligentnego domu, które jest podłączone do domowego routera internetowego, zamienia sygnał radiowy z gniazda na WLAN. W ten sposób dochodzi do płynnej komunikacji ze smartfonem lub tabletem - i uzasadnia oznaczenie jako gniazdo WLAN.
Istnieją więc dwa rodzaje gniazd WiFi:

 • Wariant plug „n ” play: smartfon komunikuje się bezpośrednio przez domowe połączenie internetowe z wtyczką WLAN.
 • Wariant systemu: smartfon przesyła polecenie sterujące przez WLAN do centrum sterowania inteligentnym domem, tutaj sygnał WLAN jest "przetłumaczony" na język radiowy gniazda.

Drugi wariant jest interesujący tylko dla osób, które już korzystają z pewnego systemu inteligentnego domu i chcą podłączyć do niego odpowiednią inteligentną wtyczkę. Na przykład każdy, kto korzysta z systemu innogy Smart Home, logicznie kupiłby przejściówkę innogy.
W porównaniu z inteligentnymi wtyczkami przedstawiamy tylko rozwiązania typu plug ’n ’ play, które nie wymagają dodatkowego centrum sterowania i można je łatwo kontrolować lub zautomatyzować za pomocą odpowiedniej aplikacji.

Co to jest gniazdo bluetooth?

Gniazdo Bluetooth odbiera lub wysyła informacje za pośrednictwem połączenia Bluetooth między wtyczką a urządzeniem wejściowym, takim jak tablet lub smartfon. Podobnie jak gniazda WLAN, gniazda Bluetooth można zintegrować z automatyką domową. Warunkiem jest, aby centrum sterowania systemu inteligentnego domu było kompatybilne z Bluetooth.
Na przykład Elgato Eve używa iPhone’a lub iPada jako centrum sterowania. Gniazdo Elgato można połączyć z innymi inteligentnymi urządzeniami domowymi za pomocą HomeKit lub aplikacji Home.
Zasięg gniazd Bluetooth jest wciąż dość mały, co wynika z faktu, że radio Bluetooth jest dość energochłonne przy komunikacji bezpośrednio ze smartfonem lub tabletem. W porównaniu z gniazdami Bluetooth przedstawiamy zatem tylko dwa aktualne modele.

Przykłady: Jak gniazdo sterowane radiowo towarzyszy codziennemu życiu

 • Za naciśnięciem przycisku różne urządzenia są odłączane lub podłączane do sieci w tym samym czasie - na przykład, gdy wszyscy mieszkańcy opuścili dom. Oszczędza to energię elektryczną i zwiększa bezpieczeństwo.
 • Za naciśnięciem przycisku całe oświetlenie dekoracyjne rozświetli się w domu i wokół niego.
 • System stereo lub kino domowe można uruchomić za pomocą aplikacji.
 • „Głupim” ekspresem do kawy można sterować głosowo dzięki inteligentnemu gniazdu, na przykład za pomocą asystenta głosowego, takiego jak Amazon Echo lub Google Home.
 • Zużycie energii w czasie rzeczywistym można dokładnie zobaczyć w aplikacji. Pożeracze prądu są po prostu odsłonięte i rozbrojone.
 • Na wakacjach inteligentne gniazdka symulują obecność mieszkańców, włączając i wyłączając światła w nieregularnych odstępach czasu. To skuteczny sposób odstraszania intruzów.

Gniazdo WiFi i smartfon

Zdjęcie: Elgato

Porady dotyczące zakupu gniazd WiFi: co jest ważne?

Istnieje kilka kryteriów zakupu prostych gniazd bezprzewodowych. Zasięg bezprzewodowy i cena to tutaj najważniejsze punkty. Z gniazdami WLAN wygląda to inaczej. W zależności od producenta inteligentna wtyczka oferuje różne funkcje. W poradach dotyczących zakupu gniazd WLAN przedstawiamy przegląd wszystkich ważnych kryteriów i opcji zakupu.
 

