Mieszkanie i umeblowanie drewnem”,

W niemieckich salonach zawsze znajdziesz meble drewniane – szczególnie popularne są następujące typy:
 

 • buk

Buk, łac. "fagus sylvatica" pochodzi z Europy Środkowej i ma czerwonawy kolor, który z biegiem lat staje się coraz silniejszy - stąd określenie "czerwony buk". Drewno bukowe jest szczególnie popularne w budowie mebli, ponieważ jest wyjątkowo wytrzymałe i jednocześnie elastyczne. Szczególnie nadaje się do mebli dziecięcych.
 

 • dąb

Około 11 procent dębu znajduje się w niemieckich lasach i jest wykorzystywane w budowie mebli, parkietów i aranżacji wnętrz. Drewno ma czerwonawo-brązowy kolor i jest ciemniejsze w obszarze rdzenia niż na krawędzi.
 

Drewno iglaste jest szczególnie miękkie i nie nadaje się do łazienki. Lepsze jest drewno dębowe, klonowe lub brzozowe.

Zdjęcie: living4media / Heinze, Winfried
 • Popiół

Jesion to długowieczne drewno liściaste i odgrywa ważną rolę w mitologii.  Jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie elastyczny. Często jest używany jako drewno lite lub jako okleina. Ponieważ drewno może wytrzymać duży nacisk, często używa się go do budowy krzeseł i ławek.
 

 • Świerk

Najpopularniejszym gatunkiem drewna w Niemczech jest świerk, choć pierwotnie pochodzi on ze Skandynawii. Stosowany jest głównie w budownictwie i ma zastosowanie w postaci desek, łat, listew i desek podłogowych. Ale jest również stosowany w pracach wewnętrznych.
 

 • szczęka

Szczególnie sosny rosną w Brandenburgii. Podobnie jak drewno świerkowe, drewno sosnowe wykorzystywane jest głównie jako drewno konstrukcyjne. Ale używa się go również do pokrywania sufitów i ścian, ponieważ dzięki dużej zawartości żywicy tworzy w pomieszczeniu przyjemny zapach i pozytywnie wpływa na płuca.

 • Wiśniowe drzewo

Drewno wiśni uważane jest za szlachetne drewno liściaste i ma czerwonawy kolor. Drewno jest szczególnie popularne w drogich konstrukcjach meblowych. Znajduje to również odzwierciedlenie w cenie, ponieważ drewno jest poszukiwane i dostępne w mniejszych ilościach niż inne gatunki krajowe.
 

 • orzech włoski

Orzech to zwykle zbiorcze określenie różnych gatunków drewna. Takie jest zwykle znaczenie drewna orzecha włoskiego. Ma ciemnobrązową tonację i znajduje zastosowanie również w wysokiej klasy budownictwie meblowym. Sporadycznie jest również używany jako parkiet.

Jasne lub ciemne drewno

To, które drewno najlepiej pasuje do Twojego domu, zależy od różnych czynników. Zadaj sobie pytanie, jaki styl wyposażenia preferujesz - nowoczesny, rustykalny, wiejski, purystyczny? Dowiedz się w naszym teście wnętrzarskim!
 

 • Ciemny las

Ciemne drewno takie jak orzech, teak czy mahoń wygląda bardzo elegancko i tworzy domową atmosferę w salonie. Wygląda stabilnie i solidnie; przyciąga wzrok i jednocześnie jest optyczną kotwicą. Ciemne drewno jest szczególnie odpowiednie do dużych pomieszczeń, ponieważ nadaje pomieszczeniu wyraźną strukturę. Ciemne drewno może przytłaczać w małych mieszkaniach.

Projektanci tacy jak George Nelson oraz Charles i Ray Eames ukształtowali popularny styl z połowy wieku za pomocą mebli wykonanych z ciemnego drewna. Jeśli wybierasz meble wykonane z ciemnego drewna, najlepiej łączyć je z kolorami takimi jak czerwony, niebieski i bordowy. Ale idealnie pasują również akcenty w czerni i stonowanych odcieniach, takich jak szary, khaki, piaskowy brąz czy bakłażan.

