Życie w piwnicy: zalety i wady ”,

 • Chłodno latem, ciepło zimą
  Mieszkając w piwnicy przynajmniej częściowo w ziemi, latem utrzymuje się przyjemna temperatura nawet bez klimatyzacji lub pasywnego chłodzenia pomieszczeń. Z tego samego powodu mieszkania w piwnicy są dobrze ocieplone w miesiącach zimowych i zatrzymują ciepło w ścianach, dzięki czemu nie wychładzają się tak szybko. Dodatkowo w wielu budynkach mieszkalnych rury grzewcze biegną przez piwnicę i są one słabo ocieplone, szczególnie w starszych domach - mieszkanie w piwnicy jest jednocześnie ogrzewane biernie. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na nastrój, ale także na rachunki za prąd i ogrzewanie. 
   
 • Prawie żadnych kroków, krótkie dystanse
  Mieszkańcy piwnicy mogą dotrzeć do drzwi wejściowych z poziomu gruntu lub po kilku stopniach prowadzących w dół. Samo mieszkanie w piwnicy jest zazwyczaj pozbawione schodów wewnątrz, a dostęp do tarasu lub ogrodu jest odpowiedni również dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Niektóre mieszkania w piwnicy są nawet całkowicie pozbawione barier. 
   
 • Niższa cena 
  Mieszkanie w piwnicy może być niedrogą alternatywą, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie rosnące czynsze powodują problemy dla ludzi. Właśnie dlatego, że tak wiele osób ma negatywne uprzedzenia do mieszkań w piwnicy, grono potencjalnych najemców jest mniejsze niż w przypadku nowoczesnego mieszkania z tarasem na dachu. Z niższych cen korzystają również chętni do zakupu. Ponadto nagromadzone prace remontowe i remontowe mogą dodatkowo obniżyć cenę zakupu. Część z tych prac możesz sfinansować z banku KfW, jeśli chcesz przeprojektować mieszkanie w piwnicy zgodnie ze swoimi pomysłami. 
   
 • Ogromny potencjał 
  Mieszkania w piwnicy stały się naprawdę interesujące dla rynku nieruchomości dopiero w ciągu ostatnich kilku lat. Około 15 lat temu większość mieszkań w piwnicach zajmowali głównie studenci. Obraz powoli się zmienia i coraz więcej właścicieli mieszkań w piwnicach odkrywa ich ogromny potencjał. Nawet ciemną dziurę w piwnicy można przekształcić w nowy dom. Jedyny minus: w większości przypadków ścian w mieszkaniu w piwnicy nie można po prostu usunąć, ponieważ są one ważne dla statyki całego domu.  

Jeśli mieszkanie w piwnicy ma tylko szyby świetlne, możesz je ulepszyć za pomocą odrobiny koloru lub dekoracji.

Zdjęcie: iStock / Eoneren

Wady mieszkania w piwnicy

 • Małe światło 
  Ponieważ piwnica jest częściowo podziemna i ma małe okna ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie, mieszkania w piwnicy, które nie zostały (jeszcze) wyremontowane, mogą być dość ciemne lub nawet bardzo ciemne. W zależności od orientacji budynku słońce wpada bezpośrednio do piwnicy tylko na kilka minut dziennie.
   
 • Niskie sufity 
  Mieszkania w piwnicy mają zazwyczaj bardzo niską wysokość stropu, co oznacza, że ​​stropy mogą być nawet o metr niższe niż np. mieszkanie w starym budynku. Wysocy ludzie mogą mieć problemy z ogólną wysokością pomieszczenia, ale przede wszystkim z drzwiami. Każdy, kto posiada bardzo wysokie meble, powinien dokładnie zmierzyć, czy można je ustawić w mieszkaniu w piwnicy. 
   