 • System Plug 'n ' Play lub Smart Home

Jeśli nie korzystasz z systemu inteligentnego domu, kupując wtyczkę WLAN musisz upewnić się, że jest to przejściówka plug’n’play. W opisie produktu są one zwykle oznaczone dopiskiem „Brak bramy lub. do działania nie jest wymagane centrum sterowania ". Wtyczki WLAN należące do systemu inteligentnego domu wymagają stacji bazowej i mogą być następnie połączone z elementami systemu w scenach za pomocą aplikacji.
 

 • Wyświetlanie zużycia energii przez aplikację

Praktyczną funkcją drugorzędną wielu gniazd WLAN jest możliwość podglądu aktualnego poboru mocy podłączonego urządzenia oraz historii zużycia za pośrednictwem aplikacji. Niektóre modele szacują również przybliżony koszt energii elektrycznej.
 

 • Opcje programowania

Zasadniczo procedury można zaprogramować na określone dni tygodnia i godziny. Mogą dotyczyć całej grupy lub pojedynczych wtyczek. Ponadto istnieją specjalne funkcje, których nie oferują wszyscy producenci: programowanie na konkretną datę, losowe przełączanie jako symulacja obecności oraz automatyczne przełączanie w zależności od wschodu i zachodu słońca.
 

 • Asystent głosowy / kompatybilny z Amazon Alexa

Gniazda WLAN stają się coraz bardziej popularne, ponieważ umożliwiają sterowanie głosowe lampami, systemami muzycznymi i telewizorami. Warunkiem jest kompatybilność adaptera z asystentem głosowym. Amazon Alexa, Asystent Google i Siri firmy Apple należą do najpopularniejszych.
 

 • Interfejs USB

Nowy trend i dlatego jeszcze nie można go znaleźć, że często są gniazda WLAN, które mają zainstalowany jeden lub więcej portów USB. Jest to przydatne do ładowania telefonów komórkowych lub laptopów, na przykład w tym samym gnieździe.
 

 • Przydatność do pogody

Jeśli chcesz korzystać z gniazd WLAN na zewnątrz, znajdziesz konstrukcje odporne na warunki atmosferyczne, które zakrywają wejście zasilania klapką. W porównaniu gniazd radiowych wskazujemy, czy producent oferuje wariant wodoodporny.

Najlepsze gniazda WiFi na pierwszy rzut oka i porównanie

TP-Link H110: wielokrotny zwycięzca testów

W międzyczasie Smart Plug firmy TP-Link stał się ulubieńcem publiczności wśród gniazd WLAN - mimo że nie należy do najtańszych ofert. W licznych testach praktycznych TP-Link H110 w ostatnich latach udowodnił, że jest niezawodną przejściówką, niezależnie od tego, czy chodzi o kontrolę czasu, pomiar prądu, czy połączenie z asystentami głosowymi takimi jak Google Home i Amazon Alexa. Oferta TP-Link jest również interesująca, jeśli chcesz zbudować mały system inteligentnego domu. Powiązana aplikacja Kasa integruje nie tylko wtyczkę WLAN, ale także inteligentne lampy LED i kamery IP firmy TP-Link. Jednak do interakcji z Apple HomeKit wymagany jest oddzielny mostek domowy.

TP-Link H110

Zdjęcie: TP-Link

Zaleta: połączenie z TP-Link Smart Home, symulacja obecności
Wada: brak funkcji wschodu słońca
Kompatybilny: HomeKit (tylko przez most), IFTTT, inteligentne urządzenia domowe TP-Link
Asystent głosowy: Amazon Alexa, Google Home, Apple Siri
Wariant odporny na warunki atmosferyczne: Nie
Cena: około 30 euro (aktualna cena Amazon)

Inteligentne gniazdo WLAN Meross: Silne przegranie

Tymczasem TP-Link H110 konkuruje z wieloma dobrymi alternatywami. Obejmuje to złącze WLAN firmy Meross. Nic dziwnego, ponieważ byli pracownicy TP-Link, Microsoft i Cisco pracują w zespole Meross. Inteligentna wtyczka jest kompatybilna z najważniejszymi aktualnie używanymi asystentami głosowymi, oferuje pomiar zużycia energii w czasie rzeczywistym, szczegółowe statystyki zużycia i uzupełnia zasięg dzięki funkcji wschodu słońca. Lampy wyłączają się automatycznie o wschodzie słońca i włączają się automatycznie o zachodzie słońca. Oczywiście możesz również zautomatyzować w razie potrzeby za pomocą funkcji wyłącznika czasowego.