Przykryj jedną ścianę ciemnym drewnem, a pozostałe zachowaj światło. Tworzy to przytulną atmosferę, ale nie wydaje się zbyt ciężkie.

Zdjęcie: living4media / Möller, Cecilia
 • Jasne drewno

Jasne drewno jest optycznie lekkie i w ostatnich latach charakteryzuje się przede wszystkim wyglądem Scandi. Skupiamy się tutaj na naturalności. W związku z rosnącą świadomością ekologiczną i wylesianiem tropikalnych lasów deszczowych, rodzime gatunki drewna stają się coraz bardziej popularne. Jasne drewno powiększa pomieszczenie, odbija światło i nadal tworzy ciepłą atmosferę. W połączeniu z pastelowymi tonami wygląda szczególnie delikatnie i dlatego idealnie nadaje się do małych pomieszczeń lub pomieszczeń z niewielką ilością światła. Najprościej jednak połączyć go z bielą – dzięki temu pomieszczenie wygląda lekko i wesoło.

Purystyczna kuchnia wygląda bardziej zachęcająco dzięki drewnianej wyspie kuchennej.

Zdjęcie: living4media / Hallot, Olivier

Mieszaj rodzaje drewna

W przeszłości ludzie unikali mieszania gatunków drewna w jednym pomieszczeniu. Dziś umiejętnie łączy się ze sobą różne rodzaje drewna i meble. Poniżej wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę:
 

 • Orientuj się na rodzinę kolorów

Jeśli nie odważysz się łączyć ze sobą zupełnie różnych gatunków drewna, możesz zorientować się w tej samej rodzinie kolorów. Na przykład orzech, dąb i jesion bardzo dobrze do siebie pasują.

 • Zwróć uwagę na styl i kształt

Łącząc różne rodzaje drewna, należy zwrócić uwagę na projekt. Dębowy stół z Charlesem Eamesem „Krzesła DSW mogą wyglądać o wiele bardziej nowocześnie i prosto”. Przy takich kontrastach upewnij się, że części mebli są podobne, np. kształt nóg. Ale kredens z orzecha dobrze pasuje również do sypialni w stylu skandynawskim.

Kształt czarnych nóżek stołu doskonale współgra ze nóżkami krzesła Eames Chair.

Zdjęcie: living4media / Claessens, Bieke
 • Jasne i ciemne

Środowisko naturalnie odgrywa ważną rolę. Żyją intensywnie na parkiecie? Następnie odcienie drewna parkietu i mebli powinny być ściśle ze sobą powiązane - lub zasadniczo różne: im większy kontrast jasno-ciemny, tym lepiej rozróżnia się poszczególne rodzaje drewna. Zasada, która obowiązuje również przy łączeniu z istniejącymi meblami drewnianymi – połączenie powinno docelowo wyglądać harmonijnie i umiejętnie.

Rustykalny stół przyciąga wzrok w tej jadalni.

Zdjęcie: living4media / TT News Agency / Angelica, Söderberg
 • Przerwa w stylu i kontrastach

Trend niespójności stylistycznych nie jest łatwy do zrealizowania. Na przykład połącz drewno o mocnym słojach, jak sheesham, z prostymi, dyskretnymi meblami. Inną opcją są meble wolnostojące - w purystycznym otoczeniu barokowy fotel może dodać trochę ciepła do raczej chłodnej atmosfery.

Krzesło w stylu barokowym jako samotny mebel wnosi kolor do pomieszczenia, skądinąd bardzo białego. Z kolei drewniane nóżki idealnie komponują się z blatem.