 • Goście zwierząt
  Mieszkania w piwnicy są dla pająków, chrząszczy, myszy i tym podobnych. łatwe do osiągnięcia. Ponieważ wszystkie okna, drzwi wejściowe, a także drugie drzwi do ogrodu znajdują się dość blisko ziemi, pełzające zwierzęta szybko znajdą drogę do Twojego salonu. Z drugiej strony tylko moskitiery i moskitiery, które pozostawiają je zamknięte po otwarciu drzwi tarasowych w celu przewietrzenia, pomagają. Ponadto należy podjąć środki ochronne na wypadek zalania, szczegółowo poinformować się i dokładnie przygotować na ewentualność. I to nie tylko, jeśli mieszkasz nad rzeką lub w mieście nad morzem. Kiedy pada ulewny deszcz, możesz znaleźć stopy w zimnej wodzie w piwnicy znacznie szybciej, niż możesz sobie wyobrazić. 
   
 • Ryzyko pleśni
  A propos odpowiedniej wentylacji: Nieważne jak dobrze potrafisz to robić regularnie - jeśli izolacja piwnicy od gruntu jest wadliwa, to szybko i znowu pleśnieje w mieszkaniu. Wilgotne ściany również nie są rzadkością i należy je konsekwentnie zwalczać od samego początku. 
   
 • Boi się włamywaczy
  Mieszkania w piwnicy są łatwym celem dla włamywaczy - zwłaszcza jeśli frontowe drzwi są również ukryte za małym gankiem lub pod baldachimem. Jeśli nie chcesz krat przed oknami swojej piwnicy, powinieneś zainwestować w dobre, bezpieczne i trudne do złamania okna ze szkłem bezpiecznym oraz drzwi wejściowe antywłamaniowe. W skrócie: zainstaluj zabezpieczenia antywłamaniowe na drzwiach i oknach. To nie to samo w przypadku wynajmowanych mieszkań, co w przypadku kondominium. Ale może właściciel porozmawia i doposaży okna i drzwi. 

Wadą mieszkania w piwnicy jest ryzyko wnikania wilgoci lub powstawania pleśni w przypadku niewłaściwej izolacji okien, drzwi i ścian.

Zdjęcie: iStock/wabeno

Należy zwrócić na to uwagę podczas wizyty w piwnicy

Wskazówka 1: Wizyta w mieszkaniu w piwnicy powinna odbyć się po południu. Najlepsza pora to godzina 12-16, ponieważ wtedy do mieszkania wpada najwięcej światła. 
Wskazówka 2: Poruszaj się na świeżym powietrzu przez co najmniej 15 minut wcześniej, a także powstrzymaj się od palenia. Bo kiedy wchodzisz do mieszkania w piwnicy, potrzebujesz dobrego, wolnego nosa: pachnie stęchlizną? Nawet jak pleśń? Śmierdzi ściekami? Jeśli tak, najpierw trzeba osuszyć mieszkanie i usunąć przyczyny zawilgocenia ścian i smrodu. Zapraszam do dotykania ścian, aby sprawdzić, czy są wilgotne. Szukaj plam na ścianach i suficie, przebarwień farby ściennej i pofalowanej tapety. Wszystko to może wskazywać na źle naprawione pęknięte rury, słabą izolację, wnikanie wody lub pokrytą pleśń. A wszystko to powinno zostać naprawione przed wprowadzeniem się do mieszkania w piwnicy. 
Wskazówka 3: Ile gniazdek jest w mieszkaniu w piwnicy?? Ponieważ jesienią i zimą będziesz potrzebować więcej jednej lub drugiej lampy, powinno być wystarczająco dużo gniazdek. Jeśli tak nie jest, będziesz musiał pracować z przedłużaczami.
Wskazówka 4: I tak jak w przypadku każdego innego oglądania mieszkania, podczas oglądania mieszkania w piwnicy obowiązują następujące zasady: Poczuj się komfortowo w mieszkaniu? Jaki jest wpływ na ciebie?? Jak odbywa się ogrzewanie?? Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodne w mieszkaniu w piwnicy - ale może być bardzo drogie, jeśli ściany są słabo ocieplone. Jakie są w przybliżeniu koszty dodatkowe? Czy jest usługa dozorcy, czy mieszkańcy domu sami sprzątają?? Czy jesteś odpowiedzialny za schody, które prowadzą do Twoich drzwi wejściowych - czy są one sprzątane przez firmę sprzątającą i odśnieżane przez dozorcę zimą?
Wskazówka 5: Dowiedz się w swoim ubezpieczeniu mienia domowego, co dokładnie jest objęte Twoją polisą, a jeśli chcesz wprowadzić się do mieszkania w piwnicy, pamiętaj o doliczeniu szkód powodziowych i burzowych. 