Gniazdo WLAN firmy Meross

Zdjęcie: Meross

Zaletą: funkcja wschodu/zachodu słońca
Wada: brak symulacji obecności
Kompatybilny: IFTTT, Samsung SmartThings, Nest
Asystent głosowy: Amazon Alexa, Google Home
Wariant odporny na warunki atmosferyczne: Nie
Cena: około 17 euro (aktualna cena Amazon)

Inne interesujące artykuły testowe Dom i technologia Gniazda USB: najlepsze w porównaniu testów Multimedialne ładowarki Qi: najlepsze z testów Multimedialne słuchawki douszne Bluetooth: najlepsze 5 ze sterowaniem głosowym

Wtyczka Etekcity WLAN Smart WiFi: minimalistyczny design

Nie zawsze jest dużo miejsca na przejściówkę. Każdy, kto szuka możliwie najwęższego rozwiązania, znajdzie odpowiedź we wtyczce Etekcity WiFi. Timery i harmonogramy można ustawić za pomocą aplikacji Vesysnc. Wyraźnie wyświetlane są również statystyki zużycia. Wszyscy popularni asystenci głosowi rozmawiają z gniazdem WLAN, są też aplety IFTTT do łączenia się w scenach. W porównaniu do TP-Link H110, wtyczka Etekcity WLAN nie może zapisać żadnego zachowania przełączania na konkretną datę, więc ustawienia dotyczą konkretnych dni tygodnia i godzin.

Wtyczka WiFi Etekcity

Zdjęcie: Etekcity

Zaleta: symulacja obecności, smukła konstrukcja
Wada: Brak przełączania w niektórych terminach
Kompatybilny: IFTTT
Asystent głosowy: Amazon Alexa, Asystent Google
Wariant odporny na warunki atmosferyczne: Nie
Cena: około 20 euro (aktualna cena Amazon)

Gniazdo Maxcio WLAN z portem USB

Gniazdo Maxcio WLAN wyróżnia się na tle porównywalnych wtyczek inteligentnych szczególnie udanym wzornictwem i subtelnym niebieskim podświetleniem roboczym. Oprócz zalet wizualnych, Smart Plug wyróżnia się specjalną cechą: urządzenia USB mogą być ładowane lub obsługiwane przez wejście USB. Jednak urządzeniem USB nie można sterować za pomocą aplikacji lub asystenta głosowego, jest to zarezerwowane dla podłączonego zasilacza. Istnieje odliczenie punktów dla złącza Maxcio Smart za brakujący wskaźnik zużycia. Jednak pomiary i tak nie pokazałyby jasnego profilu zużycia dla każdego urządzenia, jeśli dwa urządzenia są podłączone do wtyczki.

Gniazdo Maxico WiFi

Zdjęcie: Amazon / Maxico

Zaleta: port USB do użytku równoległego
Wada: brak zużycia energii w czasie rzeczywistym, brak statystyk zużycia
Kompatybilny: IFTTT
Asystent głosowy: Amazon Alexa, Google Home
Wariant odporny na warunki atmosferyczne: Nie
Cena: około 17 euro (aktualna cena Amazon)

AVM Fritz!Gniazdo WLAN Dect 200: dla Fritz!Użytkownicy pudełek

Kto jest Fritzem?!Box z połączeniem DECT jest jego właścicielem i surfuje po Internecie, może wygodnie używać go jako centrum sterowania inteligentnym domem. AVM oferuje kilka inteligentnych urządzeń domowych, z których można korzystać za pośrednictwem Fritz!Interfejs sieciowy Box może być łączony w scenach. Obejmuje to również AVM Fritz!Gniazdo Dect 200 WLAN. Cena nie jest bez tego, ale na pokładzie są wszystkie funkcje, których potrzebujesz od inteligentnego gniazda: przełączanie harmonogramu, przełączanie losowe, funkcja wschodu słońca i link do kalendarza Google. Statystyki dostarczają nie tylko informacji o zużyciu energii elektrycznej, ale także o kosztach energii elektrycznej i bilansie CO2.