Zdjęcie: living4media / Isaksson, Camilla

Różnica między litym drewnem, litym drewnem i okleiną z prawdziwego drewna

Lite drewno jest zwykle wyrzeźbione z pnia drzewa. Drewno pozostaje w swojej naturalnej, naturalnej strukturze i nie jest zmieniane przez maszynę.
Natomiast lite drewno po wysuszeniu jest dzielone na lamele. Następnie jest cięty i strugany. Następnie lamele z tego samego gatunku drewna łączy się ze sobą za pomocą kleju i prasy płytowej.
Termin okleina z prawdziwego drewna oznacza cienką warstwę wierzchnią wykonaną ze szlachetnego drewna, które zwykle przykleja się do litego drewna o słabej jakości. Okleiny są używane głównie do mebli, drzwi i instrumentów muzycznych. 

Fornir lub lity?

Po znalezieniu koloru drewna następne pytanie brzmi: okleina czy lita? Oba mają swoje zalety. Meble fornirowane sprawiają, że cenne drewno jest dostępne na dużą skalę. Przy odpowiedniej pielęgnacji będzie dobrze wyglądać przez długi czas. Z drugiej strony, jeśli masz małe dzieci, lepiej zdecydować się na meble z litego drewna: są one bardziej wyrozumiałe w przypadku nieostrożnego obchodzenia się, a drobne uszkodzenia można naprawić samodzielnie.
Dobrze wiedzieć: przy odrobinie umiejętności manualnych możesz sam okleić drewno. Wykończony lakierem mebel fornirowany może być równie cenny jak lity.

Drewno tropikalne jest często używane jako parkiet w łazience. Lokalną alternatywą jest wędzony dąb.

Zdjęcie: living4media / Hallot, Olivier

Połącz odpowiednie materiały

Idealnymi partnerami życiowymi dla woskowanego, olejowanego lub lakierowanego drewna są meble skórzane i wiklinowe, rustykalne dywany z sizalu lub wełny. Błyszczące, lakierowane fronty harmonizują ze szlachetnymi tkaninami, szkłem i metalem. Jeśli chcesz żyć z mocno słojowanym drewnem, nie twórz dla niego żadnej wizualnej konkurencji: zebrawood lub orzech przyciągają uwagę wszystkich - przyciągające wzrok tkaniny lub dodatki tylko przeszkadzają.

Oto jak dobrze obchodzić się z drewnianymi meblami

Drewno o otwartych porach może „oddychać” i ma działanie klimatyzacyjne. Jest antystatyczny i nie przyciąga dużo kurzu - idealny dla alergików. Do czyszczenia wystarczy sucha ściereczka, ale nie z mikrofibry, ponieważ szorstką włókna drewna. Jeśli powierzchnia jest woskowana lub olejowana, pielęgnuj raz lub dwa razy w roku, aby zachować ochronę. Do malowanych powierzchni wystarczy ściereczka do kurzu, do dokładniejszego czyszczenia użyj lekko wilgotnej szmatki. I nie używaj agresywnych past do mebli ani sprayów - zaatakują farbę!

Zachowaj funkcję ochronną drewna;

Jeśli Twoje solidne meble nie są poddawane obróbce, doświadczysz czystego drewna - ale powierzchnia jest niezwykle wrażliwa. Drewno jest zabezpieczone przed szorstkości twardym olejem woskowym lub olejem do drewna. Nie należy woskować ani olejować mebli: pory drewna chłoną się z dbałością, nie przyjmuj później lakieru, jeśli chcesz je ponownie odświeżyć. Lakierowane powierzchnie to pierwszy wybór dla drewnianych mebli do kuchni lub łazienki. Szczególnie polecane są do tego lakiery poliestrowe, ponieważ tworzą bardzo twardą, odporną na zarysowania powierzchnię.

Może zainteresować Cię także Drewno sosnowe do sypialni: dlatego jego efekt jest idealny do sypialni

Kup meble drewniane: u stolarza lub w sklepie specjalistycznym?

Z reguły nie ma różnic jakościowych. Ale im bardziej indywidualny obiekt i im dokładniej powinien być dopasowany do gabarytów pomieszczenia, tym lepiej z rzemieślnikiem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here