Umeblowanie Korzystanie ze skośnych sufitów: 10 wskazówek i pomysłów na umeblowanie Umeblowanie Jak przytulnie umeblować przedpokój Plan budowy Niedroga przestrzeń mieszkalna: nowe rozwiązania są poszukiwane

Spraw, aby mieszkanie w piwnicy było przytulne

Wpuść jak najwięcej światła do mieszkania w piwnicy. Duże okna, do których wpada najwięcej światła słonecznego, są koniecznością. W niektórych przypadkach można je zainstalować za pomocą lekkich szybów, które należy wcześniej wykopać. Następnie pomaluj snopy światła od wewnątrz, czyli część, którą widzisz za oknem, na jasną, promienną biel. Należy również wybielić ościeże okienne, czyli małe ścianki po lewej i prawej stronie okna. Ale nie zawsze muszą to być kwadratowe okna do mieszkania w piwnicy. Podłużne okna, tuż pod sufitem i w poprzek ściany, również mogą mieć znaczenie. 
Aby mieć pewność, że zawsze masz wystarczająco dużo światła do życia, należy bardzo poważnie podejść do planowania oświetlenia w mieszkaniu w piwnicy. Szczególnie jesienią i zimą piwnica może naprawdę przykuć uwagę. Nie oszczędzaj na źródłach światła i zwracaj uwagę na stopnie Kelvina źródeł światła.
Jeśli okna w piwnicy są widoczne dla przechodniów lub sąsiadów, nadal możesz zachować swoją prywatność: specjalna folia chroniąca okno blokuje wścibskie spojrzenia, ale przepuszcza światło. Pod żadnym pozorem nie wolno wieszać rolet ani zasłon bezpośrednio przed szybą - zrujnowałoby to Twoje wysiłki, aby uzyskać więcej światła dziennego. Do mieszkań w piwnicy najlepiej nadają się chusty zasłonowe po lewej i prawej stronie okna, które w ciągu dnia pełnią funkcję ozdobną, a wieczorem zasłaniają przeszkadzające światło. 

Jasne i przyjazne kolory nadają mieszkaniom w piwnicy domowy charakter. 

Zdjęcie: iStock / Sisoje

W przypadku wszystkich tkanin i tapet upewnij się, że są w jasnych kolorach, ale nie w pastelowych tonacjach. A jeśli lubisz mieć go we wzorki, wolisz używać subtelnych wzorów – dotyczy to zwłaszcza zasłon, poduszek i narzut. Duże, ciemne wzory przytłaczają przestrzeń w mieszkaniu w piwnicy. Powinieneś również wybrać na podłogę jasne, ciepłe odcienie ziemi i preferować naturalne materiały, takie jak drewno, laminat lub jasny korek. Z kolei białe kafelki szybko sprawiają, że mieszkanie w piwnicy wygląda jak pralnia. 
W mieszkaniu w piwnicy meble wyższe, wąskie i jasne wyglądają lepiej niż meble szerokie i ciemne. Z drugiej strony stolik kawowy może być bardzo niski. Jeśli sofa i plecy na to pozwalają. Stojąc przed lub obok zespołu, tworzy to iluzję wyższego sufitu. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here