AVM Fritz!Gniazdo Dect 200 WLAN

Zdjęcie: AVM

Zaleta: Łączenie z inteligentnymi urządzeniami domowymi kompatybilnymi z DECT
Wada: wysoka cena
Kompatybilny: FRITZ!Pudełka: FRITZ!Box 7490, FRITZ!Box 7390, FRITZ!Box 7360, FRITZ!Pudełko 7320 (1 i 1), FRITZ!Box 7270 (od wersji v2), FRITZ!Skrzynka 7272, FRITZ!Pudełko 7240 (1 i 1), FRITZ!Skrzynka 6842 LTE, FRITZ!Skrzynka 6840 LTE, FRITZ!Box 6810 LTE, FRITZ!Box 6360 Kabel, FRITZ!Box 6490 Kabel
Asystent głosowy: Amazon Alexa (poprzez umiejętność innej firmy)
Wariant odporny na warunki atmosferyczne: tak
Cena: około 40 euro (aktualna cena Amazon)

Gniazdo Amazon WLAN: zoptymalizowane pod kątem aplikacji Alexa

Dopiero okaże się, czy Amazon był całkowicie obiektywny w ocenie, gdy przyznał swojej Amazon Smart Plug ocenę „Amazon's Choice”. Ale jeśli jesteś żywym użytkownikiem Amazon Alexa lub. aplikacji Alexa, możesz pomyśleć o tym, czy prawie 30 euro za wtyczkę Amazon WLAN może być opłacalne. W końcu aplikacja umożliwia nie tylko sterowanie głosowe inteligentnej wtyczki, ale także tworzenie procedur dla Alexy i automatyzacji w zależności od innych inteligentnych urządzeń domowych, które są kompatybilne z Alexą.

Gniazdo WiFi od Amazon

Zdjęcie: Amazonka

Zaleta: Zarządzaj wszystkimi urządzeniami Alexa w jednej aplikacji
Wada: stosunkowo wysoka cena, brak pomiaru zużycia energii, brak funkcji wschodu słońca;
Kompatybilny: Wszechświat Alexa
Asystent głosowy: Amazon Alexa
Wariant odporny na warunki atmosferyczne: Nie
Cena: około. 30 euro (aktualna cena Amazon)

Gniazdo Osram WLAN: dla fanów Philips Hue

Philips Hue to najpopularniejszy inteligentny system LED na rynku. Jak dotąd jednak nadal nie ma odpowiedniej inteligentnej wtyczki. Dlatego wielu użytkowników Philips Hue przechodzi na adapter Osram. Przesyła przez ZigBee i dlatego można go łatwo podłączyć do mostka Philips Hue. Inteligentną wtyczkę można również łatwo podłączyć do innych centrów sterowania inteligentnym domem, takich jak Qivicon, Homee lub Echo Plus i połączyć w scenach. Uwaga: Osram Smart Plug to jedyne gniazdo WLAN w porównaniu, które wymaga Smart Home Gateway do nawiązania połączenia ze smartfonem.

Gniazdo WLAN firmy Osram

Zdjęcie: Osram

Zaleta: Kompatybilny ze wszystkimi otwartymi systemami ZigBee Smart Home
Wada: funkcje zależą od zastosowanego systemu inteligentnego domu
Kompatybilny: Philips Hue Bridge, Amazon Echo Plus i inne otwarte bramy ZigBee
Asystent głosowy: w zależności od systemu inteligentnego domu
Wariant odporny na warunki atmosferyczne: tak
Cena: około 20 euro (aktualna cena Amazon)

Gniazda Bluetooth w skrócie i porównanie

Gniazdo Elgato Eve Energy Bluetooth: dla użytkowników Apple

Elgato dostosowało swoją serię Eve do użytku z Apple HomeKit. Nic więc dziwnego, że wtyczka Elgato Eve Energy WiFi wygląda jak ikona iPhone'a i może być skierowana do Siri za pomocą poleceń głosowych. Elgato Eve to mały system inteligentnego domu Bluetooth, który oprócz inteligentnej wtyczki łączy ze sobą również termostat grzejnikowy oraz styki drzwi/okien. W aplikacji Elgato Eve można wyraźnie zobaczyć pobór mocy inteligentnej wtyczki, w tym przewidywane koszty. Jednak do korzystania w podróży wymagany jest Apple TV 4 lub iPad w trybie Home Hub.

Gniazdo Elgato Eve Energy Bluetooth

Zdjęcie: Elgato

Zaleta: płynna integracja z Apple HomeKit
Wady: ograniczone do 4 czasów przełączania dziennie
Kompatybilny: Apple HomeKit
Asystent głosowy: Apple Siri
Wariant odporny na warunki atmosferyczne: Nie
Cena: około 50 euro (aktualna cena Amazon)

Komfortowy dom PROGtime Niebieskie gniazdo: dla użytkowników Androida

Komfortowy dom PROGtime Blue to proste gniazdo Bluetooth, które umożliwia do czterech zdefiniowanych czasów przełączania dziennie. Inteligentnymi termostatami Komforthaus można również sterować za pomocą odpowiedniej aplikacji EUROprog 2. Nie znajdziesz tu jednak żadnych dodatkowych funkcji, takich jak statystyki i symulacja obecności.

Komfortowy dom PROGtime Niebieskie gniazdo

Zdjęcie: Amazonka

Zaleta: dobry zasięg Bluetooth
Wada: ograniczenie do 4 czasów przełączania dziennie, mała funkcjonalność, programy muszą być ponownie ustawione po ręcznym działaniu
Kompatybilny: aplikacja EUROprog2
Asystent językowy: -
Wariant odporny na warunki atmosferyczne: Nie
Cena: około 50 euro (aktualna cena Amazon)

Najlepsze gniazda sterowane radiowo w porównaniu

Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z inteligentnych funkcji, najlepiej użyć wypróbowanych i przetestowanych gniazd sterowanych radiowo - bez połączenia WLAN i Bluetooth. Przedstawiamy trzy popularne modele.

mumbi 4-kanałowe gniazdo sterowane radiowo

mumbi 4-kanałowe gniazdo sterowane radiowo

Zdjęcie: Mumbi
 • Gniazdo radiowe do wewnątrz
 • Zdolność przełączania: maksymalnie 1.100 watów
 • Funkcja samouczenia do nauki w przyciskach
 • Lampka stanu
 • Zasięg: 30 metrów

Cena: zestaw 6 sztuk kosztuje około 30 euro (aktualna cena Amazon)

Benon B2112 gniazdo sterowane radiowo

Benon B2112 gniazdo sterowane radiowo

Zdjęcie: Benon
 • Gniazdo radiowe do wewnątrz
 • Zdolność przełączania: maksymalnie 2.300 watów
 • Funkcja samouczenia do elastycznego programowania przycisków
 • Gniazda bezprzewodowe są już przeszkolone w momencie dostawy
 • Lampka stanu
 • Zasięg: 30 metrów

Cena: zestaw 5 sztuk kosztuje około 30 euro (aktualna cena Amazon)

Zewnętrzne gniazdo sterowane radiowo CSL

Zewnętrzne gniazdo sterowane radiowo CSL

Zdjęcie: CSL
 • Odporne na warunki atmosferyczne gniazdka sterowane radiowo do balkonów i ogrodów
 • Funkcja samouczenia do elastycznego programowania przycisków
 • Lampka stanu

Cena: zestaw 3 sztuk kosztuje około 25 euro (aktualna cena Amazon)

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here